Dividendový Aristokrat: Cardinal Health
Dividendní aristokraté patří mezi nejlepší dividendové akcie na celém akciovém trhu. Dividendové aristokraté jsou akcie v indexu S&P 500, s 25 + po sobě jdoucími roky zvyšování dividendy. Existuje jen 53 dividendových aristokratů. Zde je seznam všech 53 dividendových aristokratů.
Cardinal Health (CAH) je dividendovým aristokratem a zvýšil dividendu již 32 let v řadě, včetně 3% navýšení 3. května 2017. V posledních několika letech se Cardinal Health potýkal s deflací cen a rostoucí konkurencí ve farmaceutické distribuci. Společnost má vedoucí postavení v oboru a též dlouhou historii navyšování dividendy. Zatímco se v poslední době potýkal s významnými provozními výzvami, společnost dnes vykazuje známky úspěšného obratu. Poslední čtvrtletní zpráva, zveřejněná 8. února 2018, poskytla další důkazy o tom, že obrat je na dobré cestě.
V tomto článku si zprávu o příjmech Cardinal Health projdeme a řekneme si o tom, proč je tato akcie stále pro DGI investory atraktivní.
Přehled výnosů
Cardinal Health podniká v odvětví zdravotnictví, operuje v 60 zemích a generuje roční příjmy asi 129 miliard dolarů:
Cardinal Health má dva provozní segmenty, distribuci farmaceutických a zdravotnických výrobků. Farmaceutické produkty tvoří zhruba 90% celkových příjmů společnosti. Ve Q2 fiskálního roku 2018 vykázala společnost upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) ve výši 1,51 USD, který zahrnoval důsledky daňové reformy ve výši 0,20 USD na akcii. S vyloučením zvýšení daně, tak upravené výnosy na akcii činily 1,31 USD, zisky celkem 35,19 miliardy dolarů. Obě čísla výrazně překonaly odhady analytiků, zisk na akcii o 0,16 a tržby o 540 milionů dolarů, což znamená výrazný pokrok.
Výnosy se v posledním čtvrtletí 2017 zvýšily o 6%. Upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) byl ve výši 1,31 USD (bez dopadu daňové reformy) klesl o 2,2% oproti stejnému čtvrtletí roku 2016. Cardinal Health zaznamenal ve farmaceutickém segmentu cenovou deflaci díky generikům, která v posledním čtvrtletí 2017 snížily provozní zisk tohoto segmentu o 4%.
Vyšší objemy pomáhají toto kompenzovat, což v konečném důsledku vedlo k růstu tržeb ve farmaceutickém segmentu o 5%. Zatímco zdravotní segment pokračoval v dobrém trendu s nárůstem tržeb o 19% a provozních zisků o 38%.
Perspektivy růstu
Podnikatelské klima pro Cardinal Health zůstává nadále obtížné. Klesající ceny léků negativně ovlivnily marže v hlavním farmaceutickém segmentu společnosti a to by mělo přetrvávat i v roce 2018. Za celý rok 2018, tak vedení očekává, že příjmy z farmaceutického segmentu se budou zvyšovat pomalým tempem a provozní zisk segmentu by měl klesnout o 10%. Vedení očekává, že se ceny generických léků v roce 2018 sníží o jednotky procent.
Dobrou zprávou je, že dopad mnohých z těchto problému ubírá na síle, navíc Cardinal Health i nadále zůstává vysoce ziskovým, což společnosti umožňuje reinvestovat nadměrné peněžní toky do růstových iniciativ.
Nedávná zpráva o výsledcích společnosti Cardinal Health potvrzuje zmírnění cenové deflace ve farmaceutickém segmentu. Stabilizaci cen pomáhá společný podnik se společností CVS Health (CVS), nazvaný Red Oak Sourcing. Spojení sil pomůže oběma společnostem vyjednávat si lepší ceny generických léků. Kromě toho společnost Cardinal Health pokračuje v dolaďování svého produktového portfolia, aby zajistila, že bude i v budoucnosti využívat růstových trendů. Například v roce 2017 Cardinal Health získala od společnosti Medtronic (MDT) oddělení Následné péče o pacienty (Pacient Recovery) za 6,1 miliardy dolarů, což rozšíří nabídku služeb a produktů. Vedení Cardinal Health očekává, že akvizice Následné péče o pacienty (Pacient Recovery) by měla v roce 2018 přidat 0,21 dolaru na akcii a 0,55 dolaru na akcii v roce 2019.
Společnost též odprodává části, které nepovažuje za kritickou součást budoucích růstových plánů. Například 2. února 2018 Cardinal Health dokončil prodej podniku Cardinal Health China za 1,2 miliardy dolarů. Zvýšení hotovosti pomůže společnosti znovu investovat do nových růstových příležitostí a též zahájit další kolo zpětných odkupů akcií. Cardinal Health oznámil nové zpětné nákupy akcií ve výši 2 miliard dolarů a to též pomůže urychlit budoucí růst výnosů investorů.
Spolu s posledním čtvrtletním výkazem Cardinal Health zvýšil svou prognózu na zbývající část fiskálního roku 2018. Za celý rok vedení očekává zisk na akcii v rozmezí 5,25 až 5,50 USD. Dále vedení očekává, že daňová reforma přidá dalších 0,40 dolaru na akcii. To představuje výrazný nárůst, v porovnání s předchozími odhady vedení v rozmezí 4,85 až 5,10 USD pro rok 2018.
Ocenění a očekávané výnosy
Pro fiskální rok 2018 očekává Cardinal Health upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) ve výši 5,37 USD, tedy asi v polovině odhadů. Výsledkem je, že akcie se nyní obchodují za poměr ceny a zisku (price-to-earnings ratio) 12,7. Cardinal Health je tak v současné době oceněn 24% pod svým 10ti letým průměrem, který je 16,8.
To je velmi nízké ocenění, které naznačuje výrazné podhodnocení ceny akcie, zvláště když zisky Cardinal Health nadále rostou. S pozitivními odhady růstu zisků by si tak cena akcie zasloužila být vyšší, což by přineslo slušné zisky investorům. Například odhad reálné hodnoty Cardinal Health je kolem 82 dolarů na akcii, což představuje poměr ceny a zisku (price-to-earnings ratio) přibližně 15. Pokud by se ocenění zvýšilo na odhad této reálné hodnoty, přineslo by to výnos 19%. Navíc zvýšení ceny pokryjí budoucí výnosy z růstu zisků a dividend. Růst příjmů ve výši 3 až 5% ročně, spolu s odkupy akcií, by mohl přinést vysoký jednociferný výnos.
Při zahrnutí dividend by celkové výnosy mohly být následující:
- 3 -5% růst zisků
- 1% zpětný odkup akcií
- 2,7% dividendový výnos
V tomto scénáři by celkové výnosy mohly dosáhnout 7 -9% ročně, plus potenciální výnosy z růstu poměru ceny a zisku (price-to-earnings ratio). Jak jsme uvedli, Cardinal Health se zdá být přibližně 19% podhodnocen. Pokud by trvalo 5 let, než by se dosáhlo tohoto odhadu reálné hodnoty, nárůst poměru ceny a zisku (price-to-earnings ratio) by přidal další přibližně 4% ročních výnosů. Výsledkem by pak byla celková roční návratnost 11 až 13%.
Závěr
Segment distribuce zdravotní péče se v posledních letech ocitl na „bitevním poli“, kvůli cenové válce (deflaci) generik. To ovlivnilo všechny významné hráče distribuce zdravotní péče, včetně Cardinal Health. Obnova Cardinal Health se však již materializuje, což přivedlo společnost zpět k růstu. Dlouhodobý růstový potenciál Cardinal Health tak i nadále zůstává nedotčený. Nedávná zpráva o příjmech potvrzuje, že se podmínky neustále zlepšují. Cardinal Health je navíc stále podhodnocený a s atraktivní výší dividendy.