Dividendový aristokrat: Carrier Global – „odpadlík“ z United Technologies
Když už jsem v pondělí začal o Raytheon Technologies (RTX), ve středu jsme se podívali na Otis Worldwide Corporation (OTIS), tak nemůžeme vynechat i poslední oddělenou firmu ze společnosti United Technologies (UTX) a tou je firma Carrier Global (CARR).
Firma Carrier Global takéž zdědila titul dividendový aristokrat po firmě United Technologies, která svou dividendu zvýšila 26 let v řadě. Všechny tři společnosti – Raytheon Technologies, Otis Worldwide a Carrier Global – dividendovou historii zdědily po společnosti United Technologies.
A dnes se spolu na firmu Carrier Global podíváme blíže, abychom si zhodnotili její růstový potenciál, odolnost vůči recesi a ocenění.
Přehled
Carrier Global působí ve třech segmentech:
- vytápění, ventilace a klimatizace / Heating, Ventilating and Air Conditioning (HVAC) – 51% tržeb
- chlazení / Refrigeration – 20% tržeb
- požární a bezpečnost / Fire & Safety – 29% tržeb
Společnost má tržní kapitalizaci ve výši 13 miliard dolarů a v loňském roce vygenerovala tržby ve výši 18,6 miliard dolarů. V 160 zemích světa zaměstnává 53 000 lidí.
Jak je vidět z obrázku výše, tak většinu prodejů z téměř 19 miliard dolarů tvoří první segment – HVAC (9,7 miliardy dolarů). Více jak polovina tržeb firmy pochází z Ameriky, téměř tři čtvrtiny prodejů jsou nové výrobky a firma má nejvíce zaměstnanců v EMEA regionu.
Taktéž společnost Carrier dosud nezveřejnila výsledky za svoji samostatnou existenci a tak opět budeme výsledky odhadovat z období, když ještě byla součástí společnosti United Technologies.
Za poslední čtvrtletí roku 2019 část Carrier vykázala čisté prodeje ve výši 4,5 miliardy dolarů (o 2,8% méně než v Q4 2018) a upravený provozní zisk ve výši 689 milionů dolarů (o 4,8% méně než v Q4 2018). Za celý rok 2019 pak Carrier vykázal čisté prodeje ve výši 18,6 miliard dolarů (meziročně o 1,7% méně), upravený provozní zisk ve výši 2,98 miliardy dolarů (meziročně o 2,6% méně) a provozní marží ve výši 16%.
Vedení nové společnost Carrier vydalo 10. února 2020 odhad pro rok 2020, tedy taktéž ještě před příchodem koronaviru. V tomto odhadu vedení předpovídalo mírně vyšší tržby a to díky růstu v segmentech HVAC a Fire & Security. Růst provozního zisku vedení očekávalo o 25 milionů dolarů na celkem 75 milionů dolarů, volný peněžní tok odhadlo na rozmezí 1,3 až 1,4 miliardy dolarů. Růst EPS bylo očekáváno ve středních až vyšších jednociferných číslech.
Je však otázkou jak moc se koronaviru projeví na firemních výsledcích a proto tyto firemní odhady již nelze brát moc vážně.
Růst
Jak již bylo řečeno, tak vedení očekává vyšší jednociferný růst v následujících letech. K tomu vedení poskytlo následující obrázek, který shrnuje věci, které k tomuto růstu přispějí.
K dlouhodobému růstu pomohou:
- klimatické změny a regulace
- nové trendy v urbanizaci
- růst střední třídy
- růst digitalizace
Vzhledem k tomu, že společnost Carrier je s většinou svých výrobků číslem jedna nebo dvě, tak by měla z budoucího růstu v průběhu času těžit. Je pouze otázkou jak moc velký vliv bude mít pandemie koronaviru vliv na firemní výsledky.
Po oddělení od společnosti United Technologies je nyní firma Carrier daleko více cykličtější, než tomu bylo dříve. Především proto, že dnes již nesdílí své výsledky dalšími segmenty společného podniku.
Ve střednědobém výhledu by firma mohla dosáhnout asi 5% růstu – na základě výsledků, když byla součástí společnosti United Technologies, odhadu možných dopadů koronaviru na poptávku a více cykličtější podnikatelský sektor.
Konkurenční výhody a výkon při recesi
Největší konkurenční výhodou firmy Carrier Global je její značka. Firemní sektor HVAC jsou jedničkou v americkém rezidečním bydlení (US Light Commercial) a lehké přepravě (Global Transport Refrigeration). V Evropě je firma naopak jedničkou v mrazírenském sektoru (Europe Commercial Refrigeration) a v přepravním mrazírenství (Global Transport Refrigeration). A v sektoru požární a bezpečnostním je jedničkou v rezidenční ochraně proti požárům (Global Residential Fire Detection & Alarm) a v globálním přístupovém řízení (Global Access Control).
Výsledky pro samostatnou společnost Carrier Global dosud nemáme, ale když to byla součást společnosti United Technologies, tak v době finanční krize vykázala následující zisky na akcii:
- 2008 – 4,90 dolarů
- 2009 – 4,12 dolarů
- 2010 – 4,74 dolarů
- 2011 – 5,49 dolarů
Z těchto výsledků je vidět, že Carrier Global nebude jako samostatná firma odolná vůči recesím, ale stále by měla vykazovat slušnou ziskovost i v době poklesu ekonomiky nebo krize.
Ocenění a očekávané výnosy
Odhad ročního zisku na akcii samostatné firmy Carrier Global je ve výši 1,50 dolarů a to na základě očekávaných prodejů ve výši 16,5 miliardy dolarů a marže ve výši 8%.
V loňském roce jednotka Carrier vygenerovala tržby ve výši 18,6 miliard dolarů a tedy odhad 16,5 miliardy by mohl být příliš konzervativní odhad poklesu … ale znovu, dokud nebudou známy dopady koronaviru, tak buďme raději opatrní s odhady možného budoucího vývoje zisků.
Pokud by se však firmě tento snížený odhad přeci jen podařilo uskutečnit a také by se firmě růst 5% ročně, tak by to znamenalo za 5 let by zisk na akcii mohl dosáhnout výše 1,91 dolarů. Opět, ale upozorňuji, že je to velmi hrubý odhad a na upřesnění si musíme počkat až vedení samo vydá odhad pro rok 2020 a příští roky.
Pokud bychom vzali průměrný 10ti-letý poměr P/E, když byla firma Carrier Global ještě součástí společnosti United Technologies, tak bychom se dostali na P/E poměr ve výši 16. Vhledem k tomu, že se nyní akcie obchodují za cenu kolem 13 dolarů, což je P/E poměr cca 10, tak potenciální budoučí cena akcií mohla dostáhnout až 23 dolarů.
Dividenda
Taktéž ani nová firma Carrier Global ještě ohlásila svou první dividendu. Ale vedení předchozích dvou společností cílí na výplatní poměr ve výši 40%, tak i zde budeme toto čísla uvažovat, i když nebylo oficiálně sděleno. To by znamenalo dividendu ve výši cca 0,6 dolarů na akcii.
Při dnešní ceně cca 13 dolarů za akcii by to znamenalo roční hrubý dividendový výnos 4,6%. Ale znovu upozorňuji, že je to pouhý odhad a jasno budeme mít teprve tehdy, když vedení firmy dividendu oficiálně ohlásí.
Celkově se tak akcie Carrier Global zdají být velmi atraktivní. Při ceně pod 14 dolarů a s teoretickým dividendovýn výnosem téměř 5%, by akcie mohly svým investorům přinést až 13ti procentní roční výnos. Ten bude složený z růstu zisku na akcii, dividend a růstu ocenění.
Akcie se tak v současné době zdají být atraktivně oceněny a to díky nejistotě vlivu koronaviru a v očekávání jaká bude ohlášená dividenda a jaké výsledky vedení jako samostatná firma představí.
Závěr
Ač již firma Carrier Global již není součástí společnosti United Technologies, tak má mnoho silných konkurenčních výhod a její výrobky jsou číslo jedna v mnoha sektorech a na mnoha rostoucích trzích. To by mohlo přinést investorům značnou budoucí hodnotu v podobě potenciálního růstu, dividendové historii a ocenění.
Protože samostatná firma Carrier Global ještě neohlásila ani dividendu a ani výsledky, tak si investoři musí uvědomit, že očekávání a odhady zde uvedené se mohou v následujících týdnech podstatně změnit. Navíc je zde riziko zvýšené cyklicity nové firmy a také prozatím nespecifikovaný vliv koronaviru na podnikání firmy.
Investoři by proto měli v nadcházejících čtvrtletích pečlivě sledovat finanční výsledky společnosti.