Dividendový aristokrat: Chevron
Chevron (CVX) je jednou z největších a nejznámějších ropných společností na světě s tržní kapitalizací téměř 170 miliard dolarů. Je také jedním z nejstabilnějších v sektoru. Chevron je členem exkluzivního seznamu Dividendových Aristokratů – skupiny elitních dividendových akcií s 25 a více roky pravidelného každoročního navyšování dividend.
Vzhledem k vysoké volatilitě ceny ropy není překvapením, že z energetického sektoru jsou pouze 2 firmy na seznamu dividendových aristokratů. Důslednost a stabilita dividend společnosti Chevron jí pomáhají vyniknout v jinak velice volatilním energetickém průmyslu.
V tomto článku si podrobně zanalyzujeme dlouhodobé investiční vyhlídky společnosti Chevron.
Přehled podnikání
Chevron je jedním ze šesti supermajorů ropy a plynu , spolu s:
Chevron je jedním ze dvou supermajorů s ropou a zemním plynem se sídlem ve Spojených státech spolu s kolegou Dividendovým Aristokratem Exxon Mobil (XOM). Velikost Chevronu je skoro až neuvěřitelná. V Q1 2020 společnost vykázala peněžní toky z operací ve výši téměř 5 miliard dolarů a vyplatila 2,4 miliardy dolarů na dividendě.
Společnost Chevron si také udržuje přiměřenou míru zadlužení s poměrem dluhu pouhých 18%, a to i dnes přes jedno z nejobtížnějších provozních prostředí pro ropné společnosti. Dnešní nízké ceny ropy nesvědčí žádné ropné, těžařské a ani potrubářské společnosti. Na druhou stranu však, OPEC i další státy již oznámily snižování těžby ropy a tak by její cena měla postupně začít opět růst.
Dopady COVID-19
Koronavirus je tu s námi již pár týdnů a tak musíme začít nejdříve s ním.
Vedení společnosti Chevron proti dopadům COVID-19 rázně zakročilo a snaží si udržet pozici nejlépe financované ropné společností světa. A jak ukazuje následující obrázek, tak se jí to velmi dobře daří.
Vedení společnosti oznámilo, že má méně než 50 potvrzených případů mezi zaměstnanci. To je velmi nízké číslo, když si uvědomíte kolik má společnost zaměstnanců. Společnost se i nadále snaží navyšovat testování, aby mohli zaměstnanci zpět do práce co nejdříve. Společnosti se tak daří udržet provoz společnosti v omezeném chodu a postupně se vracet do normálního provozu.
Z důvodu koronaviru downstream segment výrazně propadl, protože využití přepravních kapacit prudce kleslo. Společnost je však dobře připravena, aby z budoucího růstu ceny ropy vytěžila maximum.
Ovšem segmentu upstream se daří velmi dobře, když má nasmlouváno 100% dopravních LNG kontraktů.
Společnost významně omezila výrobu a zastavila těžbu. To firmě umožnilo přizpůsobit se nízkým cenám ropy.
Dodavatelský řetězec (supply chain) společnosti zůstal též silný. Společnost kvůli koronaviru nezaznamenala žádné zásadní narušení provozu a finančně i nadále zůstává zdravá. Společnost úzce spolupracuje se svými dodavateli a bude v tom pokračovat i nadále.
Vedení oznámilo úsporný program. Jak je vidět na obrázku níže, tak společnost dokázala výrazně své náklady snížit a bude v tom pokračovat i nadále.
Vedení společnost oznámilo, že od 1. května 2020 výrazně sníží kapitálové výdaje z původních 20 miliard dolarů na 14 miliard dolarů pro rok 2020 – 6 miliard dolarů ušetřených ročně je hodně. To podpoří finanční situaci do budoucna.
Výsledky Q1 2020
Q1 2020 výsledky společnosti byly naprosto úžasné vzhledem k tomu, že se jednalo o jedno z nejhorších čtvrtletí v historii firmy z důvodu dopadů COVID-19.
Společnost v Q1 2020 vykázala zisk ve výši 3,6 miliardy dolarů, tedy cca 7,5 dolaru na zředěnou akcii. To je vynikající hodnota vzhledem k současné ceně akcií kolem 90 dolarů. Upravený zisk společnosti byl sice o trošku nižší, ale i tak, peněžní tok společnosti byl velmi vysoký. To zajistí bezproblémové fungování společnosti a lehce pokryje dividendu, která je ve výši 2,4 dolarů. A tak dividenda ve výši téměř 6% zůstává i nadále bezpečná.
Společnost má poměr dluhu 18% a poměr čistého dluhu 14%, což jsou poměrně nízké hodnoty. Pokud se však cena ropy nezačne zvyšovat, tak by tyto ukazatele mohly začít nepříjemně růst. Prozatím si díky takto nízkým poměrům může firma půjčit desítky miliard. Příjmy v prvním čtvrtletí tak pomohly firmě udržet si silnou finanční pozici.
Shrnuto a podtrženo, tedy finanční situace společnosti zůstává i nadále silná a firma tak může svým akcionářům přinášet vysoké výnosy.
Společnost má více jak 30 miliard dolarů likvidity, díky tomu by mohla vyplácet současnou dividendu po více jak 3 roky i kdyby neměla zisk. Dluhy společnosti jsou též malé, firma má v příštích dvou letech splatit pouze 5 miliard dolarů. Tak „malou“ částku má v hotovosti na účtech společnost ihned dostupnou.
Navíc si společnost i nadále udržuje investiční rating AA. To firmě v dnešním prostředí s nízkými úroky pomůže refinancovat dluhy za velmi výhodných podmínek. To znamená, že společnost má dnes jasnou finanční sílu, aby pokles ceny ropy mohla bez problémů ustát.
Perspektivy růstu
Vedení společnosti oznámilo odhady pro rok 2020, které nám ukazují, jak se vedení společnosti hodlá poprat s propadem cen ropy.
Vedení očekává, že produkce bude shodná s rokem 2019. To je vcelku překvapivé očekávání vzhledem k očekávaným velkým snižováním dodávek. Vedení nyní plánuje s cenou kolem 30 dolarů za barel ropy Brent. To se zdá jako velmi optimistické, vzhledem k současným cenám ropy.
Pokud by opravdu cena ropy Brent byla v letech 2020 až 2021 kolem 30 dolarů, tak by CFFO mělo pokrýt výplatu dividendy, což bude cca 20 miliard dolarů.
Vedení si dále plánuje půjčit cca 20 miliard dolarů, z výše zmíněných 30 miliard dolarů, čistý poměr dluhu tak zůstane pod 25%. Přitom většina ostatních ropných společnosti má poměr čistého dluhu o dost vyšší. Vedení plánuje použít nově vypůjčené peníze na kapitálové výdaje a zpětné odkupy akcií.
Společnost by tak mohla svým investorům dlouhodobě generovat až dvojciferné výnosy. Navíc vzhledem k tomu, jak současná koronovirová krize dopadá na mnoho malých a velmi zadlužených ropných společností, tak by vedení Chevronu mohlo provést významné akvizice, které firmě pomohou navýšit růst a zisky v budoucnosti … až se zas situace vrátí k normálu.
Konkurenceschopnost a výkonnost v recesi
Konkurenční výhoda společnosti Chevron pochází především z její velikosti a finanční síly ve vysoce cyklickém energetickém sektoru. Odborné provozní znalosti společnosti umožnily úspěšně proplout jedním z nejhorších medvědích trhů s ropou. Existují dva faktory, které to umožnily. Prvním faktorem je pozoruhodné snížení nákladů společnosti. Společnost Chevron snížila své kapitálové výdaje.
Velikost společnosti Chevron je klíčovým důvodem, proč snížení nákladů a prodeje aktiv společnosti tolik pomohly během této ropné recese – větší společnost, může využít úsporná opatření ve vetší míře a ušetřit tak peníze a také disponuje mnohem větší základnou aktiv, ze které může v případe potřeby odprodávat.
Společnosti Chevron se daří dobře. Avšak rozhodně není Dividendovým aristokratem odolným vůči recesi, o čemž svědčí její výkonnost během finanční krize:
- 2006 upravený zisk na akcii: 7,80 dolarů
- 2007 upravený zisk na akcii: 8,77 dolarů
- 2008 upravený zisk na akcii: 11,67 dolarů
- 2009 upravený zisk na akcii: 5,24 dolarů
- 2010 upravený zisk na akcii: 9,48 dolarů
- 2011 upravený zisk na akcii: 13,44 dolarů
- 2012 upravený zisk na akcii: 13,32 dolarů
- 2013 upravený zisk na akcii: 11,09 dolarů
- 2014 upravený zisk na akcii: 10,14 dolarů
- 2015 upravený zisk na akcii: 2,45 dolarů
- 2016 upravený zisk na akcii: 1,53 dolarů
- 2017 upravený zisk na akcii: 4,85 dolarů
- 2018 upravený zisk na akcii: 7,74 dolarů
- 2019 upravený zisk na akcii: 1,54 dolarů
- Q1 2020 upravený zisk na akcii: 1,93 dolarů
Zisky na akcii společnosti Chevron se během finanční krize v letech 2007-2009 snížily o více než 50%, ale společnost dokázala zůstat zisková i během medvědího trhu, který vymazal mnoho konkurentů z tohoto podnikání. Navíc společnost Chevron pokračovala ve zvyšování výplaty dividend každý rok v době finanční krize. Zisk společnosti Chevron se bude vždy odvíjet od cen ropy, avšak považujeme podnik za jednu z konzervativnějších akcií v širším odvětví energetiky.
Rizika
Společnost má dnes vlastně jen jedno, ale za to opravdu velké riziko a tím je nízká cena ropy. Pokud by zůstala nízká po mnoho měsíců, tak by to pro firmu bylo opravdu špatné – ostatně jako pro většinu ropných firem. Celkový dopad COVID-19 je zatím neznámý. Zatím to znamenalo propad ceny, ale v blízké budoucnosti to taktéž může znamenat její prudký nárůst.
Prozatím to na finanční sílu společnosti vliv nemělo. Firma vlastní vynikající aktiva, má mnoho investičních příležitostí a tak i velký růstový potenciál.
Ocenění a očekávané celkové výnosy
Očekávané celkové výnosy společnosti Chevron se hodnotí obtížněji než u ostatních společností. Důvodem je především současná koronavirová krize a velmi nízké ceny ropy.
Value Line odhaduje EPS pro rok 2020 ve výši 6,75 dolarů, to je stále bezpečně nad dividendou, která je ve výši 5,16 dolarů. Společnost Chevron se navíc v průběhu desetiletí před rokem 2014 (rok, kdy začal aktuální medvědí trh s ropou) obchodovala s průměrným poměrem ceny a zisku ve výši 9,4. Výsledky Q1 2020 a cena kolem 90 dolarů za akcii nám dávají poměrem ceny a zisku ve výši cca 13, přičemž průměr odvětví je cca 29.
Akcie firmy Chevron s cenou kolem 90 dolarů se tak zdají být velmi podhodnocené.
Zisk na akcii od roku 2011 klesal a když už se zdálo, že se firmě podařil obrat, tak přišel COVID-19, který srazil ceny ropy k historickému minimu. Pokud však cena ropy začne růst, což už vlastně pozvolna začala, tak by ziskovost firmy měla opět začít růst společně s ní. A tak se zdá, že investoři dnes oceňují akcie Chevron více na základě potenciálu vyplácení dividend, než možného růstu zisku.
V březnu vystřelil dividendový výnos k téměř 9%, což byl historicky nejvyšší výnos. Od té doby již cena opět vzrostla a dividendový výnos tak klesl k cca 5,5%. Nutno podotknout, že dividendový výnos nad 5% nesly akcie firmy Chevron naposledy v roce 2015. I to naznačuje podhodnocení akcií.
Vezmeme-li toto všechno v úvahu, konzervativně vyčíslené kvantitativní údaje naznačují, že se akcie společnosti Chevron dnes obchodují za nízkou cenu. Současní investoři tak mohou získat značný budoucí výnos. A to jak díky současnému dividendovému výnosu, tak růstu ceny – jakmile/pokud se ceny ropy vrátí k obvyklým hodnotám.
Závěr
Chevron je jednou ze vzácných společností z sektoru ropy a plynu, která dokázala proplout finanční krizí let 2007-2009, medvědím trhem s ropou a velmi pravděpodobně bez úhony přečká i COVID-19. Současné ocenění akcií firmy Chevron ukazuje na podhodnocení.
Dnešní investoři jsou jistě nadšení z dividendového výnosu ve výši téměř 6%, ale i potenciál návratnosti se zdá být velmi dobrý. Ovšem je závislý na tom, kdy se svět vrátí do svého běžného provozu a cena ropy vzroste. Chevron je i nadále jednou z nejsilnějších společností v energetickém sektoru.
Pokud/Až se trh ropy vrátí k běžným cenám, tak akcie firmy Chevron velmi pravděpodobně přinesou dnešním investorům až dvojciferné výnosy. Protože „ropný kolaps“ výrazně snížil cenu akcií společnosti. Navzdory tomuto výraznému poklesu ceny akcií však společnost nadále funguje velmi dobře a taktéž společnost výrazně snížila své výdaje. Díky tomu v Q1 2020 firma vykázala dostatečný peněžní tok, aby pokryla svou dividendu.
I kdyby se cena ropy v blízké budoucnosti na obvyklou cenu nevrátila, tak i přesto bude společnost schopna fungovat bez vážných problémů a díky své silné finanční rozvaze zvládne vyplácet cca 6% dividendu bez problémů.