Dividendový aristokrat: Chevron v roce 2019
Chevron je jedna z největších a nejznámějších ropných společností na světě. Je též jednou z nejstabilnějších. Chevron je členem exkluzivního klubu Dividendových Aristokratů – což je skupina 53 elitních dividendových akcií s 25+ roky každoročního zvýšení dividendy.
Vzhledem k tomu, že se tento sektor spoléhá na vysoké ceny komodit, jsou v seznamu Dividendových Aristokratů jen dvě energetické firmy. Konsistentnost a stabilita dividendy společnosti Chevron jí pomáhají vyniknout v průmyslovém odvětví, které je mimořádně volatilní.
Bezpečnost dividendy společnosti Chevron je značně nad průměrem v energetickém sektoru. V tomto článku si podrobně zanalyzujeme dlouhodobé investiční vyhlídky společnosti Chevron.
Přehled podnikání
Chevron je jednou ze šesti největších společností zabývající se ropou a plynem:
- BP (BP)
- Eni SpA (E)
- Total SA (TOT)
- Chevron (CVX)
- Exxon Mobil (XOM)
- Royal Dutch Shell (RDS.A / RDS.B)
Společnost Chevron je jednou ze dvou společností v oblasti ropy a zemního plynu se sídlem ve Spojených státech, společně s kolegou, též Dividendovým Aristokratem, společností Exxon Mobil. Stejně jako další, se společnost Chevron zabývá těžbou ropy a plynu (upstream) a rafinací (downstream).
Po těžkém období v letech 2014-2016, kdy ceny ropy klesly z více jak 100 dolarů za barel, na méně než 30 dolarů za barel, se sektor v loňském roce zotavil a trend se výrazně zlepšoval po celý rok.
Začátkem listopadu vedení společnosti Chevron reportovalo silné výsledky za třetí čtvrtletí. Tržby ve výši 44 mld. dolarů vzrostly ve srovnání se stejným čtvrtletí před rokem o 22%. Růst tržeb byl díky vyšším cenám ropy a zemního plynu a obrovským nárůstem těžby. Chevron vykázal rekordní čtvrtletní produkci ekvivalentu ropy ve výši 2,96 milionu barelů denně, což je o 9% více než před rokem. Není proto překvapením, že upstream segment těží nejvíce z růstu cen komodit. Zisky v upstream segmentu se ve čtvrtletí zvýšily z 489 milionů dolarů na 3,4 miliardy dolarů.
Perspektivy růstu
Společnost Chevron je jednou z největších veřejně obchodovaných energetických společností na světě a má obrovský prospěch z pokračujícího oživení cen ropy. Kromě toho společnost silně investovala do nových projektů, z nichž mnohé se mají nastartovat v příštím roce. Společnost Chevron za rok 2018 očekává růst produkce o 7%, před započítáním prodejů aktiv a pokračujícím růstem v roce 2019 a dále. Předpokládaná čistá produkce společnosti v příštích několika letech je uvedena na obrázku níže.
Zvýšení cen ropy z minima roku 2016 podpořilo výrazně vyšší peněžní tok společnosti Chevron. Dle informací na konferenčním hovoru provozní peněžní tok (cash flow from operations) za třetí čtvrtletí činil 9,6 miliard dolarů, neboli 9,2 miliardy dolarů bez vlivu na provozní kapitál. Provozní peněžní tok činil za první tři čtvrtletí 21,5 miliardy dolarů, což představuje nárůst přibližně o 48% za stejné devítiměsíční období v předchozím roce. Ve třetím čtvrtletí vzrostl provozní peněžní tok na nejvyšší úroveň za téměř pět let.
Věříme, že společnost Chevron je v dobrém postavení, aby mohla nadále platit a nadále zvyšovat svou dividendu i v nadcházejících letech. Dividenda je jednou z hlavních finančních priorit. Společnost Chevron si v posledním čtvrtletí udržela poměr zadluženosti 19%, přičemž dlouhodobý cíl se pohyboval v rozmezí od 20 do 25%. Nízká úroveň dluhu pomůže zlepšit udržitelnost dividendové výplaty.
Růst společnosti Chevron pochází především z růstu cen ropy. Kromě toho budou motorem růstu nové projekty. Výroba ve třetím čtvrtletí v roce 2018 činila 2,96 milionu barelů denně, což je nárůst o 239 000 barelů oproti stejnému čtvrtletí loňského roku. Přibližně 237 000 barelů tohoto růstu produkce pocházelo z velkých kapitálových projektů, konkrétně z projektu zkapalněného zemního plynu Wheatstone a Gorgon v Austrálii.
Težba z břidlice se zvýšila o 155 000 barelů denně, především díky růstu v místech Midland a Delaware, což představuje nárůst o 80% oproti předchozímu roku.
Z dlouhodobého hlediska se domníváme, že roční růst o minimálně 5-6% je pro tuto vysoce kvalitní společnost pravděpodobný.
Konkurenční výhody a výkonnost v době finanční krize
Konkurenční výhoda společnosti Chevron ve vysoce cyklickém energetickém sektoru spočívá především v její velikosti a finanční síle. Provozní odborné znalosti společnosti umožnily úspěšné se zorientovat v letech 2014-2016, což byl jeden z nejhorších medvědích trhů s ropou.
Agresivní úsilí o snížení nákladů pomohlo udržet konzistentní ziskovost. Společnost Chevron snížila své kapitálové výdaje a rozpočet na průzkum z přibližně 10 miliard dolarů, na přibližně 5 miliard dolarů mezi fiskálními roky 2014 a 2015. Společnost dále pokračovala ve snižování nákladů na těžbu, což jí činí ziskovější, i když se ceny ropy nedostanou zpět na 100 dolarů za barel.
Společnosti Chevron se mezi energetickými společnostmi daří dobře. Společnost však rozhodně není recesi odolný Dividendový Aristokrat, o čemž svědčí její výkonnost během finanční krize v letech 2007-2009:
- upravený zisk na akcii v roce 2007: 8,77 dolarů
- upravený zisk na akcii v roce 2008: 11,67 dolarů (33% nárůst)
- upravený zisk na akcii v roce 2009: 5,24 dolarů (55% pokles)
- upravený zisk na akcii v roce 2010: 9,48 dolarů (81% nárůst)
Upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) klesl během finanční krize v letech 2007-2009 o více jak 50%, ale společnost dokázala zůstat zisková i během medvědího trhu, který pokořil mnoho konkurentů. To umožnilo společnosti Chevron pokračovat v každoročním zvyšování dividendové výplaty i během finanční krize.
Ocenění a očekávaný výnos
Očekávané celkové výnosy společnosti Chevron jsou obtížné odhadnutelné. Je to proto, že současná zisková situace společnosti se zdá být nižší než v prostředí s běžnějšími cenami ropy.
Dlouhodobá historie ocenění společnosti je uvedena níže v tabulce:
Poznámka: Poměr ceny a zisku (price-to-earnings ratio) klesl na 14 z původních 14,7
Akcie společnosti Chevron se nyní obchodují s poměrem ceny a zisku (price-to-earnings ratio) ve výši 14 za použití očekávaného zisku za rok 2018 ve výši 8,09 dolarů, což je o něco méně než 10tiletý průměr, který je ve výši 15,1. Výsledkem je, že se akcie společnosti Chevron v současné době zdají být mírně podhodnocené. Jsme přesvědčeni, že ocenění akcií pravděpodobně porůste asi o 0,5% ročně v příštích pěti letech.
Navíc výnosy akcionářů budou podpořeny očekávaným růstem zisku ve výši 5-6% ročně, společně se současným dividendovým výnosem ve výši téměř 4%. Celková očekávaná návratnosti společnosti Chevron v příštích pěti letech tak je 10% ročně. To je velká očekávaná míra návratnosti pro vysoce kvalitního Dividendového Aristokrata.
Závěr
Společnost Chevron je jedna z vzácných ropných a plynárenských společností, která dokázala projít obrovskou recesí v letech 2007-2009 a poklesem ropy v letech 2014-2016, aniž by svou dividendu snížila. Dokonce se jí podařilo dividendu zvýšit, včetně 4% zvýšení v roce 2018.
Ceny ropy se v posledních měsících změnily kurz a v USA klesly zpět k 50ti dolarům za barel. Společnost Chevron naštěstí pokračuje ve snižování nákladovů, aby zvládla nižší ceny komodit. Nové projekty na amerických i mezinárodních trzích rovněž pomohou společnosti pokračovat v navyšování peněžních toků.
Akcie společnosti Chevron se zdají být mírně podhodnocené, s pozitivním výhledem, který předpokládá celkovou návratnost přibližně 10% ročně. To dělá akcie společnosti Chevron vhodné ke koupi pro dlouhodobé dividendově růstové investory.
Zdroj SureDividend, pro IG přeložil Ondřej