Dividendový aristokrat: Exxon Mobil
Na seznamu Dividendových Aristokratů jsou jen dvě energetické společnosti. Jednou z nich je největší ropná společnost v USA jménem Exxon Mobil (XOM). Dividendoví Aristokraté je skupina 53 akcií z indexu S&P 500, které zvyšují dividendu déle než 25 let v řadě.
Výroba ropy a plynu může být průmyslem “boom-and-bust”. Zisky jsou značně závislé na cenách komodit, které mohou během roku značně kolísat.
Společnost Exxon Mobil je však jiná. Byla pozoruhodně stabilní a to i při různých útlumech v ropném a plynárenském průmyslu. Historie společnosti sahá až do roku 1870 kdy John D. Rockefeller založil společnost Standart Oil. S provozní historií přes 100 let a dividendovým výnosem nad 7% je Exxon Mobil na seznamu “blue-chip” akcií. Celý seznam blue chip akcií je zde.
Přehled podnikání
Původní firma Standard Oil byla až příliš úspěšná – rostla velkým tempem, takže byla v roce 1911 americkým Nejvyšším soudem rozdělena na několik samostatných firem. Společnost Standard Oil byla rozdělena do 33 menších společností, z nichž mnohé se staly obry, jako například Chevron (CVX).
Sama firma Exxon Mobil má kapitalizace přes 208 milard dolarů a je tedy jednou z největších na akciovém trhu.
Mnoho stejných obchodních praktik používaných firmou Standard Oil dnes využívá i firma Exxon Mobil. Společnost se například zaměřuje na projekty s vysokou návratností, které jí umožňují navyšovat zisky.
Společnost vytváří vysokou návratnost investovaného kapitálu, což je klíčové měřítko schopnosti manažerského týmu účinně používat kapitál firmy.
Společnost provozuje tři velké obchodní segmenty:
- Upstream (42% příjmů)
- Downstream (31% příjmů)
- Chemické látky (27% příjmů)
Segment upstream zahrnuje průzkum a výrobu ropy a zemního plynu. Mezi downstream patří rafinace a marketing. Vyrobené chemikálie zahrnují olefiny, aromáty, polyethylen a polypropylenové plasty.
Perspektivy růstu
Už před příchodem korona viru neměly „ropáci“ na růžích ustláno a nyní je to ještě horší. Exxon Mobil je naštěstí integrovanou společností. Jeho upstream a downstream segmenty se navzájem dobře doplňují. Při poklesu cen ropy a zemního plynu zisky v sektoru upstream klesají. Ale na druhé straně sektor downstream má tendenci profitovat z kolísání ceny ropy.
To pomáhá společnosti Exxon Mobil být na tom relativně dobře, ve srovnání s ostatními velkými ropnými a plynárenskými společnostmi.
Aby Exxon Mobil posílil peněžní toky, tak vedení oznámilo snižování nákladů a dividenda nebyla v černu navýšena, tak jak to bylo obvyklé za posledních 13 let.
Lepší výsledky downstream sektoru, když se upstream sektoru nedaří je dobře patrná na následujícím obrázku – kde je porovnání Q4 2019 s Q1 2020.
I když cena ropa prudce klesla, tak i přesto se firmě podařilo vytvořit dostatek finančních prostředků na provoz i dividendu. Firma zakončila Q1 2020 s 11,4 miliardou dolarů na účtech, což je podstatný nárůst oproti 3,1 miliadě dolarů na konci Q4 2019.
Zdá se, že cena ropy již své dno našla a již pozvolna začíná růst. Evidentně si investoři uvědomili, že z ropy se nedělá pouze benzín a nafta (pro auta a letadla), ale mnoho dalšího, především různých chemických přípravků a látek bez, kterých se dnešní společnost prostě a jednoduše neobejde … „zelený mozgy“ se mohou stavě na své zelené bicikly jak chtějí, ale bez chemi to dnes nejde.
Vedení z důvodu koronaviru očekává nižší spotřebu jak ropných produktů, tak i zemního plynu. A proto plánuje další snižování nákladů.
Společnost je relativně málo zadlužená – kladné peněžní toky z operací a kladnou ziskovost – návratnost aktiv asi 3% a návratnost vlastního kapitálu 6%+. Finanční výsledky sice v posledních čtvrtletích kolísaly, ale celkově jsou v dobré.
Rizika
První a velmi diskutovaným rizikem, nejen, pro Exxon Mobil je změna klimata na naší matičce Zemi.
Postupně vychází víc a víc vědeckých (a dalších) výzkumů o dopadech lidské činnosti na přírodu a tak se není čemu divit, že různé „zelené“ spolky dokáží prosadit i sebevětší blbost … jen když to má v názvu „ochranu životního prostředí“.
Postupně se, ale začíná přidávat i vědecká obec a ve všech kruzích společnosti se diskutuje jak postupovat v ochraně životního prostředí.
Rizikem pro Exxon Mobil je, že se nedávno provalilo, že vedení vynaložilo značné prostředky na manipulaci s veřejným míněním a skrývání možných důkazů. Konkureční „ropáci“ se již podstatně dříve začali orientovat na více ekologické projekty.
Tlak, především Evropských zemí na ukončení závislosti na ropě tlačí na všechny ropné společnosti, aby investovaly obrovské finanční prostředky do „zelenějších“ technologií. To bude dnes, když všechny ropné společnost prudce snižují náklady problém.
Druhým rizikem je dnes všude zmiňovaný koronavirus COVID-19, který způsobil prudký propad poptávky především po ropě.
Na následujícím obrázku je odhad vedení pro letošní rok. Modrá čára ukazuje propad poptávky a červnená těžbu. Problémem je především to, že omezit těžbu ropy lze vcelku „rychle“, ale znovu tuto těžbu obnovit bude trvat podstatně déle. Kdežto poptávka může vzrůst v podstatě ze dne na den … jakmile karanténí omezení skončí, tak lidé začnou téměř ihned znovu cestovat.
Třetím rizikem je zadlužení společnosti. Firma se i nadále zadlužuje a to v době, kdy ceny ropy prudce klesly. Investoři by měly vývoj zadlužení bedlivě sledovat.
Konkurenční výhody a výkonnost v recesi
Exxon Mobil má několik konkurenčních výhod, především jeho obrovský rozsah, který firmě umožňuje snížit náklady v náročných časech. Má také velkou finanční sílu jinak by těžko investovala do nových růstových projektů.
Velkou konkurenční výhodou je bilance společnosti Exxon Mobil, která má rating AA+. To firmě pomáhá udržet si nízké náklady na kapitál. Integrovaný obchodní model společnosti Exxon Mobil umožňuje společnosti zůstat ziskovou i během recese, tak i v období nízkých cen ropy a plynu. Společnost sice během finanční krize vykázala velké kolísání EPS, ale přesto firma zůstala ziskovou:
- zisk za akcii v roce 2007 byl ve výši 7,26 dolarů
- zisk na akcii v roce 2008 byl ve výši 8,66 dolarů
- zisk za akcii v roce 2009 byl ve výši 3,98 dolarů
- zisk na akcii v roce 2010 byl ve výši 6,22 dolarů
Pokračující růst stabilních zisků umožnilo společnosti Exxon Mobil každoročně zvyšovat dividendu.
Ocenění a očekávané výnosy
Na první pohled se zdá, že společnost Exxon Mobil dnes značně podhodnocenou. Analytici odhadují pro rok 2020 zisk na akcii ve výši 3,75 dolarů. To znamená, že při ceně cca 49 dolarů za akcii má akcie Exxon Mobil poměr ceny a zisku ve výši 13. Ale je třeba si uvědomit, že díky koronaviru cena pruce poklesla, tak i malé oživení cen ropy a zemního plynu může slušně navýšit výnosy společnosti.
Pro rok 2020 analytici očekávají zisk na akcii ve výši 4,18 dolarů na akcii – to by byl vynikající růst. S tímto růstem by byl poměr ceny a zisku ve výši pouhých 11,72.
Budoucí výnos společnosti Exxon Mobil závisí především na schopnosti růstu zisku. Pokud odhady analytikům vyjdou, tak by společnost Exxon Mobil měla meziročně vykázat růst zisku asi o 11%.
Samozřejmě je možné, že růst zisků nebude tak velký a bude se měnit v závislosti na cenách ropy a zemního plynu. Zdá se však, že akcie společnosti Exxon Mobil jsou dnes velmi podhodnocené.
Závěr
Exxon Mobil má za sebou několik těžkých let a když se zdálo, že je konečně překoná, tak přišel koronavirus.
Společnost není odolná vůči poklesu cen ropy a plynu, ale i přes to stále zůstává zisková. Exxon Mobil tak má stále slibnou budoucnost před sebou. Akcie společnosti Exxon Mobil jsou, tak dnes atraktivně oceněny a to jak z pohledu ceny, tak možného růstu zisků a dividendy – doufejme, že bude dividenda do konce roku 2020 navýšena, aby si firma udržela svůj titul aristokrata.
Celkově lze závěrem říci, že Exxon Mobil je i přes prudký pokles ceny akcií stále vynikající společností, která se dnes obchoduje s rekordně nízkým oceněním. Vysoký dividendový výnos nad 7% a budoucí růst cen ropy povede též k růstu ceny akcií v blízké budoucnosti.