Dividendový aristokrat: Exxon Mobil – kdy, když ne teď?
Jak na trhy vlítne blbá nálada, tak ceny oscilují nahoru a dolů a dividendový výnos prudce roste. To vede mnoho investorů myslet si, že takový dividendový výnos je nebezpečný a firma musí zákonitě dividendu při nejbližší příležitosti snížit.
Jenže to není vždy pravda a u Dividendových aristokratů už teprve ne!
Důležité je si uvědomit, že dividendový výnos je funkcí ceny a dividendy. Takže stačí, aby jedna položka výpočtu klesala a tím výsledek bude růst. Ale neříká nám to vůbec nic o tom, jak se firmě daří nebo nedaří. Abychom mohli říci, zda je dividenda bezpečná nebo nikoliv, nám rozhodně nestačí říci, že dividendový výnos na X procent je nebezpečný. Vždy musíme jít do účetnictví firmy a teprve potom můžeme bezpečnost dividendy konstatovat.
Takže klesající cena a tím rostoucí dividendový výnos nám pouze říká, že se na trhu něco děje, protože Pan Trh se rozhodl konkrétní firmu ocenit níže než bylo dříve obvyklé. Proč? To záleží vždy na mnoha faktorech a každý investor musí zvážit všechny.
A jak říká Warren Buffett:
Nejlépe se nakupuje, když v ulicích teče krev.
Úvod
Firma Exxon Mobil (XOM) je Dividendoví Aristokraté, i když byla nedávno vyřazena z Indexu S&P 500 (psali jsme zde a zde). Je to pozůstatek původní firmy Standard Oil, která byla v roce 1911 americkým Nejvyšším soudem rozdělena na několik samostatných firem.
Příjmy pochází ze tři segmentů:
- Upstream (42% příjmů)
- Downstream (31% příjmů)
- Chemické látky (27% příjmů)
Segment upstream zahrnuje průzkum a výrobu ropy a zemního plynu. Mezi downstream patří rafinace a marketing. Vyrobené chemikálie zahrnují olefiny, aromáty, polyethylen a polypropylenové plasty.
Firma má zastoupení po celém světě:
Koronavirus (Covid-19)
Mluví se o něm ve dne v noci, ať již v TV, rádiu nebo píše v novinách, takže článek s koronavirem zahájíme.
Změny trendů nebo nálad zákazníků mohou poškodit jakoukoliv firmu, ale to co dokázal Covid-19 … ten zasáhl všechny oblasti lidského života. Nejvíce se ovšem podepsal na cestovním ruchu. A když lidé sedí doma, tak letadla nelétají a auta nejezdí, tak to vede k jedinému – k menší spotřebě paliva. A menší spotřeba paliva znamené, že je potřeba méně přepravovat a rafinovat ropu a tedy i méně těžit.
Než se těžařské firmy přizpůsobily nižší poptávce, protože uzavřít vrty chvíli trvá, tak cena ropy a cena jejích futures kontraktů prudce poklesla. Květnový kontrak se dokonce prodával za zápornou cenu = prodejce byl ochoten za prodej kupujícímu zaplatit. Ale to byla vyjímka jediného dne a jediného kontraktu. Od května se již ropa na světových trzích drží nad 40ti dolary za barel.
Čtyřicet dolarů za barel je hranice těžařů ropy, tzv. break even point, kdy už nejsou firmy ziskové. Tedy, že náklady na těžbu jsou právě kolem těch 40ti dolarů. Cena pod znamená ztrátový provoz.
Jak se tak stane, tak je většinou jen otázkou času než firma bude muset dividendu snížit. Mohli jsme například vidět u firmy Shell (RDS.A, RDS.B) v květnu, popř. jiných ropných firem, které dividendu téměř zrušily.
Ale nutno si uvědomit, že ani Shell a ani další ropné firmy nebyly Dividendovými aristokraty. A navíc Shell následně opět dividendu navýšil, jako by se vedení chtělo akcionářům omluvit, že to s tím snížením byla chyba.
A tím se vracíme zpět k Exxonu, protože se v poslední době začínají objevovat hlasy, že dividendový výnos kolem 10% je neudržitelný a tedy, že firma musí zákonitě dividendu brzy snížit. Což se ovšem nestalo ani v květnu a ani v říjnu. A tak i prosincová dividenda bude vyplacena ve výši 0,87 dolarů na akcii.
Zde je ovšem třeba zvednou varovný prst, protože to je již sedmá dividenda ve stejné výši a pokud Exxon dividendu v lednu nezvýší, tak příjde o svůj aristokratický titul!
Finance
Třetí čtvrtletí roku 2020 bylo pro Exxon opravdu náročné. Firma vykázala ztrátu ve výši 680 milionů dolarů. To dále nahnalo vodu na mlýn těm, co dokola opakují, že dividenda je neudržitelná.
Vedení se, ale snaží osekávat náklady a zvyšovat efektivitu. Firma např.:
- propustí až 1900 zaměstnanců v USA a vedení již dříve oznámilo propouštění v Evropě a Austrálii (anglicky zde a zde)
- odprodá South Texas Pipeline System firmě Easton Energy (anglicky zde)
- pro rok 2021 sníží kapitálové výdaje z letošních 23 miliard dolarů na 16-19 miliard dolarů
- vedení zvažuje odprodej firmy na těžbu zemního plynu v Serverní Americe (anglicky zde)
Je tedy vidět, že vedení firmy rozhodně na vavřínech neusíná a snaží se, aby dividenda nemusela být snížena.
Zde musím vypíchnout jednu zajímavost. Ztráta 680 milionů dolarů je opravdu velké číslo, ale valná část ratingových analytiků se toto negativní číslo snažilo prezentovat jako pozitivní zprávu pro investory a zlepšení firemní výkonnosti.
I když je třeba přiznat, že to zlepšení je, v Q2 2020 firma vykázala ztrátu ve výši 1,1 miliardy dolarů. Takže analyticky očekávali v Q3 2020 opět velkou ztrátu. Firmě však podařilo tyto negativní odhady překonat a to i v tržbách, kdy analyticky očekávali tržby ve výši 43,7 miliardy dolarů, ale firma dosáhla 46,2 miliard dolarů.
Doufejme tedy, že je Exxon z nejhoršího venku, úsporná opatření postupně přinesou své ovoce a cena ropy poslední týdny též roste. Obojí by mělo podpořit firemní finance.
Na druhou stranu nelze očekávat zázraky a než bude Exxon znovu vyhřívat na slunci investorského zájmu, tak to bude ještě několik měsíců, možná let, trvat.
Ropa
Jak jsem již uvedl výše, tak cena ropy a tzv. nákladový bode zlomu je to, co musí investoři sledovat. Navíc si k tomu dnes musí investoři přidat ještě sledování šíření koronaviru a vývoj vakcíny.
Cena ropy WTI letos klesla až k 36 dolarům za barel, ale od té doby se již opět vrátili nad 40 dolarů za barel a drží se tam.
Firmě se v Q3 2020 podařilo navýšit těžbu ropy o 34 tisíc barelů denně, ale při srovnání s roke 2019 Exxon stále těží asi o 227 tisíc barelů denně méně.
Důvod pro pesimistícký výhled jsou klesající marže v Downstream části. Klesající spotřeba ropných produktů vede i ke snižování objemu ropy v refinériích a to vede k jejich vyšším nákladům. Vedení proto také oznámilo snižování nákladů a kapitálových výdaji v tomto sektoru.
Dividenda
Pro nás, dividendové investory, je nejdůležitější otázkou zda se firmě podaří udržet dividendu ve stejné výši nebo ji dokonce i v příštím čtvrtletí navýšit.
Zde je ovšem si třeba položit jinou otázku a to: „Co by se stalo, kdy Exxon dividendu snížil?“ Je třeba si uvědomit, že ač byl Exxon vyřazen z Indexu S&P 500, tak stále je součástí mnoha jiných, ale především ho ve svých portfóliích drží mnoho individuálních investorů, kteří z dividend žijí. Zde si nepřestavujte malého českého investora s pár desítkami akcií, ale amerického důchodce, který vlastní tisíce a deseti tisíce akcií Exxonu a z jehož dividend platí ubytování v aparmánech na Floridě. Výprodeje různých fondů spojená s výprodejem bežných investorů by mohla srazit cenu podstatně níže než co jsme viděli na jaře letošního roku.
Jistou naději, že k tomu nedojde, nám dává poslední vyjádření generálního ředitele Darrena Woodse, který řekl, že je firma i nadále odhodlána zachovat svou vynikající dividendovou politiku i v roce 2021:
Nadále věříme v naši dlouhodobou strategii a základy našeho podnikání a přijímáme opatření nezbytná k zachování hodnoty při ochraně rozvahy a dividendy. Jsme na tempu, abychom dosáhli svých cílů v oblasti snižování nákladů do roku 2020 a v příštím roce postupujeme v dalších úsporách, jak to zvládneme prostřednictvím tohoto bezprecedentního cyklu dolů.
We remain confident in our long-term strategy and the fundamentals of our business, and are taking the necessary actions to preserve value while protecting the balance sheet and dividend. We are on pace to achieve our 2020 cost-reduction targets and are progressing additional savings next year as we manage through this unprecedented down cycle.
Závěr
Je firma z nejhoršího venku? To ani náhodou! Blíží se firma k bankrotu? To taky ani náhodou!
Je to, ale Dividendový aristokrat s více jak stoletou firemní historií a 38 roky pravidelného navyšování dividendy.
Dividendový výnos dnes dosahuje téměř 10% a kdy, když ne dnes by jste chtěli nakupovat Dividendového aristokrata ve výprodeji = když v ulicích teče krev?
Jistě, zlepšení nelze očekávat příští čtvrtletí, ale pokud bude firma i nadále platit dividendu, tak si na růst ceny rád pár měsíců až let počkám a do té doby budu sbírat šťavnaté dividendy a za ně hned přikupovat další „černé koně“ do své Exxon stáje.
Vypadá to, že se se mezi aristrokraty udrží. Na digrinu je zveřejněné plánované navýšení dividendy v příštím roce … takže 3x hurá 🙂