Dividendový aristokrat: Exxon Mobil v roce 2019
Na seznamu Dividendových Aristokratů jsou jen dvě energetické společnosti. Jednou z nich je největší ropná společnost v USA jménem Exxon Mobil (XOM). Dividendoví Aristokraté je skupina 53 akcií z indexu S&P 500, které zvyšují dividendu déle než 25 let v řadě.
Výroba ropy a plynu může být průmyslem „boom-and-bust“. Zisky jsou značně závislé na cenách komodit, které mohou během roku značně kolísat.
Společnost Exxon Mobil je však jiná. Byla pozoruhodně stabilní a to i při různých útlumech v ropném a plynárenském průmyslu. Historie společnosti sahá až do roku 1870 kdy John D. Rockefeller založil společnost Standart Oil. S provozní historií přes 100 let a výnosem ve výši 4,6% je Exxon Mobil na seznamu „blue-chip“ akcií. Celý seznam blue chip akcií je zde.
Přehled podnikání
Již po svém založení, společnost Standart Oil dominovala americkému ropnému a plynárenskému průmyslu. Toho dosáhla pomocí přesného zaměření na inovace při vrtání, rozšiřování výroby a snižování nákladů.
Společnost Standard Oil však byla až příliš úspěšná – rostla tak rychlým tempem, že v roce 1911 byla americkým nejvyšším soudem rozpuštěna. Společnost Standard Oil byla rozdělena do 33 menších společností, z nichž mnohé jsou dnes znovu obry, jako například společnost Chevron (CVX).
Obchodní praktiky, které používala firma Standard Oil dnes stále používá i firma Exxon Mobil. Společnost se zaměřuje primárně na projekty s vysokou návratností, které umožňují růst zisků.
Společnost vykazuje vysokou návratnost investovaného kapitálu, což je klíčové měřítko dovednosti manažerského týmu účinně alokovat kapitál. Společnost Exxon Mobil konsistentně generuje jeden z nejlepších výnosů z investovaného kapitálu na trhu.
Společnost provozuje tři velké obchodní segmenty. Segment Upstream zahrnuje průzkum a výrobu ropy a zemního plynu. Mezi následné činnosti (Downstream) patří rafinace a marketing. Třetím segmentem je výroba chemikálií zahrnující olefiny, aromáty, polyethylen a polypropylenové plasty.
Perspektivy růstu
Podmínky na trhu pro společnosti zabývající se ropou a zemním plynem stále nejsou příznivé, jelikož ceny ropy jsou stále zhruba na poloviční hodnotě od nejvyšších hodnot v roce 2014.
Exxon Mobil je naštěstí integrovanou společností. Upstream a Downstream segmenty se navzájem dobře doplňují a chrání tak společnost před kolísáním cen komodit. Když ceny ropy a plynu klesají, zisky Upstream segmentu klesají též. Na druhou stranu, ale Downstream segment roste v době, když dochází k výrazné fluktuaci ceny ropy.
To společnosti Exxon Mobil značně napomáhá udržovat zisky na vyšší úrovni ve srovnání s ostatními velkými ropnými a plynárenskými společnostmi. Zisk na akcii (earnings-per-share) v prvních třech čtvrtletích roku 2018 vzrostl o 30%, poté co se cena ropy stabilizovala na úrovni kolem 50 dolarů za barel.
Skutečnost, že společnost Exxon Mobil dokáže zůstat zisková i v době, kdy cena ropy je v rozmezí 40 až 50 dolarů, vypovídá o tom, jak je efektivní.
Exxon Mobil také posílil peněžní tok (cash flow) díky zaměření se na náklady. Po letech snižování kapitálových výdajů (capital expenditures), kdy byly ceny ropy nejnižší, dnes ExxonMobil začal proces zvyšovat své výdaje. Kapitálové výdaje se v prvních třech čtvrtletích roku 2018 zvýšily o 28%, ale i tak v porovnání s historickými výdaji jsou stále poměrně nízké. Kapitálové výdaje v době, kdy ceny ropy byly na vrcholu, byly ještě o 50% vyšší než dnes. Což značí, že společnost Exxon Mobil stále udržuje svou disciplínu při kontrole nákladů.
I přes nepříznivé ceny ropy společnost Exxon Mobil v prvních třech čtvrtletích roku 2018 vytvořila volné peněžní toky (free cash flow) ve výši 12,6 miliardy dolarů. Nezapomínejte ale, že zvýšila své kapitálové výdaje téměř o 30%, což snižuje volné peněžní toky. Tento úžasný výsledek ukazuje, jak silný provozní model společnost Exxon Mobil má, i když ceny ropy nejsou nutně příznivé.
12,6 miliardy dolarů je víc než dost, aby firma mohla i nadále vyplácet dividendu, která za první tři čtvrtletí roku 2018 činila přibližně 10 miliard dolarů.
Budoucí růst zisků bude podpořen vyššími cenami ropy a plynu. Růst bude též organický a to z dlouhého seznamu nových projektů, které má společnost rozpracované. Permská pánev (Permian Basin) je jednou z největších ropných nalezišť v USA a zároveň je to oblast, kde společnost Exxon Mobil silně investuje.
Exxon Mobil má rozsáhlé portfólio projektů, které se skládá z více jak 100 nových projektů. Vedle permské pánve má společnost Exxon Mobil též významné mezinárodní projekty, které jsou na pobřežní oblastech Guyana a Angola.
Růst výroby byl v posledních čtvrtletích poněkud nevalný, protože Exxon Mobil v posledních letech málo investovala = měla nižších kapitálové výdaje. Produkce se však v nadcházejících letech bude postupně zvyšovat, protože starší projekty budou přispívat více a několik z nových větších projektů začínají fungovat. Díky těmto faktorům očekáváme v následujících letech nízký jednociferný růst objemu výroby.
Konkurenční výhody a výkonnost během finanční krize
Společnost Exxon Mobil má několik konkurenčních výhod, tou největší je především velikost firmy, která poskytuje možnost snižovat náklady v náročných situacích na trhu.
Má také dostatečnou finanční sílu na to, aby firma mohla investovat do nových růstových projektů. Společnost v posledních letech vynaložila desítky miliard dolarů na kapitálových výdajích pro podporu budoucího růstu:
- kapitálové výdaje v roce 2014 činily 33,0 miliardy dolarů
- kapitálové výdaje v roce 2015 činily 26,5 miliardy dolarů
- kapitálové výdaje v roce 2016 činily 16,2 miliardy dolarů
- kapitálové výdaje v roce 2017 činily 15,4 miliardy dolarů
Další konkurenční výhodou je rozvaha společnosti Exxon Mobil, která má rating AA+, což pomáhá udržovat nízké náklady na kapitál.
Integrovaný obchodní model společnosti Exxon Mobil umožňuje, aby společnost zůstala zisková i během recese a v obdobích s nízkými cenami komodit. I když zisk na akcii během finanční krize kolísal, tak i přesto společnost zůstala zisková:
- zisk na akcii v roce 2007 byl 7,26 dolarů
- zisk na akcii v roce 2008 byl 8,66 dolarů (19% nárůst)
- zisk na akcii v roce 2009 byl 3,98 dolarů (54% pokles)
- zisk na akcii v roce 2010 byl 6,22 dolarů (56% nárůst)
Díky tomu, že společnost Exxon Mobil pokračovala ve vytváření stálých zisků, mohla každoročně pokračovat ve zvyšování dividendy.
Ocenění a očekávaný výnos
Akcie společnosti Exxon Mobil se dnes zdají být poněkud nadhodnocené. Zisk na akcii (earnings-per-share) za rok 2018 odhadujeme ve výši 4,50 dolarů, což znamená, že při současné ceně to znamená poměr ceny a zisku (price-to-earnings ratio) ve výši 16. Což ve srovnání s naší odhadovanou férovou hodnotou ve výši 13 je příliš vysoko. Mějte však na paměti, že zisky společnosti se stále ještě nezotavily z poklesu, který začal v roce 2015, i když postupně rostou, tak stále zůstávají na historických minimech.
To znamená, že i mírné zvýšení cen zemního plynu a ropy bude pro společnost Exxon Mobil znamenat značný růst zisků. Očekáváme, že by společnost měla v roceu 2023 generovat téměř 8 dolarů na akcii (earnings-per-share), tedy že příležitost k růstu je velká. Takže vyšší ocenění je pravděpodobně ospravedlnitelné.
Většina z toho závisí na tom, kam se budou ceny ropy a zemního plynu ubírat, což je obtížné předvědět. Tuto nejistota je těžko vyčíslitelná a proto by měli investoři být při předvídání budoucího růstu zisků firmy opatrní.
S ohledem na tuto skutečnost je potenciální rozložení dlouhodobých výnosů následující:
- 11% roční růst zisků (annual earnings growth)
- 4,6% dividendový výnos (dividend yield)
- -4% změna ocenění (valuation change)
Provozní zisky (operating earnings) společnosti Exxon Mobil by se měly postupně každoročně zvyšovat minimálně o 8%. Navýšení zpětného odkupu akcií by mohlo zvýšit celkový růst zisků asi o 11%. Pak by celkové výnosy dosáhly zhruba 12% ročně a to i při zohlednění současného vysokého ocenění, které by mohlo časem klesat.
Růst zisků samozřejmě pravděpodobně nebude tak hladké a může/bude se měnit v závislosti na cenách ropy a zemního plynu. Zdá se však, že akcie společnosti Exxon Mobil by měly akcionářům v příštích letech přinést velmi dobré výnosy.
Závěr
Exxon Mobil má za sebou několik těžkých let, které prokázaly, že je závislý na volatilitě cen ropy a plynu. Ale i v těžkých časech však fungoval lépe než většina ostatních firem v energetickém sektoru.
Ale Exxon Mobil má před sebou zářnou budoucnost. Společnost má mnoho nových a slibných projektů, které jsou před dokončením a přinesou více než dostatek peněz na další zvýšení dividendy.
Výsledkem je, že akcie společnosti Exxon Mobil jsou dnes atraktivní a to jak na základě růstu zisků, tak i potenciálu budoucího růstu dividendy.
Zdroj SureDividend, pro IG přeložil Ondřej