Dividendový aristokrat: Franklin Resources v roce 2019
Pokud jde o dividendové investování, tak není lepších akcií než Dividendových Aristokratů. Dividendoví Aristokraté jsou akcie z indexu S&P 500, s 25+ po sobě jdoucími roky zvýšení dividendy.
Existují tisíce akcií, z nichž mnohé vyplácí dividendy, ale Dividendoví Aristokraté mají ziskové podnikání a schopnost růstu zisku. To jim dává možnost odolávat recesím a nadále každoročně zvyšovat své dividendy.
Společnost Franklin Resources (BEN) zvýšila svou dividendu již 39 let v řadě. Akcie společnosti mají dividendový výnos 3,4% a pravidelně ročně zvyšují dividendu o 10 nebo více procent. Například na konci roku 2018 společnost zvýšila dividendu o 13%.
Po několika obtížných letech poklesu aktiv ve správě, se společnost Franklin Resources v letošním roce vrátila k růstu. Mohla by tak i nadále každoročně zvyšovat dividendu dvojciferným tempem, což z ní činí atraktivní akcii pro dividendově růstové investory.
Přehled podnikání
Franklin Resources je investiční správcovská společnost. Byla založena v roce 1947 v New Yorku panem Rupert H. Johnson Sr., který předtím spravoval makléřskou firmu na Wall Street.
Ten pojmenoval firmu po Benjaminu Franklinovi, který byl považován za symbol bezpečí a moudrosti.
Dnes společnost Franklin Resources spravuje fondy Franklin a Templeton. Posledních pár let bylo pro společnost obtížných. V roce 2015 se tržby snížily o 6% a zisk na akcii (earnings-per-share) klesl o 13%. Situace se zhoršila i v následujícím roce – v roce 2016 se tržby snížily o 17% a zisk na akcii (earnings-per-share) klesl o 11%.
Pokles byl způsoben nedostatečným výkonem v rámci několika vlajkových fondů společnosti. Slabý výkon je pro správce aktiv velkým problémem, protože obvykle vede ke snížení spravovaných aktiv (AUM = Assets Under Management).
Pokud se fondům nedaří, investoři přesouvají své peníze jinam. To způsobilo zásadní snížení hodnoty spravovaných aktiv, což je klíčový faktor pro výši tržeb a zisků.
Podmínky se mírně zlepšily v roce 2017, jelikož společnost Franklin Resources navýšila AUM (Assets Under Management = spravovaná aktiva) o 3% na 753,2 miliardy dolarů. Ovšem fundamenty se v roce 2018 opět zhoršily. Do září roku 2018 poklesla výše AUM o 5% na 717,1 miliardy dolarů. Společnost Franklin Resources zakončila rok 2018 se spravovanými aktivy ve výši 649,9 miliardy dolarů. Velká část tohoto poklesu byla způsobena velkým poklesem mezinárodního akciového portfolia.
Přitom spravovaná aktiva společnosti Franklin Resources v závěru roku 2014 překročila hranici 880 miliard dolarů. Společnost tak má před sebou dlouhou cestu, aby znovu získala zpět to co ztratila.
Perspektivy růstu
I přes obtížné provozní prostředí existují důvody, proč být optimistický ohledně dlouhodobého růstu společnosti. USA je stárnoucí populace. Denně odchází do důchodu tisíce Baby Boomers. V kombinaci se zvyšující se dobou dožití, tak existuje velká poptávka po plánování investičních portfólií.
To znamená, že by měla být stálá poptávka po finančních službách, které poskytuje společnost Franklin Resources. A opravdu společnost v posledních letech vykazuje postupný růst spravovaných aktiv.
V krátkodobém horizontu se vedení společnosti potýkalo s pokračujícími problémy. Vedení společnosti Franklin Resources vykázalo ve čtvrtém čtvrtletí pokles tržeb o 1%, právě díky nižším průměrným spravovaným aktivům a nižším průměrným poplatkům. Zisk na akcii (earnings-per-share) meziročně vzrostl o 26% díky nižším daním a nižšímu počtu akcií. Meziročně (2017 vs 2018) vzrostl zisk na akcii (earnings-per-share) o 12%.
Vedení společnosti Franklin Resources pracuje na řešení těchto problémů. Vedení oznámilo akvizici společnosti Benefit Street za nezveřejněnou částku. Benefit Street spravuje aktiva ve výši 26 miliard dolarů.
Společnost Franklin Resources ve fiskálním roce 2018 snížila svůj zředěný počet akcií o 6%, což pomohlo navýšit zisky na akcii (earnings-per-share). Očekáváme, že počet akcií ve fiskálním roce 2019 klesne o další asi 2%.
Růst zisků je ještě vyšší, když cena akcií klesá. To je výhoda stabilní ziskovosti – společnost může využít krátkodobé poklesy ceny akcií jako příležitost k odkoupení vyššího počtu vlastních akcií.
Konkurenční výhody a výkonnost ve době finační krize
Správa aktiv (asset management) je vysoce konkurenční prostředí a v odvětví finančních služeb neexistuje mnoho konkurenčních výhod. Schopnost udržet si klienty jednoznačně závisí na výnosech. Pokud je výnos fondů horší než očekávané (slíbené), tak klienti obvykle začenou vybírat své finanční prostředky a jdou ke konkurenci.
Nicméně, Franklin Resources má pár výhod. První a možná nejdůležitější je známá značka. Franklin Resources funguje již 70 let. To naznačuje určité odborné znalosti a investiční schopnosti. Franklin Resources i nadále spravuje obrovské množství prostředků, což společnosti umožňuje nabídnout klientům širokou škálu investičních příležitostí a šetřit náklady díky své velikosti.
Na druhou stranu se společnosti Franklin Resources během finanční krize nedařilo:
- zisk na akcii v roce 2007 byl 2,37 dolarů
- zisk na akcii v roce 2008 byl 2,24 dolarů (5,5% pokles)
- zisk na akcii v roce 2009 byl 1,30 dolarů (42% pokles)
- zisk na akcii v roce 2010 byl 2,12 dolarů (63% nárůst)
Jak můžete vidět, tak zisky na akcii v roce 2009, v nejhorší části finanční krize, prudce klesly. To by nemělo být překvapením, jelikož investování rozhodně není recesi odolné. Během recese obvykle akciové trhy poklesnou. U správců aktiv může dojít ke snížení spravovaných aktiv a poplatků. Ovšem společnost Franklin Resources se rychle zotavila a v roce 2010 zaznamenala skokový růst zisků.
Ocenění a očekávaný výnos
I když se fundamenty společnosti Franklin Resources v posledních letech zhoršily, dobrou zprávou je, že potenciální investoři za akcie firmy Franklin Resources neplatí vysokou cenu.
Očekáváme, že společnost Franklin Resources vykáže ve fiskálním roce 2019 zisk na akcii (earnings-per-share) ve výši 3,50 dolarů. Při současné ceně akcií ve výši 32 dolarů, se tak akcie společnosti obchodují s poměrem ceny a zisku (price-to-earnings ratio) ve výši 9,1. To je podstatně méně než P/E indexu S&P 500, který má poměr ceny a zisku ve výši 20.
Pokud se společnosti podaří zvýšit hodnotu spravovaných aktiv a to buď akvizicí nebo zlepšením svého hlavního podnikání, tak by se akcie mohl do roku 2024 poměr ceny a zisku (price-to-earnings ratio) vzrůst až na 12.
Pokud se Franklin Resources dokáže zotavit a vrátit se opět k růstu zisků, tak stávající cena by se mohla ukázat jako dobrá. Zvyšující se poměr ceny a zisku (price-to-earnings ratio) by tak mohl přinést značnou návratnost.
Společnost Franklin Resources má též atraktivní dividendový výnos ve výši 3,1% a výplata dividendy se jeví jako bezpečná.
Do roku 2024 ohadujeme růst zisku společnosti Franklin Resources o 3,8%, což je mírně pod dlouhodobým průměrem. Potenciální výnosy pro investory budou tvořeny z:
- 3,8% nárůst zisků (earnings growth)
- 3,4% dividendový výnos (dividend yield)
- 6,8% zvýšení ocenění (valuation expansion)
Pokud se společnosti Franklin Resources podaří vrátit se k růstu, tak investoři, kteří dnes akcie nakoupí, tak by v příštích pěti letech mohli vidět roční výnosy ve výši až 14%.
Závěr
Spravovaná aktiva (assets under management) společnosti Franklin Resources v roce 2018 opět poklesly. Pravděpodobně bude trvat ještě nějaký čas, než firma získá zpět co ztratila, ale společnosti se stále daří zvyšovat zisky a to i díky zpětným odkupům akcií. Akcie společnosti nabízejí dividendový výnos přes 3% a mají potenciál ke každoročnímu zvýšení.
S nízkou cenou, solidním dividendovým výnosem a možným růstem ocenění, by tak akcie společnosti Franklin Resources mohly být nákupní příležitostí pro hodnotové a dividendově růstové investory.
Zdroj SureDividend, pro IG přeložil Ondřej