Dividendový aristokrat: General Dynamics v roce 2019
Dividendoví Aristokraté jsou skupina 57 společností z Indexu S&P 500, které zvyšují své dividendy nejméně 25 let v řadě.
Další akcií v této sérii je letecká a obranná společnost General Dynamics (GD).
Společnost General Dynamics je jedním z novějších členů Dividendových Aristokratů, na seznam byly zařazena v roce 2017.
Akcie z defenzivního (obranného) sektoru trhu zažily obrovský růst v letech 2014–2018, ale růst ceny akcií společnosti General Dynamics, který byl v minulosti výjimečný, se zastavil. Akcie General Dynamics v uplynulém roce klesly o více jak 20%, což navrátilo ocenění zpět k férovému ohodnocení.
General Dynamics je atraktivní pro dividendově růstové investory a začíná být též atraktivní na základě ocenění.
Přehled podnikání
Společnost General Dynamics vznikla v roce 1952, kombinací společností Electric Boat Company, Canadair a několika dalších.
Společnost se v průběhu let vyvinula, aby vstoupila i do nových tržních sektorů. Největší transformace nastala v 90. letech, kdy společnost General Dynamics začala skupovat technologicky orientované společnosti. General Dynamics v současné době generuje roční tržby blížící se 40 miliardám dolarů.
V posledních letech byl výnos společnosti diverzifikován a nyní se již více než dříve opírá o segment Aerospace.
Níže jsou uvedeny členění segmentů a jejich podíl na příjmech:
- Letectví a kosmonautika (25% příjmů)
- Bojové systémy (17% příjmů)
- Informační technologie (22% příjmů)
- Mission Systems (13% příjmů)
- Marine Systems (23% příjmů)
Všechny tyto segmenty mají různé výhledy růstu a profily marží, ale společně vytvářejí diverzifikovaný, velmi výnosné příjmy pro General Dynamics.
Segment Aerospace vyrábí letadla a poskytuje služby svým zákazníkům. Nedávno byla rozšířena akvizicí Hawker Pacific.
Segment Combat Systems vyrábí bojová vozidla a související zbraňové systémy a munici. Segment Informačních systémů a technologií prodává technologie armádě, ale i pro civilní, státní a komerční účely. Segment Mission Systems poskytuje služby ozbrojeným silám, jako jsou školení pro produktové řady.
A nakonec segment Marine Systems staví jaderné ponorky pro americké námořnictvo a také plavidla Jones Act.
Perspektivy růstu
Společnost General Dynamics v posledních letech vykazovala silný růst zisků a tento trend by měl pokračovat i v budoucnu, i když rok 2019 nejspíše vykáže jen mírný růst oproti roku 2018.
Společnost General Dynamics vykázala na konci ledna výsledky za Q4 2018 a celý rok 2018 a růst zisků byl silný. Segment Aerospace vykázal růst tržeb v roce 2018 o 4% a provozní zisk o 5,5%. Combat Systems vykázaly 4,9% růst tržeb a 2,7% růst provozních zisků.
Informační technologie vykázaly růst tržeb o 87,5% a provozního zisku o 63% a to především díky akvizici CSRA. Segment Mission Systems vykázal nárůst tržeb o 5,5% a provozní zisk v průběhu roku vzrostl o 3,3%.
Celkově vzato v roce 2018 se nejlépe dařilo segmentům zabývající se obranou.
Nakonec společnost Marine Systems vykázala růst tržeb o 6,2% a provozních zisků o 11,1%, byl jediný segment, který v roce 2018 zvýšil provozní marže.
Celkově v roce 2018 vzrostl zisk na akcii o 15% a to především díky akvizici CSRA a nižšímu počtu akcií. Průměrná míra růstu General Dynamics v posledním desetiletí je asi 7%, takže 2018 dosáhl zhruba dvojnásobku své běžné míry růstu.
Pokud jde o další vývoj, General Dynamics bude i nadále těžit z růstu výdajů na obranu a to jak v USA, tak i na mezinárodních trzích.
Prezident Trump obháji vyšší výdaje na obranu v USA a to bude pro společnost General Dynamics prospěšné.
Také mezinárodní trhy budou pravděpodobně i nadále zvyšovat výdaje na obranu. Geopoliticko riziko zůstává v mnoha částech světa zvýšené. Příjemci tohoto rizika budou General Dynamics a jeho konkurenti.
V roce 2018 společnost General Dynamics vykázala 2,5 miliardy dolarů volného peněžního toku a vrátila 1,8 miliardy dolarů akcionářům prostřednictvím zpětného odkupu akcií a další 1 miliardu dolarů prostřednictvím dividend. Firma v roce 2018 zvýšila dividendu o 11%, což bylo její 27mé dividendové zvýšní.
Vedení společnosti je přesvědčeno, že letos vykáže 11,65 dolarů zisku na akcii, což představuje pouze 2% nárůst oproti roku 2018.
Společnost General Dynamics v posledních letech vykazovala pomalý nebo dokonce negativní růst, což není nijak zvlášť neobvyklé v tomto velmi cyklickém podnikání.
Vedení vidí v roce 2019 růst tržeb jako klíčovou hnací sílu zisku, který bude částečně kompenzován nižšími maržemi. Zejména marže v sektoru letectví a kosmonautiky (Aerospace) budou v roce 2019 opět podstatně klesat, zatímco marže Marine Systems by se měly změnit jen nepatrně. Nevěříme, že růstový potenciál společnosti General Dynamics je mrtvý, ale rok 2019 bude spíš rokem přechodu než pokroku.
Konkurenční výhody a výkon během recesi
Společnost General Dynamics má několik konkurenčních výhod. Působí v oblasti obrany, která má velmi vysoké překážky vstupu. Obranné společnosti spoléhají na smlouvy ze strany vlád, jak USA, tak i zahraničních. Malý konkurent by měl potíže se vstupem do obranného průmyslu a urvat si nějaký tržní podíl.
Kromě toho má General Dynamics špičkové značky, jako je Gulfstream a Stryker. Vybudovala tyto značky s významnými výdaji na výzkum a vývoj, což představuje ročně stovky milionů dolarů. To je další součástí významných překážek vstupu potenciálních konkurentů.
General Dynamics je postaven tak, aby vydržel. Během poslední recese si společnost velmi dobře vedla:
- zisk na akcii v roce 2007 ve výši 5,10 dolarů
- zisk na akcii v roce 2008 ve výši 6,13 dolarů (nárůst o 20%)
- zisk na akcii v roce 2009 ve výši 6,20 dolarů (nárůst o 1,1%)
- zisk na akcii v roce 2010 ve výši 6,82 dolarů (nárůst o 10%)
Jak vidíte, společnost rostla v každém roce recese, dva roky dokonce dvouciferně. Nebylo by snadné najít mnoho společností, které v roce 2008 zvýšily zisk na akcii o 20%, ale společnost General Dynamics to dokázala.
Jedním z hlavních důvodů pro vynikající výkonnost v recesi je skutečnost, že každý rok má stabilní poptávku po svých produktech a službách. Svět má stále mnoho nebezpečných míst. Globální konflikty pravděpodobně v dohledné době nezaniknou, bez ohledu na ekonomické klima. To bude mít za následek zvyšování výdajů na obranu a to včetně USA.
Příjmy společnosti General Dynamics jsou zajištěny dlouhodobými smlouvami se svými zákazníky a náklady na změnu jsou velmi vysoké, někdy dokonce neproveditelné. To také udržuje neporušené zisky během recesí.
Ocenění a očekávané výnosy
Akcie General Dynamics mají dnes poměr ceny a zisku 15,1, což není moc v porovnání s dřívějšími maximy v roce 2017, kdy bylo PE více jak 20. Je to ale stále mnohem více než historický průměr společnosti, který má je kolem 14.
Při své současné ceně se tedy General Dynamics obchoduje mírně nad férovou hodnotou, což činí akcii mnohem atraktivnější, než tomu bylo v dřívější době.
Vzhledem k historickému ocenění akcií a prognóze zpomalení růstu společnosti je PE násobek ve výši 14 férová hodnota.
S použitím férového poměru ceny a zisku ve výši 14 a očekávaného upraveného zisku společnosti v roce 2019 ve výši 11,65 dolarů je odhad reálné ceny akcií ve výši 163 dolarů. S cenou akcií nad 176 dolarů se společnost obchoduje nad férovou cenou.
Vzhledem ke všem těmto faktorům odhadujeme, že v následujících letech budou celkové roční výnosy ve výši cca 9%, které se budou skládat ze současného 2,3% dividendového výnosu, 8% růstu zisku a velmi malého poklesu ocenění. Ač nejsou akcie General Dynamics zdaleka tak drahé, jak kdysi byly, tak je stále musíme ohodnotit jako držet (hold).
Závěr
General Dynamics je vysoce kvalitní podnik s dlouhou historií růstu. Geopolitická rizika nadále přetrvávají, což dává společnosti pozitivní výhled pro další růst.
General Dynamics je společnost též přátelská ke svým akcionářům a měla by pokračovat v navracení významných peněžních prostředků akcionářům prostřednictvím zpětného odkupu akcií a dividend.
I když ocenění již kleslo, tak se ale akcie stále obchodují nad férovou hodnotou. V kombinaci s očekávaným zpomalením růstu v roce 2019 vnímáme General Dynamics jako silnou dividendově růstovou akcii, ale domníváme se, že investoři by si měli počkat na lepší příležitost před vstupem do pozice.
Zdroj SureDividend, pro IG přeložil Ondřej