Dividendový aristokrat: International Business Machines
Dividendoví aristokraté jsou exkluzivní skupinou společností z indexu S&P 500 s více než 25 po sobě jdoucími roky zvyšování dividend. Je to prestižní seznam akcií představující jedny z nejsilnějších podniků na světě.
Aby se společnost stala dividendovým aristokratem, musí mít trvalé konkurenční výhody a stabilní obchodní model, který generuje zisky každý rok, a to i během recese. Musí však mít také manažerský tým vstřícný k akcionářům, který se věnuje udržování stálého každoročního zvyšování dividend.
Dnes se podíváme na společnost International Business Machines (IBM). Společnost loni zvýšila dividendu již 27. rok v řadě.
Vedení společnosti IBM se v posledních letech snažilo dostat podnikání společnosti opět na růstovou trajektorii. Velké investice směřovaly do nových oblastí, jako je umělá inteligence, data a cloudové služby.
Tyto snahy měly smíšené výsledky. Společnost však nadále každoročně zvyšuje dividendu.
S vysokým dividendovým výnosem nad 5 % a konzistentním každoročním zvyšováním dividend by akcie firmy mohly být příznivě vnímány dividendovými investory.
Přehled
IBM je globální společnost v oblasti informačních technologií, která poskytuje integrovaná podniková řešení pro software, hardware a služby. Firma je jednou z největších společností poskytujících IT služby na světě. Společnost se zaměřuje na provozování kritických systémů pro velké nadnárodní zákazníky a vlády. A obvykle poskytuje end-to-end řešení.
Po oddělení části firmy do společnosti Kyndryl (divize řízené infrastruktury – 3. listopadu 2021) má společnost nyní čtyři obchodní segmenty:
- Software
- Poradenství
- Infrastruktura
- Financování
Firma oznámila výsledky za Q1 2023 19. dubna 2023. Tržby dosáhly výše 14,3 miliardy dolarů, meziročně o 0,7 % více a o 30 milionů dolarů méně než očekávali analytici.
Tržby dle firemních sektorů byly následující:
- Software – 5,9 miliard dolarů, o 2,6 % meziročně více
- Poradenství – 5 miliard dolarů, o 2,8 % meziročně více
- Infrastruktura – 3,1 miliard dolarů, o 3,7 % meziročně méně
- Financování – 200 milionů dolarů, o 27,3 % meziročně více
Zisk na akcii dosáhl 1,36 dolarů, mírný pokles z loňských 1,4 dolarů, ale o 69 centů více, než analytici očekávali.
Volný peněžní tok dosáhl 1,3 miliardy dolarů, o 100 milionů meziročně více.
Vedení se i nadále soustředí na jádro firemního podnikání, což v Q1 2023 přineslo vyšší marže a lepší ziskovost. To firmě i nadále umožní pokračovat v investicích do růstu.
Růst
Společnost v posledních několika letech zjistila, jak je obtížné dosáhnout růstu přechodem na cloud a SaaS v IT. A to především z důvodu pozdního vstupu na tento trh, ale zdá se, že se firmě konečně daří obrat k růstu. Od roku 2022 vykazují tržby firmy návrat k růstu. A hlavně se objevují známky toho, že obrat nabírá na síle.
Firma se snaží stát strategickým lídrem v oblasti umělé inteligence a hybridních cloudových řešení. Do těchto oblastí v posledních letech vedení firmy agresivně investovalo – jako příklad lze uvést akvizici společnosti Red Hat za 34 miliard dolarů v roce 2019.
Hybridní cloud je trh o hodnotě jednoho bilionu dolarů a je to nejvýznamnější příležitost k návratu k růstu v blízké budoucnosti.
Vedení též plánuje urychlit rozšiřování hybridního cloudu a AI mezi své klienty. To by pomohlo přinést nové inovace v tomto segmentu a především zlepšit a rozšířit firemní portfolio.
Některé z těchto iniciativ již přinášejí pozitivní výsledky, např. tržby Red Hat se v Q1 2023 zvýšily o 8 %.
Vzhledem k tomu, že oblasti růstu, jako je cloud, tvoří větší část celkových příjmů firmy, tak je velká naděje, že se společnost k růstu brzy vrátí.
Za celý rok 2023 vedení očekává růst tržeb v rozmezí 3 až 5 procent a volný peněžní tok kolem 10,5 miliard dolarů. To by představovalo meziroční růst o více jak miliardu dolarů.
Analytici v příštích pěti letech očekávají 4% roční růst EPS. Tento odhad je založen především na mírném růstu tržeb.
Konkurenční výhody a výkon v krizi
Navzdory nedostatečnému růstu v posledních několika letech má firma stále významné konkurenční výhody.
Má vedoucí postavení v oboru a obrovský rozsah. Držení tak silných pozic ve svých klíčových strategických oblastech dává společnosti větší šanci na úspěšný návrat k růstu.
Pokud se podíváme na výkonnost v krizi, tak výsledky společnosti byly smíšené. Jako globální technologická společnost je firma vystavena výkyvům globální ekonomiky.
Například v roce 2020 tržby a zisk na akcii společnosti klesly, protože globální ekonomika upadla do krize kvůli koronavirové pandemii.
Ovšem ve finanční krizi v letech 2007-2009 si společnost vedla relativně dobře, viz níže:
- zisk na akcii byl v roce 2008 ve výši 8,93 dolarů
- zisk na akcii byl v roce 2009 ve výši 10,01 dolarů (12% nárůst)
- zisk na akcii byl v roce 2010 ve výši 11,52 dolarů (15% nárůst)
- zisk na akcii byl v roce 2011 ve výši 13,06 dolarů (13% nárůst)
Je docela působivé, že společnost IBM dokázala zvýšit svůj zisk na akcii v každém roce krize. Navíc dividenda stále rostla.
Přestože výkonnost společnosti v krizi nebyla v roce 2020 tak silná, zůstala vysoce zisková, což jí umožnilo udržet sérii zvyšování dividend.
Ocenění a očekávaný výnos
Odhad EPS pro rok 2023 je ve výši 9,49 dolarů, to při aktuální ceně akcií cca 125 dolarů znamená, že se dnes akcie obchodují s P/E poměrem ve výši 13,1.
Přitom odhad reálné hodnoty je při P/E ve výši 12. Pokles ocenění by tak v příštích pěti letech mohl snížit roční výnosy asi o 1 % ročně. Tento negativní dopad by mohl být kompenzován růstem zisku na akcii a dividendami.
V příštích pěti letech analytici očekávájí 4% roční růst EPS a akcie dnes nese dividendový výnos ve výši 5,2 %. Celkově by tak investoři mohli v příštích pěti letech dosáhnout celkového výnosu až 8,2 % ročně.
To je sice slušná, ale nijak velká míra návratnosti, a proto dnes hodnotíme akcie jako vhodné k dalšímu držení (Hold). I přesto by však mohly být akcie atraktivní pro investory zaměřující se na dividendové příjmy, kteří hledají vyšší dividendové výnosy.
Dividenda je dnes bezpečná, a to vzhledem k silné tvorbě peněžních toků společnosti.
Závěr
V roce 2021 byla IBM uvedena na prestižní seznam Dividendových aristokratů, ale investoři si toho nejspíše příliš nevšímali kvůli přetrvávajícím potížím společnosti.
Do loňského roku vykazovaly příjmy firmy setrvalý pokles, což jak se zdá letošním rokem se mění a firma se navrací k růstu. Zatím sice malému, ale to by se mělo v nadcházejících letech postupně zlepšovat. I přesto/právě kvůli tomu se mohou investoři i nadále těšit na každoročně zvyšující se dividendu … tedy díky stabilní ziskovosti a silnému volnému peněžnímu toku firmy.
Výkon firmy se také zlepšuje jak postupně firma snižuje zadlužení.
Navíc oddělení Kyndrylu firmu změnilo – stala se spíše softwarovou a konzultační společností než společností poskytující služby. To se v Q1 2023 ukázalo jako přínos, protože prodeje a marže jsou u softwaru vyšší.
S vysokým dividendovým výnosem 5,2 % a každoročně zvyšovanou dividendou je možné akcie společnost označit jako vhodné pro další držení (Hold).