Dividendový Aristokrat: Linde plc
Dividendoví aristokraté představují skupinu 68 akcií z indexu S&P 500, z nichž každá vyplácí a každý rok zvyšuje svou dividendu minimálně 25 po sobě jdoucích let. Dividendoví Aristokraté patří mezi nejkvalitnější dividendově růstové akcie na celém akciovém trhu.
Dnes se podíváme na společnost Linde plc (LIN), která do seznamu vstoupila díky akvizici společnosti Praxair = bývalého Dividendového aristokrata.
Akvizice společnosti Praxair by měla být slušným katalyzátorem růstu na mnoho příštích let.
Přehled
Firma, která vznikla spojením společností Linde AG a Praxair – je největší světovou průmyslovou plynárenskou společností. Po fúzi má Linde AG centrálu ve Velké Británii. Společnost vyrábí, prodává a distribuuje atmosférické, procesní a speciální plyny.
Produkty a služby firmy lze nalézt téměř v každém odvětví, ve více než 100 zemích po celém světě. Spojená společnost nyní generuje roční tržby přes 27 miliard dolarů. A je to akciová společnost s tržní kapitalizací ve výši téměř 177 miliard dolarů.
Společnost působí v pěti segmentech:
- Americas
- EMEA
- APAC
- Engineering
- Global Other
Plyny společnosti se používají v různých průmyslových odvětvích, včetně energetiky, výroby oceli, chemického zpracování, ochrany životního prostředí, zpracování potravin, elektroniky a dalších. Společnost také podniká ve zdravotní péči, která se skládá z medicinálních plynů a služeb.
Expozice společnosti Linde v jakékoli konkrétní geografické oblasti se díky fúzi zlepšila, protože nyní má silnou globální zákaznickou základnu v různých průmyslových odvětvích. Linde nyní skutečně slouží zákazníkům ve více než 100 zemích po celém světě. Kromě toho má na rozdíl od ostatní konkurence velikost, která jí dává záviděníhodnou pozici.
Společnost oznámila výsledky za Q1 2023 27. dubna 2023. Tržby zůstaly meziročně na stejné úrovni 8,2 miliard dolarů. Zato zisk na akcii ve výši 3,42 dolarů překonal odhady analytiků o 28 centů a meziročně o 33 % více.
Čistý příjem meziročně vzrostl o 29 % na 1,516 milionů dolarů a marže meziročně vzrostly o 23,6 %.
Pro Q2 2023 vedení očekává EPS o 10-13 % meziročně vyšší, tedy v rozmezí 3,4 až 3,5 dolarů na akcii. Vedení také oznámilo odhad EPS pro rok 2023, a to v rozmezí 13,45 až 13,85 dolarů na akcii (střed 13,65 dolarů).
Růst
Fúze společnosti Praxair byla v posledních letech hlavním tahounem růstu společnosti a výsledky za rok 2022 a Q1 2023 ukázaly výhody akvizice. Přestože tržby zůstaly meziročně stejné, tak úspory nákladů vedly k mnohem vyšším provozním maržím a EPS roste mnohem rychleji než tržby.
Vývoj peněžních toků je na následujícím obrázku:
Zpětný odkup akcií bude dalším katalyzátorem budoucího růstu zisku. Společnost v Q1 2023 dokončila zpětný odkup akcií ve výši 0,8 miliardy dolarů a má v plánu vykoupit akcie za dalších až 4,5 miliardy dolarů. To je působivé, protože mnoho společností letos omezuje zpětné odkupy akcií.
Kromě toho byla dividenda v únoru 2023 znovu zvýšena o 9 %. Firma generuje mnoho hotovosti, takže může zisk investovat a zároveň vykupovat akcie a zvyšovat dividendu.
Analytici očekávají, že společnost v příštích pěti letech dokáže zvyšovat zisk na akcii o 6 % ročně. Růst tržeb však nebude velký.
Konkurenční výhody a výkon v krizi
Společnost má několik konkurenčních výhod. Jako lídr v oblasti průmyslových plynů má společnost ekonomický rozsah a vyšší provozní efektivitu než její menší konkurenti.
Finanční zdroje společnosti jí navíc umožňují značné investice do výzkumu a vývoje. Firma utratila v roce 2022 přibližně 143 milionů dolarů na výzkum a vývoj, aby vybudovala a udržovala své konkurenční výhody.
Další konkurenční výhodou je silná finanční pozice firmy. Společnost má zdravou rozvahu s vysokým úvěrovým hodnocením „A2“ od společnosti Moody’s a „A“ od společnosti Standard & Poor’s. Vzhledem k tomu, že celkové závazky od dokončení fúze poklesly, očekáváme, že tyto úvěrové hodnocení budou stabilní. Udržování úvěrových hodnocení na investiční úrovni pomáhá společnosti získat přístup na kapitálové trhy za atraktivní cenu, což znamená, že firma může utrácet peníze za dividendy a zpětné odkupy akcií.
Na druhou stranu to není podnik odolný vůči krizi. Jako globální průmyslový výrobce je jeho obchodní model citlivý na výkyvy globální ekonomiky. Ekonomický pokles obvykle způsobí nižší poptávku průmyslových zákazníků.
Zisky na akcii během finanční krize byl následující:
• zisk na akcii v roce 2008 ve výši 4,19 dolarů
• zisk na akcii v roce 2009 ve výši 4,01 dolarů (pokles o 4,3 %)
• zisk na akcii v roce 2010 ve výši 3,84 dolarů (pokles o 4,2 %)
• zisk na akcii v roce 2011 ve výši 5,45 dolarů (nárůst o 42 %)
Společnost během recese zaznamenala mírný pokles zisku na akcii, ale naštěstí došlo ke zlepšení jejích zisků spolu s širším globálním hospodářským oživením. Zisk v roce 2011 překonal úroveň roku 2008. Očekáváme, že tržby a marže společnosti Linde během příští recese utrpí, ale všimněte si, že její aktuální výhled růstu je silný.
Ocenění a očekávané výnosy
Vedení očekává, že firma v letošním vygeneruje zisk na akcii ve výši 13,65 dolarů. Na základě toho se akcie v současné době obchodují s P/E poměrem ve výši 26,3. To je vysoké ocenění, i když je společnost vysoce zisková a zisk roste uspokojivou rychlostí. Společnost má prémiové ocenění díky své bezkonkurenční pozici v odvětví.
Odhad reálné hodnoty pro akcii je poměr ceny k zisku 21. To je přiměřený cíl férového ocenění pro silnou společnost s trvalými konkurenčními výhodami.
Akcie se tak dnes zdají být výrazně nadhodnoceny. Pokud by cena klesla k odhadu reálné hodnoty, snížilo by to roční výnos o 3,5 % ročně.
Budoucí výnosy budou podpořeny růstem zisku a dividendami. Kromě očekávaného růstu zisku společnosti o 6 % ročně v příštích pěti letech akcie nese dividendový výnos ve výši 1,4 %. Navíc akcie firmy lze označit za dividendově rostoucí akcie, poslední čtvrtletní dividenda byla zvýšena o 9 %.
Kombinace poklesu ocenění, růstu zisku a dividend by v příštích pěti letech mohlo vést k celkovým očekávaným výnosům cca 4 % ročně. Pokles ocenění sníží růst zisku na akcii a dividendový výnos je neatraktivní.
Je to velmi zisková společnost s pozitivními zisky a výhledem růstu dividend, ale dopad nadhodnocení je dostatečný k tomu, abychom akcie při současné ceně ohodnotili jako k prodeji (Sell).
Závěr
Akciová společnost Linde si od fúze se společností Praxair vede dobře. Potenciál spojené společnosti bude vysoký, ale v tuto chvíli jsou akcie výrazně nadhodnocené.
Firma bude i nadále lídrem v oboru s jasnými a trvalými konkurenčními výhodami. Společnosti by měly růst tržby a zisk stabilním tempem, tedy za předpokladu, že globální ekonomika nespadne do recese.
Přestože je to silný podnik, akcie jsou dnes příliš nadhodnocené, než aby je bylo možné je doporučit ke koupi. Zatímco by společnost měla každý rok pokračovat ve zvyšování své dividendy, investoři by měli před nákupem akcií počkat na výrazný pokles ceny akcií.