Dividendový aristokrat: Linde plc v roce 2019
Dividendoví Aristokraté představují skupinu 57 akcií z indexu S&P 500, které zvyšují dividendu 25 a více let v řadě. Dividendoví Aristokraté patří mezi nejkvalitnější dividendově růstové akcie na celém akciovém trhu.
Posledním Dividendovým Aristokratem je společnost Linde plc (LIN), která je na seznam zařazena díky akvizici společnosti Praxair, což je bývalý Dividendový Aristokrat.
Linde je lídrem v oboru s vysoce ziskovým podnikáním a solidním 2,1% dividendovým výnosem. Akvizice Praxair by měla být velmi dobrým katalyzátorem růstu na mnoho příštích let. V důsledku toho vidíme Linde jako vhodnou dividendově růstovou akcii.
Přehled podnikání
Linde plc, která vznikla fúzí společností Linde AG a Praxair, je největší průmyslovou plynárenskou společností na světě. Společnost Linde AG sídlí v německém Mnichově. Společnost vyrábí, prodává a distribuuje atmosférické a speciální plyny spolu s vysoce výkonnými povrchovými povlaky.
Produkty a služby společnosti Linde lze nalézt v téměř každém odvětví ve více než 100 zemích světa. V loňském roce společnost Linde dosáhla tržeb ve výši přibližně 19 miliard dolarů.
Společnost působí ve dvou hlavních divizích: Průmyslové plyny a zdravotnictví; a strojírenství.
Plyny Linde se používají v různých průmyslových odvětvích, včetně energetiky, výroby oceli, chemického zpracování, ochrany životního prostředí, zpracování potravin, elektroniky a dalších. Společnost má také zdravotnický podnik složený z lékařských plynů a služeb.
Divize Strojírenství společnosti Linde se zaměřuje na segmenty trhu, jako jsou olefin, zemní plyn a vodík. Podílí se na plánování, vývoji projektů a výstavbě průmyslových závodů.
Společnost Linde si v posledních obdobích vedla dobře.
Během prvních tří čtvrtletí roku 2018 vzrostly celkové tržby společnosti Linde o 4,8% oproti stejnému období předchozího roku. Provozní zisk v devítiměsíčním období vzrostl o 9%, a to díky růstu tržeb a expanzi provozní marže o 140 bazických bodů.
Měnově neutrální tržby vzrostly v divizi Gases o 4,5% díky růstu 5,1% v asijsko-pacifickém regionu. Mezitím tržby v segmentu strojírenství v prvních třech čtvrtletích roku 2018 vzrostly o 10%.
V uplynulém roce došlo k významnému rozvoji společnosti spojením se společností Praxair. Koncem října obě společnosti obdržely souhlas s fúzí od amerických regulátorů, za určitých podmínek, jako je odprodej některých aktiv.
Perspektivy růstu
Spojení Praxair s Linde bude primárním katalyzátorem růstu, který se posouvá kupředu. Dohoda vytváří průmyslového plynového obra. Tyto dvě společnosti budou kombinovat roční tržby ve výši přibližně 29 miliard dolarů.
Praxair bude přínosem ke stávajícímu obchodu s plyny společnosti Linde, který již dobře fungoval se silným růstem a expanzí marží.
Společnost Praxair oznámila své vlastní výsledky za třetí čtvrtletí v listopadu minulého roku. Tržby ve výši 3 miliard dolarů meziročně vzrostly o 3%.
Po očištění o kurzové výkyvy se tržby za čtvrtletí zvýšily o 7%. Provozní zisk ve výši 700 milionů dolarů vzrostl o 8% oproti stejnému období před rokem.
Zisk na akcii ve výši 1,69 dolarů vzrostl oproti předchozímu čtvrtletí o 13%. Díky čtyřem novým projektům dokázala společnost Praxair ve srovnání s předcházejícím rokem zvýšit svůj stav nedokončených zakázek o 29%. Růst nedodělků společnosti (nyní 2,2 mld. dolarů) dobře svědčí o výhledu růstu tržeb společnosti Linde.
Linde bude také schopna vytvářet značné úspory nákladů prostřednictvím synergií mezi oběma společnostmi. Vedení společnosti Linde očekává, že bude dosahovat synergií ve výši 1,1 až 1,2 miliardy dolarů ročně, čehož lze dosáhnout do tří let po uzavření.
Významným katalyzátorem budoucího růstu zisku společnosti Linde bude rovněž zpětný odkup akcií. Linde má existující program zpětného odkupu akcií až do výše 1 miliardy dolarů.
Kromě toho vedení společnosti nedávno oznámilo další program zpětného odkupu ve výši 6 miliard dolarů, a to až do výše 15% svých akcií do 1. února 2021.
Očekáváme, že Linde během příštích pěti let zvýší svůj zisk na akcii o 6% ročně.
Konkurenční výhody a výkon v recesi
Linde má mnoho konkurenčních výhod. Jako lídr v oblasti průmyslových plynů má společnost ekonomický rozsah a vyšší provozní efektivitu než její menší konkurenti.
Finanční zdroje společnosti Linde navíc umožňují společnosti investovat značné prostředky do výzkumu a vývoje. Linde využil 127 milionů dolarů na výdaje na VaV v roce 2017 a 138 milionů dolarů v roce 2016 na vybudování a udržení konkurenčních výhod.
Linde například v roce 2017 podala 232 nových patentů, aby ochránila své inovace před konkurenčními hrozbami. Linde má přes 3 700 vydaných patentů napříč svými technologiemi.
Další konkurenční výhodou je silná finanční pozice společnosti Linde. Společnost má zdravou rozvahu s vysokými úvěrovými ratingy „A2“ od společnosti Moody’s a „A“ od společnosti Standard & Poor’s.
Úvěrový rating investičního stupně pomáhá společnosti udržet kapitálové náklady na atraktivní úrovni.
Linde není podnik odolný vůči recesi. Jako globální průmyslový výrobce je jeho obchodní model citlivý na výkyvy globální ekonomiky. Ekonomický propad typicky znamená nižší poptávku od průmyslových zákazníků.
Zisk na akcii společnosti Linde během finanční krize byl následující:
- zisk na akcii za rok 2008 ve výši 4,19 dolarů
- zisk na akcii za rok 2009 ve výši 4,01 dolarů (pokles o 4,3%)
- zisk na akcii za rok 2010 ve výši 3,84 dolarů (pokles o 4,2%)
- zisk na akcii za rok 2011 ve výši 5,45 dolarů (nárůst o 42%)
Během krize společnost zaznamenala mírný pokles zisku na akcii, ale její zisky se naštěstí zlepšily po zotavení globální ekonomiky. Zisk společnosti Linde do roku 2011 překonal úroveň roku 2008.
Ocenění a očekávané výnosy
Očekává se, že Linde vytvoří za rok 2018 zisk na akcii ve výši 6,10 dolarů. Na základě toho se akcie v současné době obchodují za poměr ceny k zisku 30,7. Jedná se o poměrně vysoké ocenění akcií, i když je společnost vysoce zisková a roste zisk uspokojivým tempem.
Za posledních 10 let se akcie společnosti Linde obchodovaly za průměrný poměr ceny a zisku v blízkosti 21. Výsledkem je, že náš odhad reálné hodnoty akcií je poměr ceny k zisku ve výši 20. To je rozumná reálná hodnota pro silnou firmu s trvanlivými konkurenčními výhodami.
Zdá se, že akcie společnosti Linde jsou výrazně nadhodnocené. Pokud by cena akcií měla klesat, aby dosáhla našeho odhadu reálné hodnoty, snížilo by to roční výnosy o 6,4% ročně. To by mohla být pro investory, kteří nakupují za současnou cenu, výrazná brzda.
Budoucí výnosy budou posíleny růstem zisku a dividendami. Kromě očekávaného růstu zisků společnosti Linde o 6% ročně v průběhu příštích pěti let má akcie aktuální čtvrtletní dividendu ve výši 0,875 dolarů na akcii.
Linde je dividendově růstová akcie. Poslední čtvrtletní dividenda byla o 6% vyšší oproti předchozí dividendě. Na ročním základě dividenda společnosti Linde ve výši 3,50 dolarů na akcii představuje dividendový výnos 1,86%.
Kombinace změn ocenění, růstu výnosů a dividend vede k celkovému očekávanému výnosu 1,4% ročně do roku 2024. To je nízká očekávaná míra návratnosti, která z našeho pohledu činí akcie neatraktivní.
Linde je ziskovou společností s pozitivním výhledem na růst zisků a solidní dividendou, ale dopad nadhodnocení je dostatečný k tomu, aby odůvodnil doporučení prodeje za současnou cenu.
Závěr
Akciím společnosti Linde se od sloučení se společností Praxair daří dobře. Očekávání od této kombinované společnosti jsou vysoká, ale v tuto chvíli se domníváme, že akcie společnosti Linde jsou nadhodnocené.
Linde bude lídrem v oboru s jasnými a trvanlivými konkurenčními výhodami. Společnosti by měly růst tržby a zisky stabilním tempem, za předpokladu, že globální ekonomika zůstane zdravá.
Nicméně, i když je Linde silná společnost, akcie jsou dnes příliš drahé.