Dividendový aristokrat: Nucor
Společnost Nucor (NUE) je největším výrobcem oceli v Severní Americe. Navzdory působení v notoricky volatilním sektoru je společnost Nucor také pozoruhodně stabilní a zvýšila dividendu již 50 let v řadě, což ji kvalifikuje jako člena Dividendových aristokratů. Dividendoví aristokraté mají dlouhou historii každoročního zvyšování dividend, a to i během recesí.
Po posledním zvýšení dividendy se společnost také připojila k elitní skupině Dividendových králů. Existuje pouze 48 společností, které zvýšily své dividendy 50 a více let v řadě.
Dividendová konzistence společnosti Nucor jí umožňuje vyniknout ve svém sektoru a mezi aristokraty. V současné době existuje pouze 7 Dividendových aristokratů a 3 Dividendoví králové ze sektoru materiálů.
Ocelářský průmysl je obzvláště obtížným odvětvím díky své cyklické povaze, takže délka každoročního zvyšování dividend společnosti Nucor je ještě působivější.
Přehled
Společnost Nucor je po desetiletích růstu největším výrobcem oceli v Severní Americe. Společnost má sídlo v Charlotte v Severní Karolíně a má tržní kapitalizaci téměř 37,5 miliard dolarů.
Firma nebyla vždy lídrem v ocelářském průmyslu. Společnost má dlouhou a spletitou firemní historii, kterou lze vysledovat až k zakladateli společnosti Ransomu E. Oldsovi (tvůrci automobilu Oldsmobile). Ten opustil svou vlastní automobilovou společnost kvůli neshodám s akcionáři a vytvořil novou společnost REO Motor Company, která se nakonec transformovala na Nuclear Corporation of America = předchůdce dnešní firmy Nucor.
Společnost v současné době působí ve třech segmentech: ocelárny (největší segment podle tržeb), ocelové výrobky a suroviny.
Nucor vyrábí širokou škálu typů materiálů, včetně ocelových plechů, ocelových tyčí, konstrukčních formací, následných produktů a surovin. Převážná část produkce společnosti pochází z kombinace plechu a tyčové oceli, jak je tomu již mnoho let.
Firma je dlouhodobě úspěšná díky zaměření na nízkonákladovou výrobu. To jí umožňuje udržovat ziskovost i během ekonomických poklesů a též vytvářet zásoby na horší časy. Firma dlouhodobě pracuje na rozšíření nabídky svých produktů na nové trhy a na udržení a posílení svého vedoucího postavení na stávajících trzích. A čas ukázal, že tyto principy velmi dobře firmě sloužily, takže dnes je firma největším severoamerickým výrobcem.
Růst
Posledních několik let bylo pro společnost a její konkurenty po celém světě značně nestálých. Ceny oceli byly velmi volatilní, především díky převisu nabídky na mezinárodním trhu, především z Číny. Na konci roku 2022 průmyslová výroba v Číně rostla více, než trhy očekávaly. Také ukončení nulové Covid politiky a značné iniciativy na stimulaci stavební činnosti mají posílit sektor nemovitostí, a tím i poptávku po oceli.
V Q4 2022 tržby meziročně klesly o téměř 17 % na 8,72 miliardy dolarů, tuny oceli dodané externím zákazníkům ve čtvrtletí mezičtvrtletně klesly o 7 %, a to i když ceny za tunu meziročně vzrostly o 11 %. Zisk na akcii v Q4 2022 dosáhl výše 4,89 dolarů na akcii, o 48 centů více než čekali analytici, ale stále o 38 % méně než loni.
Za celý fiskální rok 2022 tržby meziročně klesly o téměř 17 % na 8,72 miliardy dolarů, tuny oceli dodané externím zákazníkům ve čtvrtletí mezičtvrtletně klesly o 10 %, a to i když ceny za tunu meziročně vzrostly o 26 %. Za celý rok 2022 firma vykázala EPS ve výši 28,88 dolarů oproti 23,23 dolarů na akcii v roce 2021.
Jedinečná schopnost společnosti zvyšovat dividendy již 50 let v řadě, a to i jako výrobce komodit, je z velké části způsobena tím, že je to nízkonákladový výrobce, a také je schopen udržovat zdravou bilanci.
To pomohlo společnosti zůstat ziskovou a zvyšovat dividendy ve všech ekonomických cyklech, zatímco mnoho výrobců komodit s vyššími náklady nemohlo obstát a museli své dividendy snižovat.
Z historických navýšení lze odhadovat, jak by mohla dividenda společnosti růst v následujících letech. Mezi lety 2001 až 2016 firma zvyšovala svůj upravený zisk na akcii o cca 13 %, i když rok 2016 byl pro výrobce oceli rokem nižších zisků.
Společnost by tak pravděpodobně mohla vykázat růst upraveného zisku na akcii o cca 3,7 %. Masivní růst a oživení zisků vykázaný v roce 2021 vytvořil to, co lze považovat za vrchol potenciálu krátkodobých zisků společnosti.
Z dlouhodobého hlediska mají trhy společnosti převážně příznivý výhled pro dlouhodobý růst. Diverzifikace společnosti z hlediska koncových trhů je klíčovou hnací silou nejen pro růst, ale také nabízí určitou relativní bezpečnost, když přijde pokles. To pomáhá společnosti dobře fungovat v porovnání s ostatními výrobci oceli během ekonomických poklesů.
Celkově analytici očekávají v příštích pěti letech cca 3,7% roční růst zisku na akcii a zisk na akcii ve výši 5 dolarů pro Q1 2023. Za celý rok 2023 analytici očekávají zisk na akcii ve výši 29,52 dolarů.
Konkurenční výhody a výkon v krizi
Nucor je výrobcem a distributorem surovin, oceli. V souladu s tím je společnost „komoditním podnikem“ – jedním z největších rozdílů mezi konkurenty je cena.
Warren Buffett má co říci o komoditních podnicích:
Akcie společností prodávajících výrobky podobné komoditám by měly být opatřeny výstražným štítkem: „Konkurence může být nebezpečná pro lidské bohatství.“
Komoditní firmy rozhodně nejsou díky své cykličnosti těmi nejdefenzivnějšími podniky.
To lze vidět na výsledcích společnosti Nucor během finanční krize 2007-2009:
- upravený zisk na akcii v roce 2007 4,98 dolarů
- upravený zisk na akcii v roce 2008 6,01 dolarů
- upravený zisk na akcii v roce 2009 čistá ztráta (0,94 dolarů)
- upravený zisk na akcii v roce 2010 0,42 dolarů
- upravený zisk na akcii v roce 2011 2,45 dolarů
Zisk na akcii společnosti byl úplně zdecimován finanční krizí. Společnost je jedním z mála aristokratů, jejichž zisk klesl během tohoto období na nulu. Zisk se teprve nedávno dostal na předkrizovou úroveň, i když společnost i nadále zvyšovala svou dividendu.
S ohledem na toto všechno by společnost neměla být vnímána jako „defenzivní“ investice. Investoři tedy musí/měli by očekávat, že společnost během hospodářských poklesů bude trpět. Kromě toho, protože je ocel využívaná jako politický vyjednávací nástroj na mezinárodní úrovni, tak by si investoři měli být vědomi toho, že růst společnosti není vázán pouze na její vlastní výkon, ale potenciálně také na vnější vlivy.
Ocenění a očekávaný výnos
Očekává se, že společnost ve fiskálním roce 2023 vykáže upravený zisk na akcii ve výši přibližně 29,52 dolarů, ale upravený zisk na akcii by měl dosáhnout 5 dolarů, aby to vyrovnalo cykličnost výsledků. To znamená, že poměr ceny a zisku (P/E) je 29,6, což je výrazně nad férovým odhadem reálné hodnoty, který je ve výši 12. Pokud jde o výrobce oceli, je třeba být opatrnější než Pan Trh, a to kvůli volatilitě cen komodit.
Reálná hodnota je při P/E 12, což znamená, že akcie firmy jsou dnes velmi nadhodnocené. Cyklický charakter obchodního modelu společnosti znamená, že pokles ocenění bude mít významný dopad na výnosy investorů. Zisk na akcii v roce 2018 zdá se představoval vrchol tohoto cyklu, a proto se tehdy akcie zdály být levné.
Použití dividendového výnosu, stejně jako P/E ocenění, může pomoci investorům lépe pochopit ocenění. Aktuální dividendový výnos je cca 1,3 %, což je mnohem méně než je průměrný dividendový výnos, který je za posledních deset let cca 3 %.
V nadcházejících letech vidíme záporné celkové roční výnosy více jak 10 %, protože roční růst EPS ve výši 3,7 % je silně kompenzován klesajícím násobkem ocenění. Návrat k férovému ocenění může vést k záporným ročním výnosům až 19 %.
Společnost má velmi působivou dividendovou historii a nedávno firma zvýšila svou dividendu již padesátý rok v řadě. Vyplatila již 199 po sobě jdoucích čtvrtletních dividend. Tempo růstu dividend v posledních deseti letech bylo nižší, poslední růst byl opět jen nízká 2 %.
Společnost byla, je a bude zranitelná díky závislosti na hospodářském růstu, což znamená, že investoři by měli před nákupem akcií zvážit dopady recese. Vzhledem k dnešnímu vysokému ohodnocení by investoři měli počkat na lepší cenu.
Závěr
Status dividendového aristokrata a po posledním zvýšení dividendy i jako Dividendového krále společnosti Nucor pomáhá vyniknout v tomto vysoce volatilním sektoru Základních materiálů. Existuje jen velmi málo podniků v tomto sektoru s takovouto historií růstu upraveného zisku na akcii.
Navzdory tomu, že firma má dlouhou historii každoročního zvyšování dividend, silnou pozici v oboru a zdravou rozvahu, nesou dnes akcie společnosti nižší dividendový výnos než průměrný index S&P 500.
Současné ocenění akcií si tak nezaslouží doporučení k nákupu. Navíc společnost byla/je a bude vždy významně zasažena hospodářským poklesem (recesí/krizí).
Investoři, kteří hledají vstup do sektoru Základních materiálů, by měli vyčkat na lepší příležitost k nákup akcií společnosti Nucor.