Dividendový aristokrat: Otis Worldwide Corporation – „odpadlík“ z United Technologies
Když už jsem v pondělí začal o Raytheon Technologies (RTX), tak se podíváme i na zbylé dvě oddělené firmy ze společnosti United Technologies (UTX): Carrier Global (CARR) a Otis Worldwide Corporation (OTIS).
Firma Otis Worldwide Corporation zdědila titul dividendový aristokrat po firmě United Technologies, která svou dividendu zvýšila 26 let v řadě. Ony vlastně všechny tři společnosti – Raytheon Technologies, Carrier Global a Otis Worldwide – dividendovou historii zdědily po společnosti United Technologies.
A dnes se spolu na firmu Otis Worldwide Corporation podíváme blíže, abychom si zhodnotili její růstový potenciál, odolnost vůči recesi a ocenění.
Přehled
Samotná firma Otis má dlouhou historii, byla totiž založena již v roce 1853 a veřejně obchodovanou společností se stala v roce 1920. Dnes je firma Otis největší a nejznámější společností v oblasti výroby, instalace a servisu výtahů a eskalátorů. Výrobky firmy denně pomohou přemístít více jak 2 miliardy lidí po celém světě.
Společnost má tržní kapitalizaci ve výši 20 miliard dolarů a v roce 2019 jijí tržby činily 13,1 miliardy dolarů. Společnost zaměstnává 69 000 lidí po celém světě.
Nově vzniklá společnost Otis Worldwide Corporation zatím nezveřejnila své první výsledky, takže se budeme muset podívat, jak si jednotka Otis vedla jako součást firmy United Technologies.
Firma United Technologies reportovala poslední výsledky 31. prosince 2019 kde uvedla, že část Otis měla čisté tržby ve výši 3,36 miliardy dolarů (o 1,9% meziročně více) a upravený provozní zisk byl 521 milionů dolarů (o 2,2% meziročně více).
Za celý rok 2019 část Otis vygenerovala tržby ve výši 13,11 miliard dolarů (o 1,6% meziročně více) a upravený provozní zisk ve výši 2,01 miliardy dolarů (o 1,4% meziročně více). A provozní marže ve výši 15,4% (stejně jako v roce 2018).
Vedení 11. února 2020 prezentovalo následující výhled pro rok 2020:
Z obrázku můžeme vyčíst, že vedení pro rok 2020 očekává růst prodejů na 13,1 až 13,3 miliardy dolarů, růst provozního zisku o 40 až 70 milionů dolarů a růst volného peněžní toku o 1 až 1,1 miliardy dolarů.
Ač jsou tyto odhady pro rok 2020 od vedení společnosti (nikoliv nějakého analytika), tak je nutné je brát s notnou dávkou rezervy. Protože stav globální ekonomiky se od té doby podstatně změnil, dopad koronaviru zřejmě bude větší než se původně předpokládalo.
V nadcházejících letech vedení společnosti očekává mírný organický růst tržeb, jednociferný růst provozního zisku a vyšší jednociferný růst EPS.
Opět je třeba tyto odhady brát s rezervou, byly publikováný před masivním rozšířením koronaviru do světa a dopad na poptávku po výrobcích společnosti Otis může být vyšší než vedení původně předpokládalo.
Na druhé straně, servisovat výtahy a eskalátory je nutné stále.
Růst
Jak bylo uvedeno na obrázku výše, tak vedení firmy v následujících letech očekává slušný růst prodejů i tržeb. Vedení růstové trendy uvedlo na následujícím obrázku.
Firma Otis má pro svůj růst k dispozici řadu prorůstových faktorů: zvyšování urbanizace, růst střední třídy společnosti a především stále dokola omílané digitalizace. Všechny tyto faktory budou i nadále zvyšovat poptávku po výrobích firmy Otis a jejích službách. Firma Otis bude též těžit ze svého velkého zastoupení na trhu a známého jména v sektoru výtahů a eskalátorů.
Služby generují 57% tržeb a celých 80% provozního zisku, takže v krátkodobém výhledu by dopad koronaviru neměl (nemusel) být tak velký. Pokud by však pandemie a karanténa trvala delší dobu, tak to zcela jistě bude mít na firmu dopad.
Prodeje nových firemních výrobků má cyklický charakter, ale služby mají naopak proticyklický. Z tohoto důvodu je firmy recesím velmi dobře odolná … tedy v případě, že recese netrvá příliš dlouhou dobu.
Analytici očekávají až 6% meziroční růst, i když krátkodobá poptávka bude zřejmě o dost nižší, než kolik Otis vykazoval, když byl ještě součástí United Technologies.
Konkurenční výhody a výkon při recesi
Největší konkurenční výhodou firmy Otis je její celosvětově známá značka.
To firmě zajistilo celosvětově největší počet instalovaných výtahů a eskalátorů. Ty firmě přináší opakované tržby za služby, které pomohou firmě překonat krátkodobý pokles poptávky po nových výrobcích.
Společnost zatím nevydala první výsledky jako samostatná společnost, ale společnost United Technologies během finanční krize reportovala zisky na akcii v následující výši:
- 2008 – 4,90 dolarů
- 2009 – 4,12 dolarů
- 2010 – 4,74 dolarů
- 2011 – 5,49 dolarů
Z toho je vidět, že i koronavirová krize by neměla být pro firmu velkým problémem. Navíc vedení již oznámilo, že cílí na dividendový výplatní poměr asi 40%. A tak by firma měla mít dostatek prostoru pro budoucí zvyšování dividendy.
Ocenění
Analytici pro rok 2020 očekávají zisk na akcii ve výši 2,18 dolarů a tržby ve výši 12 miliard dolarů, s marží 8%. Vzhledem k loňským výsledkům se to zdají být velmi nízké odhady, když loni měla firma tržby přes 13 miliard dolarů. Ale když zatím nevíme jaký dopad bude mít koronavirus na výsledky, tak je opatrnost na místě.
Pokud by tedy i přes dopady koronaviru společnost dosáhla 2,18 dolarů zisku na akcii dokázala ho v příštích 5ti letech navyšovat o 6%, tak bychom se v roce dostali na 2,92 dolarů EPS. Berte to, ale jako velmi hrubý odhad – upřesnit ho bude možné až firma vydá své první výsledky a vlastní odhad budoucího vývoje.
Když budeme vycházet z historického poměru P/E firmy United Technologies, který byl ve výši 16 a pokusíme se odhadnout jaký vliv může mít osamostatnění, tak by férová cena vycházela kolem 47 dolarů za akcii. Tedy cena kolem 46 dolarů za akcii (v době psaní článku) je těsně pod touto hranicí.
Dividenda
Vedení společnosti svou první dividendu ještě neohlásilo, ale již dopředu oznámilo, že bude cílit na 40% výplatní poměr. To by odpovídalo roční dividendě ve výši 0,87 dolarů. To by při ceně 47 dolarů dávalo roční hrubý dividendový výnos ve výši 1,85%.
Když budeme předpokládat stejný 6% růst, tak bychom se za 5 let dostat na roční dividendu ve výši 1,16 dolarů a tedy při nákupní ceně 47 dolarů na dividendový výnos ve výši 2,47%
Při započítání 6% růstu dividendy by pak férová cena akcie měla být kolem 52 dolarů a tedy růst ceny ze současných 46 dolarů by přidalo dalších asi 2,5% ročních výnosů.
To samo o sobě není nijak zajímavý růst, ale se započítáním dividendového výnosu se však dostaneme přes 5% a to již je docela dobrý výnos pro přístích let.
Závěr
Firma Otis je tu s námi již 167 let a rozhodně ještě mnoho let tu s námi bude. Když se z ní dnes opět stala samostatná společnost, tak svým investorům nabízí možnost spolupodílet se na řadě důležitých a rostoucích trendů po celém světě.
Částečna cyklická povaha firmy mohla snížit investorské výnosy, ale na druhé straně má firma velké příjmy ze služeb, které ani v době ekonomického poklesu nelze zrušit. To pomůže firmě Otis překonávat těžké ekonomické podmínky dnes i v budoucnosti.
Dnes, když ještě firma nevydala své první výsledky jakožto samostatná společnost, je velmi obtížné odhadovat budoucí vývoj. Navíc je pravděpodobné, že dopad koronaviru bude na firmu Otis mít v krátkodobém horizontu silný dopad.
Proto lze akcie firmy Otis Worldwide Corporation doporučit pouze investorům, kteří mají pevné nervy a v případě poklesu ceny budou ochotni ředit za nižší ceny. Ostatní by měli vyčkat na první výsledky a oznámení první dividendy.