Dividendový aristokrat: Raytheon Technologies – výsledek spojení Raytheon a United Technologies
Dividendoví aristokraté je exkluzivní skupina společností, které svou dividendu zvýšily nejméně 25 let v řadě. Většina společností byla na seznam zařazena právě díky této své historické výkonnosti, ale jsou tam i společnosti, kteří těchto 25 let zdědila díky spojední (akvizicí) s jinou firmou. A to je i příklad firmy Raytheon Technologies (RTX, původní ticker RTN).
Původní firma Raytheon měla historii zvyšování dividendy 15 let v řadě a spojila se s firmou United Technologies (původní ticker UTX – dnes již neexistuje), která zvyšovala dividendu 26 let v řadě.
Společnost United Technologies 3. dubna 2020 odddělila dva své obchodní segmenty, Carrier Global (CARR) a Otis Worldwide Corporation (OTIS) do nezávislých a veřejně obchodovaných podniků (o nich někdy příště) a zbytek, Collins Aerospace Systems a Pratt & Whitney, byl sloučen s firmou Raytheon.
Nová společnost byla pojmenována Raytheon Technologies. Dnes tedy máme na trhu tři společnosti – Raytheon Technologies, Carrier a Otis – a všichny firmy jsou považovány za dividendové aristokraty.
Přehled
Nová společnost Raytheon Technologies, je z 57% vlastněna původními akcionáři United Technologies a má tržní kapitalizaci přes 100 miliard dolarů. Vznikla tak jedna z největších firem v leteckém a obranném průmyslu na světě. Obratem společnosti dosahuje téměř 750 miliard dolarů. Má 195 000 zaměstnanců po celé zeměkouli.
Nová společnost má čtyři části:
- Collins Aerospace Systems – specializuje na avioniku, interiéry, mechanické systémy, systémy misí a řízení výkonu a to jak pro komerční, obchodní a vojenské využití
- Pratt & Whitney – navrhuje, výrábí a servisuje letecké motory a pomocné energetické systémy, opět pro komerční, vojenská a obchodní letadla
- Raytheon Intelligence & Space – vyvíjí a vyrábí speciální senzory, dělá školení a navrhuje počítačová a softwarová řešení
- Raytheon Missiles & Defense – vyvíjí a vyrábí řešení pro detekci, sledování a obranu
Tyto čtyři části dohromady vykázaly v roce 2019 obrat asi 26 miliard dolarů, 21 miliard dolarů. Je však nutné brát tyto výsledky původních společností United Technologies a Raytheon s rezervou, protože po sloučení mohou (velmi pravděpodobně budou) výsledky odlišné – a to oběma směry.
Poslední výsledky za poslední samostatné čtvrtletí, které společnost United Technologies vykázala 28. ledna 2020 byly: upravený zisk na akcii ve výši 1,94 dolarů (0,1 dolaru nad odhady a 0,01 dolarů méně než v předchozím roce). Tržby vzrostly o 8,4% na 19,6 miliardy dolarů (o 200 milionů dolarů více, než se očekávalo). Za celý rok 2019 vzrostl upravený zisk na akcii o 9% na 8,26 dolarů (o 0,16 dolarů více, než odhady vedení společnosti). Tržby vzrostly o 16% na 77 miliard dolarů. Obě hodnoty (EPS i tržby) byly historicky nejvyšší! Společnost také za čtvrtletí vykázala 1% organický růst a 5% organický růst za celý rok 2019.
Poslední výsledky za poslední samostatné čtvrtletí, které společnost Raytheon 30. ledna 2020 byly: upravený zisk na akcii ve výši 3,16 dolarů (o 7,8% meziročně více) a tržby vzrostly o 6,5% na 7,842 miliardy dolarů. Všechny firemní sektory vykázaly vynikají růst (kosmické a vzdušné systémy vzrostly o 10%, zpravodajské služby o 6%, a raketové systémy o 1%) a prodeje vzrostly o 18%. Za rok 2019 vzrostly tržby o 16% na 36,340 miliard dolarů z 32,162 miliard dolarů v roce 2018. Upravený zisk na akcii vzrostl o 17,4% na 11,92 dolarů z 10,15 dolarů v roce 2018.
Růst
Protože nová společnost Raytheon Technologies ještě nevykázala své první tržby jako sloučená společnost, tak se musíme podívat na historické výsledky každé z původních společností a na jejím základě se pokusit možný růst odhadnout.
Za posledních 10 let dokázala společnost United Technologies zvyšovat svůj zisk na akcii o 7,2% ročně.
Kdežto společnost Raytheon dokázala za posledních 10 let navyšovat svůj zisk na akcii průměrně o 9,3% ročně.
Původní odhad růstu pro část Pratt & Whitney byl růst prodejů asi o 5% a vedení původní společnosti United Technologies očekávalo asi 5% pokles prodejů pro část Collins Aerospace:
Na druhé straně původní vedení společnosti Raytheon očekávalo velmi solidní růst 6% až 8% pro rok 2020:
Od posledních výsledků je, ale situace dost odlišná, koronavirus dost věcí změnil. I přesto se však lze domnívat, že růst o 6% je v následujících několika letech možný. Společnost i v minulých krizích dokázala generovat velmi dobré finanční výsledky a růst. Navíc má v zásobě velké množství nevyřízených objednávek, které s velkou pravděpodobností nebudou zrušeny ani kvůli koronaviru.
Konkurenční výhody a výkon při recesi
Během finanční krize společnost United Technologies vykázala následující zisky na akcii:
- 2008 – 4,90 dolarů
- 2009 – 4,12 dolarů
- 2010 – 4,74 dolarů
- 2011 – 5,49 dolarů
A společnost Raytheon vykázala následující zisky na akcii:
- 2008 – 3,95 dolarů
- 2009 – 4,79 dolarů
- 2010 – 5,28 dolarů
- 2011 – 5,65 dolarů
A taktéž obě společnosti i v těchto letech své dividendy navyšovaly.
Nově vytvořená společnost si ponechala původní silné obchodní segmenty, které jsou odolné recesi – obrana, letecký a kosmický sektor. Tyto obchodní sektory se vyznačují velkým mnotstvím servisních prací, které nelze zrušit ani v době krize. Navíc, jak jsem již uvedel, tak společnost má obrovský počet nevyřízených objednávek, které jí pomohlou přečkat koronavirus a s ním spojený hospodářský útlum.
Generální ředitel Raytheon Technologies řekl, že kvůli koronaviru společnost očekává zpomalení komerčního letectví v příštích dvou letech, ale také dodal, že společnost má více jak 10 miliard dolarů, které ji toto zpomalení pomůže přečkat. A tak by nová společnost Raytheon Technologies měla i tento pokles přežít bez „ztráty kytičky“, zůstat ziskovou a dividendu i nadále zvyšovat.
Ocenění a očekávané výnosy
Pokud se podaří firmě Raytheon Technologies udržet předpokládané tržby 70 miliard dolarů s 9% marží, tak by v roce 2020 mohla vykázat zisk na akcii ve výši 4,16 dolarů
Když k tomu přidáme předpokládaný 6% růst, tak bychom se mohli dostat až na 5,57 dolarů EPS v roce 2025. Je to však velmi hrubý odhad a jelikož ještě nemáme první výsledky spojené společnosti, tak to prosím berte s velkou rezervou.
Pokud bychom použili 10ti-letý průměr P/E společnosti United Technologies (protože činí 57% nové společnosti), který je ve výši 16, tak bychom se do roku 2025 mohli dostat na cenu až 89 dolarů za akcii nové společnosti Raytheon Technologies.
Dividenda
Vedení nové společnostni Raytheon Technologies ještě dividendu nedeklarovalo, ale na základně dokumentů pro spojení společnostní předpokládám dividendový výplatní poměr kolem 40%. To by mohlo znamenat, že dividenda by mohla být kolem 1,66 dolarů na akcii ročně. To by při ceně cca 66 dolarů za akcii znamenalo hrubý dividednový výnos ve výši 2,5%!
Při 6% růstu bychom se tak za 5 let dostali na roční dividendu ve výši 2,1 dolarů. Při dnešním nákupu za cca 66 dolarů za akcii, tedy dividendový výnos téměř 3,2%.
Jako vždy, výnos závisí na nákupní ceně. Dnes jsme na cca 66 dolarech, ale není to tak dávno kdy cena byla i pod 50ti dolary za akcii. Ti, kteří na začátku dubna 2020 akcie koupili, tak mohou očekávat více jak 13% počáteční dividendový výnos. Gratulujeme!
Závěr
Sloučení původní firmy Raytheon a poloviny společnosti United Technologies vytvořilo novou silnou společnost ve stabilním sektoru podnikání. I přesto, že dnes existuje mnoho nejistot, kvůli koronavirové pandemii, tak zásadní dopad by na novou společnost Raytheon Technologies mít neměly.
Historické výsledky hovoří jasně, slušný růst zisků a hlavně dividend i v minulých krizích, nám dává naději, že i nová společnost, jak dnešní, tak i příští krize překoná. A její dividenda bude i nadále růst.
Cena akcií nové společnosti Raytheon Technologies krátkodobě poklesla do podhodnoceného pásma, ale i dnes se akcie zdá být dobře oceněna. Dlouhodobí investoři tedy stále mají šanci přibrat tohoto dividendového aristokrata do svých portfólií.
Ahojte,
pánové z hrušky dolů 🙂
Té 10 % divi snad sami nevěříte a můžete klamat důvěřivé čtenáře.
RTX ještě divi nevyhlásila a divi fúzujících UTX a RTN se historicky pohybovaly mezi 2-3 % (viz jejich divi historie). Není rozumné se oddávat představě, že bude jinak.
Chyba ve výpočtu mohla nastat např. tím, že UTX odtrhla dvě divize (o tu se sníží EPS) a obě firmy fúzují v poměru 57:43.
OndraGlueless
disclosure: long RTX
Však já nepsal, že to tak bude. Jen že dle toho co vedení naznačilo, tak by tohle z toho vyplývalo.
Opakuji to v článku mnohokrát: nic nebylo ještě oficiálně oznámeno. Pouze náznaky, odhady a výpočty z minulých výsledků.
Jak to bude doopravdy si musíme počkat.
Omlouvám se, stala chyba, odhad je 1,66 ročně, nikoliv čtvrtletně. Tedy omylem jsem to vynasobil, za což se omlouvám. Článek jsem již opravil.
Omlouváme, k takovéto chybě dojde jednou za 2 roky.
jj to už zní realisticky, děkuji za odhalení a přiznání chyby.
Taková klasika jako z Cimrmana a Cesta na sev.pól a mn. jídla na cestu zpět 🙂
Glueless
První dividenda oznámena ve výši $0.475 na akcii čtvrtletně, tedy 1,9 dolarů ročně. Tedy více než jsem odhadoval.
Dividendový výnos 2.91% při ceně cca 65 dolarů za akcii.
Dle diskusí na internetu to prý znamená až 17% navýšení oproti původní RTN dividendě (neměl jsem ještě čas to přepočítávat).