Dividendový aristokrat: United Technologies
Existuje několik důvodů díky kterým je společnost United Technologies (UTX) jedinečnou dividendovou akcií. Společnost vyplácí dividendu každý rok již od roku 1936. Společnost svou dividendu každoročně zvyšuje sou dividendu již 25 po sobě jdoucích let, takže se zařadila do prestižního klubu Dividendových aristokratů, který dnes tvoří 57 společností.
Zajímavá je také struktura dividendových výplat. Na rozdíl od mnoha konkurenčních firem, které dividendy též zvyšují, tak firma United Technologies nedělá klasické navyšování roční dividendy – „čtyři kvartály a nazvýšení“. Místo toho společnost vyplácí stejnou dividendu po dobu 5 čtvrtletí a pak ji zvýší.
To však stále znamená meziroční navýšení dividendy, ale datum navýšení se posouvá každý rok.
Dnes je společnost United Technologies v období významné transformace, ale investoři si mohou být jisti, že by si společnost měla udržet svůj dividendový růst ještě po mnoho následujích let.
Přehled firmy
Společnost United Technologies byla založena v roce 1934 a od té doby se stala velmi úspěšnou skupinou různých společností. Patří mezi ně např. firma Pratt & Whitney, která vyrábí a opravuje motory pro komerční a vojenské zákazníky; firma Otis – největší světový producent a servisák výtahů a eskalátorů; firma UTC Climate – která vyrábí HVAC zařízení a firma UTC Aerospace – která vyrábí letecké a průmyslové výrobky.
Společnost v současné době prochází významnou transformací. V listopadu 2018 společnost dokončila akvizici společnosti Rockwell Collins ve výši 30 miliard dolarů. Zároveň vedení společnosti oznámilo, že oddělí svou část Otis a Climate, Controls and Security (CCS) část do dvou samostatných společností. Část Otis si pochová své jméno a nová firma CCS bude pojmenována jako Carrier.
9. června 2019 vedení oznámilo, že zbývající části firmy United Technologies budou sloučeny s firmou Raytheon Company (RTN). Očekává se, že dohoda bude uzavřena po oddělení částí Otis a Carrier, někdy v první polovině roku 2020. Akcionáři Raytheonu obdrží 2,3348 akcií v nově sloučené společnosti – za každou akcii Raytheonu, kterou vlastní. Budoucí nová společnost se bude jmenovat Raytheon Technologies. Očekává se, že tržby pro forma 2019 budou přibližně 74 miliard dolarů. Akcionáři obou společností fúzi schválili 11. října 2019 a očekává se, že bude dokončena v první polovině roku 2020.
Jak bude vypadat postup oddělení a fúze společnosti United Technologies k nové společnosti, je na následujícím obrázku:
Dnešní akcionáři firmy United Technologies mají jeden podíl ve společnosti United Technologies, což znamená, že vlastní 100% částí Otis, Carrier a Aerospace. Po dokončení všech transakcí budou dnešní akcionáři firmy United Technologies vlastnit akcie tří samostatných podniků:
- 100% nové společnosti Otis
- 100% nové společnosti Carrier
- asi 57% nové společnosti Raytheon Technologies.
Dnes je dost obtížné předpovědět, jak bude každá z těchto společností v nadcházejících letech fungovat jako samostatná firmy. Investoři by však měli rozumět podmínkám dohody a výhledu pro budoucí růst jednotlivých společností.
Perspektivy růstu
Letecký a obranný (aerospace and defense) průmysl vykazoval v posledních letech renesanci. Očekává se, že letecká doprava se v příštích dvou desetiletích zdvojnásobí, protože pouze 20% světové populace létá letadlem. Očekává se, že s růstem střední třídy na rozvíjejících se trzích bude moci více lidí cestovat letecky.
Navíc je světová flotila letadel vcelku stará. Např. firma Boeing (BA), největší výrobce komerčních letadel na světě, očekává, že svět bude během příštích dvaceti let potřebovat až 43 000 nových letadel.
Také se zvyšují výdaje na obranu. USA měly ve fiskálním roce 2019 rozpočet na obranu ve výši 700 miliard dolarů. Očekává se, že výdaje se v příštích letech taktéž zvýší.
Tento trend je jasně patrný v odhadech růstu tržeb vedení společnosti United Technologies:
Očekává se, že prodeje biopotravin části Carrier zůstane plus mínus stejný a prodeje části Otis porostou v nízkých až středních jednociferných číslech, zatímco segmenty Collins Aerospace a Pratt & Whitney porostou o střední až vyšší jednociferná čísla.
V příštím roce však budou firmy samozřejmě vypadat naprosto jinak. Zaměření na letecký a kosmický (Aerospace & Defense) průmysl, budou dvě z původních společností United Technologies tvořit něco přes polovinu nové kombinované společnosti.
Z tohoto důvodu je/může být odhad budoucího růstu vcelku náročné. Můžeme, ale odhadovat z minulých výsledků, protože jak United Technologies, tak Raytheon, mají velmi solidní provozní historii. Za poslední 10 let firma United Technologies průměrně zvýšila svůj zisk na akcii (earnings-per-share) zhruba o 4,5% ročně, zatímco firma Raytheon vykázala růst zisku na akcii (earnings-per-share) o 9,9% ročně. Na druhou stranu, dnes jsou obě firma mnohem větší, takže s fúzí je spojena určitá nejistota. Rozumně tak velkou pravděpodobností očekávat asi 5ti% růst.
Konkurenční výhody a výkon během finanční krize
Společnosti United Technologies i Raytheon již řadu let vykazují velké konkurenční výhody ve svých příslušných sektorech. Každá z nich má velké historické výsledky, miliardy ročních zisků (které s časem rostou) a dividendu, které též rostou. Firma Raytheon nemá úplně stejnou historii růstu dividendy, dividendu každý rok zvyšuje posledních 15 let.
Zde je přehled zisku na akcii firmy United Technologies během finanční krize:
- zisk na akcii v roce 2007 byl ve výši 4,27 dolarů
- zisk na akcii v roce 2008 byl ve výši 4,90 dolarů (nárůst o 15%)
- zisk na akcii v roce 2009 byl ve výši 4,12 dolarů (pokles o 16%)
- zisk na akcii v roce 2010 byl ve výši 4,74 dolarů (nárůst o 15%)
Průmyslové společnosti jsou závislé na rostoucí ekonomice, aby mohly dobře fungovat, protože recese způsoí, že zákazníci omezují velké nákupy. Firma United Technologies se však během finanční krize držela docela dobře. Firma zůstala ziskovou po celou dobu a od té doby již jen roste slušným tempem. Na druhou stranu, oddělním částí Otis a Carrier se stane méně diverzifikovanou.
Zde je přehled zisku na akcii firmy Raytheons během finanční krize:
- zisk na akcii v roce 2007 byl ve výši 3,31 dolarů
- zisk na akcii v roce 2008 byl ve výši 3,95 dolarů (nárůst o 19%)
- zisk na akcii v roce 2009 byl ve výši 4,89 dolarů (nárůst o 24%)
- zisk na akcii v roce 2010 byl ve výši 4,79 dolarů (pokles o 2%)
Firma Raytheon se držela ještě lépe než firma United Technologies. Zisky v roce 2010 sotva klesly. Zisk na akcii (earnings-per-share) společnosti rostl v 12ti z posledních 15ti let.
Ocenění a očekávané výnosy
Pro poslední část roku 2019 vedení společnosti United Technologies očekává upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) v rozmezí 8,05 až 8,15 dolarů. Při použití současné ceny (cca 147 dolarů za akcii), se tak akcie obchodují s poměrem P/E ve výši 18,1.
Přitom poměr P/E společnosti United Technologies se v posledních 10ti letech pohyboval v rozmezí 13 až 18, průměrný poměr P/E byl 16+. Pokud by se tedy ocenění akcií vrátilo zpět ke svému 10tiletému průměrnému ocenění, tak by to znamenalo 2 až 3% roční pokles ocenění.
Když dáme dohromady očekávanou míru růstu (asi o 5%) a dnešní dividendový výnos ve výši 2%, s možností mírného poklesu ocenění, tak to znamená, že by investoři mohli ve střednědobém horizontu očekávat středně-jednociferný roční výnos.
Tento odhad by však mohl být až příliš konzervativní, pokud by se ocenění akcií zvýšilo nebo pokud by růst zrychlil více než se dnes očekává. Například pokud by fúze vykázala vyšší, než dnes očekávané synergie nákladů, by mohly podpořit vyšší růst EPS. Z historického pohledu je však dnes ocenění vyšší a investoři by si tedy měli pohlídat, že fúze půjde dle očekávání.
Závěr
Ode dneška za rok bude firma United Technologies výrazně jinou společností, než je dnes. Namísto vlastnictví akcií jediného průmyslového konglomerátu budou akcionáři vlastnit samostatnou výtahovou společnost (Otis), samostatnou HVAC společnost a sloučenou společnost Aerospace & Defense. Sečteno a podtrženo, rizikový profil všech společností dohromady bude vcelku podobný, ale samostatně by tyto firmy mohly mít výrazně odlišný výkon než jak tomu bylo v minulosti.
Zaměření na její letecký a obranný průmysl pravděpodobně podpoří společnost United Technologies v budoucích letech v úspěsném růstu. Navíc společnost v nedávné době stala Distendovým aristokratem, který by mohl učinit z akcií UTX atraktivní variantu pro investory zaměřující se na dividendově růstové firmy.
Avšak jak jsme si řekli výše, tak akcie společnosti United Technologies by mohly nabídnout pouze jednociferný potenciál návratnosti. Na druhou straná, má ale společnost lepší vyhlídky pro budoucí růst a taktéž má solidní historii, ale ocenění zatím není příliš vhodné pro vstup.
Zdroj: suredividend.com, pro IG přeložil VSbrok