Dividendový král: 3M a jeho dividenda
Nedávný pokles na trhu přinesl velmi zajímavá ocenění ve všech sektorech trhu. Taková ocenění, která jsme neviděli i více jak 10 let. Investoři si za tuto dobu mohli o takových cenách nechat opravdu jenom zdát – v hodně divokých snech … a přeci, je to tu!
Bohužel se pokles nedotkl všech akcií stejně a především poklesy u dividendových aristokratů nebyly až takové. Ale přeci, je tu jedna firma, jejíž cena akcií propadla o více jak 60 dolarů (ze 180 dolarů na 114 dolarů). Je to o to víc překvapivé, že 3M je Dividendový král s 61-letou historií každoročního navyšování dividendy.
Přehled
Firma 3M byla založena před 120 lety pod názvem Minnesota Mining and Manufacturing. Dnes má firma pobočky ve více jak 200 státech světa a je držitelem více jak 117 000 patentů.
Nejznámějším patentem na jejímž základě firma dnes vyrábí své výrobky jsou Scotch lepící pásky, abrazivní nátěry, umělé trávy, poznámkové nalepovací bločky Post-it, LED osvětlení, různá zařízení s Bluetooth technologií, filmy pro solární panely, reflexní materiály, různá bezpečnostní zařízení a v dnešní době především velmi nedostupné respirátory. I tak je to jen velmi malý zlomek toho co 3M vyrábí.
Problémem společnosti v posledních letech byl (a prozatím stále je) růst. Což je velmi překvapivé, vzhledem k tomu jak obrovské množství různých produktů firma vyrábí a které se používají po celém světě. I přesto firma již dlouhou dobu vykazuje jen velmi malý růst.
Aby firma růst podpořila, tak v posledních letech uskutečnila několik akvizic. Loni například firma oznámila akvizici společnosti Acelity ve výši 6,7 miliard dolarů, která má tržní kapitalizaci ve výši cca 100 miliard dolarů. Firma Acelity se specializuje na zdravotnické výrobky pro zastavování krvácení, takže její výrobky do portfólia 3M dobře zapadnou.
Na obrázku výše je přehled firemních tržeb od roku 2015 a jak je vidět tak žádný velký růst firma nedokázala vytvořit, za rok 2019 vykázala dokonce mírný pokles. Navíc firma v posledních letech i odprodávala nevýkonné části podniku, což mělo též vliv na celkové tržby.
Pro rok 2020 je očekáván růst o 2,4% a v následujících letech o 3% v 2021 a o 6% v 2022. V minulost firma vykazovala jen mizivý organický růst tržeb a obávám se, že tomu tak bude i nadále, protože firma nemá příliš možností jak organicky růst.
Naštěstí jsou zde i další prorůstové možnosti. Jednou z nich jsou provozní marže a druhou akvizice.
Pro letošní rok je odhad EPS ve výši 9,18 dolarů, tedy nárůst o méně než 2% oproti roku 2019. Ovšem v letech následujících by měla být firma schopná generovat až 6% růst EPS.
Loňské výsledky
Jak jsem uvedl výše, tak výsledky za Q4 2019 a celý rok 2019 byly zklamáním. Rychlý obrat k lepšímu se bohužel nechystá a Pan Trh si to konečně uvědomil, protože firmě se nedaří držet náklady pod kontrolou.
Jak je vidět na obrázku výše, tak ač prodeje vzrostly o 2,1%, tak tento růst zcela vymazal 2,5% pokles v ziscích. Upravený zisk na akcii meziročně klesl o 15,6% na 1,95 dolaru – oproti 2,31 dolaru v roce 2018. Většina tohoto poklesu připadá na restrukturalizační výdaje (0,20 dolaru na akcii).
Ač celkově nebyly výsledky nic moc, volný peněžní tok (free cash flow) v Q4 2019 mírně vzrostl na 1,8 miliardy dolarů a provozní peněžní tok (operating cash flow) zakončil na vynikající hodnotě 2,3 miliardy dolarů. Jen díky těmto vynikajícím výsledkům dokázala firma svým investorům na dividendách vyplatit 828 milionů dolarů a vykoupit akcie za 164 milionů dolarů.
Když porovnáme rok 2019 s rokem 2018, tak vidíme, že došlo k 1,9% poklesu tržeb. Na poklesu se nejvíce podepsaly náklady na soudní spory a pokračující problémy ve Venezuele.
Za celý rok 2019 provozní peněžní tok (operating cash flow)byl ve výši 7,1 miliardy dolarů a volný peněžní tok (free cash flow) ve výši 5,4 miliardy dolarů = nárůst o 10% oproti roku 2018. Což byl mimochodem nový firemní FCF rekord.
Kapitálové výdaje (CapEx) za rok 2019 ve výši 1,7 miliardy dolarů nebyly též tak špatný výsledek, i když je to stále téměř 35% volného peněžního toku. To je pochopitelné, protože firma vynakládá značné zdroje na vývoj nových produktů.
Návratnost investovaného kapitálu (return on invested capital) je velmi důležitou metrikou pro určení výkonnosti firmy a firma v roce 2019 vykázala výborných 17,5%. Marže mírně klesly, ale stále byly velmi dobrých 19%.
Výhled
Z dlouhodobého výhledu je firma 3M stále vynikající společností a v blízké budoucnosti rozhodně krachovat nebude. Společnost má vysoce diverzifikované portfólio výrobků, vysoký počet patentů, velmi zkušené vedení a stále velmi dobré výsledky. To znamená, že 3M je stále velmi stabilní firmou, kterou by měl mít v portfóliu každý DGI investor.
Dnes je sice pravda, že některé části firemního portfólia momentálně nevykazují příliš dobré výsledky, ale ty jsou kompenzovány jinými částmi portfólia.
Aby byla společnost lépe připravena na budoucnost, tak změnila rozdělení svého portfólia, z 5ti segmentů na 4ři:
Portfólio
- Bezpečnost a průmysl (Safety and Industrial) – vykázaly pokles tržeb o skoro 4,8 dolarů a provozní příjmy meziročně klesly o 12%
- Doprava a elektronika (Transportation and Electronics) – vykázaly pokles tržeb o 6,2% a provozní příjmy meziročně klesly o 20,8%
- Zdravotnictví (Healthcare) – tržby vzrostly o 25% a provozní příjmy vzrostly o 21,3%
- Spotřebitele (Consumer) – tržby zůstaly v podstatě stejné a provozní příjmy vzrostly o 14%
Úprava obchodního modelu by do budoucna měla podpořit růst, zefektivnit fungováni a zeštíhlit firemní strukturu. Mimochodem firma již oznámila propuštění 1 500 zaměstnanců po celém světě.
Firma v posledních letech velmi investovala do prorůstových aktivit, jen v roce 2019 proinvestovala 3,6 miliardy dolarů. Na druhou stranu je jasné, že u tak velké firmy bude chvíli trvat, než se investice projeví a portfólio se zefektivní.
Co je velmi důležité zmínit ve výhledu, jsou zpětné odkupy akcií, kterým se vedení za posledních 10 let velmi věnovalo a vydalo na nich miliardy dolarů. Za tuto dobu počet akcií klesl o více jak 20%!
Jen v roce 2019 firma vykoupila 1,4 miliardy dolarů svých akcií. Ač někteří investoři zpětné odkupy nemají rádi, tak dlouhodobým investorům nevadí, protože zvyšují zisk na jednu akcii. Dále to znamená, že firmě zůstane více peněz, které může buď vyplatit na vyšší dividendě nebo investovat do růstu firmy.
Růstový potenciál
3M je jedním z největších výrobců ochranných prostředků a tak v dnešní době jistě nikoho nepřekvapí, že navyšuje výrobu ochranných oděvů, roušek a respirátorů, které dokáží zachytit COVID-19 vir. Je to sice jen velice malá část firemního portfólia, ale každý dolar se počítá.
Navíc firma nedávno uzavřela dohodu se společností Ford (NYSE:F) na společnou výrobu PAPR (Powered & supplied air respiratory protection = ochrana dýchacích cest s dodávaným vzduchem) zařízení. Ta by měla pomoci navýšit produkci na více jak pětinásobek současné výrobní kapacity. Výhodou je zde především cena, protože jedno PAPR zařízení stojí 2 000 dolarů a tak si jistě dokážete spočítat kolik firma vydělá, když jich nevyrobí 10 tisíc kusů, ale 20 tisíc kusů.
Zapomenout nesmím ani na kanceláře, do kterých firma dodává HEPA filtry pro klimatizace … ty se v dnešní koronavirové době budou též jistě měnit o něco častěji.
A za poslední, firma zaznamenala prudký nárůst poptávky po sanitárních a dezinfekčních prostředcích.
To vše, ač malou měrou, přispěje k lepším výsledkům za rok 2020.
Rizika
Rizika jsem již ve zkratce uvedl výše a teď si je rozebereme trošku víc dopodrobna.
Jako první riziko uvedu dluhy. Firma 3M má dluh ve výši 18,5 miliardy dolarů, ale má též hotovost ve výši 7 miliard dolarů, takže čistý dluh je ve výši 11,5 miliardy dolarů. K tomu je však nutné přičíst krátkodobé závazky, které k 31.12.2019 činily 9,2 miliard dolarů. Tedy ač jsou dluhy firmy na vysoké úrovni, jsou stále zvládnutelné. Navíc v letošním roce firma bude muset refinancovat (splatit) pouze 1,8 miliardy dolarů.
Druhým rizikem jsou rostoucí ceny surovin, především ropy a kovů, které firma potřebuje ve velkém množství. Cena ropy je momentálně díky cenové (objemové) válce mezi Saudskou Arábií a Ruskem, na velmi nízké úrovni a podobně je to i s kovy. Problém ovšem nastane v momentě, kdy začnou těžaři zavírat, čímž se sníží objem na trhu a ceny opět začnou růst. Firma se proti růstu cen komodit brání dlouhodobými smlouvami a fixací cen, což je ovšem též dvousečné, protože pokud budou ceny surovin nadále klesat, tak je bude muset nakupovat dráž.
Třetím rizikem je koronavirus, tedy spíše karanténa. Pokud budou zaměstnanci nuceni zůstat doma v karanténě, tak se výroba zastaví a u tak velké firmy jako je 3M a její specializované výrobní postupy může odstávka znamenat vysoké náklady na znovu zprovoznění.
Čtvrtým rizikem jsou již zmiňované soudní spory. Jen soudní výlohy na proces o škodlivosti, či neškodlivosti složeniny PFAS na životní prostředí v roce 2019 snížilo provozní marži o 2,8%.
A pak je to spíš úsměvný „povzdech“ prezidenta Trumpa (i když kdo si pamatuje rok 1948 v ČSSR, tak měl spíš v očích zděšení) a to, že pokud by firma 3M nedodávala zdravotní pomůcky výhradně do USA, tak ji znárodní. Sice by to po úpravách amerických zákonů po finanční krizi bylo značně komplikované, ale „kde je vůle, je i cesta“.
Ocenění
Jak jsem již uvedl, tak poslední výsledky nebyly vůbec oslnivé a to se promítlo i do ocenění akcií firmy. I když stále z volného peněžního toku ve výši 1,8 miliardy dolarů za Q4 2019, znamenaly dividendy a 1 miliarda dolarů na zpětných odkupech pouze 55% z tohoto volného peněžního toku.
Na grafu níže je vidět, že se poměr P/E vrátil na úroveň těsně po finanční krizi a to tenkrát byl zisk akcie méně než poloviční než dnes.
Jak se zdá, tak dno jsme již viděli (23.3. na úrovni cca 116 dolarů za akcii) a v posledních dnech se již cena opět vrátila k úrovním roku 2016.
Je však stále možné, že ti kdož ještě nekoupili (jako i já bohužel), snad dostanou příležitost, protože velké korporace mají většinou problém s růstem a 3M je toho v posledních letech jasnou ukázkou. Navíc jsou ještě další faktory, které jsem zmiňoval výše (restrukturalizace a soudní pře) by ještě (snad) mohly cenu poslat na chvíli níže.
Když se podíváme na graf poměru ceny a volného peněžního toku (níže), tak je jasně vidět, že ač poslední dva roky poměr klesá, tak stále je výše než v době finanční krize.
To jasně dokazuje, že to Pan Trh s poklesem ceny na konci března přehnal a proto se taky cena během cca dvou týdnů vrátila na férovější hodnotu.
Dividenda
61 let nepřetržitě navyšované dividendy je vynikající výkon sám o sobě, ale když k tomu ještě můžete takovou akcii koupit v super výprodeji, tak je pak investorská radost dvojnásobná.
Navíc díky prudkému poklesu ceny vystřelil dividendový výnos do výšin, které jsme u 3M neviděli více jak 10 let! Obrázek níže ukazuje výši dividendového výnosu od roku 2000 a jak je vidět, tak dividendový výnos přes 3% nesly akcie naposledy během finanční krize, nikdy před ní a také nikdy po ní … až do letošního března.
Závěr
Po prudkém poklesu ceny k hodnotě cca 116 dolarů za akcii to Pan Trh zas jednou přehnal. Což ovšem pohotovým investorům přineslo vynikající příležitost „ukrást“ akcie 3M ze spárů traderů a zařadit je do svých dlouhodobých portfólií.
Dividendový výnos nad 3% u akcií 3M investoři neviděli od roku 2009 a navíc s dnešním poměrem P/E ve výši cca 16 je akcie stále velmi levně oceněná.
Navíc 61 let pravidelného navyšování dividendy dává DGI investorům vyšší míru jistoty, že v navyšování bude firma pokračovat i nadále.
Dnes firma prochází restrukturalizací a tak investoři musí očekávat slabší výsledky dokud nebude hotovo. Jak je vidět z posledních kvartálních výsledků, tak vedení jde dobrou cestou, ale 3M je prostě již velmi velká firma a tak bude chvíli trvat než se výsledky projeví. Do té doby mohou investoři být v klidu a sbírat každoročně rostoucí dividendy.
A Pan Trh DGI investorům na konci března přinesl mimořádnou příležitost získat akcie společnosti 3M v obrovské slevě.
Rád čtu připomenutí, jak je MMM skvělá, ale oprav si ten 3% dividendový výnos, máš tam nepřesnosti. Od února 2019 je deklarovaná kvartální dividenda 1,44 a to je 5,76 ročně. Tomu odpovídá při 3% výnosu cena 192 USD. A pod touhle cenou je už akcie nepřetržitě od konce dubna 2019. Tedy téměr rok už nese víc než 3%.
Ne je to správně, podívej se na graf DY, ty 3% jsou v návaznosti na něj.
Nad 3% MMM neneslo od fin.krize. To že teď díky koroně neslo dokonce nad 4% byl fakt unikát a obávám se, že to už zas dlouho neuvidíme.
Pokud se mýlím, tak mi prosím ukaž chybu v mém výpočtu. Při ceně 192 USD je přeci 3% výnos 192×0,03=5,76. A dividenda 4×1,44=5,76. Uvažuju špatně?
Graf jsi buď vytvořil ty ze špatných čísel nebo od někud převzal a jeho autor je vytvořil ze špatných čísel.
Výpočet máš správně, graf jsem převzal od macrotrends.net a to je docela důvěrychodný web. Jak bude čas, tak to zkusím přepočítat.