Dividendový Král: Cincinnati Financial
Poslední finanční krize způsobila, že mnoho finančních korporací muselo snížit své dividendy, ale firmě Cincinnati Financial (CINF) se podařilo si svůj dividenový růst udržet. Společnost zvýšila dividendu již 57 let v řadě, což z této pojišťovny dělá člena prestižního klubu Dividendových Králů. Zde je celý seznam 25 Dividendových Králů.
Přehled podnikání
Cincinnati Financial zdaleka není největší pojišťovnou: např. Chubb (CB), Prudential (PRU), ING (ING) nebo AIG (AIG) jsou podstatně větší. Cincinnati Financial se nicméně během desetiletí dařilo velmi dobře a firma od svého uvedení na burzu vrátila svým akcionářům 11,8%.
Dividendy, které firma v posledních 57 letech navyšovala, zahrnují též akciové dividendy a speciální dividendy, ty všechny hrály významnou roli ve skvělé návratnosti investorům v minulosti.
Cincinnati Financial se v sektoru finančního pojišťovnictví zaměřuje na komerční sektor, kde vytváří asi dvě třetiny svých příjmů. Druhou velká část příjmů, přibližně čtvrtina, pochází z osobního pojištění, zatímco životní pojištění a zajištění tvoří jen malou část příjmů.
Cincinnati Financial se zaměřuje na růst podnikání v dlouhodobém horizontu prostřednictvím růstu účetní hodnoty a růstu investičních příjmů.
Výnos akcionáři realizují prostřednictvím rostoucí dividendy a vzhledem k tomu, že pojišťovny se velmi často obchodují na základě své účetní hodnoty, tak též díky rostoucí ceně akcií.
Perspektivy růstu
Když se zaměříme na příjmy, tak Cincinnati Financial má několik možností jejich růstu. Prvním z nich je růst prémie, který je možné dosáhnout především navyšováním počtu agentur. Cincinnati Financial od roku 2009 navýšila počet agentur, s nimiž spolupracuje, o více jak 40% a to ve 42 státech. Takže v USA stále ještě existuje potenciál pro další růst, a jakmile bude mít společnost zastoupení na všech trzích, tak může začít navyšovat svůj podíl na trhu.
Nejvýhodnější pro Cincinnati Financial jsou agentury, s nimiž spolupracuje dlouhodobě:
Čím déle spolupracuje s nějakou agenturou, tím více těží z rostoucího podílu na trhu. Prudký nárůst počtu agentur, které Cincinnati Financial v posledních letech zažívá, by mělo v příštích letech přinést vysoký nárůst pojistného, protože firemní podíl na těchto nových místech poroste.
Navyšování prémie umožňuje růst marže, protože většina nákladů společnosti je víceméně pevně daná. Tedy vyšší prémie a zároveň fixní náklady povedou k růstu provozních zisků.
Navíc investiční příjmy společnosti pokračují v růstu atraktivním tempem. To je částečně způsobeno tím, že společnost vkládá spoustu investičních peněz (36%) do akcií, což jsou výnosnější aktiva než např. dluhopisy.
Cincinnati Financial také těží z rostoucích úrokových sazeb, protože peníze, které investuje do dluhopisů (státních i korporátních), tak přinesou vyšší výnosy. Výnosy, dvou a deseti letých pokladničních poukázek, stejně tak vysoce kvalitní dluhopisy, jsou nyní na svých pětiletých maximech. To znamená, že Cincinnati Financial (stejně jako i další dluhopisoví investoři) mohou, v porovnání s výnosy v minulosti, očekávat výrazně vyšší investiční příjmy.
Cincinnati Financial též dbá na diverzifikaci svých aktiv, žádná akcie v portfoliu společnosti nepředstavuje více jak 4% celových investic. Stejná zásada platí i pro dluhopisové portfolio Cincinnati Financial, kde žádná firemní expozice není vyšší jak 0,7% celkového portfolia dluhopisů. Bez nadměrné závislosti na úspěchu/poklesu jedné společnosti, tak je investiční příjem Cincinnati Financial poměrně hodně robustní.
Analytici předpovídají růstu EPS o 8% v následujících letech, což se zdá být realistické na základě výše uvedených faktorů: růst prémie, růst marže a vyšší investiční výnosy, by měly být schopny přinést společnosti v budoucnosti vyšší výnosy.
Konkurenční výhody a výkonnost během finanční krize
Cincinnati Financial není zdaleka největší pojišťovnou, ale i přesto má velmi dobré výsledky. Na rozdíl od mnoha jiných finančních domů, jako např. AIG, Cincinnati Financial nebyla nucena během finanční krize dividendu snížit.
Příjmy Cincinnati Financial sice byly během finanční krize postiženy, ale nebyly zcela „zničeny“, takže se společnost vyhnula těžkým ztrátám, které poškodily akcionáře mnoha jiných firem. Na rozdíl od jinými finančních firem, tak firma Cincinnati Financial fungovala v době finanční krize vcelku dobře.
Zisk na akcii během finanční krize:
- zisk na akcii za rok 2007 byl ve výši 3,54 dolarů
- zisk na akcii za rok 2008 byl ve výši 2,10 dolarů (41% pokles)
- zisk na akcii za rok 2009 byl ve výši 1,32 dolarů (37% pokles)
- zisk na akcii za rok 2010 byl ve výši 1,68 dolarů (27% nárůst)
Jak je vidět výše, tak mezi roky 2008-2010 se zisky výrazně propadly. Ale i tak zůstala firma Cincinnati Financial během recese zisková, to jí umožnilo i nadále dividendu zvyšovat. Navíc již v roce 2010 se vrátila k silnému růst, tedy ihned poté, co krize skončila.
Tato (relativně) solidní výkonnost v průběhu poslední finanční krize a silné dlouhodobé výsledky lze vysvětlit zaměřením společnosti na tvorbu dlouhodobých hodnot. Na rozdíl od ostatních finančních společností v minulosti se firma Cincinnati Financial neúčastnila riskantních sázek na vysoké výnosy a svou rozvahu udržovala velmi silnou.
Cincinnati Financial má rating BBB+ od agentury Standard & Poor’s a rating A3 od agentury Moody’s. Zaměření vedení společnosti na finančně zdravou rozvahu bylo odměněno ratingovými agenturami ve vysokých hodnoceních obchodních jednotek společnosti, stejně jako pro korporaci Cincinnati Financial jako celek. Cincinnati Financial je nyní zdravá a silná společnost, která se v minulosti vyrovnala ostatním velkým finančním domům – to tak tomu bude velmi pravděpodobné i nadále.
Ocenění a očekávané výnosy
Cincinnati Financial však dnes nevypadá příliš levně, akci se obchodují při poměru ceny a zisků (price-to-earnings ratio) ve výši přes 23, když budeme vycházet z odhadů zisku na akcii pro rok 2018 ve výši 3,25 dolarů. To je nad 10ti letým průměrem poměru ceny a zisků (price-to-earnings ratio), který je ve výši 20,5.
Kromě toho ani poměr ceny k účetní hodnotě (price to book multiple) není příliš nízký – 1,5. Cena akcie sice v posledním roce pomalu klesá, v červnu byl i velmi hezký propad, ale během července se zas vrátila nad 70 dolarů za kus. Dá se říci, že toto ocenění toté pojišťovny je opodstatněné – pro tak stabilní a poměrně nízkorizikovou společnost, jako je právě Cincinnati Financial. A to platí zejména, když se podíváme na silné výsledky celkových výnosů a historický růst dividendy po dlouhá desetiletí.
Poměrně vysoké ocenění však omezí celkové budoucí výnosy, i když pokud Cincinnati Financial do roku 2023 bude zvyšovat své EPS o 8% ročně a pokud se akcie budou i nadále obchodovat s 20+ násobkem PE, tak by se cena akcie do konce roku 2023 zvyšovala o 4,5% ročně. Pokud přidáme k výnosům ještě i dividendu, která je nyní cca 2,8%, tak celkové výnosy by měly dosáhou rozpětí 7-8% ročně.
To vůbec není špatná návratnost, ale zároveň to není ani příliš vysoká návratnost. Protože návratnost také může být mnohem nižší, pokud se poměr ceny a zisku (price-to-earnings ratio) vrátí ke svému 10tiletému průměru.
Závěr
Ve finančním sektoru se obvykle Dividendoví Aristokraté nevyskytují, o to těžší je najít zde Dividendového Krále! Firmě Cincinnati Financial se však podařilo zvyšovat svou dividendu po dlouhá desetiletí a existuje velmi velká šance, že dividendu bude zvyšovat i nadále.
S výplatním poměrem zhruba 40%, vůdči peněžním tokům a dividendovým výnosem ve výši 2,8%, tak Cincinnati Financial vypadá jako vcelku solidní investice pro DGI investory, jenže akcie jsou v tuto chvíli dost nadhodnocené.
Ač firma Cincinnati Financial patří k Dividendovým Aristokratům, tak dnes není vhodná doba k nákupu. Protože ne vždy a ne všichni Dividendoví Aristokraté jsou vhodní k nakupu. Pro DGI investory je důležité zohlednit ocenění. Dokonce i Dividendoví Aristokraté, jako např. Cincinnati Financial mohou být špatnou investicí, když je koupíte ve špatný čas.