Dividendový král: Cincinnati Financial
Společnost Cincinnati Financial (CINF) zvýšila dividendu již neuvěřitelných 59 let v řadě a stala se tak jednou z firem s nejdelší historií navýšení dividendy na akciovém trhu. Je to Dividendový Aristokrat, což je skupina firem v indexu S&P 500, které svou dividendu zvýšili již 25 a více let po sobě. Ale firma Cincinnati Financial je též členem Dividendových Králů, což je ještě exkluzivnější skupina než Dividendoví Aristokraté. Dividendoví Králo zvýšily své dividendy již 50 a více po sobě jdoucích let. Celý seznam 27mi Dividendových Králů je zde.
Dividendová historie společnosti Cincinnati Financial jsou naprosto legendární. A přesto se dnes akcie nezdají být atraktivní pro nákup. Důvodem je, že ocenění akcií v posledních několika letech výrazně vzroslo, což současně snížilo dividendový výnos. Proto by dnes investoři měli před nákupem akcií počkat na větší korekci ceny.
Přehled
Cincinnati Financial je pojišťovací společnost, která byla založena v roce 1950. Nabízí pojištění firem, domů a aut, jakož i další finanční produkty včetně životního pojištění, hypotečních zástav, pojištění majetku a úrazů. Příjmy firma generuje v pěti sektorech a s pobočkami ve 44 státech USA.
Q3 2019 firma zakončila s téměř 1800 agenturami a s ohromujícími 2 455 pobočkami. Mnoha z nich se v posledních letech podařilo významně navýši tržní podíly a Cincinnati Financial zajistit růst.
Společnost má vysoce ziskový obchodní model. Společnost Cincinnati Financial se nezaměřuje pouze na produkty s vysokou marží, ale vedení je též ochotno brát i produktu s nižší marží. Firma udržuje vysokou ziskovou marži a to díky velkým objemům a rozšiřováním tržního podílu.
Jakožo pojišťovací společnost, Cincinnati Financial vydělává peníze dvěma způsoby. Příjmy generuje z pojistného z pojistných smluv a také investováním volných peněz (float), což jsou příjmy z pojistného a nevyplaceného na pojistných událostech. Celých 37% volných peněž (cash float) společnosti je investováno do kmenových akcií, což je způsob, jak v průběhu času navyšovat účetní hodnotu (book value), přičemž žádná akcie netvoří více jak 5% investičního portfolia. Tímto je účetní hodnota společnosti Cincinnati Financial vnímána jako výkonnější, než konkurenčních firem.
Tato kombinace inkasovaného prémia a investičních zisků zajistily stálý růst a mělo zajistit prostor pro další růst i v budoucnosti.
Perspektivy růstu
Cincinnati Financial má pozitivní růstový výhled, protože růst by měl i nadále pocházet z nově uzavřených smluv (policies written). Společnost má velmi úspěšnou historii rostoucích zisků prostřednictvím nových smluv, které překonávají konkurenci, jak je vidět na obrázku níže.
Zvýšení cen pomohlo společnosti v posledních letech zvýšit příjmy z pojistného. Úrokové sazby však byly problémem kvůli invertované výnosové křivce a prudkému poklesu dlouhodobých sazeb. Stejně jako ostatní pojišťovny, které se spoléhají na investiční výnosy, tak i Cincinnati Financial by potřeboval vyšší úrokové sazby. Jak bylo uvedeno výše, tak společnost má ve svém investičním portfoliu relativně vysokou koncentraci kmenových akcií, které si v posledních letech vedly velmi dobře, zatímco úroky klesaly.
Vysoká výkonnost společnosti Cincinnati Financial pokračovala i v roce 2019. Výsledky společnosti v Q3 2019 vykázaly pokračující růst tržeb a růst účetní hodnoty (book value) oproti roku 2018. Celkové tržby v prvních devíti měsících roku vzrostly o 23% na 5,8 miliardy dolarů a to díky výraznému nárůstu získaných prémií a menší část zisků byla z investičních výnosů, bez započítání nákladů. Provozní tržby se v prvních třech čtvrtletích roku zvýšily o 26% na 491 milionů dolarů a upravený zisk na akcii vzrostl o 26% na 2,98 dolarů. Účetní hodnota (book vlaue) též vzrostla o 12% na 57,37 dolarů. Stručně řečeno, Cincinnati Financial si vede velmi dobře a akcionáři jsou dekvátně odměňováni.
Zisk na akcii (earnings-per-share) společnosti Cincinnati Financial roste i v roce 2019 a to díky výše uvedeným důvodům. V dlouhodobém výhledu jsou vyhlídky na růst společnosti sice skromnější, protože sektor pojišťovnictví je již téměř nasycen a též společnost Cincinnati Financial je již velmi veliká společnost a má velký rozsah. Dlouhodobě nízké úrokové sazby budou v blízké budoucnosti pro společnost Cincinnati Financial a její konkurenty problémem, protože klesající úrokové sazby snižují investiční výnosy. Přesto se však lze důvodně domnívat, že společnost bude schodpná dosáhnout až 5% růstu ročních tržeb v příštích 5ti letech.
Konkurenční výhody a výkon ve finanční krizi
V pojišťovnictví není mnoho konkurenčních výhod, tedy kromě značky. Existují též malé překážky pro vstup do sektoru pojištění, což vede k tvrdé konkurenci – jde tedy především o cenu, protože odlišit se od konkurence je velmi obtížné. Dobrou zprávou ale je, že firma Cincinnati Financial dokáže konkurovat cenově.
Společnost Cincinnati Financial má desítky let zkušenosti a vybudovala si úzký vztah se svými zákazníky. Pojišťovací společnosti však nejsou odolné hospodářským poklesům. Cincinnati Financial nemá obchodní model s vysokou recesní odolností.
Zisky na akcii během finanční krize jsou uvedeny níže:
- zisk na akcii v roce 2007 ve výši 3,54 dolarů
- ziskna akcii v roce 2008 ve výši 2,10 dolarů (41% pokles)
- zisk na akcii v roce 2009 1,32 dolarů (37% pokles)
- ziskza akcii v roce 2010 1,68 dolarů (27% nárůst)
Jak vidíte, zisky se v období 2008 až 2010 výrazně snížily. Pojišťovny, jako Cincinnati Financial, obvykle v době recese prodávají méně pojistek, navíc investiční portfólia též vykazují špatný výkon, když trhy klesají. Vzhledem k relativně vysoké koncentraci kmenových akcií společnosti Cincinnati Financial může být její účetní hodnota značně zasažena v době poklesu trhu.
Společnost však během recese stále zůstala ziskovou, což jí umožnilo dividendu každoročně zvyšovat. Společnost též v roce 2010 vykázala silný růst a i v dalších letech prudce rostla, jakmile resece skončila.
Ocenění a očekávané výnosy
Akcie společnost Cincinnati Financial za posledních 30 let překonaly index S&P 500 a cena akcií v posledních letech nadále roste. Kombinace pomalého růstu zisků a rychle rostoucí ceny akcií znamená, že akcie se dnes obchodují za relativně vysoké ocenění.
Na základě odhadu vedení zisku na akcii (earnings-per-share) pro roku 2019 se dnes společnost Cincinnati Financial obchoduje s poměrem ceny a zisků (price-to-earnings ratio) přibližně ve výši 28,8. Férové ocenění je, ale kolem násobku P/E ve výši 19,2, takže akcie jsou dnes poměrně nadhodnocené. Pokud by se cena akcií vrátila ke své reálné hodnotě P/E, tak by se budoucí výnosy snížily asi o 8% ročně. Reálná hodnota akcií je kolem ceny 72 dolarů, což je ve srovnání s cenou přes 100 dolarů je velmi nepříznivé.
Růst tržbe a dividendy však investorům pomohou vyrovnat tento pokles. Vedení společnost má, ale poměrně skromné očekávání budoucího růstu. Pro Cincinnati Financial tak lze odhadnou roční růst tržeb asi o 5%. Navíc dividendový výnos je dnes pouhých 2,1%, což se nejnižší dividendový výnos za posledních několik let .
Na druhou stranu, dividenda společnosti Cincinnati Financial je vysoce bezpečná a odhadovaný výplatní poměr je cca 60%, což ponechává velký prostor pro budoucí zvýšení. Bohužel lze očekávat, že akcie během příštích 5ti let vygenerují záporné celkové výnosy, cca -0,6% ročně, protože dividendový výnos a růst tržeb budou kompenzovány klesajícím ocenění.
Závěr
Cincinnati Financial je stabilní společnost s dlouholetou stabilní dividendovouu historií a schopností každoročně dividendu mírně navyšovat. Dividenda je vysoce bezpečná a délka navyšování dividendy je vynikající.
Přestože má společnost silný obchodní model a je vysoce rentabilní, tak se nezdá, že by z pohledu ocenění byla velmi atraktivní. Shrnuto a podtrženo, investoři, kteří mají zájem o koupi této akcie, by měli počkat na nižší ocenění a vyšší dividendový výnos, protože akcie jsou dnes velmi nadhodnocené.
Zdroj: suredividend.com, pro IG přeložil VSbrok