Dividendový Král: Dover Corp. jede na plno
Dividendoví Králové jsou firmy, které svou dividendu zvýšili nejméně 50 po sobě jdoucích let. Celý seznam 25 Dividendových Králů je zde. Protože zisky cyklických společností mají tendenci během ekonomického poklesu se propadat, tak je opravdu těžké v této skupině najít firmu, která dividendu i v době recese dokáže zvýšit. Nicméně Dover Corp. (DOV) je výjimka z tohoto pravidla, protože firma zvýšila svou dividendu již 62 let v řadě a jak se zdá tak jede na plný pecky. Pojďme se společně na tuto vyjímečnou firmu společně podívat.
Přehled podnikání
Dover je globálním diverzifikovaným průmyslovým výrobcem s ročními příjmy přibližně 8 miliard dolarů. Ještě v Q1 2018 měla firma čtyři segmenty:
- Inženýrské systémy (Engineered Systems)
- Kapaliny (Fluids)
- Chladicí zařízení (Refrigeration & Food Equipment)
- Energie (Energy)
Dover byl těžce zasažen poklesem ceny ropy v roce 2016, protože, když se cena ropy zhroutila, tak většina producentů ropy drasticky omezila svou činnost. Důsledkem byl propad zisků energetického segmentu na 16% v roce 2016, když v roce 2014 byl ve výši 26%. Tento propad byl mnohem dramatičtější z pohledu celkových příjmů, které se zhroutily z 34% v roce 2014 na pouhých 6% v roce 2016.
Naštěstí cena ropy od loňského roku silně roste, díky omezení těžby OPECu a Rusku. V důsledku tohoto omezení těžby vzrostla těžba ropy v USA od loňského roku o 1,2 milionu barelů denně a dosáhla nejvyšší úrovně v historii, čímž překonala psychologickou hranici 10 milionů barelů za den. Úřad Energy Information Administration odhadl, že tento růst bude nadále pokračovat a v roce 2018 by těžba měla překročit průměr 10,7 milionů barelů za den a v roce 2019 dosáhnout na 11,3 milionů barelů za den.
Právě z důvodu cyklických propadů v energetické části se vedení Doveru rozhodlo o oddělení tohoto segmentu, čímž Dover výrazně snížil svou cyklickou povahu. Proto již tento segment na výše uvedením obrázku není. Díky velmi silnému oživení v energetickém segmentu bylo načasování odprodeje této části firmy velmi dobré. K oddělení došlo již v květnu 2018.
Perspektivy růstu
Zisky Inženýrského segmentu (Engineered Systems) vzrostly o 5,8%:
Zisky segmentu Kapaliny (Fluids) vzrostly o 7%:
Ale zisky segmentu Chladicích zařízení (Refrigeration & Food Equipment) vykázaly pokles o 5,6%:
Odprodejem energetického segmentu se tak vedení může více zaměřit na ostatní části firma a zvýšit jejich růst, odhad růstu ukazuje následující obrázek:
Celkově vedení odhaduje pro letošní rok zisk na akcii (EPS) v rozmezí 4,75 až 4,85 dolarů, tedy pokles oproti původním odhadům z Q1 2018, kdy vedení předpovídalo EPS v rozmezí 5,73 až 5.93 dolarů. I tak ale očekává výrazný růst jak na domácím trhu, tak i v Číně.
Konkurenční výhody a výkonnost během finanční krize
Dover je výrobcem průmyslových zařízení, takže na první pohled by se mohlo zdát, že je zde malý potenciál pro diverzifikaci podnikání. Proto by se přirozeně dalo očekávat, že společnost nemá příliš velké konkurenční výhody. Výjimečný růst společnosti však naznačuje, že nějaké konkurenční výhody zde jsou.
Dover v posledních čtyřech letech investoval 3 miliardy dolarů do celé řady relativně malých akvizic. Díky těmto akvizicím si společnost vybudovala diverzifikované portfolio produktů, které obsadily vysoce ziskové části trhu.
Důležitější ale je, že se společnost snaží poskytovat svým zákazníkům komplexní řešení. Díky efektivitě a úsporám z rozsahu takových řešení se zákazníci rádi zaváží k dlouhodobému vztahu s Doverem. Tímto způsobem Dover nejen rozšiřuje své současné příjmy, ale také svůj potenciál pro budoucí růst.
I když tento podnikatelský přístup vytváří významné konkurenční výhody a značně zlepšuje výkonnost během recese, tak ani tak nemůže v době poklesu udělat zázraky. Jinak řečeno, investoři by měli mít na paměti, že EPS Doveru během recese výrazně klesne, protože průmyslové firmy jsou významně závislé na stavu ekonomicky.
To bylo jasně vidět během finanční krize:
- zisk na akcii za rok 2007 byl ve výši 3,22 dolarů
- zisk na akcii za rok 2008 byl ve výši 3,67 dolarů (14% nárůst)
- zisk na akcii za rok 2009 byl ve výši 2,00 dolarů (45% pokles)
- zisk na akcii za rok 2010 byl ve výši 3,48 dolarů (74% nárůst)
I přes ekonomiský pokles se Doveru povedlo zvýšit mezi roky 2007 a 2010 zisky a to díky tomu, že dokázal snižovat kapitálové výdaje v porovnání se zvyšováním provozních peněžních toků. Díky tomu v posledních 10ti letech každý rok vykázal velký růst volných peněžní prostředků. Dokonce i za finanční krize volné peněžní toky dosáhly výše 676 milionů dolarů nebo-li 3,62 dolaru na akcii a čistý dluh (dle Buffettova výpočtu čistý dluh = celkové závazky – hotovost – pohledávky) činil 4,1 miliardy dolarů, což je pouhý pětinásobek ročních příjmů.
Velké volné peněžní prostředky a zdravá bilance jsou obrazem výborného obchodního modelu a dokládají, proč společnost může tolik let zvyšovat svou dividendu. V posledních 5ti letech Dover dividendu zvýšil v průměru o 6% ročně. A 2. srpna 2018 ji opět zvýšil, tentokrát o 2,1%.
Ocenění a očekávané výnosy
Dle ValueLine by Dover měl v roce 2018 vytvořit zisk na akcii (earnings per share) ve výši 5 dolarů, což znamená poměr ceny a zisků (price-to-earnings ratio) ve výši 16,3 (při cena 81,5 dolarů – zavírací cena z 13. srpna 2018).
I když je toto ocenění levnější než PE indexu S&P, tak by investoři měli mít na paměti, že recese se neobjevila již devět let v řadě a že se objevil jiný rizikový faktor – růst úrokových sazeb. Dle ValueLine se Dover v posledních 10ti letech obchodoval s průměrným poměrem PE 16,2, takže akcie dnes není příliš levná.
Vedení společnosti si jako cíl stanovilo dlouhodobý růst zisků v rozmení 3-5%. Dividendový výnos je dnes ve výši cca 2,3% Dover v posledních 10ti letech též vykupoval zpět své akcie v průměru 1,5%. Pokud tedy nebudeme předpokládat prudký růst marží, tak je pravděpodobné, že akcie nabídnou průměrnou roční návratnost ve výši 7-8%, tedy pokud se neobjeví nějaká recese. V případě recese je pravděpodobný prudký pokles PE poměru.
Dover zvýšil svou dividendu jež 62 po sobě jdoucích let, to je mimořádný úspěch pro cyklickou průmyslovou akcii. Zisky většiny cyklických firem se během hospodářského poklesu zhroutí a proto si nemohou dovolit zvyšovat dividendu a to někdy i v dalších letech. Nicméně, díky výše uvedenému obchodnímu modelu si Dover udržel svůj výjimečný růst dividendy poměrně snadno. Výplatní poměr Doveru je v současné době pouhých 35%, takže společnost má dostatek prostoru, aby mohla dividendu nadále zvyšovat.
Závěr
Dover je jednou z mála cyklických společností, kterým se podařilo stát se Dividendovým Králem. Navíc, když nyní skončila krize na trhu s ropou, Dover jede naplno a roste ve všech svých segmentech podnikání. S ohledem na vyhlídky budoucího růstu a silnou bilanci je velmi pravděpodobné, že Dover i nadále přinese svým akcionářům dobré výnosy, tedy v případě, že neudeří zas nějaká recese. Jelikož americká ekonomika běží již 9 let v řadě bez recese, tak by si toto riziko poklesu měli investoři uvědomovat. Dover je společnost s dlouhým dividendovým růstem, ale akcie dnes nejsou podhodnoceny, mezi dividendovými aristokraty existují lepší příležitosti.