Dividendový Král: MMM – velmi dobře diverzifikovaná společnost
Společnost 3M (MMM) byla založena v roce 1902 a měl to být těžební podnik, který by hledal minerály používané na smirkových papírech a brusných kotoučích. Na počátku společnost nebyla příliš úspěšná ve svém podnikání a tak se zakladatelé rozhodli pro zpracování i jiných materiálů, aby z nich vyráběli nové inovativní výrobky a díky tomu mohli rozvíjet své podnikání. Tento duch inovací žije v 3M dodnes. 3M má nyní v portfoliu více jak 60 000 výrobků, které se používají v domácnostech, kancelářích, nemocnicích, školách a firmách po celém světě. 3M zaměstnává více jak 90 000 lidí a prodává své výrobky ve více jak 200 zemích světa.
3M je členem prémiového klubu Dividendových Aristokratů, což jsou firmy, které každoročně zvyšují svou dividendu po více jak 25 let v řadě. V USA existuje pouze 53 takových společností. Firma 3M, ale zvýšila svou dividendu již 60 let po sobě jdoucích let, čímž se stala i členem Dividendových králů – zde je seznam všech 25 dividendových králů. Existuje pouze sedm společností, které platí zvyšující dividendu alespoň tak dlouho jako 3M.
V temto článku se podíváme na obchodní model společnosti 3M, vyhlídky růstu, výkonnost během finanční krize a ocenění, abychom mohli rozhodnout, zda je akcie v současné době vhodná k nákup/navýšení.
Přehled podnikání
3M je diverzifikovaná průmyslová společnost, kdy v rámci firmy existuje pět samostatných částí. Průmyslová divize (Industrial division), která přinesla přibližně třetinu tržeb roku 2017 a 26% provozních výnosů, nabízí širokou škálu produktů zákazníkům. Patří mezi ně spotřebiče, elektronika, papír a obaly, pásky, brusiva a lepidla.
Divize Bezpečnost a Grafika (Safety & Graphics division) přinesla téměř 19% zisků a 20% příjmů firmy. Tato číst vyrábí osobní ochranné pomůcky, jako jsou sluchátka a ochranné brýle, stejně tak i bezpečnostní produkty, které monitorují záchranáře v nebezpečných prostředích.
Oddělení zdravotnictví (Healthcare division), 19% zisků a 23% příjmů, dodává chirurgické a zubní předměty, systémy pro dodávky léků a lékařských výrobků, které pomáhají předcházet nemocem lidem po celém světě.
Oddělení Elektroniky a Energetiky (Electronic & Energy division) nabízí produkty zaměřené na obnovitelné zdroje energie. Některé z nabízených produktů zahrnují instalační pásky, vlákna a obvody. Tato divize přinesla16% zisků a zhruba 17% provozních výnosů.
Zákaznické oddělení (Consumer division) je nejmenší částí 3M. Toto rozdělení přispělo 15% zisků a 13% příjmů. Produkty tohoto oddělení zahrnují kancelářské potřeby, domácí výrobky a ochranné materiály.
Perspektivy růstu
Výsledky 3M za rok 2017 ukazují, že průmyslová část firmy i nadále rostla ve všech svých aspektech podnikání.
Ve Q4 2017 3M vykázala upravený zisk na akcii (adjusted earning-per-share) ve výši 2,10 dolarů. To překonalo očekávání analytiků o 0,07 dolarů a bylo to téměř 12% nad ziskem Q4 2016. Zisky vzrostly meziročně o 9% na 8 miliard dolarů, což bylo o 110 milionů dolarů nad odhady. Firma v Q4 2017 získala téměř 3% navíc díky kurzu měn.
Ale všechny divize 3M měly výborné výsledky. Průmyslový segment vykázal silnou poptávku po brusivech, lepidlech a pásek, ale rostla i na automobilová část. Akvizice společnosti Scott Safety pomohlo oddělení Safety & Graphics zlepšit tržby o 15%.
Zdravotnická část vykázala zvýšenou poptávku po ochráných prostředcích potravin a zdravotnických spotřebních materiálech a zisky v Asii a Tichomoří vzrostly dvojnásobně.
Tržby z elektroniky vzrostly o 14% a pomohly oddělení Electronics & Energy vykázalo 11% organický růst prodejů. E-commerce byl hlavní motor růstu pro produkty v zákaznické divizi, pomohl společnosti zvýšit prodeje o 7,3% a přinesl 17,6% růst provozních zisků.
Všechny divize v Q4 2017 vykázaly organický růst, takže firma 3M neměla jen dobrý kvartál, ale celý rok 2017.
Za celý rok firma 3M získala zisk na akcii (earnings per share) ve výši 9,17 dolarů na akcii, to představuje zdravý růst o 12,4% oproti roku 2016. Výnos za celý rok byl 31,67 dolarů, což je o 4,2% zlepšení oproti předchozímu roku. Společnost byla též štědrá ke svým akcionářům – v roce 2017 vyplatila téměř 5 miliard dolarů na dividendách. Provozní marže 3M byla ve výši 24,7%, což je nejvyšší marže od roku 2007. Management očekává, že rok 2018 bude pokračovat ve stejném trendu jako rok 2017.
V prosinci 2017 vedení uvedlo odhad EPS (earnings per share) pro rok 2018 v rozsahu 9,60 až 10,00 dolarů. To by znamenalo zvýšení o 6,9% oproti roku 2017. Tento odhad, ale vedení následně upravilo na rozsah 10,20 a 10,70 dolarů a to díky daňové reformě.
Když vezmeme střed nového odhadu, tak to znamená, že vedení očekává, že EPS oproti roku 2017 poroste o 14%. Vedení dále očekává růst tržeb a organických prodejů o 3-5%, přičemž kurz měn a akvizice budou mít jen malý dopad na tržby.
Konkurenční výhody a výkonnost finanční krize
Společnosti, kterým se daří dobře během býčího trhu a ekonomika šlape jak švýcarského hodinky, je jedna věc, ale společnost, které se daří dobře i během recese… tak to je zcela jiná. Níže vidíte zisk na akcii (earnings per share) 3M během finanční krize:
- zisk na akcii za rok 2007 byl ve výši 5,60 dolarů
- zisk na akcii za rok 2008 byl ve výši 4,89 dolarů (13% pokles)
- zisk na akcii za rok 2009 byl ve výši 4,52 dolarů (7,5% pokles)
- zisk na akcii za rok 2010 byl ve výši 5,75 dolarů (27% nárůst)
Jak je vidět, tak stejně jako většina společností, tak ani 3M nebyla odolná proti poklesu zisků. Zisk na akcii (earnings per share) v letech 2008 a 2009 meziročně klesal. Ale tyto poklesy nebyly až tak drastické, ve srovnání se zbytkem trhu. Ale již v roce 2010 se zisky společnosti slušně navýšily – o více jak 24% oproti předchozímu roku. A od té doby 3M jen roste.
Od roku 2009 se 3M každoročně daří zvyšovat zisk na akcii. Od dolíku v roce 2009 se 3M daří zvyšovat výdělky v průměru o 12,9% ročně. A na základě odhadů, vedení v roce 2018 očekává růst zisků o 14%.
3M však není společnost, která by usínala na vavřínech. 3M má velmi slušný rozpočet na výzkum a vývoj, který pomáhá každý rok přinášet nové produkty na trh. V roce 2017 společnost vynaložila na výzkum a vývoj 2 miliardy, což je 6% z prodejů. Tyto náklady však přináší své ovoce, 30% prodejů v roce 2017 pocházelo z produktů, které ještě před pěti roky vůbec neexistovaly. 3M má více jak 100 000 patentů a investice do výzkumu, vývoje a takto rozsáhlé patentové portfolio je velmi cenná konkurenční výhoda.
Dividendy
3M má mimořádně působivou historii zvyšování dividendy. Existuje jen hrstka společností, které zvýšily dividendu déle jak 3M. Dokonce i v propadu poslední recese se společnosti podařilo dividendu zvýšit. V roce 2008 firma zvýšila dividendu o 4,2%, následovalo zvýšení o 2% v roce 2009 a o 6% v roce 2010. I když by se dalo říci, že tyto zvýšení nejsou příliš velké, tak je třeba zdůraznit, že 3M dokázala zvýšit svou dividendu i v době, kdy ostatní společnosti snižovaly anebo dokonce zrušily dividendu úplně.
Ale v letech po recesi, začala firma dividendu zvyšovat mnohem agresivněji. Průměrný růst v posledních 5ti let je téměř 15% a na konci ledna 2018 společnost zvýšila březnovou dividendu o 16,2%. Obě tyto čísla jsou výrazně vyšší než procenta, o které společnost zvyšovala dividendu během finanční krize. Akcie v současnosti svým akcionářům nabízí dividendový výnos téměř 2,8%.
Ocenění a očekávané výnosy
Zisk na akcii (earnings per share) roste ve zdravém tempu téměř 13%. Tento růst by měl i nadále zrychlovat, protože daňová reforma umožní 3M ponechat si více zisků pro svůj další rozvoj. Přesto všechno je, ale P/E poměr (price-to-earnings ratio) podstatně vyšší, než historický průměr, takže již není velký prostor k dalšímu růstu ceny. To přesně vidíme na grafu ceny, kdy od únorových maxim (téměř 260 dolarů za akcii), cena postupně klesla až k 195 dolarům za akcii (v době psaní článku).
ValueLine očekává, že 3M vytvoří v roce 2018 zisk za akcii (earnings-per-share) ve výši 9,85 dolarů. Na tomto základě se akcie obchodují za poměr ceny a zisků (price-to-earnings ratio) 19,8. To je lehce nad průměrným oceněním, protože 10tiletý průměr poměr ceny a zisků (price-to-earnings ratio) je 17,2.
Akcie 3M jsou tak v současnosti nad 10tiletým průměrným oceněním asi o 15%. To ukazuje na nadhodnocení akcie, takže investoři se zřejmě nemohou těšit na další výrazný růst a pokles ceny za poslední půlrok to jasně potvrzuje. To však neznamená, že by akcie nemohla stále přinášet pozitivní výnosy prostřednictvím růstu zisků a dividendy.
S velkou pravděpodobností 3M bude i nadále zvyšovat výnos na akcii (earnings per share) a to v 10tiletém průměru o asi 6%. Společně s organickým růstem příjmů a obdrženými dividendami, tak mohou akcionáři velmi pravděpodobně očekávat následující celkové výnosy:
- růst zisku na akcii o 6%
- navyšování dividendy o 2%
Takže investoři mohou očekávat přibližně 8% roční výnosy.
Závěr
3M je velmi dobře diverzifikovaná společnost, která má dlouhou historii zvyšování dividendy, kterou překoná jen několik málo dalších společností. Akcie 3M se však obchodují nad svým 10tiletým průměrem P/E (price-to-earnings ratio), ale je zde ovšem záruka růstu zisků i v budoucnosti. Akcie mají při současné ceně dividendový výnos téměř 2,8%, ale investoři se mohou spolehnout, že společnost bude i nadále dividendu zvyšovat každý rok.
3M je též Dividendovým Aristokratem, což je skupina akcií v indexu S&P 500, s 25+ letou historií navyšování dividendy. Dividendové aristokraté v posledních 10ti letech výrazně překonávaly index S&P 500, takže je zde vysoká pravděpodobnost, že tomu bude i dále. A navíc 60ti roky zvyšování dividendy je 3M i Dividenovým Králem.