Dividendový Král – Target ve výprodeji a jeho dividendová bezpečnost
V posledním článku před Vánoci, se prostě a jednoduše, musíme podívat na nějakého maloobchodníka. A jako vhodný terč se mi zdá právě Terč (Target).
- cena akcií Target klesla o 20% ze svého vrcholu, jenž dosáhla během prázdnin
- asi polovina této ztráty přišla po poslední zprávě o ziscích
- akcie v současné době nabízí téměř 3,7% dividendový výnos
- v tomto článku si probereme proč může Target, při současné ceně, velmi pravděpodobně nabídnout až dvouciferné roční výnosy
Sure Dividend, pro IG přeložil VSbrok
Cena akcií firmy Target Corporation (TGT) za poslední tři měsíce poklesla o 20% – ze svého tehdejšího maxima. Asi polovina tohoto poklesu je výsledkem poslední zprávy o ziscích společnosti, která byla zveřejněna na konci listopadu. Velkou otázkou tak je, zda jsou akcie díky dnešní nižší ceně výhodnější. Kromě nižší ceny, akcie nabízejí atraktivní dividendový výnos ve výši 3,7%. Firma Target svou dividendu každoročně zvyšuje již 50 let v řadě, čímž se firma řadí na seznam Dividendových Aristokratů. Target svou dividendu letos zvýšil již po 50té v řadě, čímž se nově zařadil na exkluzivní seznam Dividendových Králů.
V tomto článku se podíváme na to, proč Target velmi pravděpodobně, při současné ceně, nabídne až dvojciferné roční výnosy.
Konkurenční boj v oblasti internetových prodejů, přivedl mnoho investorů k otázce o bezpečnosti budoucích dividend. Na dividendovou bezpečnost společnosti se podíváme ze čtyř hledisek a to v kontextu:
- současných zisků
- současnému volnému peněžnímu toku
- výkonnosti během recese
- současného zadlužení
Přehled podnikání
Na začátku si řekněme něco málo o obchodním modelu společnosti Target. Target je jedním z největších prodejců ve Spojených státech. Společnost byla založena v roce 1902 a dnes má 1850 kamenných obchodů, které nabízejí jak zboží, tak i potraviny. Target má dnes tržní kapitalizaci ve výši 37 miliard dolarů.
Společnost Target se v posledních letech zapojila do cenové války s dalšími velkými prodejci, jako jsou Walmart (WMT) a Amazon (AMZN). Akvizice společnosti Whole Foods společností Amazon, způsobila paniku na trhu a obavy o možných dopadech této akvizice na prodejce s kamennými prodejnami. Katastrofické prognózy se však ukázaly jako přehnané, protože Target si byl schopen udržet svůj podíl na trhu tak, že provedl řadu strategických kroků správným směrem.
Target investoval do přestavby a renovací svých obchodů a očekává, že ještě do konce letošního roku bude k dispozici 65% amerických domácností. Target v posledních měsících vykázal velmi působivý růst svých on-line prodejů.
Vedení Targetu odhaduje, že díky této efektivní obchodní strategii, by v letošním roce měl zisk na akcii (earnings per share) vzrůst o 16%, to by po čtyřech letech stagnace měl být konečně slušný růst zisku. V Q3 2018 zprávě firma uvedla růst prodejů (same-store sales growth) ve výši 5,1%. Srovnatelné internetové prodeje vzrostly o 49%, což přispělo 1,9% ke srovnatelným prodejům a upravený zisk na akcii (adjusted earnings per share) meziročně vzrostl o 20%.
Proč cena klesla
Ač výše uvedené výsledky nejsou vůbec špatné, tak přesto mnohé investory tak velký pokles ceny překvapil. Trh totiž očekával růst prodejů stejného obchodu o 5,5%, a proto 5,1% růst byl zklamáním. Mnohem důležitější ale bylo, že veškerý růst zisku na akcii nebyl z provozních důvodů. Přesněji růst byl díky tomu, že se snížila daňová sazba společnosti z 22,2% na 13,6%, to představuje celých 55% růstu zisku na akcii. Dalším faktorem byly úrokové náklady, které klesly oproti loňskému roku o 54% a to díky předčasnému splacení dluhu v roce 2017. Navíc v posledním čtvrtletí roku 2017 Target vykoupil celé 3% vlastních akcií. Takže 20% růst zisku na akcii (earnings-per-share) byl způsoben nižší daňovou sazbou, nižšími úrokovými náklady a menším počtem akcií, nikoliv tím, co firma dělá.
Provozní příjmy (operating income) klesly o 3%, kvůli vyšším nákladům na dodavatelský řetězec = vyšší náklady na internetové objednávky. Což potvrzuje obavy trhu, že snaha Targetu v oblasti růstu internetových prodejů si vybírá svou daň na nižší provozní marži.
Výhledy růstu
Pravdou tak zůstává, že většina toho velkého růstu zisků je výsledkem jednorázových faktorů v letošním roce, které se již nebudou opakovat. Což na druhou stranu též znamená, že se Target velmi dobře přizpůsobil vysoce konkurenčnímu obchodnímu prostředí v maloobchodním sektoru. Protože se Target snažil velmi rychle přeorientovat, tak během této přechodné fáze neměl čas zaměřit se na snižování provozních nákladů v sektoru internetových objednávek. To ale jistě bude hlavní priorita vedení v nadcházejících letech. Takže investoři mohou v blízké budoucnosti očekávat postupné zlepšování marží.
Navíc Target v posledních 5ti letech pravidelně odkupuje své akcie – průměrně 4% ročně. Výplatní dividendový poměr je pouhých 47%, takže firma si může v klidu dovolit pokračovat ve zpětném odkupu svých akcií stejným tempem i v příštích letech. Takže zpětné odkupy akcií budou v dohledné době hlavním růstovým motorem. Navíc, díky tomu, že Target vykazuje velmi silný růst prodejů, zlepšení marží na sebe nenechá dlouho čekat. Proto lze v nadcházejících letech očekávat až 6% roční růst zisku na akcii (earnings-per-share).
Ocenění
Akcie Targetu se v posledních 10ti letech obchodovaly s průměrným poměrem ceny zisků (price-to-earnings ratio) ve výši 14,9. Díky nedávnému poklesu, se akcie nyní obchodují s poměrem ceny zisků (price-to-earnings ratio) ve výši 12,8. Jakmile se obavy z Q3 2018 zprávy vytratí, tak lze očekávat, že se cena akcie vrátí k průměrným hodnotám. I kdyby to mělo trvat 5 let, než se poměr ceny a zisků vrátí ke svému historickému 10ti letému průměru, akcie svým investorům bude přinášet asi 3% ročně.
Dividenda
Target je Dividendovým Aristokratem a Dividendovým Králem, svou dividendu zvýšil již 50 let v řadě. Díky nedávnému poklesu ceny, tak nyní akcie nabízejí dividendový výnos ve výši 3,7%, což je téměř nejvyšší úroveň za posledních 10 let.
Nyní se podíváme na bezpečnost dividendy Targetu.
Vzhledem k tomu, jak nízký výplatní poměr akcie má, tak se potenciál slušného růstu dividendy zdá být velmi dobrý, tedy pravděpodobnost budoucího zvýšení velmi vysoká. Výsledkem je, že dnes mohou investoři akcie tohoto Dividendového Krále nakoupit s téměř 10tiletým dividendovým výnosem, navíc s vysokou pravděpodobností budoucího růstu dividendy.
Na druhou stranu je však nutno říci, že by investoři neměli očekávat vysoký dividendový růst. Target potřebuje investovat značné částky do své podnikatelské činnosti, aby mohl úspěšně bojovat proti silné konkurenci. Navíc vynakládá nemalé částky na zpětný odkup akcií. To znamená, že investoři velmi pravděpodobně mohou i nadále očekávat zvyšování dividend kolem 3% ročně.
Bezpečnost dividendy k ziskům
Nejprve bezpečnost dividendy společnosti Targetu v porovnání se současnými zisky společnosti.
Když 20. listopadu 2018 oznámil Target finanční výsledky za Q3 2018, tak vedení společnosti znovu potvrdilo svůj odhad za celý fiskální rok 2018. Vedení Targetu nadále očekává, že za celé 12ti měsíční vykazované období vytvoří upravený zisk na akcii (adjusted earnings per share) v rozmezí 5,30 až 5,50 dolarů.
Vzhledem k tomu, že Target v současné době vyplácí čtvrtletní dividendu ve výši 0,64 dolarů na akcii, tak to znamená, že výplatní poměr je pouhých 47% – při použití středu rozpětí odhadu vedení společnosti.
Při použití zisků se tak dividenda společnosti Target v dohledné době zdá být velmi bezpečná.
Bezpečnost dividendy k volnému peněžnímu toku
Mnoho analytiků se domnívá, že srovnávání výplaty dividendy společnosti s volným peněžním tokem je lepší metodou pro posouzení bezpečnosti dividendy. Proto si nyní srovnáme současnou výplatu dividendy společnosti Target s jejím volným peněžním tokem.
Během prvních 9ti měsíců fiskálního roku 2018 vytvořila společnost Target volný peněžní tok ve výši 3,6 miliardy dolarů a na provozních činnostech firma vynaložila 2,9 miliardy dolarů v investičních výdajích, to znamená volný peněžní tok ve výši asi 700 milionů dolarů. Ve stejné době Target na dividendách vyplatil zhruba 1 miliardu dolarů. To znamená, že výplatní poměr dividendy a volného peněžního toku je 133% – to je jednoznačně neudržitelné po delší dobu.
Takže se musíme podívat hlouběji. Tento vysoký výplatní poměr společnosti Target byl způsoben tím, že ve stejné době měla firma podstatně vyšší náklady (které sníží volné peněžní toky z provozních činností) a navíc i vyšší než běžné kapitálové výdaje. Target podniká v cyklickém sektoru, takže v určité části roku (vždy v průběhu prázdnin) vykazuje podstatně vyšší výdaje. To ale na druhou stranu znamená, že je mnohem důležitější podívat se na finanční výsledky za celý rok, pokud chceme správně vyhodnotit dividendovou bezpečnost.
Abychom to mohli udělat, tak se budeme muset obrátit na výsledky společnosti v roce 2017. Za celý fiskální rok 2017 Target vykázal příjmy z provozní činnosti ve výši 6,9 miliardy dolarů a vynaložil 2,5 miliardy dolarů kapitálových výdajů, to znamená volný peněžní tok zhruba asi 4,4 miliardy dolarů. V roce 2017 společnost Target na dividendách vyplatila 1,3 miliardy, takže výplatní poměr dividendy a volných peněžních toků byl ve výši 57% 30%. (opraveno, děkuji za upozornění)
Na první pohled se zdá, že dividendová bezpečnosti Targetu, ve vztahu k volným peněžním tokům je přímo alarmující, pokud se podíváme pouze na finanční výsledky od začátku roku 2018. Jenže pokud se podíváme na dividendovou bezpečnost v delším časovém horizontu, tak se ukazuje, že dividenda společnosti Target je v dohledné budoucnosti bezpečná.
Bezpečnost dividendy k výkonnosti během recese
Společnosti obvykle nesnižují dividendu v dobrých časech, ale když přijdou těžké časy a firmy čelí finančním problémům, tak ke snížení dividendy velmi často přistoupí. V této části si proto zanalyzujeme bezpečnost dividendy společnosti Target v kontextu historické výkonnosti během recese (finanční krize).
Jedním z nejlepších způsobů, jak měřit odolnost společnosti v době recese, je analýza zisku na akcii (earnings per share) během finanční krize, k níž došlo v letech 2007 až 2009.
- 2007 upravený zisk na akcii (adjusted earnings per share) 3,33 dolarů
- 2008 upravený zisk na akcii (adjusted earnings per share) 2,86 dolarů
- 2009 upravený zisk na akcii (adjusted earnings per share) 3,30 dolarů
- 2010 upravený zisk na akcii (adjusted earnings per share) 3,88 dolarů (nové maximum)
Target byl během finanční krizi velmi úspěšný v udržení svých zisků. Přestože zisky mírně klesly, tak již v roce 2010 dosáhly nového maxima. Proto nemáme žádné obavy ohledně schopnosti společnosti platit vyšší dividendy ani v příští krizi.
Bezpečnost dividendy k dluhovému zatížení
Posledním pohledem, který použijeme k posouzení současné bezpečnosti dividendy společnosti Target, je současná úroveň dluhu. Konkrétně se podíváme na to, o kolik by se musela zvýšit průměrná vážená úroková sazba společnosti, než volný finanční tok společnosti již nebude stačit na výplatu dividendy.
Společnost Target v roce 2017 ve svém 10-K podání ke komisi pro cenné papíry, oznámila váženou průměrnou úrokovou sazbu ve výši 4,1% a zbývající dluh ve výši 10,4 miliardy dolarů. To znamená, že celkové úrokové náklady činily 426 milionů dolarů.
Na následujícím obrázku uvidíme, jak by změna vážené průměrné úrokové sazby ovlivnila krytí dividendy společnosti Target, měřeno volným peněžním tokem:
Jak vidíme na obrázku, tak by vážená průměrná úroková sazba společnosti Target musela vzrůst až na 25%, než by volný finanční tok společnosti již nestačil na krytí současné dividendové výplaty. Proto se s velkou pravděpodobností domnívám, že výše dluhu společnosti Target velmi pravděpodobně nebude mít vliv na bezpečnost její dividendy v budoucnosti.
Závěr
Jak bylo uvedeno výše, Target v současné době nabízí 3,7% dividendový výnos, zatímco je pravděpodobné, že v příštích letech přinese průměrný růst zisku na akcii (earnings per share) asi 6% ročně. Navíc díky současnému poklesu ocenění bude cena akcie velmi pravděpodobně znovu stoupat, přibližně o 3% ročně. Výsledkem bude, že akcie pravděpodobně nabídne v příštích 5ti letech průměrnou roční návratnost asi 12%.
Vyšší než průměrný dividendový výnos společnosti Target v kombinaci s hrozbou konkurenčních firem v oblasti internetových prodejů, jako je např. Amazon (AMZN), přivedlo mnoho investorů k otázce bezpečnosti budoucích dividend.
V tomto článku jsme přezkoumali bezpečnost dividendy společnosti s jejími zisky, volným peněžním tokem, výkonem během finanční krize a výši dluhu. Dospěli jsme k závěru, že dividenda společnosti Target je v současné době krytá fundamenty společnosti. Dividenda firmy Target se tak v dohledné budoucnosti zdá být bezpečná.
Ahoj, pěkně jsem si početl a díky za článek. Mám jednu výhradu, nerozumím téhle části článku:
„Abychom to mohli udělat, tak se budeme muset obrátit na výsledky společnosti v roce 2017. Za celý fiskální rok 2017 Target vykázal příjmy z provozní činnosti ve výši 6,9 miliardy dolarů a vynaložil 2,5 miliardy dolarů kapitálových výdajů, to znamená volný peněžní tok zhruba asi 4,4 miliardy dolarů. V roce 2017 společnost Target na dividendách vyplatila 1,3 miliardy, takže výplatní poměr dividendy a volných peněžních toků byl ve výši 57%.“
Konkrétně mi nesedí těch 57%, myslel jsem si, že správně by to mělo být 1,3/4,4=0,295, tedy 29,5% a nikoli 57%. Pletu se??
Ahoj, máš naprostou pravdu. Opraveno, děkuji za upozornění.
To by ale pak znamenalo, že výplatní poměr je opravdu luxusní! Tím líp:-)
To by neznamenalo, ale to znamená 🙂