Dividendový král: Tootsie Roll Industries
Tootsie Roll Industries (TR) má rekordní historii růstu dividendy, jakou má jen několik společností. Společnost zvýšila svou dividendu již 54 po sobě jdoucích let a platí čtvrtletní dividendu nepřetržitě ještě mnohem delší dobu. To řadí společnost do elitní skupiny Dividendových Králů, malé skupiny akcií, které zvýšily své dividendy nejméně 50 po sobě jdoucích let. Zde je celý seznam všech 25 Dividendových Králů.
Dividendoví Králové jsou nejlepší z nejlepších, když jde o odměňování svých akcionářů hotovostní dividendou a v tomto článku si povíme o Tootsie dividendě a výhledu na ocenění.
Tootsie Roll Industries má dlouhou historii růstu dividend, ale současný výnos je relativně nízký na 1,1 %. Nejedná se tedy o výnosově velmi atraktivní akcie.
Přehled podnikání
Tootsie má své kořeny již v roce 1896, kdy Leo Hirschfield začal prodávat své bonbóny, dle rodinného receptu, v jeho obchodě v Brooklynu. Následně pracoval pro společnost Stern & Saalberg, která se později stala firmou The Sweets Company of America, která se nakonec přetransformovala do podniku, který známe dnes.
Když se zaměříme na bonbóny, tak firemní historie inovací začíná invenčními myšlenkami pana Hirschfielda, který tvořil různé patenty, které dodnes obklopují způsob, jakým jsou bonbóny vyráběny, tedy samotný základ společnosti Tootsie Roll. Tento duch inovací byl klíčem od počátku firmy a firemního růstu, k čemuž přispěly i dvě světové války.
Firma Tootsie vykázala obrovský růst a hlavně rozšíření svých cukrovinek během první a druhé světové války, Tootsie Rolls byly přidávány k vojenským přídělům, díky jejich velmi tvrdé struktuře, díky které mohly bonbóny „jít“ s vojáky, kamkoliv šli oni.
Ačkoliv první i druhá světová válka byly nepopiratelně hrozné události v historii lidstva, tak pomohly Tootsie dosáhnout toho, čím je dnes. Díky svému dobrému jménu získala firma Tootsie příležitost dodávat své výrobky americké armádě a tento vztah pokračuje až do dnešní doby.
Tržní kapitalizace Tootsie je 2,1 miliardy dolarů a analytici odhadují, že společnost v tomto fiskálním roce a následujícím dosáhne příjmů přes 500 milionů dolarů. Převážná většina prodejů pochází z USA, ale Tootsie prodává též v Kanadě a Mexiku. Své produkty prodává prostřednictvím sítě asi 4 000 obchodů, které zahrnují velkoobchodníky, diskontní řetězce, supermarkety, americkou armádu a další.
Firemní produkty se v průběhu let rozrostly z Tootsie Roll k jejich různým variantám, ale firma přidala i nové cukrovinky.
Firma v roce 2004 akvizicí firmy Concord Confections přibrala do portfólia žvýkačky; vyrábí též různé druhy lízátek a několik čokoládových výrobků. Přestože se firma Tootsie přesunula do několika různých cukrářských výrobků, tak má stále velmi úzké zaměření, a i když to zaručuje být velmi dobrým v oboru, tak na druhou stranu to znamená, že možnosti růstu jsou dost omezené.
Rizika
Tootsie má určitě své místo ve světě cukrovinek zajištěné, ale to neznamená, že je to bez rizik. Prvím rizikem je cena komodit. Tootsie samozřejmě nakupuje hodně cukru a kukuřičného sirupu, takže výkyvy cen těchto komodit významně ovlivňují ziskovost společnosti. Firma si samozřejmě ceny těchto komodit zajišťuje (hedge), ale nikdy nelze uniknout rozmarům trhů, kde se tyto a další komodity obchodují.
Kromě toho je zde též problém duální firemní struktury, protože Tootsie je provozována v podstatě jako soukromá společnost Gordonovic rodiny. Rodina ovládá drtivou většinu hlasovacích práv společnosti, takže společnost je vlastně pod jejich úplnou kontrolou stejně, jako by to byla soukromá firma.
Dokud je Gordonovic rodina u kormidla, tak se zdá, že Tootsie bude prostě nadále udržovat „status quo“, místo aby se firma snažila vstupovat do růstových příležitostí nebo odprodeje společnosti.
Společnost Tootsie má dlouhý seznam zákazníků, ale je především odkázána na Walmart (WMT), který představuje asi jednu čtvrtinu všech tržeb společnosti. To je obrovská závislost na jednom zákazníkovi a i když to znamená, že Tootsie má s WMT skvělý vztah, který dobře funguje, tak to ale neznamená, že se WMT jednoho dne nerozhodne věnovat cenný regálový prostor jinému produktu, čímž by firma Tootsie ztratila obrovské množství příjmů. Vztah Tootsie a Walmartu se v průběhu let rozrostl, takže momentálně zde není bezprostřední riziko, ale investoři by měli být na pozoru, protože Tootsie je tak závislá na tomto jednom konkrétním vztahu.
Růst
Společnost měla v posledním desetiletí potíže s vytvářením alespoň nějakého růstu. Společnost v roce 2012 vyprodukovala celkové příjmy 550 milionů dolarů a od té doby příjmy neustále klesaly až na 471 milionů dolarů v roce 2020. A protože firma nevydává velké množství peněz na výzkum a vývoj, tak je těžké předvídat budoucí růst.
Společnost se pokusila o určitý růst, vytvořit sezónní produkty a také rozšířit produkty, jako je tyčinka Andes, kterou lze rozdělit na kusy. Její základní produkty se však příliš nemění, takže pokud nedojde k nějaké významné akvizici, což je asi jediná možná cesta k růstu, o čemž svědčí roky stagnujících příjmů.
Jak bylo zmíněno výše, tak výzkum a vývoj není pro firmu smysluplným nákladem finančních prostředků. Jediná skutečná inovace pochází ze sezónních produktů nebo rozšíření stávajících produktů, ale to neřídí transformační růst.
Finanční výsledky se v roce 2021 významně zlepšily. Čisté prodeje v Q2 2021 vzrostly o 44 % na 114,6 milionů dolarů – v porovnání s 79,8 miliony dolarů v Q2 2020. Čistý zisk vzrostl na 9,8 milionů dolarů, oproti 7,4 milionům dolarů loni. Upravený EPS vzrostl o 27 % na 0,14 dolaru na akcii z loňských 0,11 dolaru na akcii.
Firma měla těžký rok 2020 z důvodu koronavirové pandemie.
Jedním z katalyzátorů budoucího růstu výdělků je zaměření vedení na efektivitu ve výrobních operacích a také iniciativy zaměřené na získávání zdrojů, jejichž cílem je snížit náklady na prodávané zboží. V posledním roce došlo k mírnému nárůstu hrubých marží a provozní náklady se trošku snížily.
V příštích pěti letech tak lze očekávát asi 3% roční růst zisku na akcii. Ovšem bez velkého růstu tržeb a při poklesu marží by investoři neměli očekávat vysoký růst.
Konkurenční výhody a výkonnost během finanční krize
Konkurenční výhody společnosti Tootsie zahrnují vlastně pouhé dvě věci: produktovou řadu a partnerství s distributory. Firma Tootsie se zapsala do historie se svou řadou Tootsie Roll a její odvozenou řadou s názvem Tootsie Pops, stejně jako ochucené ovocné verze klasických cukrovinek. Tootsie Rolls jsou jednoduše na trhu jedinečné – stejně jako byly před více jak sto lety, kdy se začaly vyrábět – a to je něco, co konkurenti nemohou napodobit.
Jenže Tootsie vyrábí vcelku malý sortiment bonbónů s jediným odklonem od svého hlavního sortimentu, kterým byla akvizice Concord. Ale mějte na paměti, že to bylo před 14 lety, takže akvizice nejsou součástí firemní strategie.
Tootsie nemůže konkurovat velikosti a šíři sortimentu jako má např. Hershey (HSY), ale je třeba říci, že o to ani firma neusiluje. Ale na druhou stranu firma má docela lukrativní distribuční partnery – včetně Walmartu – ale též má rozmanitou síť tisíců distribučních obchodů.
Výrobky Tootsie jsou tak všudypřítomné a všem snadno dostupné, což je něco, co většina malých výrobců potravin nedokáže nabídnout. Závislost na Walmartu je trochu znepokojující, ale dlouhá historie Tootsie s jejími dobře známími produkty znamená, že pravděpodobnost, že bude nahrazena na pultech Walmartu, je poměrně nízká.
Zároveň obchodní model je poměrně stabilní, což dělá firmu poměrně odolnou vůči recesím, což je klíčová výhoda při zvažování dividendových akcií.
Zisk na akcii během a po finanční krizi:
- zisk na akcii v roce 2007 byl ve výši 0,70 dolaru
- zisk na akcii v roce 2008 byl ve výši 0,54 dolaru (pokles o 23 %)
- zisk na akcii v roce 2009 byl ve výši 0,75 dolaru (nárůst o 39 %)
- zisk na akcii v roce 2010 byl ve výši 0,76 dolaru (nárůst o 1 %)
Zisky se v tomto období vyvíjely velmi dobře, protože z roku na rok nikdy neklesly o více jak 1 %, což je úžasný úspěch vzhledem k hloubce recese, kterou jsme všichni zažili. Nicméně marže byly jak na houpačce, kvůli vstupním nákladům, takže i daň z příjmů Toosie kolísala. To vedlo k poklesu hrubých zisků, ale vcelku byly příjmy v podstatě stejné, zisk sice klesl, ale poměrně rychle se zotavil; tedy Tootsie je firma recesím dobře odolná.
Ocenění a očekávané výnosy
Analytici očekávají, že v letošním roce firma vygeneruje zisk na akcii ve výši 0,92 dolaru, což znamená, že akcie se obchodují s P/E ve výši cca 36. Ale firma nemá dostatečně vysoký růst, aby to ospravedlnilo současné ocenění. Proto se akcie v současnosti zdají být nadhodnocené.
Zisk na akcii je již více než deset let pod 1 dolarem ročně, což je důsledkem stagnujících příjmů a ziskových marží. Tomuto typu podnikání = s pomalým růstem, Pan Trh obvykle přiřazuje relativně nízké násobky ocenění, ale akcie firmy jsou oceněny příliš vysokým.
Akcie jsou tak velmi drahé, když vezmete v úvahu, že zisky v čase výrazně kolísají. Odhad reálné hodnoty P/E je kolem 30, tedy tam kde se akcie firmy v minulosti obchodovaly.
Společnost alespoň poskytuje slušnou úroveň kapitálových výnosů. Dividendový výnos v současnosti činí pouhých 1,1 %, ale zas je velmi bezpečný a firma svou dividendu zvyšuje již více jak 50 let. A navíc společnost vydává každý rok 3% akciovou dividendu.
Je to v dnešní době sice trochu zvláštní způsob, jak odměňovat své akcionáře, protože akciové dividendy nejsou obvyklé, ale společnost to dělá již dlouhou dobu. Společnost tak v podstatě dává každému akcionáři 3% kapitálový výnos ve formě akcií, které mohou buď dál držet nebo prodat, čímž vlastně získají peněžní dividendu. Vzhledem k tomu, že akciová dividenda je ve výši tří procent, tak pokud nově obdržené akcie investor prodá, tak lze celkový roční výnos uvažovat lehce nad 4 %.
Z pohledu celkového výnosu je násobek ocenění poměrně vysoký, což znamená, že očekávat další růst ocenění se zdá příliš. Spíše lze očekávat pokles ocenění a proto také akcie vypadají nadhodnocené. Pokles P/E násobku z 36 zpět k průměrným hodnotám kolem 30 by tak v příštích pěti letech snížil roční výnosy o více jak 3 %.
S očekávaným 3% růstem EPS a 1,1% dividendovým výnosem tak lze v příštích pěti letech očekávat celkové výnosy pouze asi 1 % ročně.
Závěr
Společnost Tootsie Roll není v žádném případě plátcem dividend s vysokým výnosem, ale nabízí 3% akciovou dividendu každý rok. To je něco unikátního, co investoři u většiny firem nedostanou a lze to buď použít ke zvýšení svého podílu ve firmě nebo nově obdržené akcie prodat a vytvořit si tak větší „dividendovou“ výplatu.
Společnost má však dnes mnoho zásadních problémů, díky nimž akcie vypadají velmi drahé. Marže jsou jedním z hlavních problémů – nezlepšily se již roky, alespoň tržby se v posledních letech daří navyšovat.
Navíc, trh s cukrovinkami je v USA poměrně vyspělý obchodní sektor, takže firma postrádá smysluplný katalyzátor pro budoucí růst.
Z výše uvedených důvodů budou výnosy v budoucnu pravděpodobně nízké a proto dnes hodnotíme akcie jako vhodné pro prodej (sell).