Dividendový růst, aneb když 2+8 není 10
Když podnik platí svým akcionářům dividendu, tak je to důkaz, že se společnosti daří dobře. A rostoucí dividenda pak znamená, že firmě se každý rok daří své výdělky zvyšovat. Jenže jaký dopad na příjem DGI investorů mají počáteční podmínky? Na to se dnes společně podíváme.
Dividendová nebo růstová akcie?
Když firma vyplácí dividendu, tak to znamená, že vrací část svých vydělaných peněz zpět akcionářům. Navíc pokud dividendu firma zvyšuje, tak to představuje reálný růst zisku akcionářů. Riziko ztráty vložených peněz se tedy s každou obdrženou dividendou snižuje, až jednoho dne bude toto riziko nula, protože všechny vložené peníze se akcionáři vrátí v podobě dividendy a jako bonus má akcionář ještě akcie, které když prodá, tak bude v zisku ještě více.
Co ale akcie, která dividendu neplatí? V tomto případě akcionář spekuluje, že někdo někdy v budoucnosti za tuto akcii zaplatí víc, než kolik on zaplatil dnes. Do té doby nemá z držení takové akcie naprosto nic, kromě 100% rizika, protože kdyby firma zkrachovala, tak přijde o všechny vložené peníze.
I když ceny technologických firem, jako např. Google (NASDAQ:GOOG) (NASDAQ:GOOGL), Facebook (NASDAQ:FB), Amazon (NASDAQ:AMZN) v posledních 10ti až 15ti letech narostly do velkých výšin. Jenže problém je v tom najít ten příští Microsoft (NASDAQ:MSFT) nebo Amazon (NASDAQ:AMZN) dříve než všichni ostatní. Šance je opravdu velmi malá a riziko obrovské. Denně vzniká velké množství firem, které přichází s nějakým nápadem, který se může zdát být nový, revoluční, aby pak stejně rychle zmizely ze světa. Amazonu trvalo téměř dvacet let, než se dostal do zisku! Musíte opravdu firmě věřit, abyste byli ochotni čekat 20 let než Vám firma vrátí byť jen jedinou korunu.
Naproti tomu existuje celý seznam firem, které spolehlivě platí dividendu již mnoho a mnoho let, navíc dividendu pravidelně alespoň jednou ročně navýší.
Takové firmy si za tuto svou dlouhodobou pravidelnost vysloužily tituly dividendoví:
Když 2+8 není 5+5
Již delší dobu se tak trošku popichujeme s kolegou investorem, že Michale, co je lepší… dividendová akcie s nižším dividendovým výnosem, ale vyšším růstem, anebo dividendová akcie s vyšším dividendovým výnosem, ale nižším růstem?
Takže si vezmeme hypotetický příklad dvou firem:
- FirmaA: dividendový výnos 2% + 8% růst dividendy => 10%
- FirmaB: dividendový výnos 5% + růst dividendy 5% => 10%
Vypadá to stejně, že? Ale výsledek je naprosto, ale úplně, úplně jiný!
Aby se nám to dobře počítalo, tak vezmeme 1.000 dolarů jako prvotní investici a tu vložíme do FirmaA i do FirmaB:
- FirmaA nám investici v prvním roce zúročí 2% a pro další rok dividendu zvýší o 8%. Takže v prvním roce obdržíme 20 dolarů.
- FirmaB nám investici v prvním roce zúročí 5% a pro další rok dividendu zvýší „jen“ o 5%. Takže v prvním roce obdržíme 50 dolarů.
POZOR: Výpočet z důvodu zjednodušení nebere v úvahu reinvestici dividendy!
V tabulce to pak vypadá následovně:
Graficky to vypadá ale mnohem názorněji:
To znamená, aby jste od FirmaA dostali v prvním roce stejnou dividendu jako od FirmaB, tak by jste museli do FirmaA na začátku investovat 2500 dolarů, nikoliv 1000, tedy 2,5 krát tolik!
Ale jedno z prastarých pravidel, které se i při investování rozhodně vyplatí následovat zní: „Nikdy nedávejte všechna vejce do jednoho košíku!“ Takže pokud toto pravidlo budete následovat, tak Váš graf bude více podobný tomu prvnímu, nikoliv tomu druhému.
Aby se vyšší procento navyšování dividendy projevilo, tak bude investor muset čekat 34 let! Ano čtete správně, přes třicet let, než se vyšší míra navyšování dividendy projeví. Problém je, že žádná (tedy já o žádné nevím) firma tak dlouhou dobu zatím nevydržela navyšovat dividendu o tak vysoké procento, jednoduše proto, že si to vzhledem k příjmům nemůže dovolit. Procento zvyšování dividendy postupně klesá a v reálném světě pak nikdy firmu s počátečním „5+5“ nedožene.
Stačí se podívat na Dividendové Aristokraty a Krále o kolik dnes, po 25, či 50ti letech, dividendy navyšují… jsou to nižší jednotky procent, zvýšení nad 5% je vyjímkou. Průměrný výnos dividendových akcií v CCC tabulce Divida Fishe je necelé 3%, ale díky mírnému propadu cen na přelomu února a března 2018 výnosy trošku vyrostly. Ale čas pracuje pro nás, takže čím delší investiční horizont, tím lépe.
Vysoký výnos, vysoké riziko?
Mnoho lidí si mylně myslí, že vysoký výnos automaticky znamená vysoce rizikovou investici s nízkým výnosem. To se zřejmě váže na staré pořekadlo: „Když se něco zdá být příliš dobré, než aby to mohla být pravda, tak to pravda prostě není.“ Ano jistě, jsou firmy, které platí vysokou dividendu a ano jsou vysoce rizikové, tedy že dividenda není udržitelná a firma je sníží nebo zruší, viz např. CBL.
Při investování vždy existuje mnoho rizikových faktorů, s kterými je třeba počítat, ale povinností každého investora je tyto faktory včas a řádně vyhodnotit a dle toho se zařídit. Jedním z prvních parametrů, které např. kontroluji, je výplatní poměr firmy, tedy zda nevyplácí víc, než kolik vydělá. Jenže tento poměr se počítá jinak u „klasické“ firmy a jinak u „investiční“ firmy, jako je např. výše uvedený GOOD. V prvním případě počítáme výplatní poměr z „volných peněžních toků“ (free cash flow), v druhém případě z „čistého investičního příjmu“ (net investment income).
Při investování tedy platí více než kde jinde, že než někam vložíte své těžce vydělané peníze, tak si musíte firmu pořádně proklepnout. Firma, která vyplácí víc než kolik vydělá si prostě a jednoduše nemůže dovolit takovou dividendu vyplácet, tedy rozhodně ne dlouhodobě. Existují samozřejmě vyjímky, jako když např. firma prodá nějaký majetek a tento jednorázový příjem vyplatí svým akcionářům jako (speciální) dividendu, protože zrovna nemá jak jinak tyto peníze použít. Opět tedy platí, podívat se proč to firma udělala!
Příklad z praxe
Jak již jsem psal v jednom z předchozích článků, tak příkladem takové společnosti může být například AT&T (NYSE:T). Tento telekomunikační gigant zvýšil svou dividendu již 34 let po sobě. Jenže kvůli obavám ze sloučení s firmou Time Warner (NYSE:TWX) se investoři tak „vyděsili“, že poslali cenu AT&T ke dnu. Pokud tato akvizice bude schválena, tak firma bude muset navýšit svůj dluh až do obrovské výše 185 miliard dolarů. Investoři se obávají, že to bude znamenat velkou zátěž, především ve světle zvyšování základní úrokové sazby FEDem a tím pádem úroky z úvěrů rostou; a porostou. Z toho vyplynula další obava investorů, že by dividenda mohla být v budoucnosti snížena.
Díky této negativní náladě mezi investory cena propadla o 25% z 52-týdenního maxima, což ale na druhou stranu znamená, že dividendový výnos narostl až přes 6%! Přitom historický průměr dividendového výnosu má firma kolem 5%.
Firma AT&T v posledních letech zpomalila navyšování své dividendy ke 2% ročně, což je sice více jak loňská inflace, ale na inflaci roku 2018 to už stačit nebude. Jenže díky poklesu je nyní dividendový výnos přes 6, takže když k tomu přidáme 2% navýšení, tak jsme na krásných 8% ročně, což se blíží k mému příkladu FirmyB.
Výplatní poměr aneb já chci svý prachy!
Jako investor se musíte rozhodnout kam by měla firma peníze investovat. Má si je nechat použít na akvizici nebo investici, které přinesou více zisků v budoucnosti, anebo je má vyplatit svým investorům v podobě dividendy? Pokud se firma chová zodpovědně, tak si ponechává dostatek peněz na další rozvoj, ale zároveň dobře odměňuje investory, kteří jí svěřili své peníze.
10% korekce na začátku roku 2018, byla vynikající příležitostí investovat do zdravých firem, jejichž dividendový výnos vylétl do oblak, právě díky neopodstatněnému propadu ceny jejich akcií. Dividendový výnos a cena jsou dvě spojené nádoby, když jedno roste, tak druhé klesá.
Závěr
Takové propady cen zdravých firem jsou přesně ty příležitosti na které DGI investoři čekají a jak se objeví, tak nakupují jako o život. AT&T je nádherná ukázka FirmyB z mého příkladu výše, vysoký dividendový výnos s pomalým růstem = 6% DY + 2% růst. Protože kdo by chtěl čekat 34 let než se konečně vyšší navyšování dividendy projeví…