Dividendový zombie: General Mills a jeho Q1 2021 výsledky
Stále píšeme o Dividendových aristokratech, ale na zombíky jsme nějak s Ondrou pozapomněli, takže jste připraveni na …
Úvod
Asi si říkáte zda jsem se v nadpisu s rokem 2021 nespletl, ale kdepak … General Mills (GIS) má totiž posunutý finanční rok oproti kalendářnímu a v září firma přestavila výsledky za Q1 2021. Navíc o „generálních mlejnech“ jsme psali naposledy téměř před rokem.
A tak se dnes pojďte se mnou na ně podívat …
Přehled podnikání
General Mills je konglomerát nabízecí balené potraviny, vlastní více jak 100 značek a působí ve více jak 100 zemích. Firma již funguje 140 let a téměř stejnou dobu vyplácí i dividendu.
Mezi nejznámější značky patří Cheerios, Wheaties, Total, Chex, Betty Crocker, Annie, Yoplait a Haagen-Dazs. Společnost General Mills se obchoduje s tržní kapitalizací téměř 37 miliard dolarů.
Když před cca dvěma roky firma oznámila nákup firmy vyrábějící krmiva pro domácí mazlíčky – firmu Blue Buffalo, tak investoři znejistěli. Společnost totiž značnou část transakce finacovala dluhem a tak se akcionáři firmy báli o udržitenost dividendy.
Od té doby však cena postupně roste a poslední čtvrteletní výsledky ukazují, že dluh se daří postupně splácet a tržby rostou.
Finační výsledky za Q1 2021 byly opravdu impozantní. Organické prodeje +10% a upravené EPS +27%!
Firmě se podařilo navýšit tržní podíl v USA, Kanadě, Francii, Velké Británii, Číně a Brazílii a to ve všech jejích hlavních kategoriích, tedy v Cereáliích, Snack tyčinkách, jogurtech, zmrzlinách, dezertech a především pak v krmivech pro domácí mazlíčky.
Cheerios a ti druzí
Firemní výrobek číslo JEDNA jsou cereália Cheerios, které si můžete koupit i u nás. Přitom tento dědeček mezi cereáliemi se „narodil“ již před téměř 80ti lety. Firma tyto cereálie přestavila již v roce 1937, kdy vyvinula nový výrobní proces, tzv. vytlačování. Tyto cereálie tehdy firma nazvala Kix, ale až když stejný postup použila pro výrobu ceriálií ve tvaru O a nazvala je Cheerios, tak se cereáliím dostalo celovětové popularity.
A tu si Cheerios udržují až do dneška.
V Q1 2021 firma v sektoru jídla vykázala organický růst na všech svých trzích:
- USA: +14%
- EU+Austrálie: +7%
- Asie + Latinská Amerika: +17%
Prodeje krmiva pro domácí mazlíčky také vykázaly růst o slušných 6%. Takže se zdá, že obavy investorů byly přehnané a firmě se akvizice začíná vyplácet.
Dluhy
Nárůst dluhu, po akvizici firmy vyrábějící krmiva pro domácí mazlíčky (Blue Buffalo), byl hlavní důvod pro pokles ceny.
Jak, ale ukazuje následující obrázek, tak firmě se daří dluh snižovat úspěšně.
K tomu firma zvládla vykupovat vlastní akcie a ještě navýšit dividendu o 4%.
Finance
Finanční výsledky za Q1 2021 byly opravdu silné.
Prodeje vzrostly o 9%, organicky o 10% a především růst upraveného EPS o 27% byl impozantní.
Když si porovnáme poslední roky, tak vidíme pokles v roce 2019 – po akvizici Blue Buffalo.
Firmě od roku 2015 klesaly tržby, což byla velmi kritizované analytiky a investory. Firmě se nedařilo především sektoru jogurtů, když se nedokázala přizpůsobit zákaznickým požadavkům.
Ale jak je vidět, tak od roku 2017 se tržby zlepšují a v roce 2020 měla pozitivní vliv akvizice Blue Buffalo.
2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | |
Čisté tržby | 16,5 mld.USD | 15,6 mld.USD | 15,7 mld.USD | 16,8 mld.USD | 17,6 mld.USD |
Upravený EPS | 2,77 USD | 2,77 USD | 3,64 USD | 2,9 USD | 3,56 USD |
Dividenda
Při ceně kolem 60ti dolarů za akcii je dividendový výnos lehce nad 3%, což je téměř trojnásobek indexu S&P500.
Firma po akvizici Blue Buffalo oznámila, že dočasně pozastaví navyšování dividendy a jak se dluh stabilizuje, tak opět začne s navyšováním. To se letos také stalo a po dvou letech čekání byla dividenda opět navýšena … a to rovnou o 4,1%.
A jak ukazuje následující obrázek, tak výplatní poměr k operačnímu peněžnímu toku (OCF) je cca 51,8%. Takže dividenda je bezpečně krytá.
Ocenění
Cena od začátku roku 2019 vzrostla o téměř 40%. Při EPS pro rok 2021 tak vychází PE poměr ve výši 16,8. To je těsně po 17,37 z února 2019.
Nejvyšší PE měla firma v srpnu 2016, když byla cena nad 70 dolary za akcii.
Prostor pro další růst zde tedy stále je.
Než se vrhneme na závěř, tak ještě přidám graf ceny firmy a indexu S&P500, který ukazuje, že ač se v roce 2019 zdály vyhlídky firmy vcelku špatné a snížení dividendy vyselo doslova ve vzduchu, tak i přesto ocenění akcií dokázalo index porazit … a to o cca 8%.
I dle FAST Graphs je akcie stále mírně podhodnocená a to jak z pohledu PE:
Tak z pohledu FCF:
Závěr
Pokud jste firmě věřili na začátku roku 2019 a nakupovali při ceně kolem 38 dolarů za akcii, tak dnes Vám Generil Mills nese 5,2% dividendový výnos. Já ředil až za cenu kolem 45 dolarů, takže mi akcie nese „jen“ 3,9%.
Z historického pohledu se tak zdá dnešní cena vysoká, ale do „all times high“ ve výši 72 dolarů je ještě prostoru dost a poměr PE možnému růstu ocenění sekunduje.
General Mills je prostě a jednoduše firma, s kterou je třeba počítat. Ač je tu s námi již více jak 100 let, tak tu s námi ještě mnoho let bude … a s ní se mohou její akcionáři těšit na (opět) pravidelně rostoucí dividendy.
Jak drobnou nevýhodu vidím to, že cca 70% tržeb pochází z USA, i když jak jsme si dnes ukázali, tak firmě se daří expandovat do Evropy, Austrálie, Asie a Latinské Ameriky.
General Mills je jednoduše skvělá společnost se skvělými produkty, které se prodávají v jakékoliv době = ať je ekonomika v recesi nebo růstu, lidé jíst musí.
Dividenda je bezpečně krytá a vedení opět začalo s navyšováním.