Dividendy – pojetí, druhy a důležité dny pro výplatu
Dividenda představuje podíl na zisku akciové společnosti, jenž je vyplácený do rukou akcionáře, který držel akcie v tzv. rozhodný den pro výplatu dividendy. O výšce dividendy i o termínu výplaty rozhoduje valná hromada akciové společnosti. Ve většině případů je dividenda vyplacena ze zisku za minulý rok, ale může být vyplacen i nerozdělený zisk z minulý let. Společnost není povinná vyplácet dividendy, avšak právě dividendy bývají motivací k nákupu akcií společnosti. Mezi společnosti, které dividendy nevyplácejí, patří start-upy, menší společnosti nebo růstové společnosti, které chtějí zisky reinvestovat do dalšího růstu. Zahraniční dividendy připisují brokeři svým klientům na obchodní účet poté, co je obdrží. Dividenda je připsána v hrubé výši a zároveň s jejím připsáním je provedeno zúčtování srážky daně z dividend. Dividendová politika určuje způsob, dle kterého společnost buď zisk akcionářům rozděluje v podobě dividend, nebo ho zadržuje. Zadržený zisk může být buď reinvestován do nových investičních projektů nebo použit na zpětný odkup vlastních akcií. Tím se sníží počet akcií v oběhu a vzroste zisk na akcii – EPS.
Důležité dny pro výplatu dividend:
Declaration date příp. „announcement date“ – Den oznámení dividendy
Den, kdy vedení společnosti oznámí výši dividendy, record date, ex-dividend date a payment day. Investoři zpravidla declaration date nesledují.
Ex-dividend date je první den, kdy se akcie obchoduje bez nároku na dividendu.
Nejdůležitější datum, které sledují dividendoví investoři. První den, kdy lze prodat akcie bez ztráty nároku na výplatu dividendy nebo také první den, kdy kupující již nemá nárok na nejbližší dividendu. Pro získání dividendy musíte akcie koupit před ex-dividend date. Pokud koupíte akcie v ex-dividend date, již nebudete mít na dividendu nárok. Před otevřením trhů v ex-dividend day se zavírací cena akcie z in-dividend date technicky sníží o hrubou výši dividendy.
Record date
- Rozhodný den – den, kdy investor musí držet akcie, aby mu vznikl nárok na vyplacení dividendy. Při nákupu akcií většinou platí standardní vypořádání T+3, proto je tento den obvykle 2 pracovní dny po ex-dividend date. V record date společnost vyplácející dividendu identifikuje každého akcionáře dle výpisu z depozitáře CP.
Payment date
– výplatní den, kdy společnost vyplatí dividendy akcionářům.
In-dividend date neboli poslední den s nárokem na dividendu. Pokud nakoupíte akcie v tento den, můžete se spolehnout, že obchod bude vypořádán do record date a Vy budete oficiálním vlastníkem akcií s nárokem na dividendu. Jelikož na různých burzách existují různá časové vypořádání, může být na různých trzích toto datum pro stejnou akcii odlišné.
Dividendy se vyplácejí v různých formách:
- hotovostní dividendy, které jsou nejpopulárnější
- akciové dividendy ve formě nových kmenových akcií
- obligační dividendy ve formě dluhopisů (používá se zcela výjimečně)
- majetkové dividendy v naturální podobě.
Druhy dividend podle pravidelnosti vyplácení:
- řádná – dividenda se vyplácí v pravidelných časových intervalech
- mimořádná – je distribuována nepravidelně při určité příležitosti
- likvidační – je vyplácena před zánikem společnosti a představuje podíl na likvidačním zůstatku, který zůstal po uspokojení všech závazků společnosti.
Termíny placení dividend
České, německé a francouzské společnosti platí dividendy 1× ročně. Britské a španělské podniky platí dividendy po částech 2× nebo 4× ročně. Americké firmy platí dividendy kvartálně po částech 4× ročně. Nizozemská dividenda od Royal Dutch Shell je placena 2× za rok.