Dlouhodobé investování, co od něj čekat a proč ano?
Asi jako každý, kdo dává všanc své myšlenky a názory na internetu, tak se nesetkávám jen s pozitivní odezvou, za kterou velice děkuji, ale také se občas najde nějaká ta negativní kritika. Pokud je oprávněná, tak smeknu, pokloním se a omluvím se, že to bylo špatně. Poslední email mě ale vcelku nemile překvapil.
Pisatel nebo pisatelka (nepodepsáno) psal(-a), proč se tak na IG snažíme přesvědčit lidi, že investování je „super jednoduché“, že to sype tolik a tolik tisíc dolarů… ať přestaneme lhát a přiznáme, že jsme na akciích prodělali.
Bohužel mi to přišlo jako úplné nepochopení toho, oč se zde na IG webu s Ondrou snažíme. Email jsem bez odpovědi smazal, ale den se sešel s hodinou a červíček vrtal a vrtal… a proto dnešní článek.
Proč?
Shrnutí mého investičního roku je již napsáno a tradičně vyjde na přelomu ledna a února. Tam si každý může přečíst „kolik mi to sype“ a hlavně proč.
Ale zpět…
Ne, ne a zase NE! Nesnažíme se zde vytahovat s tím, že se našim investicím daří, úkolem a důvodem pro vznik IG webu bylo, je a bude vzdělávat a pomáhat hledat investiční cestu, která bude vhodná právě po každého jednotlivého čtenáře. A to právě proto, aby se dokázal vymanit z krysího závodu, který LZE vyhrát! Otázkou pouze je: kolik jste ochotni pro to, abyste z něj vylezli, obětovat od/na začátku. Zde totiž platí více než kdy jindy: s čím větší částkou na začátku začnete, tím dříve z krysího závodu vypadnete.
Jenže každý nemá na startu „milióny“, ani já je neměl! A proto cesta k finanční svobodě je pro každého jiná, jinak klikatá a především jinak dlouhá. To je to hlavní, co si musí každý investor opakovat: tohle je moje cesta, ne tamtoho z tamtoho webu, ale moje! Já ji stavím a já po ní následně také půjdu!
Radovan Vávra opakuje stále dokola, že bychom do důchodu měli odcházet s 20 milióny Kč. Nevím jak pro Vás, ale tohle číslo je pro mě naprosto nepřestavitelně velké. ALE!!! Za těch pár let co investuji mi došlo, že jsem schopen se tam dostat. Jak? Naprosto jednoduše… díky pravidelnému investování a času.
Hlavní je ČAS
Můžete nadávat na co chcete, že jste se narodili do chudé rodiny, že vyděláváte málo, že jste špatně studovali, apod… tedy, že každý má jiný start do života. Co máme ale všichni společné a čeho máme všichni stejně (téměř), je právě čas.
Je velký rozdíl, když začnete investovat ve dvaceti nebo ve čtyřiceti. Těch dvacet let Vám bude sakra chybět! A tohle se dá dohnat jen výší investované částky, na což však bohužel téměř nikdo nemá a mít nebude.
Pokud začnete ve dvaceti, tak Vám bude stačit investovat 500-1000,- Kč měsíčně. Jenže pokud jste dvacet let chlastali, hulili jak ostravský komíny, máte tři auta na splátky, jezdíte třikrát ročně na dovolenou, tak sice super, užili jste si, ale počítejte s tím, že Váš důchod bude tak malý, že zaplatíte bydlení a zbytek měsíce budete o vodě a chlebu.
Nechci říct, že byste měli sedět doma a nic nedělat, to rozhodně ne, ale… nestačila by ta auta jen dvě a těch cca čtyři-pět tisíc měsíčně investovat? A tak bych mohl pokračovat…
Tak, jak Vy jste zaměstnanci v nějaké firmě, kdy svým životem platíte, pardon prací pro firmu, získáváte odměnu v podobě výplaty (krysí závod: ráno vstanu, jdu do práce, večer přijdu, mrknu na bednu, jdu spát, ráno vstanu…).
Jenže co lidem (většině) nedochází je to, že tyto peníze jsou nebo by měly být, Vaši zaměstnanci! A neměli byste je nechávat zahálet na bankovním účtu, ale poslat je do světa, aby se vrátily s ještě více kamarády.
Proč to nedělá každý?
Když jsem kdysi začínal, tak mě mé okolí odrazovalo, že je to příliš nebezpečné, příliš rizikové… a kdyby to bylo tak jednoduché, tak by to přeci dělal každý.
Proč máme tak málo doktorů, ajťáků, specialistů v nejrůznějších oborech? No protože, abyste tato povolání mohli vykonávat, tak pro to musíte něco udělat (vysokou školu, nejrůznější školení, apod.). Jenže člověk je tvor líný a radši bude v hospodě (pardon, dneska už jen doma v obýváku) nadávat, jak se má špatně, než aby se zvedl a šel něco pro zlepšení svého života udělat.
A stejné důvody platí i pro investování. Nedělá to každý, protože je třeba si nejdříve něco přečíst, naučit se a pochopit… ale to přeci bolí, to bych byl úplně blbej, kdybych něco takovýho dělal. Takže pokud se „té bolesti“ nebojíte a jste ochotni se něco nového naučit, tak pro Vás všechny se snažíme IG web psát. Protože věříme, že ač ten start máme každý jinde, tak cíl ke kterému míříme, máme všichni společný.
Finanční svoboda
Největším problémem zde je, že každý si finanční svobodu představuje jinak a každý má jiné parametry kdy TA jeho finanční svoboda nastane. A to je na investování úplně to nejlepší! Dokáže naplnit a splnit představy úplně každého… jde jen o ten čas a startovní čáru.
Uvedu dva příklady
Příklad první:
Známý, kterého jsem k investování přivedl, tak si hned na začátku stanovil cíl, kterého chce dosáhnout a to: v padesáti seknout s prací a cestovat po světě, k čemuž bude potřebovat 40-50 tisíc Kč měsíčně (to je řekněme cca 2000 USD měsíčně).
Takže jsme společně vybrali firmy, jejichž akcie následně koupil a pravidelně měsíčně přikupuje za stejnou částku. Při čistém ročním dividendovém výnosu jeho portfolia, který kolísá mezi 4-5%, to znamená, že za 20 let bude potřebovat, aby jeho portfolio mělo hodnotu 15-20 milionů Kč.
Naprosto neuvěřitelně vysoká hodnota, když začínáte se sto tisíci Kč, že? Jenže on má 20 let před sebou a těch 20 let bude složené úročení a reinvestování dividend hrát celou dobu pro něj! Zapomeňte, že by musel investovat milion Kč ročně!!! Na těch cca 17 mega Kč se díky těm dvaceti letům dostane úplně v pohodě a nemusí se ani příliš po celou dobu omezovat.
Ale znamená to taky, že udrží disciplínu a že mu za pár let „nehrábne“, když na investičním účtu uvidím „tu částku“ a celé to neutratí za nějakou blbost.
Příklad druhý:
Musím taky zůstat doma, když už o tom každý rok píšu ve svém shrnutí.
Bohužel jsem začal vcelku pozdě, ale nebyl bych to já, abych si nestanovil takový cíl, aby mě motivoval ho překročit, ale zároveň, aby stále byl splnitelný.
Tedy na investování „mám/jsem měl“ cca 13-14 let, když jsem začínal. Chtěl bych každý měsíc z portfolia „vytáhnout“ cca 20 tisíc Kč (cca 1000 USD). Protože jsem si spočítal, že plus mínus takovou částku budu potřebovat na domácnost, energie, jídlo a zábavu.
To na druhé straně bude znamenat, že do práce budu moct chodit „pro zábavu“ (pokud vůbec) a ne proto, že musím. Sedět doma je nuda a ležet na jedné pláži by mě asi po měsíci taky omrzelo. Takže nějaký částečný úvazek bude zřejmě moje „pracovní cesta budoucnosti“.
Takže při 5 % čistého bude třeba za cca 15 let vybudovat investiční portfolio o hodnotě asi 8 milionů Kč. Začal jsem s padesáti tisíci Kč a první rok přidával 1000,- Kč měsíčně a dnes přidávám o trošku víc.
A právě díky času, pravidelným vkladům a reinvestování dividend jsem se dnes dostal na… ale na to si počkejte na 28.1.2021 😉
Závěr… asi…
Začalo to emailem a zas jsem se nechal unést a dostal se trošku někam jinam… snad mi to odpustíte.
Rádi bychom, aby Vám IG web pomáhal, aby Vám ukazoval cesty, po kterých lze při investování jít. Ač se dnes mnozí na YouTube snaží říkat, že investování je jednoduché = kupte si nějaké to ETF a máte hotovo, tak až zas tak jednoduché to přeci jen není.
Jak řekl Benjamin Graham: jedinou jistotu, kterou při investování máte je, že ceny akcií budou kolísat.
A dle toho je třeba k tomu přistupovat. Když jdou ceny nahoru, tak super, ale když jdou ceny dolů? Tak přeci taky SUPER! Za stejné peníze koupím víc, žádné prodávaní a se ztrátou už vůbec ne!
Jsme, snažíme se být, dlouhodobí investoři a neinvestujeme proto, abychom měli krátkodobý, navíc jednorázový, zisk… který ještě navíc bychom museli zdanit. Takže ve výsledku o 15 % méně, které sežere stát, jež se o výnos vůbec ničím nezasloužil.
My stavíme dlouhodobou „mašinu na prachy„, díky které budeme mít jednou pravidelný měsíční příjem a do práce nebudeme muset chodit anebo opravdu jen proto, že nás to bude bavit!
Haters gonna hate. Marně přemýšlím, na jakém „doporučení“ se mohla daná osoba spálit. Že by šla all-in do OHI, sjela ten kopec dolu a v prosinci prodala na samém dně? 🙂
Díky za skvělé články, a vlastně za celý tenhle portál. Já jsem se tu třeba poprvé dozvěděl o BDC sektoru, a jsem za to rozhodně rád.
Měl bych jednu poznámku k těm dlouhodobým cílům. Vždycky, když vidím cíle typu „50k/měs. za 20 let“, tak bych se obratem autora zeptal: „A počítáš s tím, že za 20 let si toho za těch ušmudlaných 50 tyček zase tolik nekoupíš?“. Neměla by se zohledňovat inflace, zvlášť na takhle dlouhých horizontech? 50k za 20 let bude při 2% inflaci jako 34k dnes. Při 4% inflaci už jen jako dnešních 23k.
Nejdřív mě napadlo, že pokud spolu s inflací v tom plánu nepočítáme ani s růstem dividend, tak se obě „chyby“ vlastně vyruší. Jenže růst dividend je vlastně už zohledněn, a to v předpokladu růstu cen akcií při zachování zhruba stejného % div yieldu.
Možná je to celé zbytečná akademická debata. Plán bude potřeba postupně korigovat, protože závisí na příliš mnoho neznámých.
Netuším, nebylo specifikováno, třeba najde pisatel odvahu a napíše zde …
Díky moc Skeptiku 😉 BDC je takový adrenalin k nudnému DGI investování 😀
Je a není to akademická debata, inflace je realita a je s ní třeba počítat. Problém je, že stejně jako růst cen akcií a růst dividend, ji nelze dopředu určit. A proto si dovolím tvrdit, že každý investor by s tím měl počítat … otázka je pouze jak … na to se názory liší.
Osobně to mám tak, že můj cíl, 20k Kč měsíčně, počítám v dnešních cenách. Tedy to co bych si dnes za 20k Kč mohl koupit, tak stejné množství služeb/zboží, si budu moci za cca 10-15 let koupit taky. Tzn. v budoucích dividendách to nebude 20k Kč, ale třeba 25k nebo 30k … protože počítám s růstem dividend v čase. Tedy, že budoucí výsledky vztahuji k dnešním cenám. Snad jsem to napsal srozumitelně.
A ano samozřejmě, strategii portfólia bude třeba v čase upravovat dle toho, jak se bude svět a investiční prostředí měnit … což může/bude mít na výkonnost také vliv.
BDC je v drtivé většině případů jen past na lidi, co nerozumí investování. Většina BDC tak masivně ředí akcionáře, že zisky na akcii stagnují či klesají a dividenda se jednou za čas zkrouhne a jede se dál. Ale dost lidí se chytne na lep vysokých dividend. Čest výjimkám, i takové jsou.
Co se týče cílů, tak používám učení skvělého Roberta Kiyosakiho jako vzor. První cíl je zámožnost, kterou on definuje jako moje aktuální výdaje na můj aktuální životní standard plně pokryté pasivním příjmem. Jinými slovy, pokud zítra přijdu o práci či podnikání, budu moci nadále a navždy financovat můj životní standard ve stejné úrovni. K tomu je samozřejmě potřeba znát svůj rozpočet. No a po splnění je můj cíl postupně zvyšovat standart, který mi pasivní příjem umožní. No a když znám můj rozpočet, mohu si velice přesně vypočítat, jakou míru úspor z příjmů budu potřebovat a jaký investiční výnos potřebuji.
Můj cíl není žádná měsíční částka, jen finanční svoboda, abych nemusel chodit do práce do 70 let a mohl dělat, co mě nebaví. To nejcennější, co investice mohou přinést nejsou peníze, ale svoboda rozhodovat si o svém volném čase a mít svůj osud více či méně ve svých rukou.
Částky potřebné do budoucna nepočítám, jednak veškeré statistiky o inflaci od vlád jsou lži a velice podhodnocené oproti reálu a navíc investuji jen do firem, které rostou rychleji než inflace, čím rychleji, tím lépe. Tedy moje kupní síla nejenom že bude zachována, ale s každým rokem roste. I proto nikdy nekoupím AT&T, které nestačí ani na inflaci a je to akcie pro amatéry.
Pridavam se s diky za hlubokou studnu vedomosti a inspirace, kterou jsem zde na vasem webu nasel. Nevybavuju si moc podniku, o kterych jsem se zde dozvedel ze by me vylozene zklamaly a ze jich bylo. Nekterym se aktualne nevede treba zrovna nejlepe (ATT, OHI, BP, EPR) ale to prece neznamena, ze to musi byt nutne spatne podniky a uz vubec ne, ze bych nekoho vynil z toho, ze me na ne dal nejaky typ. Pevne verim, ze vetsina zde zminenych akcii ma slusny potencial a driv nebo pozdeji se naplni ocekavani.
Doufam, ze vas to bude s webem bavit co nejdele a budu se tesit na dalsi shrnuti lonskeho krysiho zavodu;)
Dobrý den.. Ke kritice toho člověka mě napadlo známé přísloví..
„Psi štěkají, ale karavana táhne dál..“ Anebo krásné české „Úspěch se v Čechách neodpouští..“ Takže, hoďte to za hlavu a jedeme dál.. Držím pěsti a těším se na další skvělé články.. Radek 🙂
jj, díky za pěkné články :-).
Ahoj díky za super článek. Jen mi to nějak nevychází. Spočítal jsem, že při výnosu 5% čistého, abych dosáhl za 15 let 8mega, tak bych musel dávat měsíčně skoro 30tisíc. S těmi 50tisíci nepočítám, ty tam za 15 let udělaj jen něco přes 100tisíc. Nebo někde dělám chybu?
Při 10% výnosu by to dělalo cca 19tisíc měsíčně.
Nezapomínej na osmý div světa = složené úročení.
Ano 1000 USD je stanovený ambiciózní cíl a doufám, že se mi ho podaří dosáhnout, ale zda to bude opravdu za 15 let zatím nedokážu říct … zeptej se mě za 10-11 let 😉
Se složeným úročením jsem samozřejmě počítal. Tak nevim. 🙁