Dnešních 7 NEJ firem v Zdravotnickém sektoru (Healthcare)
V zdravotnickém sektoru je mnoho firem, které zvyšují dividendu. Jako důkaz slouží seznam Dividendových aristokratů. Dividendoví Aristokraté jsou vybraná skupina 53 akcií z indexu S&P 500 s 25+ po sobě jdoucími roky kdy firmy pravidelně zvyšují dividendu. V současné době existuje jen 6 Dividendových Aristokratů v sektoru zdravotnictví.
Je naprosto jasné, proč akcie zdravotních firem jsou tak stabilní plátci dividend. Zdravotní péče je totiž velmi stabilní průmysl. Lidé se prostě bez lékařské pomoci neobejdou a to bez ohledu na to v jaké fázi je ekonomický cyklus. Navíc vzhledem ke stárnutí populace lze očekávat, že poptávka zdravotnímu průmyslu nadále poroste.
Pořadí firem v tomto článku je odvozeno dle odhadů očekávané celkové návratnosti pro každou firmu. Investoři, kteří se zajímají o vysoce kvalitní akcie s rostoucí dividendou by si těchto sedm zdravotnických firem měli více „proklepnout“.
Číslo 7: Becton, Dickinson and Company (BDX)
BDX nabízí širokou škálu zdravotnických potřeb, včetně diagnostických přístrojů, prevence infekcí, chirurgického vybavení a přístrojů pro diabetes. Je to jeden ze šesti Dividendových Aristokratů v oblasti zdravotní péče, neboť svou dividendu zvýšil již více jak 40 let v řadě. Je to též vysoce dividendově růstová akcie. V posledních 10ti letech společnost průměrně zvýšila dividendu o 10% ročně.
Tak vysoké procento dividendového růstu je podporováno silným růstem zisků. 3. května 2018 Becton Dickinson prezentoval výsledky za Q1 2018, které předčily odhady analytiků jak v tržbách tak v ziscích. Tržby ve výši 4,22 miliardy dolarů předčily očekávání o 100 milionů dolarů, zatímco zisky na akcii (earnings-per-share) ve výši 2,65 dolaru překonaly odhady o 0,02 dolaru na akcii. Nejvýnosnějším byl segment Life Sciences (Výzkum pro život), který vykázal 7,3% organický růst.
Celkové tržby v posledním čtvrtletí vzrostly o úctyhodných 42%, a to především díky akvizici společnosti CR Bard v prosinci roku 2017. Akvizice ve výši 24 miliard dolarů spojila dva velké lékařské dodavatele, čímž vznikl jeden zdravotnický gigant. Spojená společnost by měla vykázat přibližně 16 miliard dolarů ročních tržeb. Nová společnost tak bude schopna dodávat přípravky pacientům, stejně tak jako léčebné přístroje poskytovatelům zdravotní péče. Akvizice zajistí BDX rozšíření produktového portfolia a také větší zastoupení na vysoce rozvíjejících se trzích.
Upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) v posledním čtvrtletí vzrostl o 7,8% a společnost navýšila odhad pro celý rok 2018. Vedení očekává, že zisk na akcii (earnings-per-share) ve fiskálním roce 2018 vzroste o 15%, tedy bude v rozmezí 10,90 až 11,05 dolarů.
Odhad reálné ceny akcií BDX je ve výši 202 dolarů, což znamená, že v současné době jsou akcie nadhodnoceny. Což by mohlo táhnout celkovou návratnost dolů.
Přesto se lze s velkou pravděpodobností domnívat, že vysoký růst výnosů bude více než kompenzovat jeho vyšší poměr ceny k zisku (price-to-earnings ratio). Díky 10% růstu zisků v kombinaci s 1,3% dividendovým výnosem by tak celkové výnosy mohly přesáhnout 10% ročně, a to i když započítáme možný dopad propadu poměru ceny a zisku (price-to-earnings ratio).
Číslo 6: Johnson & Johnson (JNJ)
Diskuse o nejlepších zdravotnických dividendových akciích by se neobešla bez Johnson & Johnson. JNJ zvýšil dividendu již 56 po sobě jdoucích let, což z něj činí člena ještě exkluzivnějšího klubu Dividendových Králů, což je skupina 24 akcií s 50+ po sobě jdoucími roky zvýšení dividendy.
V Q1 2018 J&J vykázal zisk na akcii (earnings-per-share) ve výši 2,06 dolarů a tržby ve výši 20,01 miliardy dolarů. Obě čísla dalece předčila očekávání analytiků. Tržby překonaly odhady o 630 milionů dolarů a zisk na akcii překonal odhady o 0,05$. Celkové tržby meziročně vzrostly o 12,6% (core organic revenue vzrostly o 4,3%), zatímco upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) vzrostl o 13%.
Sektor spotřebního zboží (consumer products) vzrostl o 10,5%, sektor krásy (beauty) a péče o ústní dutinu (oral care) vzrostl o 4,7%. V sektoru farmacie (pharmaceutical) a infekční nemoci (infectious diseases) příjmy vzrostly o 10,8%, zatímco v sektoru onkologie (oncology) prodeje meziročně vzrostly o 45%. J&J má stále díky dlouhé řadě nových léků ve vývoji nadále růstový potenciál. J&J je tak na dobré cestě splnit svůj cíl do roku 2019 dodat na trh 10 nových hlavních produktů, z nichž každý má předpoklad potenciálních prodejů alespoň 1 miliardy dolarů ročně.
Pro rok 2018 očekává J&J růst organických příjmů alespoň o 6%, společně s růstem upravených zisků (adjusted earnings) o 10%+.
Důvodem, proč je J&J na seznamu na 6tém místě, je, že akcie nejsou dnes výrazně podhodnoceny. Dle firemních odhadů zisku na akcii (earnings-per-share) pro rok 2018, tak má akcie J&J poměr ceny a zisku (price-to-earnings ratio) 15,7, což je přesně 10tiletý průměr.
To znamená, že J&J je v současné době správně ohodnocen, tedy férová cena je mezi 121 a 130 dolary. Takže investoři nejspíš neuvidí příliš velký růst ceny, ale akcie bude i nadále přinášet svým investorům výnosy díky dividendě. Kombinace 7-9% odhadovaného ročního růstu zisků a dividendový výnos ve výši 2,8% by tak měl velmi pravděpodobně vést k celkovému ročnímu výnosu přes 10%.
Číslo 5: Stryker (SYK)
Stryker je lékařská technologická společnost. Vyrábí zdravotnické produkty ve třech oblastech, mezi něž patří Ortopedie (Orthopaedics), Chirurgie (Medical & Surgical) a Neurotechnologie a páteř (Neurotechnology & Spine). Společnost vykázala v roce 2017 tržby ve výši 12,4 miliardy dolarů.
26.dubna 2018 Stryker představil finanční výsledky za Q1 2018. Čisté tržby vzrostly o 9,7%, zatímco organické tržby vzrostly oproti stejnému čtvrtletí loňského roku o 7%. Upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) ve čtvrtletí vzrostl o 13,5%. Tržby i zisk na akcii (earnings-per-share) překonaly očekávání analytiků.
Prodej v segmentu Lékařské chirurgie (Medical & Surgical) vzrostl o 9,1% a prodej v segmentu Neurotechnologie a páteře (Neurotechnology & Spine) vzrostl o 8,2%. Prodeje v USA vzrostly o 8% stejně jako mezinárodní prodeje. Růst firmy je v posledních letech hnán v před převážně akvizicemi, díky tomu si firma posílila své postavení v odvětví zdravotnických technologií.
Vedení očekává za celý rok 2018 růst tržeb o 6,5-7%. Upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) vedení předpokládá v rozmezí 7,18 až 7,25 dolarů.
Ač má Stryker relativně nízký dividendový výnos, pouze 1%, tak zvyšuje dividendu vysokými procenty. Například 2.května 2018 Stryker zvýšil dividendu o 11%.
Odhad reálné ceny akcie je ve výši 160 dolarů, což představuje poměr ceny a zisku (price-to-earnings ratio) kolem 22. Vzhledem k tomu, že se akcie v době psaní článku obchodují za cenu přesahující 170 dolarů znamená to, že akcie je mírně nadhodnocena, takže další růst PE (price-to-earnings ratio) nelze očekávat. Místo toho budou výnosy investorů záviset na růstu tržeb a růstu dividendy.
Přiměřené očekávání je, že tržby i nadále porostou kolem 10% ročně. Současnému nízkému dividendovému výnosu by pomohlo snížení ceny a tím i snížení poměru ceny a zisku (price-to-earnings ratio). Díky výše uvedenému lze očekávat roční výnos kolem 10%.
Číslo 4: Pfizer (PFE)
Pfizer je jednou z největších farmaceutických společností na světě s tržní kapitalizací ve výši 211 miliard dolarů. Mezi největší oblasti podnikání Pfizeru patří interna (internal medicine), onkologie (oncology), imunologie (immunology), zánětlivá onemocnění (inflammation) a vzácné nemoci (rare diseases). Globální portfolio Pfizeru je založeno převážně na biofarmaceutických přípravcích (biopharmaceuticals), ale zahrnuje také vakcíny (vaccines) a spotřební výrobky (consumer products).
1.května 2018 Pfizer zveřejnil výsledky za Q1 2018. Tržby byly ve výši 12,91 miliardy dolarů a zaostaly za očekáváním o 240 milionů dolarů, ale i tak byly vyšší než ve stejném čtvrtletí předchozího roku a to o 1%. Upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) byl ve výši 0,77 dolarů a překonal odhady o 0,02 dolarů a meziročně vzrostl o 12%. Dvouciferný růst byl hnán především hlavními produkty společnosti, konkrétně Ibrance, Eliquis a Xeljanz.
Pfizer též výrazně investuje do budoucího růstu prostřednictvím posilování svého portfólia. Pfizeru bylo od roku 2011 schváleno 22 klíčových produktů, které pomohou společnosti překonat patentové expirace. Vedení Pfizeru předpokládá, že v příštích 5ti letech obdrží až 30 nových schválení, z nichž 15 má potenciál být tržním trhákem. Vedení očekává, že 7 z těchto 15 bude schváleno do roku 2020. Onkologie je specifickou oblastí v rámci firemního farmaceutického výzkumu.
Obrovský rozpočet na výzkum a vývoj je konkurenční výhodou Pfizeru, neboť dodává společnosti nové výrobky, které lze uvést na trh a které následně přináší obrovské zisky. Pfizer například vynaložil 7,6 miliardy dolarů na výzkum a vývoj mezi roky 2015 až 2017 a vedení společnosti očekává, že v roce 2018 investuje mezi 7,4 až 7,9 miliardy dolarů.
Pfizer očekává v roce 2018 růst tržeb o 1,9% na 5,7%, zatímco zisk na akcii (earnings-per-share) by měl v letošním roce vzrůst mezi 9 až 13%. V příštích 5ti letech vedení předpokládá, že zisk na akcii (earnings-per-share) a dividendy každoročně vzrostou o 5%.
Střední hodnota odhadů zisku na akcii (earnings-per-share) je ve výši 2,95 dolarů. Což znamená, že se akcie PFE obchoduji za poměr ceny a zisku (price-to-earnings ratio) ve výši 12,0. Přičemž 10tiletý průměr je 17, ale 10tiletý průměr byl ovlivněn obdobím let 2014-2016, kdy PE poměr přesáhl 20.
Lze očekávat, že PE se bude i nadále pohybovat kolem 13-14. Což znamená férové ocenění akcie kolem 40 dolarů. V příštích pěti letech by poměr PE (price-to-earnings ratio) mohl přidat k ročním výnosům zhruba 2,4%. Růst ceny a růst tržeb společně s dividendovým výnosem ve výši 3,8% by tak mohl znamenat, že celkový výnos může dosáhnout 11 až 12%.
Číslo 3: AbbVie (ABBV)
AbbVie je výzkumná biofarmaceutická společnost, která byla v roce 2013 oddělena od společnosti Abbott Laboratories (ABT). Dnes má AbbVie přibližně 29 000 zaměstnanců a tržní kapitalizaci ve výši 163,2 miliardy dolarů. Výzkum a vývoj se zaměřuje na následující oblasti: imunologie (immunology), onkologie (oncology), neurověda (neuroscience), virologie (virology) a obecná medicína (general medicine).
26. dubna 2018 firma AbbVie vydala vynikající finanční výsledky za Q1 2018. Společnost dosáhla vynikajícího růstu tržeb i zisků. Čistý zisk vzrostl o 18%, zatímco upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) vzrostl o více jak 40%. Globální tržby za Humiru vzrostly ve čtvrtletí o 11%. Růst zisků Humiry bude i nadále pokračovat, stejně jako z robustního vývoje dalších potenciálních léků pro budoucnost. Například v minulém čtvrtletí tržby léku Imbruvica vzrostly o 38%.
AbbVie také zvýšila odhady pro celý rok. Nyní očekává pro rok 2018 růst zisku na akcii (earnings-per-share) o 38%. Vedení nyní předpokládá upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) v rozmezí 7,66 až 7,76 dolarů.
Vedení společnosti se též domnívá, že tržby Humiry budou i nadále pokračovat v růstu vysokým procentem a to až do roku 2020. Poté vedení společnosti předpokládá, že se vedení ujmou nové produkty.
AbbVie očekává, že prodeje, tedy krom Humiry, dosáhnou do roku 2020 více jak 16 miliard dolarů a více jak 35 miliard dolarů do roku 2025. Vedení očekává, že do roku 2020 uvede na trh 20 nových produktů. Růst firmy a bezpečná dividenda jsou výsledkem výzkumných a vývojových schopností, ABBV vynaložila na výzkum a vývoj v roce 2017 5 miliard dolarů a více jak 4 miliardy dolarů každý rok v letech 2016 a 2015. To jsou výdaje, které udrží prodeje vysoko ještě mnoho let a zároveň jsou tyto investice do výzkumu a vývoje hlavní konkurenční výhodou.
Akcie se v současné době obchodují s poměrem ceny a zisku (price-to-earnings ratio) přibližně 13,5. Od oddělení od Abbottu v roce 2013 má AbbVie průměrný poměr ceny a zisků (PE) 14,2. Pokud by se tedy poměr ceny a zisku (price-to-earnings ratio) navýšil na 15, tak by to znamenalo roční růst o 2,7%. Dle historických výsledků mohou též investoři počítat s růstem zisku na akcii (earnings-per-share growth) kolem 10%. Společně s 3,8% dividendovým výnosem by tak AbbVie mohla v příštích 5ti letech vygenerovat celkovou návratnost mezi 16 až 17% ročně.
Č. 2: Cardinal Health (CAH)
Cardinal Health je též Dividendovým Aristokratem. Akcie mají atraktivní 3,5% dividendový výnos a společnost zvýšila svou dividendu již 33 po sobě jdoucích let.
Cardinal Health je distributor farmaceutických a zdravotnických potřeb (pharmaceutical and medical supply). Obchodní podmínky byly pro Cardinal Health v posledních letech dost náročné, protože ceny farmaceutických výrobků klesají a s tím i marže.
Výsledky za poslední čtvrtletí tyto výzvy na trhu, jimž CAH čelí, přesně odráží. Tržby vzrostly oproti stejnému čtvrtletí loňského roku o 5,7%, protože pokles cen pomohl navýšit tržby. Avšak upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) byl ve výši jen 1,39 dolarů, tedy poklesl o 9%.
Operační zisk farmaceutického segmentu (pharmaceutical segment) klesl v posledním čtvrtletí o 3%, což odráží klesající marže kvůli deflaci (pokles) cen. Lékařský segment (medical segment) naštěstí pokračoval v dobrém výkonu a tržby vzrostly o 15% a provozní zisk vzrostl o 34%.
Jenže farmaceutický segment tvoří téměř 90% celkových tržeb firmy Cardinal Health, což snižuje pozitivní dopad lékařského segmentu.
Přesto všechno je CAH stále velmi výnosný. Společnost očekává upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) v rozmezí 4,85 až 4,95 dolarů. Díky tomu se akcie zdá výrazně podhodnocena. Na základě odhadů vedení firmy pro rok 2018 se akcie obchoduje s poměrem ceny a zisku (price-to-earnings ratio) pouhých 11,3, přičemž odhadovaný férový poměr ceny a zisku je téměř 17, což je 10tiletý průměr.
CAH by tedy mohl v budoucnosti generovat až 8% roční návratnosti a to právě díky zvyšujícímu se poměru ceny a zisku (PE). Dále se zdá, že CAH má potenciál 5% růstu ročních zisků díky stabilizaci podnikatelského prostředí. Takže společně s 3,5% dividendovým výnosem by celkové výnosy mohly dosáhnout téměř 17% ročně.
Č. 1: Owens & Minor (OMI)
Na prvním místě se umístil distributor léků – Owens & Minor, který nabízí služby distribuce (distribution), dopravy (transportation) a datové analýzy (data analytics). OMI je menší než CAH, ale potýká se úplně stejně s obtížným provozním prostředím.
10. února 2018 společnost zveřejnila finanční výsledky za Q1 2018. Zisk na akcii (earnings-per-share) byl ve výši 0,43 dolarů, což bylo 0,04 dolarů pod odhady analytiků. Čtvrtletní tržby byly ve výši 2,37 miliardy dolarů, tedy meziroční růst o 1,7%, ale též zaostaly za očekáváním o 20 milionů dolarů.
Společnost se snaží o obrat, investuje do růstových iniciativ, jako jsou akvizice. Owens & Minor například získal společnost Byram Healthcare, což je distributor, který dodává zdravotnické prostředky přímo pacientům. Tato akvizice posílila postavení Owens & Minor v sektoru domácí péče. Byram navýšil tržby OMI v prvním čtvrtletí o 118 milionů dolarů.
V první čtvrtletí 2018 OMI též dokončilo akvizici firmy zabývající se chirurgií a prevencí infekce (surgical and infection prevention) – Halyard Health. Tato akvizice rozšiřuje portfolio Owens & Minor o nové zdravotnické potřeby, jako jsou sterilizační obvazy, chirurgické závěsy a šaty pro lékaře, roušky na obličej, ochranné oblečení a rukavice. Tato akvizice je součástí širšího přeskupování portfolia Owens & Minor.
Zdá se, že obrat Owens & Minor bude nakonec úspěšný. Distribuce zdravotní péče je nadále růstový průmysl, který je hnán především demografickými změnami. USA je stárnoucí společnost a Owens & Minor má silnou konkurenční výhodu. Distribuuje přibližně 220 000 lékařských a chirurgických výrobků do asi 4 400 nemocnic.
Krátkodobý růst Owens & Minor byl negativně ovlivněn akvizicemi a dalšími investičními výdaji, avšak z dlouhodobého hlediska by se tyto výdaje měly vyplatit. Vedení společnosti se domnívá, že po dotažení těchto akvizic do zdárného konce, firma dosáhne dlouhodobého ročního růstu tržeb mezi 8 až 10%.
Takže prozatím mají DGI investoři jedinečnou možnost koupit akcie s výraznou slevou vůči férové hodnotě. Střední hodnota odhadů zisku na akcii (earnings-per-share) pro rok 2018 je ve výši 2 dolary. Takže poměr cena a zisku (price-to-earnings ratio) je pouhých 8,1!!! OMI si zaslouží PE ve výši alespoň 14-15, protože Owens & Minor má pevné vztahy se svými zákazníky a vysoce ziskový obchodní model. Owens & Minor zaujímá vedoucí postavení v řadě kategorií svých produktů.
Z výše uvedeného vyplývá férová cena akcie Owens & Minor kolem 29 dolarů za akcii. V příštích 5ti letech by návrat k reálné hodnotě měl přinášet investorům návratnost asi 12% ročně. To jasně ukazuje jak nízké je současné ocenění.
Pokud Owens & Minor splní své dlouhodobé odhady růstu tržeb, tak by roční výnosy mohly dosáhnout až 26%, při započítání růstu tržeb a 6,5% dividendového výnosu. Taková vysoká míra očekávaného výnosu činí z Owens & Minor nejlepší dividendovou akcii v oblasti zdravotní péče.