Do čeho lze investovat, pokud nemáte stovky tisíc ani hodně zkušenosti?
Do čeho lze investovat, pokud nemáte stovky tisíc ani hodně zkušenosti?
Už dávno není jediná možnost zhodnocení peněz vkladní knížka, stavební spoření či spořicí účet. Naštěstí si dnes můžete vybírat z řady investičních produktů a programů. Mnohé z nich jsou přitom mnohem výhodnější a efektivnější než zmiňované produkty.
Starat se o své peníze je důležité, a i vy můžete změnit postoj k financím, protože lepší je být investorem než střadatelem.
Začátky investování jsou prý obtížné… ale není to tak úplně pravda. Nepotřebujete desítky let zkušeností ani dokonalou orientaci na finančních trzích. S trochou úsilí se základy nezbytné pro využívání jednoduchých investičních produktů může naučit každý.
Přesvědčte se o tom sami zde v našem článku.
Proč vlastně investovat?
Spořicí účty a stavební spoření vám nabízí jistý výnos a relativní pocit bezpečí, neboť je přece poskytují veliké bankovní instituce. Smutné ale je, že i když se tyto instituce tváří velice lidumilně, jimi nabízené zhodnocení je velmi malé. Jediný, kdo skutečně vydělává, je banka.
Nabízí vaše současné spořicí produkty zhodnocení alespoň 3 % ročně? Pokud ne, možná byste měli raději zvážit nějaké investování, neboť vaše peníze každý rok ztrácejí hodnotu.
Jedině, pokud je dosažená procentuální hodnota zhodnocení nad úrovní inflace, jste vaše peníze reálně zhodnotili. V opačném případě by kupní síla peněz klesala. Zajímavou formou ochrany proti inflaci mohou být například v poslední době často zmiňované státní protiinflační dluhopisy, avšak jejich velikou nevýhodou je prakticky nulová likvidita.
Jak mohu začít investovat?
Začátek může vypadat složitě, ale jděte na to krok po kroku a půjde to dobře. Jako první byste si měli udělat jasno v několika otázkách:
- Budete investovat jednorázově, nebo pravidelně (např. měsíčně)?
- Kolik peněz budete investovat, aniž byste ohrozili svou finanční stabilitu?
- Jakou likviditu požadujete? V případě dluhopisů pravděpodobně nebude možné investici ukončit před smluveným datem. Pravý opak jsou kryptoměny (co jsou kryptoměny?), u kterých je možné peníze kdykoliv převést na bankovní účet. Likvidita není jediný parametr, ale jedná se o důležitý aspekt investování. Udělejte si jasno v tom, zda budete požadovat možnost předčasného ukončení.
- Jakou míru rizika jste ochotni podstoupit? Riziko je ohrožení investice, že bude ztrátová (např. že se nedočkáte zpět jistiny dluhopisu) nebo proměnlivost vývoje investice v čase (např. fondy mohou krátkodobě klesat, prodělávat). Kromě toho, vyšší riziko by se mělo pojit s vyšším výnosem.
- Jaký je váš časový horizont, tedy jak dlouho plánujete investovat? Jedná se o spoření na důchod, tedy např. 30 let, nebo třeba chcete jenom výhodněji udržovat svůj finanční polštář? Tomu by měl odpovídat charakter investice, kterou si vyberete.
Zkuste si v klidu sednout a promyslet tyto aspekty. Pomůže vám to nejen s výběrem vhodného investičního nástroje, ale také si uděláte jasno v tom, co vlastně od investování očekáváte a jestli je to reálné.
Jaké existují jednoduché investice vhodné i pro nezkušené investory?
Nyní se podíváme, jaké typy produkty by pro vás mohly být vhodné, zejména pokud o investování doposud moc nevíte.
- Dluhopisy
Dluhopis je cenný papír, který koupíte od nějaké firmy. Za to budete dostávat stanovený úrok. Na konci prodáte firmě dluhopis zpět za jeho jmenovitou hodnotu. Vyplácené úroky obvykle zdaní firma a vy se tak nemusíte o nic starat. Stačí dobře vybrat. Jedná se o jednoduchou formu investování, která přináší pasivní příjem.
- Komodity
Vlajkovou lodí komodit je zlato. Mimo to můžete nakupovat také platinu, stříbro, měď, kukuřici a jiné komodity. Obecně se zlato považuje za bezpečný přístav investování, neboť z dlouhodobého hlediska cena zlata stále roste. Můžete tak své úspory ochránit před inflací, a ještě je zhodnotit.
Komodity lze nakupovat jednak ve své fyzické podobě, kdy budete vlastnit např. investiční slitky, ale také jako ETF prostřednictvím brokera (tedy v nehmotné podobě).
- Podílové fondy
Jednoduchá varianta zhodnocení peněz. Výhodou je poměrně dobrá likvidita a možnost zvolit si odpovídající úroveň rizika. Obecně jsou volatilnější a tím i rizikovější akciové fondy. Zpravidla stabilnější bývají nemovitostní fondy. Mimo to existují také komoditní fondy nebo tzv. fondy fondů.
Jaké existují investice pro mírně pokročilejší investory?
- ETF
Exchange traded fund (burzovně obchodované fondy) lze obchodovat prostřednictvím brokera, což je relativně snadné a rychlé a peněžní prostředky jsou vysoce likvidní. Výběr konkrétní podoby portfolia i strategie může být náročnější, ale potenciál této investice je vyšší. Jednou z možných ETF může být např. obchodování burzovních indexů. Tedy vaše investice potom bude tyto indexy kopírovat.
Jedná se o poměrně jednoduchou investici, při které dosáhnete nižších poplatků, než jaké jsou nabízeny u fondů. Výsledkem ale může být stejné nebo ještě vyšší zhodnocení vašeho portfolia.
- Kryptoměny
Kryptoměny jsou velmi volatilní (tzn., že jejich hodnota v čase rychle roste i strmě padá). To je na jednu stranu sice nebezpečné, avšak na druhou stranu také velká příležitost. Pokud dokážete správně zhodnotit situaci na trhu, můžete investicí do kryptoměn slušně vydělat. Potenciál zhodnocení je tedy značný, ale je na místě také obezřetnost. Kryptoměny vám mohou vydělat klidně 200 % za den, ale samozřejmě také prodělat.
- Akcie
Velice zajímavou a stále hojně oblíbenou variantou je nákup konkrétních akciových titulů. Výběr ale není úplně jednoduchý, vyžaduje určitou znalost ekonomie, trhu i financí. Dále se nabízí také obchodování akcií, tedy spekulace na cenu akcií. Pro nováčky může býtvhodná investiční strategie nakupování akcií dividendových králů.
Kdo to je a jak přesně tato strategie vypadá? Jsou to vlastně firmy, které vyplácí část svého zisku akcionářům. Ve skrze pak lze vydělávat pouze z držení těchto akcií. Dividenda se běžně pohybuje od 3 do 8 % z ceny akcie. Jelikož cena akcie dlouhodobě v čase (zpravidla) roste, roste s ní i dividenda.
Pokud vás něco z článku zaujalo nebo byste si chtěli s něčím nechat ještě podrobněji poradit, napište nám do komentáře. Rádi vám poradíme. Přejeme hodně úspěchů!
Připravil: Finex.cz
Dovolil bych si ohledne kryptomen par pripominek. Pokud chcete koupit napr. BTC a nechate ho s urcitym rizikem lezet na burze tak fajn, ale pro vetsinu burz (krome USA) neni krome AML/KYC zadna regulace, pojisteni vkladu, velmi caste hacky, pomaly support atd. Pokud bys te uvazovali o cemkoliv jinem nez BTC, tak to vyzaduje pomerne velke mnozstvi studia, abyste pochopili pripadny potencial a realnou sanci na zhodnoceni. Vubec bych se nebal oznacit 90-95% dnesnich kryptomen za zbytecnost (ci podvod) a z toho duvodu si myslim, ze vstupovat do tohoto prostoru vyzaduje mnohem vetsi znalosti nez pro akcie nebo cokoliv jineho. Dalsi kapitola je to, kdyz se nechcete na zadnou burzu spolehnout a uvazujete o vybrani prostredku do nejake HW penezenky, kde pak kazda chyba vetsinou znamena ztratu prostredku. Kdyz kupujete akcie, je to cast podniku, kde si umite predstavit business model a vnitrni hodnotu toho podilu. Pokud kupujete kryptomenu, vyzaduje to mnohem vetsi znalosti, abyste te obrovske volatilite byli schopni odolat.
Popravdě mne zaujalo, žes neuvedl crowdfundingy typu P2P a estateguru.
Já jsem na tom začal a všem to vřele doporučuju…
Je to jednoduché, s minimální volatilitou, lze tam sypat po minimálních částkách, má to vcelku vysokou likviditu.
připojím si affily, kdyby se chtěl někdo taky připojit (u obojího je odměna já:partner fifty:fifty)
https://www.mintos.com/cs/l/ref/BRYI9Z
https://estateguru.co/investor-referral/?userPromotionCode=EGU17332
Ahoj, zajímalo by mě, co si myslíte o serverech, kde lze kopírovat úspěšné obchodníky na burze nebo sázkaře… viz třeba tady: https://www.jaknasazeni.cz/automaticke-kopirovani-uspesnych-sazkaru/ Jsem na investice úplně blbá, potřebuji se s někým „svézt“ a tohle mě fakt zaujalo. Používáte někdo tyhle servery? Znáte nějaký věrohodný server, kam se nemusím bát poslat peníze?
Osobně bych do toho nešel. Osobní zkušenost nemám, ale od pár lidí, co něco podobného zkoušeli, jsem slyšel, že výsledky jsou dost často falšovány nebo následně měněny, aby to vypadalo, že ten jejich „systém“ funguje.
To už radši investuj do do nějakého indexového ETF, než do tohodle.
Ahoj,
automaticky nekopíruj, založ si vlastní inv.účet a 1x/týden/měsíc se nech se inspirovat např. zde:
https://www.tipranks.com/bloggers/top
Jedná se o hodnocení bloggerů a jejich tipů. Jsou tam i profíci, instituce, ale to jsou spíš „ranaři“.
Já se vždy dívám na dva parametry dotyčného:
Success rate= % úspěšných investic
Average Return= průměrná ziskovost investic (hodnoceno po 1r)
Pozor, někteří hledači start upů/tech investoři mají velkou % návratnost, ale většina tipů nedopadne…tak vybírej investora.
Hned ten první (Dividend Sensei) má rozumné nedávné nákupy: ABBV, AMZN, MO, ENB, MFC, PRU, PM, BIDU.
Ať se daří!
Glueless
Zdravím, měl bych dotaz ohledně investic do umění. Již delší dobu přemýšlím nad koupí nějaké starožitnosti, abych ji za nějakou dobu ,,střelil“ 🙂 Našel jsem tyto Francouzské hodiny: https://www.antikart.cz/p/francouzske-reprezentativni-krbove-hodiny/
měl bych k nim dotaz, ohledně údržby. Jak může být taková údržba drahá a nákladná, aby se kousek nezničil? Máte někdo zkušenosti nebo typy?
Děkuji za všechny odpovědi 🙂
Já myslím, že tento dotaz byste měl směřovat spíš na nějaké hodinářské fórum, např. sem: https://forum.chronomag.cz/
Není zač.
Obávám se, že Skeptik má pravdu, tohle je naprosto, ale úplně mimo náš obor.
Pokud zvážíte všechna pro a proti, představují burzovně obchodované fondy dobrý způsob, jak diverzifikovat své investice o zahraniční aktiva. Neinvestujte však všechny volné peníze do ETF. Zaprvé, pohyby indexů jsou nepředvídatelné: z růstu indexu můžete těžit, ale také o část své investice přijít. Za druhé, většina burzovně obchodovaných fondů je oceňována v měnách. Cena jednotky závisí nejen na kolísání indexu, ale také na směnném kurzu.
Taktéž jsem úplný nováček a chci se naučit obchodovat. Zatím využívám platformu, kterou mi doporučil můj kamarád. Jedná se o https://www.robomarkets.cz/beginners/analytics/economic-calendar/ . Celkem fajn mi přišla funkce výše zmíněného kalendáře, kterou jakožto naprostý začátečník dost ocením. S přehledem si můžu pohlídat, kdy a jaká firma zveřejní své „annual reports“. Pokud byste někdo znal lepší platformu, tak si rád přečtu Váš názor. Je mi jasné, že je potřeba mnoho znalostí a že investovat na blind je holý nesmysl. Doufám, že se mi podaří alespoň vydělat nějaké drobné na pivo.
Pokud máš dobrýho brokera, jako např. Lynx (IB), tak oznámení o čtvrtletních reportech mi chodí emailem nebo, pokud chceš mít opravdu záplavu emailu, si můžeš reporty objednat (subscribe) na IR webu každé firmy, která Tě zajímá.
Kdysi jsem to tak měl, jenže mazat 100+ emailů každý týden mě vcelku rychle přestalo bavit. Takže teď už mám jen oznámení od Lynx a naprosto to stačí.
Tož už to dělám nějaký pátek a jak mi řekl jeden můj známý hned na začátku: počkej 4 roky a uvidíš tu gulu jak se valí z kopca (zdravím Roberta) … a měl pravdu … první 4-5 let je to fakt jen kulička, kterou musíš z „teho kopca furt žďuchát“, ale pak se to rozjede a už je vejráš jak tele na nový vrata jak se to valí samo.