Enbridge – kanadský potrubář pod americkým tlakem
Enbridge (ENB) je kanadská nadnárodní energetická společnost se sídlem v Calgary v Albertě s tržní kapitalizací téměř 70 miliard dolarů. V současné době má jeden z nejvyšších dividendových výnosů mezi kanadskými energetickými akciovými společnostmi.
Potrubí firmy Enbridge přepravuje 25% surové ropy vyrobené v Severní Americe a 20% zemního plynu spotřebovaného v celých Spojených státech.
Úvod
Když se podíváme na cenový graf, tak vidíme, že po březnovém poklesu se cena držela plus mínus v rovině – v rozmezí 25 až 35 dolarů za akcii. A to jak díky dopadům pandemie na firemní podnikání, tak obav z nástupu nového prezidenta Bidena v USD, který se celou svou kampaň ostře vymezovat proti energetickým společnostem.
Společnost funguje v sektoru energetické infrastruktury = ropovody a plynovody. Ale v posledních letech velmi investuje do obnovitelných zdrojů. Do roku 2030 chce snížit svůj výdej skleníkových plynů o 35% a do konce roku 2050 chce mít nulové emise.
Od roku 2002 firma investuje do větrných farem a na stavbu projektů pro přenos energie z obnovitelných zdrojů vyčlenila 8 miliard dolarů. Dnes má firma 22 větrných a 7 slunečních elektráren.
Ač by si to mnozí velmi přáli, tak ropa a její nutnost pro současný svět do roku 2050 nezmizí. To co denně slyšíme v TV od našich nebo EU politiků jsou číré fantasmagorie. Svět jako ho známe dnes, tak za posledních 100 let na ropě vyrostl a myslet si, že se od ní dokážeme odstřihnout v přístích 10-20ti letech je číré bláznoství.
Firma se interně dělí na čtyři části:
- potrubí pro kapaliny
- potrubí pro zemní plyn
- veřejné služby
- energetiku
Firemní portfólio
Enbridge je vysoce diverzifikovaná firma. Potrubní infrastruktura protíná USA skrz na skrz. Firma spravuje jak ropovody, tak plynovody, ale i distribuční potrubí.
Enbridge provozuje nejdelší přepravní systém potrubí pro přepravu ropy, plynu a kapalin na světě – s 27 562 km potrubí přes Severní Ameriku. Ve Spojených státech je 13 883 km potrubí, které se napojuje na 13 679 km potrubí v Kanadě. Systém plynovodů propujuje 30 amerických státu a 5 kanadských provincií.
Firma je číslo jedna v přepravě ropy – s 25% tržním podílem a číslo dvě v přepravě zemního plynu – s 20% tržním podílem.
Jak ukazuje obrázek výše, tak celých 53% zabírá přeprava tekutin, 29% přeprava plynu, 13% distribuce plynu a 5% elektrická energie.
Jak se snaží (bude dále snažit) svět omezovat závislost na ropě, tak poroste význam zemního plynuněčím se ta energie prostě nahradit musí. Proto zaměření firmy na přepravu právě zemního plynu je pozitivní zprávou pro investory.
Navíc zemní plyn je již dnes v mnoha státech nepostradatelný, slouží pro výrobu elektrické energie nebo k topení v domácnostech. Proto infrastruktura, kterou firma dnes vlastní je a bude nenahraditelná. A to především proto, že za prezidenta Bidena bude obrovský problém získat povolení na výstavbu nových ropo/plynovodů, ale o tom dále v části Rizika.
Díky této infrastruktuře jsou peněžní toky firmy neuvěřitelně odolné a budou firmě generovat dostatek pěnez i v budoucnosti.
Výhodou jsou především nízké náklady na přepravu, což firmě zajišťuje dostatek poptávky po jejich službách. Enbridge má nejnižší náklady na přepravu a to je značná konkureční výhoda.
Další obrovskou konkureční výhodou je, že většina firemních potrubí je napojena z/do Mexického zálivu, který je jedním z největších refinerských center světa.
Firemní distribuční síť dodává plyn více jak 170 milionům lidí a denně firma dodá cca 283 milionů metrů krychlových plynu. Mezi největší energetické společnosti, kterým Enbridge dodává plyn patří např. společnosti Consolidated Edison (ED), Duke Energy (DUK) nebo National Grid (NGG).
Obnovitelné zdroj
Na rozdíl o většiny konkurence se vedení firma Enbridge od roku 2002 silně angažuje (diverzifuje) v obnovitelných zdrojů. Jak jsem již uvedel výše, tak firma má podíly na 22 větrných a 7 solárních farmách, 1 geotermálním projektu a 1 hydroelektrárně.
Enbridge má výrobní kapacitu ve výši 4 634 MW energie s nulovými emisemi, část již je v provozu a další jsou ve výstavbě.
Zelená bude hlavní téma letošního roku v USA a to díky prezidentu Bidenovi, který již v prvních dnech své funkce stihl podepsat několik exekutivních příkazů, např. zrušení povolení výstavby potrubí Keystone XL. To sice nebude mít na Enbridge vliv, protože tento ropovod projektovala a měla stavět firma Williams Companies (WMB), ale Enbridge má ve výstavbě ropovod Line 3, tak ten snad Bidenovi vadit nebude.
Firma je jednou z největších výrobců energie z obnovitelných zdrojů v USA a zelenou energií zásobuje více jak 1,8 milionů domácností.
Vedení má velké plány především v přímořských oblastech, kde chce v přístích letech investovat do výstavby větrníků asi 5,5 miliardy kanadských dolarů ročně! To si firma může bezproblémů dovolit, protože má přístup k nízkonákladovému kapitálu – až 18 miliard kanadských dolarů.
Dnes Enbridge vlastní 4,6 GW výrobních kapacit z obnovitelných zdrojů a vedení plánuje toto číslo v následujících několika letech zdvojnásobit.
Dluh
Zadlužení společnosti každý rok klesá a očekává se, že i v následujících dvou letech dále klesne:
Rok | Dluh/EBITDA |
2018 | 4,97 |
2019 | 4,9 |
2020 | 4,88 |
2021 | 4,69 |
2022 | 4,27 |
Pro Utility je jako bezpečný poměr Dluh/EBITDA považován poměr pod 5.
Vedení firmy cílí na rozmezí 4,5 až 5, při zachování přístupu k 14ti miliardám likvidity:
Investice
Vedení nadále pokračuje v investicích do růstových projektů. Firma již investovala 6 miliard a dalších 10 miliard plánuje ještě investovat.
Vedení má detailně vypracovaný růstový plán, který by měl zajistit růst DCF, z kterého Utility firmy vyplácí dividendu.
Vedení očekává, že zakončí fiskální rok 2020 s nadbytečnou likviditou ve výši 4 miliard dolarů. K tomu je třeba přidat ještě úspory ve výši až 300 milionů dolarů. To by mělo vést k ještě nižšímu poměru dluhu k EBITDA, než jaký očekávali analytici a to k přibližně ve výši 4,7.
Rizika
Analytici předpovídají pro investici do firmy Enbrige výnos až 27% CAGR. To však znamená, že zde musí být i dost velké riziko, protože tak velký výnos není nikdy bez rizika.
Výhodou je, že firemní ziskovat není přímo vázána na ceny přepravovaných komodit. Ovšem na druhé straně poptávka po přepravovaných komoditách je vysoce cyklická a to může být pro Enbridge problém.
Zákazníci se totiž mohou rozhodnout některé projekty urychlit = Enbridge nebude mít dostatek přepravních kapacit; nebo nějaký projekt zrušit = Enbridge bude mít nevyužitou přepravní kapacitu. Toto je dnes těžké předpovědět, takže plánovat přepravní kapacity, či výstavbu nové infrastruktury je těžké.
Regulovaná část firmy navíc podléhá rozmarům politiků a jejich snahám zalíbit se obyvatelstvu. A tedy některé náklady firma nebude možná moci přenést na zákazníky nebo třeba jen z části.
S novým prezidentem bude též zřejmě velmi obtížné získat povolení pro výstavbu nové infrastruktury a to co již ve výstavbě je, může být také zakázáno dostavět. To by pro firmu znamenalo mnoha milionové odpisy ztrát.
Ocenění
Výše uvedených rizik si je Pan Trh velmi jasně vědom a proto je ocenění akcií velmi nízké. Cena v rozmezí 30-35 dolarů za akcii je hluboko pod férovou cenou, která se je v rozmezí 43-50 dolarů za akcii.
Avšak nízké zadlužení, růst DCF a růst dividendy by společně měly vést k až dvouciferným výnosům akcionářů. (dolary na následujícím obrázku jsou kanadské)
Dividenda
Ač se dají akcie firmy Enbridge koupit na americké NYSE, tedy za dolary, tak ale firma vyplácí dividendu v kanadských dolarech.
Zde pozor na brokery! Ne všichni daní dividendu správně = 15%, ale špatně 30%. Proto doporučuji si u Vašeho brokera nejdřívě ověřit jak dividendu daní, než akcie firmy Enbridge koupíte.
Protože nakupujeme akcie v USD, ale dividenda je vypláceny v CAD, tak do výše dividendového výnosu vstupuje ještě navíc i konverzní kurz. Dividendový výnos tak kolísá v rozmezí 7,5 až 7,9% (při ceně mezi 33-34 USD za akcii).
Závěr
Enbridge je největší kanadskou energetickou společností, i když působí převážně v USA. Je to obrávská společnost, která dodává ropu a zemní plyn na celý severo-americký kontinent a s významným zaměřením v oblasti obnovitelných zdrojů energie.
Vedení společnosti investuje miliardy dolarů do růstových projektů ročně. I když dluh společnosti je vysoký, tak každým rokem klesá a je ve zvládutelné výši.
Společně s cca 8% dividendou a pro-růstovými projekty je tak společnost v následujících letech svým investorům přinést až dvoucifernou návratnost investovaných prostředků.
Rizikem je zde především nový americký prezident, jehož exekutivní příkazy mohou firmě, obecně všem společnostem operujícím v ropném sektoru, uškodit.
Cena lehce na 30 dolarů za akcii je tak vhodná pro vstup s budoucím příkupem, když/pokud by šla cena níže.