Exxon Mobil nebo Chevron, který si vybrat pro rok 2018?
Jak se zdá, tak momentálně neexistuje nedostatek akcií z energetického sektoru, které platí slušné dividendy, takže máme z čeho vybírat. Zde je seznam 294 energetických firem platících dividendy. Dividendových Aristokratů je 53 a jsou to akcie z indexu S&P 500, které platí dividendu již 25 a více let, navíc dividendu každý rok zvyšují. Zde je seznam všech 53 Dividendových Aristokratů.
Integrovaný ropný a plynárenský gigant Exxon Mobil (XOM) a Chevron Corporation (CVX) jsou těmito dvěma Dividendovými Aristokraty. Navzdory působení v cyklickém a často velmi volatilním průmyslu, tak Exxon a Chevron zvýšily své dividendy již po více jak 30 let. Nabízejí též bezpečné dividendové výnosy ve výši 3,7%. Obě společnosti oznámily čtvrtletní výdělky v pátek 2. února 2018 a trh v obou případech reagoval negativně. Exxon klesl o 6% a Chevron klesl o 3%. V tomto článku si firmy porovnáme z hlediska jejich výdělků a řekneme si proč obě společnosti nadále zůstávají vysoce kvalitními akciemi z pohledu DGI investora.
Přehled výnosů
Exxon i Chevron jsou integrované společnosti, což znamená, že provozují vyvážené obchodní modely ve všech oblastech ropného a plynárenského průmyslu. Segment „upstream“ zahrnuje průzkum a výrobu ropy a zemního plynu. Mezi následné činnosti pak patří rafinace a marketing. Obě firmy mají též následné chemické podniky.
V Q4 2017 Exxon vykázal upravený zisk na akcii (adjusted earnings per share) ve výši 0,88 dolarů a tržby ve výši 66,52 miliardy dolarů.
Obě čísla představují silný růst oproti Q4 2016. Tržby vzrostly meziročně o 18%. Bohužel ale obě čísla byly menší než očekávání analytiků. Ti předpokládali, že Exxon vykáže 1,03 dolarů na akcii a tržby o 7,79 miliardy dolarů vyšší, tedy tržby byly 14% pod odhady.
Chevron vykázal za poslední čtvrtletí roku 2017 zisky ve výši 3,4 miliardy dolarů, tedy 1,64 dolaru na akcii. Zisk však zahrnoval 2 miliardy dolarů z daňové reformy. Když daňové zvýhodnění vyloučíme, tak Chevron vykázal zisk na akcii (earnings per share) ve výši 0,72 dolarů. Analytici však opět očekávali zisky vyšší a to ve výši 1,22 dolarů na akcii. Zisk Chevronu tak byl o 41% menší než odhady.
Daňová reforma byla pro obě společnosti velkým přínosem. Provoz, upstream a především průzkum a výroba, byly velmi dobré, jak pro Exxon i Chevron. Není se moc čemu divit, ceny ropy i zemního plynu v roce 2017 rostly. Zisky Exxonu v Q4, s vyloučením daňové reformy, se zvýšily o 1-2,5 miliardy dolarů, což bylo způsobeno právě vyššími cenami. Ceny se zvýšily o více jak 10 dolarů za barel. Zisky Chevronu v upstream segmentu vzrostly v Q4 na 5,3 miliardy dolarů, v porovnání s 930 miliony dolarů v roce 2016. Jenže tento výsledek byl podpořen daňovou reformou ve výši 3,3 miliardy dolarů.
Za hlavní viníky zklamání obou společností tak lze označit rafinaci. Mimo USA rafinace Exxonu vytvořila zisky ve výši 646 milionů dolarů, což je o 33% méně než ve stejném čtvrtletí před rokem. Chevron vykázal pokles zisku v tomto segmentu dokonce o 75%. Mezinárodní rafinérská část Chevronu tak byla mnohem horší jak Exxonu, což vedlo k mnohem většímu odchýlení mezi skutečností a odhady analytiků, takže se zdá, že Exxon měl lepší čtvrtletí.
Perspektivy růstu
Rok 2018 doufejme bude dalším růstovým rokem pro Exxon Mobil i Chevron. Růst bude podporován novými projekty, které mají obě společnosti pro letošní rok naplánované. Vyšší ceny ropy by měly v roce 2018 urychlit růst zisků, než tomu bylo dosud. Nejvýznamnějším projektem Exxon Mobil by mohlo být pobřeží Guyana.
V Q3 2017 Exxon Mobil dokončil průzkum vrtu Turbot-1 na pobřežní oblasti Guyana, což je již pátý nález v Guyane. V Q4 Exxon oznámil šestý nález ropy na pobřežní oblasti Guyana a dokončení výzkumného vrtu Ranger-1. Exxon odhaduje, že v oblasti pobřeží Guyany je až 3,2 miliardy vytěžitelných ropných ekvivalentů. Guyana tak bude hlavním motorem budoucího růstu produkce Exxonu. V prezentaci pro analytiky v roce 2017 Exxon odhadl, že roční produkce by měla do roku 2020 vzrůst až na 4-4,4 milionu barelů denně.
Mezi nejdůležitější projekty Chevronu patří jeho zaměření na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Austrálii, Gorgonu a Wheatstone.
Tyto projekty mají velkou budoucnost. Gorgon i Wheatstone mají dohromady výrobní kapacitu více jak 24 milionů tun zemního plynu ročně. Po mnoha letech vývoje tyto dva projekty konečně přináší zisky. Projekt Gorgon začal v loňském roce dodávat přes 80 nákladních lodí LNG. 8. října 2017 Chevron oznámil, že dosáhl i první produkce ve Wheatstone. Při plné kapacitě dodá Wheatstone 8,9 milionu tun LNG ročně. A protože jsou v Austrálii, tak jsou perfektně geograficky umístěné, aby posloužily rostoucí poptávce po energii v Asii. Tyto projekty budou mít obrovský pozitivní dopad na cash flow Chevronu a to hned dvěma způsoby. Za prvé, po jejich uvedení do provozu představuje významný růst výroby. V Q4 dodávaly tyto projekty v průměru téměř 400 tisíc barelů ropných ekvivalentů denně. V lednu 2018 však již výroba Gorgonu a Wheatstonu přesáhla více jak 500 tisíc barelů ropných ekvivalentů denně. Navíc Chevron už nebude muset vynakládat další miliardy dolarů na vývoj těchto projektů.
Výhled budoucího růstu se tak zdá být silnější pro Chevron, zejména v oblasti výroby. Chevron zvýšil v roce 2017 produkci o 5% a v roce 2018 očekává další růst o 4-8%. Produkce Exxonu klesla o 3% v Q4 2017 a v příštích několika letech má firma skromnější výhled na růst výroby. Z tohoto důvodu má Chevron lepší vyhlídky na budoucí růst.
Ocenění a analýza dividend
Chevron měl v roce 2017 zisk na akcii (earnings per share) ve výši 4,85 dolarů, akcie tak mají poměr ceny a zisku (price to earnings – P/E) 24,8. Exxon měl v roce 2017 zisk na akcii (earnings per share) ve výši 4,63 dolarů, dle toho má akcie poměr ceny a zisku (price to earnings – P/E) 18,1. Exxon se proto zdá být výrazně levnější než Chevron. Pokud jde o dividendy, obě akcie mají bezpečné výplaty. Zisk na akcii (earnings per share) v roce 2017 snadno pokryl dividendy obou společností. Chevron ve Q4 zvýšil dividendu o 3,7% společně se čtvrtletním ziskem ve výši 1,12 dolaru na akcii. Exxon navýšil dividendu v dubnu 2017 o 2,7%. Obě akcie tak mají dividendový výnos 3,7%, i když budoucí dividendový růst by mohl být vyšší u Chevron, než u Exxonu, a to na základě jeho silnějšího růstového potenciálu.
Závěr
Minulé roky byly pro velké ropné firmy velmi obtížné. Nyní, když cena ropy konečně překročila hranici 65 dolarů za barel, se věci konečně obrací k lepšímu pro ropný a plynárenský průmysl. Exxon i Chevron jsou ziskové společnosti se silnými rozvahami, přestože pokles výroby Exxonu by mohl být v budoucnu důvodem k obavám. Díky tomu by Chevron mohl být lepším ropným Dividendovým Aristokratem pro rok 2018.