Exxon Mobil vyřazen z indexu DOW, tak a co teď?
Jak se zdá, tak po totálním vyděšení totálního výprodeje se nyní Pan Trh vrhá do druhého extrému a to nákupu všeho a za jakoukoliv cenu. To zapříčínilo nebývale rychlý návrat cen na původní hodnoty … po nebývale rychlém propadu.
Na druhé straně barikády stojí především ropné společnosti, které dnes čelí prapodivným žalobám zelených mozků bez jakýkoliv historických znalostí, či tržních a průmyslových zákonitostí.
A tak se společnost S&P Global (SPGI), která spravuje průmyslový index Dow Jones, rozhodla k 31. srpnu 2020 vyřadit firmu Exxon Mobil (XOM) z indexu. Nutno podotknout, že Exxon nebyl vyřazen sám, společně s ním byly vyřazeny ještě firmy Pfizer (PFE) a Raytheon (RTN). Nahrazeny byly firmami Salesforce.com (CRM), Honeywell (HON) a Amgen (AMGN).
Poslední energetickou firmou, která v indexu zůstává, je firma Chevron (CVX).
Důvod pro vyřazení/nahrazení těchto firmem bylo oznámené rozdělení akcií firmy Apple, protože toto rozdělení sníží procento technologického sektoru v indexu.
Vyřazení firmy Raytheon by nemělo být velkým překvapením, které je z důvodu spojení a oddělení části od firmy United Technologies na začátku letošního roku 2020.
To samé platí pro firmu Pfizer, která loni oznámila spojení s firmou Mylan a oddělené části do nové firmy Upjohn – psali jsem zde.
Ovšem skutečným překvapením je vyřazení ropného gigantu Exxon Mobil.
Důvod pro vyřazení
Ovšem skutečný důvod, proč tři výše jmenované firmy vyřazeny z indexu DOW je ten, že Dow Jones Industrial Average je cenově vážený index. To znamená, že při výpočtu indexu je důležitá cena akcie, nikoli tržní kapitalizace firem.
Akcie s cenou např. 100 dolarů, tak má dvakrát větší vliv než akcie s cenou 50 dolarů a desetkrá vyšší než akcie s cenou 10 dolarů … a to bez ohledu na velikost firmy = tržní kapitalizaci.
Ceny jednotlivých vyřazených firem byly k 24. srpnu 2020 následující:
- Exxon Mobil – 42,22 dolarů
- Pfizer – 38,84 dolarů
- Raytheon – 61,88 dolarů
Při použití současného dělitele indexu DOW ve výši 0,147, tak měla každý jeden dolar ceny akcií hodnotu přibližně 7 bodů indexu DOW. Sečtením cen tak dojdeme k 969,21 bodům indexu DOW. Což je nic, v porovnání s hodnotou indexu, která přesahují číslo 28 tisíc.
Ovšem, když se podíváme na nově zařazené firmy … to je jiná cenová písnička …
Ceny jednotlivých zařazených firem byly k 24. srpnu 2020 následující:
- Salesforce – 208,46 dolarů
- Amgen – 235,57 dolarů
- Honeywell – 159,37 dolarů
Při použití současného dělitele indexu DOW ve výši 0,147, tak měla každý jeden dolar ceny akcií hodnotu přibližně 29,5 bodů indexu DOW. Sečtením cen tak dojdeme k 17840 bodům indexu DOW.
I když je Dow Jones jeden z nejstarších akciových indexů, tak vzhledem k mnoha nedostatkům je dnes téměř nepoužitelný.
Příklad: investiční banka Goldman Sachs s tržní kapitalizací přes 71 miliard dolarů a cenou akcií ve výši 207,34 dolarů, má téměř 5x větší vliv na index DOW, než např. Cisco Systems s cena akcií ve výši 42,18 dolarů, ale více jak dvojnásobnou tržní kapitalizací ve výši přes 178 miliard dolarů.
Poznámka: firma Honeywell byla v indexu DOW od roku 1925 (tenkrát se ještě jmenovala Allied Chemical and Dye Corporation), ale v roce 2008 ji nahradila firma Altria Group (MO).
Ale vraťme se zpět k firmě Exxon Mobil.
Úvod + trocha historie indexu DOW
Exxon Mobil byl součástí indexu DOW již od roku 1928, tenkrát tedy ještě pod názvem Standard Oil Co. Johna D. Rockefellera.
Nejdéle v indexu DOW byla firmy General Electric (GE), která byla po 110 letech v roce 2018 vyřazena. Exxon Mobil má druhou nejdelší historii s 91 roky v indexu … a bohužel již skočila.
Průmyslový idnex Dow Jones byl poprvé představen v roce 1896 a firma Exxon Mobil byla do něj přidána v roce 1928. Na druhé straně index S&P 500 byl formálně oznámene až 4. března 1957 a trvalo ještě dalších 20 let než Vanguard nabídnul indexový fond založený S&P 500 indexu – 31. srpna 1976. Tož je to trošku ironie, že Exxon Mobil je z indexu DOW vyřazen též 31. srpna 2020.
Vznik firmy Exxon Mobil se datuje do roku 1870 a během následujích desítek se z ní stal globální gignat, který má celovětové zastoupení.
Dopady koronaviru na Exxon Mobil byl a je enormní. Přitom ještě v roce 2013 to byla největší společnost na světě – z pohledu tržní kapitalizace – dnes ji nahradil Apple (AAPL).
Navzdory poklesu ceny má Exxon Mobil stále potenciál generovat svým investorům dlouhodobé výnosy a to i přesto, že jsou dnes hlavní akciové indexy na svých historických maximech.
Přehled
Firemní portfólio aktiv se dělí do tří sektorů:
- upstream
- downstream
- chemical
Co je, ale velmi důležité je to, že Exxon má jedno z nejrozmanitější portfólio ze všech ropných firem. To firmě dovoluje minimalizovat celkové poklesy, protože pokles v jednom sektoru je kompenzován růstem v druhém.
Dále je velmi důležité, že se firmě daří své portólio rychle rozšiřovat o další těžbu a zdroje, např. v Guyaně a v Permské pánvi. To firmě zajistí další růst v blízké budoucnosti.
Sektory Downstream a Chemical také pokračují v uvádění nových projektů do výroby. Snižování nákladů zase pomáhá navyšovat marže. Celkově se tak firmě slušně daří minimalizovat riziko, snižovat náklady a tak maximalizovat příjmy.
Dopady koronaviru
Dopad koronaviru byl na firmu Exxon Mobil opravdu drtivý, tedy tak jako i na všechny ostatní ropné společnosti. Lidi přestali cestovat, letecký průmysl v úplně zastavil. Zásobníky ropy a plynu byly naplněny téměř po okraj a tak všechny ropné firmy světa začaly snižovat těžbu a uzavírat vrty.
To ovšem bude mít dlouhodobé důsledky.
Uzavřít vrt nebo snížit těžbu lze relativně velmi snadno, ale znovu vrt otevřít nebo vyvrtat nový, to již není otázka hodin, ale dnů a týdnů.
Vedení k tomu vydala firma následující obrázek, který ukazuje, že ač se poptávka (demand – modrá čára) propadla podstatně hlouběji než těžba (supply – červená čára), tak ale navyšování těžby v druhé polovině roku 2020 nebude poptávku stíhat pokrýt.
To znamená (bude znamenat), že i když se květnový ropný future kontrakt v dubnu prodával za zápornou cenu = prodávající platil kupujícímu, aby si od něj kontrak koupil, tak v druhé polovině roku 2020 se taky lehce může stát, že ropy/plynu bude „nedostatek“. Zásobníky naopak budou téměř prázdné a tak ceny opět vyletí do výšin.
V Q1 a Q2 2020 se však propad poptávky silně promítl do firemní rozvahy. Firma tak v Q2 2020 vykázala hrozivé ztráty – právě z důvodu prudkého poklesu cen a poptávky. V Q2 2020, tak firma vykázala 3 miliardy dolarů ztrátu, v porovnání s 2,3 miliardami zisku v Q1 2020.
Tento prudký pokles mezi Q2 a Q1 byl způsoben poklesem marží o 5,3 miliardy dolarů a poklesem poptávky o 0,6 miliard dolarů.
Růstové příležitosti
Ale abych jen nekritizoval, tak se nyní podíváme na to, jaké má firma příležitosti pro budoucí růst.
Permian
Asi nejzajímavější je příležitost pro růst v Permain pánvi.
Permian pánev má dle průzkůmu možnost dodávat až 10 miliadar barelů, jenže Exxon zde zatím těží pouhých 700 000 barelů! Přitom plné kapacity těžby by, dle odhadů vedení, měla firma dosáhnout až v roce 2040.
Obrovskou výhodou investic v Permian pánvi je rychlá kapitálová návratnost, což pomůže firmě dosáhnout nákladů 15 dolarů za barel. To by mohlo „zamotat hlavu“ i šejkům v Saudské Arábii, kde je těžba ropy jedna z nejlevnějších.
Ale to rozhodně nění vše. Exxon má v běhu ještě mnoho dalších projektů.
Guyana
Dalším velkým projektem, který bude firmě generovat obrovské zisky je Guyana. Zde, dle prvních odhadů, je ohromujících 8 miliard barelů ropy, Exxon zde vlastní celých 45% a náklady na těžbu by měly být ve výši 25 dolarů za barel – to by znamenalo dalších více jak 70 miliard dolarů tržeb.
Brazílie
Jsou zde rozjeté projekty v Brazílii, kde Exxon vlastní přes 60% těžební plochy.
Mozambik
Dále zde máme Area 4 u pobřeží Mozambiku s potenciálně velkými zásobami LNG.
Šalamounovy ostrovy
A nesmíme opomenout ani Šalamounovy ostrovy, kde Exxon vlastní obrovské plochny nalezišť.
Podobně bych pokračovat dále i se sektory Downstream a Chemical, ale to by jste asi číst nechtěli, tak Vás odkážu na firemní prezentaci, kde je vše přehledně shrnuto.
Finance a rozvaha
Vedení firmy se narozdíl od jiných ropných firem zaměřilo na urychlené a podstné zlepšení finanční rozvahy a likvidity. Společnost navýšila revolvingový úvěra, začala zároveň pracovat na snižování provozních nákladů a kapitálových výdajů. Díky tomu dluh společnosti výrazně vzrostl (na 15 miliard dolarů), ale i přesto zůstává finanční situace společnosti silná.
Konkurenčí firmy toto ve valné většině udělat nemohly a proto především omezovaly investice do průzkumu nových ložisek a snižovaly těžbu. Což bude mít dlouhodobé dopady na celé ropné odvětví.
Je zde, ale značný potenciál pro růst peněžních toků, jak bude růst cena ropy/plynu za barel. Pokud by se cena ropy vrátila na předkrizových 60 dolarů za barel, tak by to znamenalo FCF ve výši 30 miliard dolarů.
To je (by byl) na společnost s tržní kapitalizací ve výši 170 miliard dolarů naprosto vynikající výsledek.
Rizika
Energie bude potřeba i nadále … v rozvíjejících se zemích ještě o dost více než v těch vyspělích. Tedy o spotřebu mít strach nemusíme.
Co se, ale rozhodně změní bude struktura poptávky po enerii. Tzv. zelená energie bude díky „zelenému šílenství“ jistě v nadcházejících letech získávat na popularitě a to, i když ne vždy to bude optimální a ekologické už vůbec ne.
Tedy hlavní riziko je zde zcela zřejmé a tím je (by byl) opětovný výrazný pokles cen ropy a plynu. Protože cena ropy a plynu je pro firmu naprosto zásadní.
Cena ropy ve výši 40 dolarů za barel pro Exxon znamená 40 miliard dolarů. To je, ale pouhých 10 miliard dolarů FCF. Když by cena klesla na 30 dolarů za barel, tak by to znamenalo nulový FCF!
Prozatím se zdá, že se cena nad 30 dolary udrží a to firmě poskytuje čas úspory, investice a celkového zotavení.
Závěr
Firma Exxon Mobil má dlouhou historii a od svého založení zažila mnohé krize.
Dnes firma vlastní obrovské portfolio aktiv, které jí pomohou překonat i současné problém ropného průmyslu.
Výsledky za Q2 2020 byly zřejmě ty nejhorší za celou historii firmy, ale stále byly vcelku slušné – na to co se ve světě dělo. Špatné výsledky v Q2 byly naštěstí poměrně dobře kompenzovány velmi dobrými výsledky v Q1 2020. Za celý rok 2020 by tak firma měla/mohla vykázat alespoň jednociferný růst.
Hlavní pozitivní zprávou je významný růstový potenciál. Rozestavěné projekty v Guyaně, Permské pánvi, Brazílii a v dalších zemích přinesou firmě nízkonákladovou těžbu a tím i významné úspory a růstový potenciálem.
To by mělo firmě výrazně pomoci s růstem v nadcházejících 10ti letech.
Vyřazení firmy z indexu DOW, ale bude velmi pravděpodobně znamenat další propad ceny, protože fondy, které se zaměřují na tzv. indexové investování, budou muset Exxon Mobil ze svých portfólií vyprodat, aby nakoupily do indexu nově zařazené firmy.
Pro dlouhodobé investory to však přinese příležitost k levnému nákupu.