Firma ABBV poprvé po letech nevykázala růst
Na konci ledna 2019 téměř všechny firmy vykázaly pozitivní výsledky posledních čtvtletí. Téměř všechny, tedy až na AbbVie (NYSE:ABBV), její výsledky opravdu nepěkně překvapily. Což ihned vedlo k výprodeji.
Avšak na druhou stranu společnost oznámila meziroční růst zisků o 7,4%, ale nedosáhla odhadů analytiků o zanedbatelných 60 milionů dolarů, v porovnání s celkovými výnosy ve výši 8,31 miliardy dolarů – to je odchylka o pouhých 0,72%.
Ocenění
Na základě EPS za rok 2018 se akcie ABBV obchodují při poměru ceny a zisků (price to earnings ratio) pouhých 10, když růst příjmů dosahuje 7%, to ukazuje na výrazné podhodnocení. Vedení navíc pro rok 2019 odhaduje růst EPS až o 10%, to znamená, že budoucí ocenění propadne ještě níž pod 10.
Jako hlavního viníka propadu ceny lze označit pouhé 1% růstu zisků, které vedené představilo. To hluboce pod výkonem v roce 2018, protože vedení očekává snížení mezinárodních prodejů HUMIRY, což je světově nejprodávanější lék vůbec. Pro rok 2019 vedení očekává až 30% pokles, neboť se začnou prodávat biosimilární náhrady tohoto léku mimo USA, čímž HUMIRA příjde o svůj významný podíl na světových trzích. Na druhou stranu, ale vedení očekává 7% růst prodejů v USA, protože zde je HUMIRA patentově chráněná až do ledna 2023.
Druhou „dojnou krávou“ pro AbbVie je lék IMBRUVICA, jejíž prodeje si v roce 2018 vedly velmi dobře, když lék v posledním čtvrtletí vykázal 42% růst zisků – za celý rok 2018 růst o 39%. IMBRUVICA se používá pro léčbu chronické lymfocytární leukémie a od svého uvedení na trh v roce 2013 prudce roste. I když ABBV nedávno oznámila, že IMBRUVICA nepřinesla pozitivní výsledky při studii léčby pacientů s metastazujícím karcinomem slinivky břišní (metastatic pancreatic cancer), což je jedna z nejhorších rakovin vůbec, což ale na druhou stranu nebude mít na prodeje vliv, jelikož by to byl jen léčebný „bonus“ navíc, s kterým se při vývoji léku nepočítalo. Vedení se s odhadem růstu zisků IMBRUVICY drží vcelku při zemi, ale i kdyby lék vykázal „jen“ 30% růst, tak to v roce 2019 bude znamenat téměr 1,1 miliardy dolarů zisků navíc.
A do třetice je zde VENCLEXTA, jejíž prodeje v roce 2018 mezikvartálně rostly přes 70%! Z cca 50 milionů dolarů v Q1 2018 na 124 milionů dolarů v Q4 2018. To je cca 500 milionů dolarů za celý rok 2018, přitom vedení pro rok 2019 odhaduje zisky tohoto léku ve výši 725 milionů dolarů, což je při růstu v roce 2018 dost skromný odhad.
Ocenění a dividenda
Současný dividendový výnos společnosti, při ceně 80 dolarů za akcii, je ve výši 5,3% hrubého a navíc s dvojciferným ročním růstem:
- 2017 – 12,3%
- 2018 – 10,9% + 35,2% !!!
- 2019 – 11,5%
Když se navíc podíváme na historický výkon společnosti, tak současné ocenění akcií je opravdu velmi nízké.
Příjmy z operací a zisky v posledních letech rostou a výplatní poměr naopak klesá, což je díky zpětnému odkupu akcií. Naposledy vedení navýšilo zpětný odkup o 5 miliard dolarů v prosinci 2018. Výplatní poměr se tak dle nových odhadů vedení pro rok 2019 dostane pod 50%, z již docela nízkých 68% v roce 2018.
Budoucnost – 2019 a dál
Vedení pro rok 2019 cílí na zisk na akcii (earnings-per-share) ve výši 7,45 dolarů. To je při potenciálu růstu výše uvedených léků dost konzervativní cíl. Dovolím si tipnou, že ABBV dosáhne 7,5 dolarů, co by znamenalo poměr 11x GAAP EPS.
V roce 2020 vyprší patenty a to jak celovětově, tak i v USA a proto již nelze očekávat takový růst prodejů HUMIRY. I když vzhledem k účinnosti a popularitě tohoto léku stále nějaký, ač malý, růst bude zachován.
ABBV už má ale v zásobě další léky, které mají potenciál HUMIRU nahradit: Imbruvica (získala již 9té schválení od FDA a vede si velmi dobře ve třetí fázi testování), Venclexta (nedávno byla schválena pro léčbu dvou nových indikací, ale plánuje se rozšíření o dalších devět), Orilissa a další, o jejíž registrace firma ABBV požádala v roce 2018. To znamená, že jejich podeje se do výsledků promítnout až tak v roce 2021 a dál. To znamená, že by se ABBV měla zbavit „závislosti“ na Humiře někdy v roce 2024, tedy Humira již nebude znamenat 60% zisků společnosti, tak jako dnes.
Odhady hovoří o tom, že v roce 2019 by ABBV měla mít prodeje ve výši cca 15 miliard dolarů, tedy kromě Humiry. Při střízlivých odhadech růstu nových léků, by tak firma mohla v roce 2024 doháhnout na prodeje ve výši asi 24 miliard dolarů a to nepočítám prodeje Humiry. To při ceně 80 dolarů za akcii znamená poměr ceny a zisků (price-to-earning) pouhých 5!
Vedení AbbV jasně řeklo, že si chce udržet status Dividendého Aristokrata, ale stát se tak jednou z nejrychleji rostoucích farmaceutických společností. To též znamená, že vedení nepočítá s tím, že by Humira měla navždy zůstat neprodávanějším a nejziskovějším lékem. Ale ukazuje to na to, že vedení Humiru prozatím považuje za hlavní zdroj peněžních toků s vysokou marží, který bude postupně klesat. Analytická firma EvaluatePharma očekává, že celosvětové prodeje Humiry v roce 2024 dosáhnou 15,2 miliardy dolarů, čímž se stane světově nejprodávanějším lékem. I když se zdá, že tyto odhady pravděpodobně nebudou dosaženy, tak stále ale Humira bude pro ABBV „dojnou krávou“ po mnoho dalších let.
Rizika
- Humira – celosvětové prodeje by se mohly zhoršovat rychleji než vedení odhaduje. Navíc vypršení patentové ochrany na americkém trhu v roce 2013 by mohlo přinést další prudký propad prodejů.
- Orilissa – nemusí být schválena pro děložní fibroidní onemocnění (uterine fibroids) a ABBV se nemusí podařit úprava léku tak, aby umožnila používání delší dobu, než je doposud doporučeno.
- Nové onkologické léky by nemusely naplnit očekávání a tak by nebyly uvedeny na trh.
- Nové léky „upa“ (upadacitinib) a „risa“ (risankizumab) – nemusí obdržet schválení vůbec nebo až po delší době. Navíc i když budou schváleny, tak jejich prodeje nemusí naplnit očekávání.
- Politické tlaky, především v poslední době eskalující „opioid“ kauza v USA.
Všechny firmy vyrábějící léky těmto rizikům čelí. Protože na začátku nikdo neví, zda nový lék bude mít kýžené léčebné výsledky nebo ne, a zda je pak regulační orgány vůbec schválí pro prodeji nebo ne. Statistiky v tomto ohledu hovoří jasně. Pouze 20 léků ze 1000 se dostane až do fáze testování na lidech a pouze 20 z toho tisíce jsou nakonec schváleny k prodeji! Proto se nelze divit, že vývoj a uvedení nového léku na trh stojí miliardy … a léčba pak stojí statisíce, aby se firmám vůbec vývoj nových léků vyplatil.
Poslední příkladem je ukončení (odpis) vývoje léku Rowa-T, u kterého se očekávaly roční zisky až 5 miliard dolarů. Tedy aktivizice firmy Stemcentrx v roce 2016 se neukázala jako dobrá volba a ABBV tak nakonec odepíše asi 4 miliardy dolarů, protože třetí fáze testování na malých rakovinových plicních buňkách (small-cell lung cancer) nepřineslo očekávané výsledky.
Akvizice
Ve farmaceutickém sektoru jsou akvizice jedním z hlavních motorů růstu a rozšiřování firemních portfólií. Vedení ABBV, ale již několikrát jasně řeklo, že v současné době žádnou akvizici nechystá a chce se plně zaměřit na současné portfólio léků.
Chvíli se spekulovalo, že by ABBV mohla/chtěla koupit firmu Bristol-Myers (BMY), ale vedení tyto spekulace rázně uťalo. Generální ředitel na toto téma řekl: „Pokud bychom našli další Imbruvicu nebo bychom mohli najít další Risankizumab, tal Vám mohu říct, že bychom to agresivně sledovali.“ Takže investoři ABBV prozatím mohou být v klidu, žádná další riskantní mega-fúze se nechystá.
Závěr
Každý dlouhodobý investor ví, že každá společnost má dobré a špatné roky, ale když vydrží, tak se výsledek zprůměruje a je z toho nakonec růst. Ten kdo koupil před rokem, v lednu 2018, za cenu přes 120 dolarů za akcii, tedy s dividendovým výnosem 3,3% hrubého, tak je nyní -30% na nákupní ceně. Pokud ale přikoupíte dvojnásobek Vaší současné pozice, tak by jste se měli dostat k průměrné ceně kolem 90 dolarů, to je cca -15% nákupní ceny, ale 5,3% dividendový výnos a každoroční růst dividendy Vám během pár let více než vykompenzuje.
Současní investoři se prozatím tedy mohou těšit z bezpečně kryté dividendy a jejího zdravého růstu, zatímco vedení pomalu společnost připravuje na budoucnost tzv. po-HUMIŘE. A proto lze akcie firmy ABBV, při ceně kolem/pod 80 dolarů za akcii, DGI investorům doporučit k dlouhodobému držení.
Na druhou stranu bude od roku 2020 a následně pak od roku 2023 bedlivě sledovat, jaké tržby bude přinášet Humira a jaké tržby budou plynout z ostatních léků ABBV.
Dobře popsáno, ďábel je v detailu – celé je to jen o tom, jak rychle nahradí Humiru portfoliem léků. A za to riziko (přílišná závislost na pomalu končící Humiře) získáš výhodnou nákupní cenu, za kterou můžeš koupit a těšit se na rostoucí dividendy a luxusní DY hned od začátku.
Díky.
Právě právě, začínaj mě svrbět prsty, že bych se právě z tohoto důvodu ABBV zbavil, nákupku mám $60, takže pobrat 30% na nákupce, plus roky dividend a přesunout se někam do bezpečnějších vod…
Jenže kde dnes nejít něco levného, tak aby mi to nahradilo cca 5% čístého od ABBV, že? Ceny neustále rostou a téměř vše se blíží předražení 🙁
Navíc se stále víc spekuluje o krizi/recesi, takže na druhou stranu stačí počkat (vysedět) a přikoupit následně za lepší cenu …
Já myslím, že to zvládnou a postupný pokles Humiry ustojí. Možná jim klesne trochu EPS, ale to nevadí, vždyť cena je nízká a i když by EPS kleslo o 20-30%, pořád je cena nízká. Takže za mne neprodávat!