General Mills na minimu, koupit nebo ne?
Cena General Mills (GIS) v posledních dvou letech dramaticky klesala. Od nejvyšší hodnoty cca před dvěma lety, akcie ztratily téměř 30%, zatímco za stejnou dobu index S&P vzrostl o 28%. Akcie se nyní obchodují kolem čtyřletého minima.
Navíc akcie nyní mají dividendový výnos 4,3%, což je nejvyšší úroveň za deset let. General Mills pravidelně svou dividendu zvyšuje, je tak v hladáčku DGI investorů. Patří do skupiny Dividend Achievers, tedy firem, které svou dividendu zvýšili již 10 po sobě jdoucích let. Seznam všech 261 Dividend Achieverů je zde. Velkou otázkou proto je, zda problémy budou pokračovat nebo zde je vhodná doba pro vstup/příkup akcií GIS.
Poslední novinky
Většina akcionářů General Mills drží akcie kvůli atraktivní dividendě. Po několika letech rekordně nízkých úrokových sazeb však Fed začal základní úrokovou sazbu agresivně zvyšovat. Stoupající úrokové sazby představují značný tlak na akcie General Mills, protože se tak staly méně atraktivní než dríve, ve srovnání s výnosy ostatních finančních instrumentů dostupných na trhu.
GIS 21. března vydal fiskální výsledky za Q3 2018, které předčily odhady analytiků, a to jak tržby, tak výnos na akcii (earnings-per-share). Společnost však snížila svůj odhad za celý fiskální rok. Generel Mills nyní očekává pro rok 2018 zisk na akcii ve výši 3,08 dolarů, což je výrazně pod odhady analytiky ve výši 3,17 dolarů. Znamená to, že zisky budou pravděpodobně stejé nebo max o 1% vyšší, ve srovnání předchozím rokem, ale půvdně se očekával růst o 3%-4%. Důvodem snížení odhadu růstu je především růst nákladů na vstupní suroviny. V posledním čtvrtletí se upravené provozní zisky (adjusted operating profit margin) General Mills snížily o 120 bazických bodů.
Dalším faktorem poklesu ceny akcií je nedávno oznámená akvizice společnosti Blue Buffalo (BUFF). Vzhledem k tomu, že General Mills má tržní kapitalizaci ve výši 28,7 miliardy dolarů, tak akvizice v hodnotě 8 miliard dolarů představuje téměř 28% jeho tržní ceny. Takže nemůže být překvapující obáva trhu, že tato akvizice může být příliš velká, než aby ji General Mills dokázal provést.
Přehled podnikání
General Mills je potravinářský gigant, který má více jak 100 značek a působí ve více jak 100 zemích celého světa, 65% prodejů uskutečňuje v Severní Americe a působí v pěti segmentech:
- Občerstvení (Snacks): 21%
- Cereálie (Cereal): 17%
- Jídla (Meals): 17%
- Jogurty (Yogurts): 15%
- Ostatní (výrobky z těsta, směsi apod.): 30%
General Mills dokázal impozantně růst po desetiletí, ale posledních pěti letech již nedokázal přínést růst zisků a tržeb. Vzhledem k tomu, že spotřebitelé se v posledních letech stále více orientují na zdravou stravu, tak dříve vlajkové produkty společnosti již nejsou tak atraktivní. Navíc konkurence v posledních letech výrazně narostla, takže General Mills musel konkurovat v řadě produktů, kde dříve žádnou konkurenci neměl. Dále se spotřebitelé stali výrazně citlivějšími na cenu, takže výrobky privátních značek získaly na popularitě a vyvíjely tak tlak na marže zavedených společností. Velcí maloobchodníci, jako jsou Walmart (WMT) a Target (TGT), jsou v cenové válce a vyvíjejí tlak na své dodavatele. Všechny tyto faktory se za posledních pěti let odrazily na výkonu General Mills.
Důležité je též říci, že potravinářská firma zcela zmeškala veřejnou mánii okolo řeckých jogurtů. Zatímco ještě před cca 10ti roky tento výrobek v podstatě v obchodech s potravinami chyběl, tak nyní téměř dominuje trhu a to díky své vynikající struktuře, chuti a nutriční hodnotě. General Mills bohužel tento trend včas nepodchytil a v loňském roce vykázal pokles prodeje jogurtů o 20%. Naštěstí se to nyní společnost snaží vykompenzovat prostřednictvím představením svého vlastního řeckého jogurtu, ale bude to ještě dlouhá cesta k získání podílu na trhu.
Perspektivy růstu
Vzhledem k tomu, že spotřebitelé v posledních letech výrazně zaměřili na zdravou stravu, tak prodeje biopotravin rostou rychlým tempem. Proto díky produktům společnosti Annie má General Mills na tomto trhu výborné vyhlídky k dalšímu růstu. Prodej společnosti Annie se od převzetí firmou General Mills, na konci roku 2014, více jak zdvojnásobily. Vedení GIS očekává, že v příštím roce přesáhnout roční prodeje jednu miliardu dolarů na organickém trhu. Navíc díky příznivému celosvětskému trendu, má organický trh před sebou ještě několik let růst zajištěn. Vzhledem k tomu, že tento segment trhu v současné době tvoří pouze 5% celkových prodejů General Mills, tak ani větší změny nepřinesou velký rozdíl v celkových výsledcích společnosti. Proto by se vedení mělo zaměřit především na výkony v ostatních segmentech.
Vedení GIS přiznalo, že udělali v loňském roce velkou chybu, což byl jeden z důvodů špatného výkonu společnosti. Přesně řečeno, vedení uznalo, že byli tak posedlí snižováním výdajů, že to vedlo k nižším výsledků v některých sektorech, což způsobilo pokles prodejů. Doufejme, že vedení tuto chybu v budoucnu už nebude opakovat. To jasně dokazuje, že projekty na snížení nákladů jsou mnohem snadnější teoreticky, než v prakticky ve skutečnosti.
Ironií osudu je, že zatímco segment jogurtů je od loňského roku nejhorším, je to však také segment s nejvyšším potenciálem růstu, kromě organického segmentu. Generel Mills se do mánie řeckého jogurtu zapojil pozdě, ale investoři by neměli podceňovat potenciál oddělení výzkumu a vývoje General Mill, což je jeden z největších v odvětví. Nyní, když se konečně oddělení výzkumu a vývoje GIS pokouší o obrat v segmentu jogurtů, tak je daleko pravděpodobnější, že se jim to podaří.
Konkurenční výhody a výkonnost finanční krize
General Mills je silná značka, což je jedna z nejdůležitějších konkurenčních výhod, které může společnost v segmentu spotřebního zboží mít. Kromě toho má společnost vynikající oddělení výzkumu a vývoje, které přitahuje ty nejtalentovanější výzkumníky z celého světa. Navíc díky své silné bilanci si může dovolit vynakládat asi 800 milionů dolarů ročně na reklamu, a tím udržovat svoji image.
Lidé konzumují výrobky společnosti General Mills jak v době ekonomického růstu, ale i když příjde krite. Výsledkem je, že akcie jsou i během recese velmi defenzivní.
Zisky GIS během finanční krize byly:
- zisk na akcii za rok 2007 byl ve výši 1,59 dolarů
- zisk na akcii za rok 2008 byl ve výši 1,76 dolarů (11% nárůst)
- zisk na akcii za rok 2009 byl ve výši 1,99 dolarů (13% nárůst)
- zisk na akcii za rok 2010 byl ve výši 2,30 dolarů (16% nárůst)
Jak je vidět, tak během finanční krize, kdy se zisk většiny společností propadl, tak zisk na akcii General Mills každoročně rostl o více jak 10%. Tento defenzivní charakter firmy se jasně odrazil ve výrazně nízké volatilitě ceny akcie, která má beta pouhých 0,61. Tato nízka beta se potvrdila i během finanční krize, když index S&P propadl o 56%, ale cena General Mills klesla jen o 32%. Celkově tak investoři mohou očekávat, že tato akcie bude i nadále v průběhu budoucích recesí překonávat zbytek trhu.
Analýza dividendy
General Mills má výjimečnou dividendovou historii, dividendu vyplácí již 118 po sobě jdoucích let. Proto je jasné, že většina akcionářů drží akcie GIS pro svou spolehlivou dividendu. S dividendovým výnosem přes 3% a více jak 100 lety existencí firmy, se General Mills řadí na seznam „blue-chip“ dividendových akcií – zde je celý seznam „blue chip“ akcií.
Jak již bylo uvedeno výše, rostoucí úrokové sazby způsobily, že dividenda General Mills se stala méně atraktivní, protože se zvýšil nízko-rizikový výnos. Ale vzhledem k tomu, že zvyšování úrokových sazeb přineslo tlak na akcie potravinářských firem, tak pokles ceny akcií GIS katapultovalo dividendový výnos přes 4%, což je poprvé za více jak deset let – viz obrázek níže. Není moc pravděpodobné, že by šel ještě o moc výše, protože investoři orientovaní na dividendový výnos budou rychle akcie nakupovat a tím opět cenu akcií zvyšovat – čímž výnos začně opět klesat. DGI investoři nyní mají možnost akcie GIS koupit s vysokým dividendovým výnosem, který neviděli po desetiletí a mohou si být jisti, že dividenda bude výplacena ještě mnoho let.
Ocenění
Ačkoli General Mills příliš své své zisky v posledních 5ti letech nezvýšil, tak ale P/E poměr výrazně rostl díky nulovým úrokovým sazbám na trhu, tedy ještě asi před dvěma lety. Poměr P/E před třemi lety dosáhl maxima 30,2, což byla nejvyšší hodnoty P/E za poslední dvě desetiletí. Díky rostoucím úrokovým sazbám se P/E poměr nyní snížil na 18,5, což je již rozumná úroveň. Vzhledem k tomu, že se akcie nikdy dlouhou dobu neobchodovaly výrazně pod tento poměr P/E, lze předpokládat, že ti kteří akcie nyní koupí, se mohou cítit dost bezpečně, že poměr P/E se pravděpodobně nezmění.
Akvizice Blue Buffalo
General Mills má tržní kapitalizaci ve výši 28,7 miliardy dolarů a když oznámil akvizici Blue BAffalo, tak trh zpanikařil, když GIS nabídl za Blue Buffalo 8 miliard dolarů. Investoři by si však měli uvědomi vyhlídky možného růstu trhu s krmivy pro domácí zvířata v Americe. Přesněji řečeno, tento trh má hodnotou 30 miliardy dolarů a v posledních deseti letech rostl průměrně o 5% ročně. Navíc se nezdá, že by tento růst byl u konce, takže s podobným růstem lze počítat i v následujích letech.
Blue Buffalo je skvělá možnost pro General Mills, aby tento rostoucí trh využil pro svůj vlastní růst. Blue Buffalo je velmi silná značku a firemní prodeje vykazují obrovský růst, jak ukazuje graf níže. Akvizice se okamžitě promítne do tržeb General Mills a promítne se v zisku na akcii (earnings per share) do dvou let.
Vedení společnosti General Mills očekává, že akvizice zvýší poměr dluhu k EBITDA na 4,2, ale též očekává, že tento poměr se jí podaří snížit do dvou let na 3,5. Vedení se rozhodlo zachovat současnou roční dividendu ve výši 1,96 dolarů na akcii, ale zastavit zpětný odkup akcií, aby snížil pákový efekt a dosáhlo se stanovené cílové úrovně. Zdá se tedy, že obavy trhu ohledně velikosti akvizice byly přehnané, zejména vzhledem k budoucím růstovým možnostem firmy Blue Buffalo.
Přerušení zpětných odkupů akcií je určitě správný tah, vedení po mnoho let vyplýtvalo několik miliard na neefektivní odkup akcií, když společnost vynaložila v posledních 5ti letech 6,2 miliardy dolarů na zpětný odkup akcií a přitom snížila počet akcií pouze o 10%. Jinak řečeno společnost vynakládala téměř veškeré své výnosy na neefektivní zpětný odkup akcií, což mělo za důsledk pouze zvýšení ceny akcií, ale hodnota pro akcionáře se nijak nezlepšila.
Ještě horší je, že část zpětných odkupů byla použita k vyrovnání nadměrných bonusů, které si vedení vyplatilo prostřednictvím akcií. To je důvod, proč zpětné odkupy v hodnotě 6,2 miliardy dolarů snížily počet akcií pouze o 10%. Pro akcionáře bylo by mnohem lepší, kdyby si společnost nechala část této hotovosti a nyní tyto peníze použila k uskutečnění dalších akvizic. Každopádně, navzdory neefektivnímu využití finančních prostředků v minulosti, přinese akvizice Blue Buffalo pravděpodobně výrazně lepší vyhlídky na budoucí růst General Mills.
Závěr
General Mills v posledních dvou letech nedosahovala výkonnu trhu a nyní se akcie obchodují kolem čtyřletého minima. Důvody poklesu ceny akcií jsou: rostoucí úrokové sazby a akvizice Blue Buffalo. Ale investoři by si měli uvědomit pozitivní vyhlídky růstu Blue Buffalo. Dále by si investoři měli uvědomit, že je to poprvé po více jak deseti letech, kdy mohou koupit akcie General Mills s více jak 4% dividendovým výnosem. A protože se tento dividendový výnos již pravděpodobně více nezvýší, tak další pokles ceny má omezené riziko.
Není mnoho firem, které by platili dividendu déle než General Mills? Nákup a držení vysoce kvalitních akcií s rostoucí dividendou je osvědčená strategie k dosažení vysokých výnosů. Dividendoví Aristokraté – kteří zvýšili svou dividendu již 25 a více let po sobě – v posledních 10ti letech výrazně překonávali Index S&P 500. A nákup levných Dividendových Aristokratů je ještě lepší.