Hodnocení mého burzovního roku 2017
Rok 2017 je za námi, nechť je rok 2018 pro všechny úspěšnější! Účetní knihy budiž uzavřeny a výsledky sečteny. Nezbývá než udělat vyhodnocení. Rok 2017 byl pro mne osobně rokem učením sebekázně a trpělivosti. Bohužel se musím přiznat, že ač jsem si stanovil určitá pravidla, tak se mi je nedařilo vždy dodržovat, bohužel… Dnešní článek tak berte jako mé hodnocení roku 2017 a stanovení si cílů pro rok 2018.
Cíle pro rok 2017 byly:
- vybudovat portfólio z 15-25 akcií – splněno
- dividendový výnos portfólia 3%+ – splněno
- posbírat 1000 USD dividend – nesplněno
- neprodávat – nesplněno (fakt se stydím)
Úvod
Když jsem na internetu četl hodnotící články jiných investorů, tak to bylo vždy jen o tom, která akcie vydělala nejvíce/nejméně, anebo jejíž cena vyrostla nejvíce/nejméně, či cena propadla nejvíce/nejméně. Jenže mě, jakožto DGI investora, cena akcie zajímá jen, když mám peníze a chci přikupovat a pokud cena není tak nízko jak chci já, tak mě to nezajímá a jdu zas dál, anebo nedělám vůbec nic. To zde na webu píši stále a pořád dokola. Tedy mé hodnocení bude trošku jiné než jaké můžete číst od ostatních autorů, alespoň v to doufám…
Česká koruna
Když ČNB zrušila svůj závazek 27 Kč za Euro, tak bylo jasné všem, že kurz poletí dolů. Nikdo se neodvážil tipovat jak moc, ale všichni se shodovali na tom, že koruna prostě posílit musí. 1.1.2017 z 25,68 Kč až na 21,31 Kč 25.11.2017, následně zas trošku kurz posílil. Přičítat to můžeme nejistotě ohledně daňové reformy v USA a Brexitu:
Kurz koruny dokázal virtuálně s mým portfóliem slušně zamávat. Proč virtuálně? Protože jsem nakoupil sice za dražší kurz, ale i když Kč posílila, tak jsem neprodal vůbec nic. Ale další přikup kurz následně adekvátně naředil směrem dolů. Tedy výsledný „pokles“ je opravdu jen virtuální.
Strategie „naděje a modliteb“
Po letech marných nadějí a modliteb jsem se rozhodl opustit tuto bezcennou strategii. Že nevíte o čem to mluvím? Neříkejte, že neznáte alespoň jednu osobu ve svém okolí, která strategii „naděje a modlitby“ používá. Nejen pro běžný život, ale, což je horší, pro svou finanční budoucnost, či odchod do důchodu. Jenže toto není skutečný plán, tohle je cesta selhání a neúspěchu.
Pro ty co stále neví o čem to píšu, tak zde je pár příkladů:
- Doufám, že budu stále zdravý, abych mohl pracovat po celou dobu co budu žít a nebudu si muset dělat starosti, že jsem nikdy neušetřil žádné peníze.
- Doufám, že se o mě postará stát ve kterém žiji, až budu jednou potřebovat.
- Modlím se, aby tento loterijní lístek vyhrál. Hrál jsem každý týden po 20 (doplňte jakékoliv číslo) let, ale zatím nikdy nevyhrál.
- Doufám, že budu dědit hodně peněz po starších příbuzných, které mám.
- Modlím se, aby se Bůh postaral o všechny mé potřeby v důchodu, protože jsem pravý věřící.
- Doufám, že se moje děti budou o mě starat, až budu starý.
- Doufám, že mé úspory mi vystačí dokud budu naživu, protože nenávidím investování a nikdy jsem trhu nevěřil.
- Modlím se za finanční zázrak každý den. Doufám, že moje modlitby budou konečně naplněny.
Realita je ale úplně, ale úplně někde jinde, a je doufám všem jasné, že tohle nemá se strategií nebo plánováním vůbec nic společného. Proto jsem si jako jádro svého akciového portfolia vybral Dividendové Aristokraty a Dividendové Krále. Mojí strategií je diverzifikace a dividendově růstové akcie.
Dividendoví Aristokraté a Králové
I když to zde na IG webu píšeme stále dokola, tak opakování je matka moudrosti… Dividendoví Aristokraté jsou firmy, které vyplácí dividendu 25+ let a každoročně ji zvyšují. Dividendoví Králové jsou firmy, které vyplácí dividendu 50+ let a každoročně ji zvyšují. Nezáleží jaká byla původní cena akcií nebo jakým problémům firmy v minulosti čelily, tak stále dividendu každý rok navýšily, tedy každý rok Váš příjem vzroste. Každý rok mnoho firem dividendu platit přestane nebo ji sníží, ale firmy patřící do těchto dvou elitních klubů to nejsou.
Někde jsem četl, že prý Dividendoví Aristokraté zaostávají za Indexem S&P 500, následující dva obrázky Vás doufám přesvědčí o opaku
Riziko a jeho řízení
Samozřejmě nic není jisté a každá investice má rizika, ale jde o to jak tato rizika dokážete snížit, popřípadě eliminovat. U akcií se Vám zřejmě nikdy nepodaří riziko eliminovat úplně, protože prostě z principu věci nikdy nemůžete mít všechny informace a hlavně je mít dostatečně rychle, aby jste mohli správně reagovat. Proto nám musí jít především o minimalizaci rizika a na to jsou právě tyto dvě kategorie dividendových akcií vhodné.
Nejspíš nikdy nebudete nechutně bohatí, ale za to budete mít pravidelný příjem, aniž by jste se museli jakkoliv namáhat se správou.
Nevyděláte hromadu peněz na výkyvech ceny, ale zas budete moci klidně spát, protože cena bude kolísat úplně minimálně.
Ale vraťme se zpět k mému roku 2017…
Nejnudnější akcie
Ano správně, i akcie mohou být nudné, opravdu. V mém portfóliu mám dvě, NNN a ORI. Jako nudné je označuji proto, že od okamžiku co jsem je koupil, tak o nich vlastně nevím, že je mám. Připomněly se mi vždy každý kvartál, když dividenda cinkla na účtu, ale to je vše. Od nákupu cena vyrostla na úroveň za kterou přikupovat nehodlám a tam se zbytek roku držela.
Schválně jestli poznáte z následujícího grafu kdy jsem NNN nakupoval – dejte vědět v diskusi:
S ORI jsem bohužel propad v září propásl, protože začátek školního roku je vždy spojen s rodinnými výdaji, takže akcie byly odsunuty na třetí kolej:
Ale ORI v prosinci překvapilo lednovou speciální dividendou, takže rok 2018 bude opravdu dividendově zajímavý.
Překvapení roku
1) Z kraje roku překvapil Apple, když přestal platit Qualcommu, v rozporu se smlouvou, kterou podepsal nejspíš ještě Jobs. Jak se zdá, tak nedodržovat dojednané smlouvy se nemusí jenom v tom našem Kocourkově (ČR).
2) Druhým překvapením bylo rozhodnutí FDA o omezení nikotinu v cigaretách v půlce roku 2017, což zasáhlo všechny cigaretové firmy. Než si ale trhy uvědomily, že toto rozhodnutí bude mít vliv jenom na firmy podnikající v USA, nikoliv na firmy mající zisky mimo USA (např. PM) a že toto je pouze návrh na to mít nějakou legislativu hotovou až v roce 2021… tak už jsem měl přikoupeno.
3) Problémy Retailu (obchodníků se spotřebním zbožím) bylo vcelku nemilým překvapením druhé poloviny roku. Naštěstí, pro mne je Cyklický sektor vcelku nezajímavý, takže se mi propady vyhnuly. I když nemohu vyloučit, že na začátku roku 2018 možná jednu Retailovou firmu do portfólia přiberu. Bude o tom některý z budoucích článků.
4) Daňová reforma a reforma zdravotnictví v USA: všichni po ní volali, všichni na ni čekali a když konečně přišla, tak byli všichni překvapení a slušně to s trhem zamávalo… a trh je rozkolísaný i na začátku roku 2018.
Nejrůstovější akcie
Přeci jen si neodpustím jedno NEJ. Z pohledu DGI investora to ale není hezké pokoukání, protože zde není téměř žádný podstatný propad vhodný pro nákup, takže nezbývá než čekat a hledat jinde…
No řekněte sami, není to hrůůůůzááá???
Navýšení dividend v roce 2017
Ale zpět k tomu na co se každý DGI investor třese jak panna před … O navyšování dividend jsme zde na IG webu psali mnohokrát, takže dnes jen krátký přehled nejzajímavějších navyšování:
- Cisco Systems – +11,5%
- Qualcomm, Inc. – +7,5%
- Johnson & Johnson – +5%
- Realty Income Corp – +4,9% (dividenda v roce 2017 navýšena 3x!)
- Verizon – +2,1%
- AT&T Inc. – +2%
Oznámená navýšení pro rok 2018
A tyto dvě firmy již ohlásili navýšení dividendy pro rok 2018:
Dominion Energy (D) – +10%
Nesplněné cíle
Jak již jsem psal v úvodu, tak jsem porušil/nesplnil dva ze svých cílů pro rok 2017. Za porušení cíle „neprodávat“ se opravdu, ale opravdu stydím a slibuji zde přede všemi, že tohle pravidlo DGI investování již neporuším, doufám… Prodal jsem sice se ziskem, ale když si dnes spočítám kolik by mi tyto firmy přinesly na dividendách, tak je to daleko více než kolik jsem prodejem získal. A navíc ještě z prodeje budu muset platit daně. Takže neprodávat, neprodávat, NEPRODÁVAT!!!
Dividendový cíl se mi nepodařilo splnit z důvodu postupného přikupováni akcií a protože nebyl vždy vhodný okamžik pro nákup/přikoupení, tak se to prostě nepodařilo. Takže nenaplnění tohoto cíle neberu až zas tak jako prohru, ale jako přípravu pro rok 2018. Důležité je, že nyní mám portfólio postavené tak, abych tento cíl bez problému splnil, a v roce 2018 překonal.
Cíle pro rok 2018
- udržet portfólio do 30 akcií
- dividendový výnos portfólia 3,5%+
- navyšovat pozice, když bude vhodná doba
- posbírat 1500 USD dividend
- neprodávat!
Závěr
Ač někteří mé portfólio mohou nazvat ZOO (pravověrní DGI investoři mají limit 10, popř. 15 akcií v portfóliu), tak mojí mantrou je diverzifikace. Se současnou hodnotou průměru 4% na akcii, tedy 25 akcií v portfóliu, jsem spokojen a budu se tuto hodnotu snažit udržet i v roce 2018. I když nikdy neříkej nikdy a může se stát, že když nebude vhodná doba na přikoupení do současných pozic, ale bude nějaká jiná akcie ve výprodeji, tak přiberu. Navýšení diverzifikace mi vadit nebude. Ale letošní rok bych opravdu rád navyšoval pozice, tedy když k tomu bude vhodná cena.
Přeji všem vše nej do Nového rok 2018 a ať se nám dividendy sypou a ceny pro přikupování nechť jsou příznivé!
Moc pekne cteni.
Dekuji
Souhlasím, pěkné čtení. Mám hodně podobný přístup. Tak jen vydržet!
chcel by som sa spýtať ako sledujete pri viacerých akciách ich dennú cenu …
ako beriem to tak mam vybrané potencialne akcie viacerych firiem ktoré by mohli byt zaujímavé ale v súčastnej chvíli sú „drahé“ ako ich hromadne sledovať aby človek pri vačšom počte nepremeškal situáciu ako na obrázku o NNN.
Ahoj, osobně používám více věcí. Klasika je asi http://www.google.com/finance, pak mám naklikaný watchlist v aplikaci money ve windows a v neposlední řadě https://www.seekingalpha.com – ten umí to, že ti posílá na email jakýkoliv článek či zprávu ve kterém je zmíněno cokoliv o firmě, kterou máš naklikanou v portfoliu. Cenové alerty mám naklikány přímo v aplikaci v mobilu od Lynx, takže jakmile něco spadne pod mnou nastavenou úroveň dozvím se o tom.
Na monitoring pouzivam/pouzival nasledujici:
PC: Stock.Div
http://www.aiclipboard.com/stockdiv/
Momentalne asi NEJ apka na PC. Sleduje jak divi, tak cenu, ma to grafy celeho ptf, tak i mesicni prehledy divi. Naprosty luxus! Jedinou chybu co jsem nasel je, ze to neumi proxy.
Mobil: Dividends Dashboard
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobileanarchy.dividendsdashboard
Tohle je NEJ co jsem nasel, ukazuje to jak obdrzene divi, tak i prehled cen.
Ted sice diky novy EU regulaci akcioveho trhu ukazuje jen ex-divi dny, nikoliv vyplatni dny, ale mel by to zas opravit.
Na presnou evidenci mam samozrejme Excel tabulku.
Google tabulku jsou chvili mel taky, i kdyz nabizela automatickou aktualizaci cen, tak jsem casem zjistil, ze toto neni pro DGI investovani tak dulezite; a hlavne Google tabulka je silne pomala… takze tohle jsem opustil.
Na zachyceny takovych hezkych propadu je dobre si nastavit upozorneni od brokera, napr. Lynx (jak Pise Pahyll) – posila to email. Nastaveni maji fakt hromadu…
https://www.seekingalpha.com mam tez, ale uz dlouho neaktualizovane, nemaji to uplne dotazene, predevsim nakupni poplatky nemaji vubec vyresene, takze zadavanou cenu si musite spocitat sam a pak to tam davat radsi bez nakupnich poplatku. Takze tohle nejspis brzo taky cele smazu.
Ono stejne casem zjistite, ze kdyz jste zacinali, tak jste na to koukali kazdy den… ale jak naplnite ptf, tak postupne na to budete koukat min a min, protoze tak velke propady jsou vzdy otazkou 1-2 dnu. Takze na prikup je vzdy nejaky cas… blaznu a hlavne blaznivych robotu je na akciovem trhu fakt hoodne, takze kdyz se nekdo lekne, tak sebou strhne i hooodne dalsich a cena sleti, takze je pro nas DGI investory dulezite udrzet nervy na uzdi a pockat az se ten poblazneny zbytek uklidni 🙂 a nakoupit/pri-koupit hezky se slevou 🙂