Hodnocení mého burzovního roku 2018
Rok se s rokem sešel a tak nadešel čas pro pokračování loňského článku.
Hned na začátku se musím přiznat, že jsem zas své sliby opět „nedodržel“, ale loni to v žádném případě neberu jako jejich porušení. Pohodlně se usaďte a jdeme na to, vysvětlím to, ale všechno hezky popořadě.
Cíle pro rok 2018
- udržet portfólio do 30 akcií – splněno
- dividendový výnos portfólia 3,5%+ – splněno a překročeno
- navyšovat pozice, když bude vhodná doba – splněno
- posbírat 1500 USD dividend – splněno a překročeno
- neprodávat! – nesplněno, i když vlastně splněno
Úvod
Loni se mi opět potvrdilo, že když jde o peníze, tak se lidi chovají jako bezmozkové stádo a řídí se tím, co jim někdo nakuká v TV a totálně se zapomenou řídit svým vlastním „selským“ rozumem.
Jak jde v TV reklama na výprodej sebe větší blbosti, tak neváhají vstát z pohovky a běžet do obchodu si to koupit, aniž by uvažovali nad tím, zda to vůbec potřebují, či budou potřebovat. Takže vyhazovat peníze z okna? To jóóóóóóó!!! To by lidem šlo.
Ale jak jde o akcie, tak stačí sebemenší/sebeblbější oznámení v TV, že se „něco chystá“, aniž by se ještě vůbec cokoliv stalo a už začínají prodávat nebo nadávat, jak jsou ty akcie hrozně špatné a nebezpečné. Protože: „Co kdyby, že? Abych náhodou o ty své těžce vydělané peníze nepřišel!“ Ale jak mimozemšťan zařve „SLEVÁáá“, tak si letí koupit novou TV, která je teď o stovku/tisícovku levnější, i když mají stále plně funkční v obýváku.
Ale jak jde cena akcie(-í) dolů, tak to je hruůůůzááá a je třeba všechno prodat nebo i když vůbec žádné akcie nevlastní, tak alespoň nadávat, jak jsou špatné vždyť přeci akcie vlastní stejně jenom milionáři/miliardáři a „ti si to zaslouží“, protože ti peníze beztak někde nakradli. To, že do akcií, především těch dividendových, o kterých zde na IG webu píšeme, lze investovat již od několika stokorun, či tisícikorun, to už si neobtěžují zjistit. Hlavně, když je na co nadávat, že?
Tenhle styl uvažování fakt nechápu. Takže sleva v obchodě je OK, ale sleva na finančním trhu NEéé?
Též mě loni pobavil článek „Jeff Bezos přišel téměř o dvacet miliard dolarů během dvou dní„. Víte kolik vlastnil Bezos akcií Amazonu před touto „ztrátou“? Přesně 9 885 000 akcií. A jestli pak si zkusíte tipnout kolik akcií Amazonu vlastnil po této „ztrátě“? Pravidelní čtenáři IG webu již jistě odpověď znají. Ano je to stále 9 885 000 akcií.
Takže kontrolní otázka soudruzi: „Jakou má kadenci …“ ajjaj to je z jiného soudku … zkusím to znovu: „O kolik, že to Bezos přišel?“
Ano správně, o nic nepřišel! Vlastní stále stejný podíl ve firmě, které věří a kterou dále rozvíjí… nooo jen kdyby tak ještě začal investorům platit dividendy, pak bychom mohli o Amazonu zde na IG webu psát.
Česká koruna
Pohyb kurzu české koruny vůči americkému dolaru opět v roce 2018 pokračoval směrem dolů. Což pro mé portfólio mělo dva důsledky:
- zainvestované pozice po zpětném přepočtu vykazují ztrátu – ztráty jsou hrozné, na tom se jistě shodneme, ale v tomto případě jde pouze o virtuální číslo a to hned ze tří důvodů: Zaprvé, tyto pozice nehodlám prodávat. Zadruhé, pokud bych prodal, tak nebudu tyto USD převádět do Kč, ale hned je znovu investuji – ty dolary samozřejmě myslím. Takže kurz vlastně zůstane stále stejný. A zatřetí, pokud bych přesáhl prodejem 100 tisíc korun a zároveň nesplnil časový test = měl bych z prodeje platit v ČR daň, tak budu vlastně ve ztrátě na Kč a tedy žádné daně platit nebudu. Pokud nevíte o čem to mluvím, tak si přečtěte daňovou sérii článků od kolegy autora minarjo, tam je to vysvětleno.
- nové nákupy byly jak za nižší směnný kurz a též za nižší nákupní cenu v USD – tomuhle říkám dvojitá výhra. Příkup za nižší USD cenu a ještě při nižším kurzu USD/CZK, takže se původní nákupní cena móóóc hezky zprůměrovala dolů. Nakoupeno víc kusů nejen za USD, ale i za Kč – jupí malá domů (jak říkají fotbalisté).
Zůstaneme u tradice nebo si ji spíše zavedeme a opět shrnutí investičního roku rozdělím do několika kategorií, i když znovu opakuji, že z pohledu DGI investora to nemá vůbec žádný význam, jelikož DGI investory cena zajímá až na druhém/třetím místě … ale mám rád grafy, takže si jich pár před konečným shrnutím ukážeme …
Nejnudnější akcie
Na konci roku 2017 začal tlak na zdravotnické firmy USA, firmu Omega Healthcare Investors v podstatě všechny ratingové agentury odepsaly, že prostě musí v roce 2018 zbankrotovat … nooo jak se ukázalo, tak vedení má asi ještě pár let před sebou:
OHI se dokonce ani moc nedotkl výprodej v REIT sektoru na začátku roku (únor -březen), když FED oznámil zvyšování základní úrokové sazby.
Překvapení roku
O překvapení roku 2018 se v mém portfóliu postaral Dividendový Aristokrat, firma Owens & Minor. Ta v roce 2017 udělala velkou akvizici a pak ještě jednu velkou v roce 2018. Následně snížila dividendu o 71% a to i když měla výplatní poměr jen 60%. S nově sníženou dividendou se tak výplatní poměr dostal k 20%, takže očekávám, že jakmile se jim podaří dokončit obě akvizice, tak dividenda zas poletí nahoru. Navíc ani po snížení není dividendový výnos nijak malý, protože jak cena klesla, tak dividendový výnos, i se sníženou dividendou narostl a je téměř 5%!
Nejrůstovější akcie
Tato kategorie bohužel letos žádného vítěze mít nebude. REIT firmy na začátku odepsaly velkou část ceny, i když ji pak během roku více než překonaly. Jenže v půlce prosince, když začaly daňové výprodeje, následované obavami o další ekonomický růst následovaly další výprodeje, tak letos ve svém portfóliu žádnou akcii, která by letos jen rostla nemám. No což, stejně mám radši, když ceny klesají.
Navýšení dividend v roce 2018
V roce 2018 celkem 19 firem v mém portfóliu navýšilo dividendu. Sprostý průměr říká, že mé dividendy v roce 2018 vzrostly o 7,6%. Takže když odečtu 2,3% inflace, tak jsem stále krásně v plus, až by se mi chtělo zeptat: „Která že to banka Vám dnes dá 5,3% čistého na spořícím účtu?“
- AbbVie (NYSE:ABBV) +35,21%
- PepsiCo (NYSE:PEP) +15,22%
- Altria (NYSE:MO)+14,29%
- Cisco (NASDAQ:CSCO) +13,79%
- Dominion Energy (NYSE:D) +10%
- Qualcomm (NYSE:QCOM) +9%
- Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) +7,14%
- Pfizer (NYSE:PFE) +6,3%
- National Retail Properties (NYSE:NNN) +5,3%
- Medical Properties (NYSE:MPW) +4,2%
- Southern (NYSE:SO) +3,45%
- Ares Capital (NASDAQ:ARCC) +2,63%
- Main Street Capital (NYSE:MAIN) +2,63%
- Verizon (NYSE:VZ)+2,12%
- AT&T (NYSE:T) +2,04%
- Gladstone Investment (NASDAQ:GAIN) +1,5%
- Omega Healthcare Investors (NYSE:OHI) +1,5%
- STAG Industrial (NYSE:STAG) +0,7%
- Realty Income Corporation (NYSE:O) +0,23% a +0,22%
Ale mám tu též to jedno dividendové zklamání roku 2018:
- Owens & Minor (NYSE:OMI) -71,15%
Oznámená navýšení pro rok 2019
Nesplněné cíle – v roce 2018 (žádné nebyly)
Ač se mi opět nepodařilo splnit poslední cíl „neprodávat“, tak za rok 2018 tento cíl beru též jako splněný. A to proto, že jsem se zbavil firem, které v roce 2017 přestaly splňovat moje požadavky na bezpečnost a růst dividendy, navíc pro rok 2019 se vyhlídky ještě trošku zhoršily. Prostě občas je třeba v portfóliu i trošku uklidit.
Prodej firmy AmTrust
Prodal jsem AmTrust (AFSI) a to chvíli potom co jeho vedení oznámilo, že chce firmu privatizovat a stáhnout z burzy. Navrhovaná odkupní cena byla hluboko pod tehdejší tržní cenou, což ukazovalo na to, že si vedení chce urvat firmu pro sebe a na akcionářích jim vůbec ale vůbec nezáleží. Nakonec odkupní cenu museli navýšit. Ale to už jsem byl pryč z pozice se 155 USD zisku v kapse a sbohem a šáteček.
Kdybych byl býval prodal až v červnu, namísto února, tak bych byl býval měl o 60 dolarů víc. Uff to je ale příšerná věta, ale naprosto odráží tehdejší realitu. Krišťálovou gulu stále nemám (nemáte někdo alespoň na zapůjčení?), takže jsem nemohl tušit, že vedení znovu v červnu navýší odkupní cenu a že nakonec jeden z největších investorů bude žádat regulátora o zakáz privatizace. Psalo se o tom dokonce i na českých finančních webech.
Prodej firmy Washington Prime Group
Washington Prime Group (WPG) jsem prodal v září, takže ač jsem na prodejní ceně prodělal jeden (slovy: jeden) dolar, tak jsem stihl tři dividendy, které mi tuto „ztrátu“ na prodejní ceně více než kompenzovaly. Prodal jsem z důvodu velkého přetlaku na realitním trhu s B-čkovými obchodními centry (malls). Brad Thomas několik měsíců varoval, že se v tomto REIT sektoru chystá konsolidace. A když se dnes podívám na cenový graf, tak můžu říct, že jsem udělal dobře. Proto ani zde nepovažuji svůj cíl „neprodávat“ za porušený.
Prodej firmy Verizon
Verizon (NYSE:VZ) jsem prodal 20.12.2018 a to po velmi zralé úvaze. Ceny začaly padat ve všech odvětvích, čímž se dividendové výnosy dostaly na velmi zajímavé úrovně. Takže když jsem si na jednu misku vah dal dvojku na telco trhu se 4% dividendou a s 2% růstem … a na druhou misku vah jsem dal jedničku na trhu se 6,5% dividendou a se 14% růstem (navíc jsem byl 14% v plus na nákupní ceně), tak prostě nebylo co řešit a Verizon šel z domu.
Časový test sice nesplněn, ale sto tisícová hranice nepřekročena, takže žádné daně platit netřeba.
Výsledky roku 2018
A teď již konec povídání a jde se na čísla …
Stanovený procentuální dividendový výnos za rok 2018 výši 3,5% se mi podařilo překonat o více jak 1%. A díky příkupům, jejichž přínos se plně promítne až v roce 2019, tak očekávám toto číslo ještě mírně větší.
Stanovený dolarový dividendový výnos za rok 2018 ve výši 1500 dolarů se mi podařilo překonat o více jak 300 dolarů.
A proto budou oba tyto cíle pro rok 2019 navýšeny.
Cíle pro rok 2019
Cíle se moc měnit nebudou, což jistě žádného DGI investora nepřekvapí. DGI je o stabilitě a tak v první řadě je třeba držet se stabilních pravidel. I když jak jsem uvedl výše, tak když se situace změní, tak nemám problém se nevýkonné akcie zbavit – ovšem se ziskem – a nahradit ji výkonnější! Tak tedy:
- udržet portfólio do 30 akcií
- dividendový výnos portfólia 4%+ = překonat inflaci
- navyšovat pozice, když bude vhodná doba
- posbírat alespoň 2000 dolarů dividend
- neprodávat! (nóóó to se uvidí)
Závěr
V roce 2018 jsem tedy své ZOO snížil o tři pozice a jednu novou pozici otevřel, takže do stanovené 30tky akcií v portfóliu je opět o kousek dál. Což na druhou stranu přináší větší svobodu při výběru nových „oveček“ do portfólia, tedy za předpokladu, že cena bude pro mne příznivá, v žádném případě nehodlám nakupovat/přikupovat za draho. Nadále platí, že příkupy JEN v případě, že se cena dostane pod moji současnou průměrnou nákupní cenu. Vstup do nové pozice jen v případě, že tomu budou odpovídat hodnotící parametry.
Můj investiční horizont (10-15 let) a dlouhodobý cíl (tisíc dolarů dividend měsíčně), tak zůstávají nezměněny a se vzrůstající jistotou si dovolím tvrdit, že se mi ho podaří dosáhnout. A to bez drahých placených kurzů nebo finančních poradců = „zdarma“!
A jaké jsou Vaše cíle? Budu rád za Vaše komentáře, protože v tomto finančním sektoru si musíme pomáhat. Doba, kdy si finanční instituce a různí rádoby poradci, účtují nehorázná procenta a poplatky za „správu“ Vašich peněz, bohužel ještě stále není pryč. Proto se společně snažme o rozhýbání tohoto zamrzlého stavu.
Přeji všem vše nej do Nového rok 2019 a ať se nám všem dividendy sypou a ceny pro přikupování nechť jsou příznivé!
A jak si vedla Vaše portfólia v roce 2018?
Vlasto, hezký rozbor a je paráda, že nám to všem šlape dál a dál! A hlavně, že se nehroutíme z toho prosincového výplachu!
K článku jedna poznámka – kapitola „Česká koruna“ je pro mě nějak nesrozumitelná. Dolar za rok 2018 oproti koruně jednoznačně posílil (o cca 10%) a tak nerozumím hned tomu úvodnímu textu „zainvestované pozice po zpětném přepočtu vykazují ztrátu“. Já bych si myslel, že naopak vykazují zisk. Jak jsi to myslel? Zrovna tak tvoje věta „nové nákupy byly jak za nižší směnný kurz a též za nižší nákupní cenu v USD“ – já myslím že v korunách byly nákupy naopak dražší díky dražšímu dolaru.
Ahoj Pavle,
moje první nákupy byly bohužel ještě za hooodně drahý dolar, takže i když příkupy byly již za levnějí, tak pokud bych prodal a převedl zpět na Kč, tak jsem stále v mínus.
Proto ta věta “zainvestované pozice po zpětném přepočtu vykazují ztrátu”.
Ale proč prodávat něco co generuje skoro 5% čistého ročně, že?
Proto téměř nesleduju celkovou hodnotu portfólia, protože mě primárně zajímají měsíční příjmy, než jestli hodnota portfólia šla o nějaký procento nahoru/dolů…
Prosincový výprodej byl naprosto super, koněčně jsem navýšil pár pozic u kterých jsem fááákt dlouho musel čekal než se cena dostane na pro mě zajímavou cenu.
Na druhou stranu musím říct, že když příjde nějaký pokles, tak jsem vždycky bez peněz 🙁
Tentrát jsem naštěští měl vcelku dobře nebito, takže růst letošních dividend byl slušně podpořen 🙂
No já to bral, že hodnotíš rok 2018 a ne od začátku nákupu. Takže za rok 2018 tvoje dolarové akcie v korunovém přepočtu „vzrostly“ o cca 10%.
Rok 2018 hodnotím z pohledu dividend, nikoliv celkové hodnoty ptf … stejně jako loni …
Hodnotu ptf beru od začátku, nebaví mě to přepočítávat pro každý rok zvlášť 🙁
Zkoušel jsem to a vzdal jsem to, je to příliš mnoho přepočtů a protože mě to vlastně nezajímá, tak jsem přestal dělat.
Kdyby na to byl nějaký jednoduchý = kopírovatelný vzoreček v excelu, tak bych to asi dělal, ale nepřišel jsem nato…
… pro mě je důležitý, že celkový dividendový příjem roste … co dělá hodnota portfólia pro mě zas tak důležitá není …
Zase tak složité to není. Já to počítal a jak jsem už uváděl v korunách mám za rok 2018 růst zato v dolarech, což mám u Lynx jako základní měnu hodnota portfólia klesla. A nedělám to nijak složitě. Aby jsem to spočítal bez přidaného kapitálu, prostě vezmu hodnotu prtf v dolarech k 31.12.2017 * kurz a porovnám to s hodnotou prtf k 31.12.2018 * kurz – přidané peníze během roku letos jsem to spočítal jak pro dolar tak koruny.
Horší je počítat meziroční růst dividend bez přidaného kapitálu zvlášť když jsem to počítal prvně. Na následující rok mám už připravenou tabulku do které jen budu zapisovat dividendu na akcii násobenou počtem akcií z roku 2018 tím eliminuji přidané akcie v roce 2019 a bude to jednodušší.
V minulosti jsem to nepočítal přesně z důvodu jak píšeš. Prostě mě to nezajímalo hlavně že jsem viděl v ročním výpisu že obdržená suma roste. Ale jak se člověk nudí 😀
Já mám dneska „řidičák“ přesně měsíc (u Lynxu). Mám 9 firem a jsem rád, že jsem založení a nákupy honil, ikdyž manželka nebyla moc nadšená, že tak pospíchám. Chytil jsem ceny, když byly skoro u dna, ale vzhledem k prozatimní délce investování je to jedno. Podobné hodnocení, jako VSbrok mě doufám čeká za pár let. Za mě díky za rady a ať nám to roste…
VSbrok pekne drzim palce .. je to pekny pocit ked peniaze zarabaju peniaze … 🙂
Díky moc. Můžeš se též pochlubit, sepiš, pošli mi to emailem a velice rádi to vydáme.
Ať tu neprezentuju jen sám sebe, ale ať naši čtenáři vidí, že nejsem sám.
Nějaké novinky o OMI, nějak se to sesypalo k 4$…tak je jestli má cenu si projít roční uzávěrku 10K, nebo je to zabité…dividendu krouhli ještě o pořádnou porci dolů.
Za mě jednoznačně ztracený Aristokrat 🙁
Poslední novinky jsou z 12.března, kdy vydala výroční zprávu, obrázky zde:
https://seekingalpha.com/article/4248164-owens-and-minor-omi-presents-barclays-global-healthcare-conference-slideshow
Od té doby nic, budeme muset vydržet do přístího kvartálu … jak to bude pokračovat.
Osobně držím a OMI je „uklizeno do kouta“, kde trucuje 🙂
Prodávat se ztrátou nehodlám, divi je tak prťavá, že nemá cenu uvažovat nad navýšením … ono tedy teď není ani kam jinam 🙁
Takže osobně jsem ve stavu kumulace $$$, snad příjda ta krize a s ní levný nákupy 😀
Právě tvůj post o OMI mě dal brouka do hlavy, zadlužení jsou až po uši, divi krouhli skoro na 0…nevím jakej jinej kostlivec ve skříni by tam ještě mohl být. Tak váhám, že bych vstoupil na aktuálních 3.5$…Výsledky nebyly optimální, jsou zadlužení víc než zdrávo, ale že by to byl důvod pro -80% pokles?
Ty akvizice by jim měly zvýšit zisky a to dost prudce, teď je jen otázka co s těma $$$ udělají. Doufám, že splácnout většinu dluhu a část by mohly zas přihodit na divi.
Pro mě ale 0,33% hrubého ji prostě nedostatčující, abych navyšoval, to radši T-čko s 6% 😀