Hodnotové investování = investování s dlouhým horizontem návratnosti
Investoři, kteří se zaměřili na hodnotové investování, tak ví, že z krátkodobého výhledu je málokdy výnosné … a je třeba počítat s dlouhodobým horizontem (10 až 20 let). Samozřejmě z pohledu návratnosti nejvíce záleží na vstupním bodě a když se podíváme na index S&P 500, tak vidíme, že se dnes pohybujeme u historického maxima. Dnešní PE ocenění je téměř 25, přičemž historický průměr je „pouhých“ 15! Dnešní ocenění se tak zdá být vysoké. Na druhou stranu, když vezmeme v potaz ostatní podmínky na trhu (inflaci, QE, peněžní M2, atd.), tak se dnešní vysoké ceny již tak vysoké nezdají.
Je však třeba si přiznat, že některé akcie, které se v posledních letech staly velmi oblíbené, se dnes opravdu obchodují za extrémně vysoké ocenění, tedy vzhledem ke svým historickým průměrům. Co mě osobně trošku znervózňuje, je fakt, že dnes 10 nejdražších firem představuje téměř 23% indexu!
- AAPL – Apple Inc 4.57%
- MSFT – Microsoft Corp 4.48%
- AMZN – Amazon.com Inc 2.87%
- FB – Facebook Inc A 1.84%
- BRK.B – Berkshire Hathaway Inc B 1.65%
- JPM – JPMorgan Chase & Co 1.63%
- GOOGL – Alphabet Inc A 1.49%
- GOOG – Alphabet Inc Class C 1.49%
- JNJ – Johnson & Johnson 1.43%
- V – Visa Inc Class A 1.20%
- Celkově: 22.64%
Ale můžeme si uvést i několik dalších příkladů skvělých společností, které se dnes obchodují za neobvykle vysoké ocenění:
- Coca-Cola (NYSE:KO)
- McDonald’s (NYSE:MCD)
- Nike (NYSE:NKE)
- Procter & Gamble (NYSE:PG)
- United Technologies (NYSE:UTX)
- Walt Disney (NYSE:DIS)
Je to ale tím, že to jsou prostě skvělé společnosti s vynikajícími výsledky a navíc mají ještě i dlouhou historii navyšování dividend … a proto to jsou dnes nejpopulárnější akcie světa.
Stádní chování investorů
Jak kdysi řekl Warren Buffett:
Většina lidí se začne o akcie zajímat, až když už se o ně zajímají všichni ostatní!
A tohle se od doby kdy to řekl nezměnilo. To má za následek, že vždy a tím myslím naprosto vždy, ceny aktuálně populárních akcií budou postupem času předražené, ale na druhé straně nepopulární akcie budou podhodnocené. A je na každém investorovi, aby dokázal rozpoznat kdy je akcie, kterou sleduje tam nebo tam.
Protože jak jsme si zde na IG webu již mnohokrát řekli, tak vstupní (nákupní) cena je naprosto zásadní pro celkový dosažený výnos. Na druhé straně však nikdo nedokáže předvídat budoucnost, takže pokusy o časování trhu vždy skončily naprostou katastrofou. I když vlastně …
Ono jak se to vezme …
S naším čtenářem, Pavlem, se neustále „hádáme“ nad mojí strategií „přikupovat za cenu nižší než je moje průměrná cena“. Což je vlastně takový pokus o časování trhu (tedy to co nejde). Jenže když k tomu přidám, že peněz na přikupování nemám moc a v portfóliu mám necelých 30 firem, tak to ve výsledku znamená, že téměř vždy se najde jedna nebo dvě (tři) akcie, které jsou pod mojí původní nákupní cenou. Takže to vlastně je i není časování.
Cekově vzato to též znamená, aby se člověk stal dobrým hodnotovým investorem (value investor), tak by měl být trpělivý a především je třeba přemýšlet dlouhodobě. Na tento dlouhodobý pohled Warren Buffett řekl:
Pokud nechcete vlastnit akcie firmy po dobu deseti let, tak ani nemyslete na to, že by jste je vlastnili deset minut.
Tím je myšleno, že investování zřídka kdy vede k okamžitým, či krátkodobým výsledkům, protože investovat obvykle znamená, že investujete v daný okamžik do nepopulárních firem. Jenže tato současná nepopularita konkrétní firmy, či celého sektoru, je často důvod, proč se akcie staly výhodné k nákupu a dlouhodobému držení v příštích letech.
Je třeba si však uvědomit, že existuje několik důvodů proč je ta konkrétní akcie dnes levná … a to i přesto, že od roku 2008 zažíváme v podstatě nepřerušený býčí trh (tedy s drobnými hrbolky). To znamená, že investor musí být schopen identifikovat, že současné problémy firmy jsou dočasné nebo mají trvalejší, anebo mají přímo devastující charakter. Na tomto základě je (měl by být) schopen určit, zda pokles ceny je oprávněný nebo přehnaný. Toto pomůže určit míru rizika, které je s konkrétní akcií spojené a tedy i zda je vyklesaná cena vhodná pro vstup do dlouhodobé pozice nebo ne.
Jenže! V dlouhodobém horizontu hodnotové investování velmi často dramaticky překonává krátkodobé držení, protože podstupujete výrazně menší riziko! A to proto, že riziko spojení s konkrétní akcií je sníženo vstupem při nízkém oceněním, než když je (byla) akcie na výsluní a všichni ji chtějí vlastnit (koupit). To znamená, že klíčovým prvkem při hodnotovém investování je pokles ocenění. A taktéž to velmi často znamená, že když přijde krize, tak správně oceněné, čí podhodnocené, akcie již o moc více na ceně neklesnou … a především mají tendenci začít opět růst mnohem rychleji.
Kdežto zotavení cen akcií, které byly nebezpečně nadhodnocené, následně může trvat mnoho let. Podívejte se na ceny akcií před dot.com bublinou v letech 1999 až 2000 a jak dlouho trvalo než se dostali na stejnou hodnotu. Například cena akcií firmy Cisco (NASDAQ:CSCO) ani dnes nedosahuje ceny 79,38 dolarů za akcii, které dosáhla 24. března 2000!
Samozřejmě nebudu Vás odrazovat od investování při dnešních cenách (např. Microsoft Corp (MSFT), ale je třeba si uvědomit, že až jednou ta krize přijde, tak pokud se nerozhodnete prodat se ztrátou, tak budete muset čekat dlouhé měsíce, či roky, než se cena opět přiblíží k Vaší dnešní nákupní hodnotě.
Nebudu Vás odrazovat ani od investování do dnes nejlepších akcií, ale pokud za ně zaplatíte příliš vysokou cenu, tak se tím můžete připravit o velkou část výnosového potenciálu. Opět přidám citát od Warrena Buffetta:
Příliš vysoká nákupní cena akcií vynikající společnosti, může pro investora vyrušit výnos z příznivého obchodního vývoje v příštích 10ti letech.
Na ocenění při nákupu prostě a jednoduše velmi záleží!
Investování vyžaduje čas
Při dlouhodobém investování se říká, že čas pracuje pro Vás. To, ale platí pouze tehdy, když koupíte správně oceněné nebo podhodnocené akcie. Když však koupíte předražené akcie, tak se naopak čas stane Vaším úhlavním nepřítelem. Tuto nevýhodu lze nakonec ve většině případů kompenzovat opravdu ultra-dlouhým držením, pokud tedy dokážete být extrémně trpělivým investorem. Což opět přikloní ručičku vah zpět na Vaši stranu.
Na druhou stranu je třeba říci, že když investujete do dnes nepopulárních akcií, tak ač se jejich cena zdá být spravedlivě ohodnocena nebo je podhodnocená, tak i to nakonec dost často též vyžaduje čekání, protože než se akcie znovu stane populární bude to nějakou dobu trvat a Vy budete moci těžit z rostoucí ceny.
Je zde, ale podmínka nutná a tou je, že základy konkrétní firmy jsou pevné a firma má šanci se znovu postavit „na nohy“. To znamená, že hodnotoví investoři se musí vždy před nákupem zaměřit na základy firmy a teprve potom řešit cenu. Pokud jsou základy pevné a firma má šanci i v budoucnosti uspět, tak by i cena akcie měla v budoucnosti opět začít růst.
Je tedy zbytečné, neřeknu-li přímo hloupé, hodnotit výkonnost firmy, potažmo akcie, dle pohybu ceny akcie za poslední rok, či 5let. Pohyb ceny Vám o firmě jako takové příliš neřekne.
Vždy se tedy snažte koupit skvělou společnost, která má růstový potenciál, ale za rozumnou cenu. Ta Vám pak bude generovat budoucí výnosy, které navíc každý rok porostou. Nebo si můžete koupit výrazně pomaleji rostoucí společnost, ale je „ve slevě“, která Vám bude přinášet výnosy díky růstu ceny … než se její ceny opět vrátí ke své reálné hodnotě.
Závěr
Výhoda hodnotového investování je v tom, že ho lze uplatnit na všechny druhy akcií. Tedy nejen na dividendové, ale i na růstové akcie. Hodnotové investování prostě a jednoduše znamená investování do firem, které mají zdravé základy, ale jsou momentálně v neoblibě, což investorům přináší příležitost akcie těchto firem nakoupit za výhodné ceny.
Pro mě, jakožto čistě dividendově růstového investora (DGI = dividend grow investing), má hodnotové investování ještě o to větší výhodu, protože čím levněji akcii nakoupím, tím vyšší dividendový výnos získám. Pohyb ceny beru jako šum kolem, který mne příliš neznepokojuje a snažím se ho ignorovat. To samozřejmě úplně nejde, nebudu Vám lhát a pohyby ceny po-očku sleduji.
I mnozí DGI investoři očekávají, že poroste nejen dividenda, ale i cena. Toto je, ale spíš otázka v jaké části investorského života jste. Pokud jste s investováním právě začali a máte před sebou 10-15-20 let, tak je růst ceny pro Vás „nevýhodná“ … protože každý další nákup/přikoupení bude dražší. Když jste, ale ve fázi, že již neinvestujete = jen vybíráte rentu, tak je naopak růst ceny pro Vás výhodný … protože za každý další prodej dostanete víc peněz.
To znamená, že zhodnocení Vámi vloženého kapitálu nemusí být vždy pro Vás výhodou. Naopak pro investory zaměřující se na akcie, které svou dividendu každoročně zvyšují, je stagnující cena podstatnou výhodou. Zkrátka nakupovat za rozumnou cenu se vždy vyplatí!
Osobně mám dividendové akcie, především pak Dividendové aristokraty, velmi rád, protože ceny těchto akcií z historického pohledu vykazují podstatně nižší volatilitu cen. Takže se nemusím tolik stresovat, že bude tržní cena k mé nákupní ceně v pondělí +10% a v pátek -20%. Důležité pro mě je, že každý měsíc mi na účtu přistane pěkná hromádka dividend, které mohu použít k nákupu nějaké podhodnocené nebo neoblíbené akcie, či navýšit vyklesanou pozici v portfóliu.
Pokud hledáte krátkodobý a rychlý zisk, tak hodnotové a DGI investování rozhodně není pro Vás. Není to prostě výnos teď-hned, ale investice do budoucích výnosů, které mohou přijít za 5, 10, či 15 let. Nechci si hrát na spekulanta, ale sám sebe vidím jako majitele (akcionáře) části silné firmy, která má pevné základy, výhled pro budoucí růst a navíc jsem ji koupil za atraktivní cenu.