Hodnotovorůstový model, budoucí zisky vlastníků a vnitřní hodnota
Hodnotovorůstový model
Zaměřuje se na samotnou firmu, nikoli na akciový trh. Investovat bychom měli pouze do firem, kterým rozumíme. Daná společnost by měla mít silnou obchodní franšízu, měli by jí řídit poctiví a kompetentní manažeři a měla by také vykazovat finanční sílu. Analýza síly franšízy, managementu a financí by pak měla umožnit odhad zisků vlastníků. Diskontovaná hodnota všech budoucích zisků vlastníků představuje vnitřní hodnotu společnosti. Pokud vypočtená hodnota výrazně převyšuje aktuální tržní cenu, pak je zde přítomen bezpečnostní polštář a akcii bychom měli koupit.
Tento přístup ignoruje, zda konvenční investoři danou akcii klasifikovali jako růstovou či jako hodnotovou. Hodnotovorůstový investor může v jednom měsíci kupovat akcii s nízkým P/E a vysokým dividendovým výnosem, v dalším pak akcii s vysokým P/E, nízkým výnosem, ale se silným potenciálem růstu zisku. Na klasifikaci tedy nesejde, jde hlavně o to, aby byly odhadované diskontované budoucí zisky vlastníků výrazně vyšší než cena, kterou nyní požaduje pan Trh. Úspěšné hodnotovorůstové investování se navíc opírá o další dvě klíčová pravidla. Velikost portfolio je třeba omezit na malý počet akcií 6-12. Většímu počtu firem nebude investor pravděpodobně schopen rozumět a sledovat jejich fungování. Druhé pravidlo pak říká, že investovat je třeba na dlouhou dobu, což se projeví růstem hodnoty koupených akcií a reinvesticí dividend.
Hodnota finančního aktiva
Rovná se diskontované hodnotě budoucího čistého cash flow. U kmenových akcií se vnitřní hodnota rovná diskontované hodnotě zisků vlastníků, které lze z firmy získat během zbývající doby jejího fungování. Diskontovat musíme, neboť díky inflaci má 1 dolar v budoucnu menší hodnotu než dnes. Budoucí zisky vlastníků určuje síla a trvalost obchodní franšízy, kvalita managementu a finanční síla firmy. Hodnotovorůstové investování využívá Buffettovu definici zisků vlastníků, k bodům (c) a (d) však přidává další faktor: „investice do všech nových projektů vytvářejících hodnotu“.
Zisky vlastníků jsou definovány jako:
a)zisk po zdanění plus
b)odpisy dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku a přírodních zdrojů (depreciation, amortization) a další nepeněžní poplatky minus
c)roční výdaje na stroje a zařízení atd., které podnik potřebuje k plnému zachování dlouhodobé konkurenční pozice, jednotkového objemu a investic do všech nových projektů vytvářejících hodnotu minus
d) veškeré dodatečné roční výdaje na pracovní kapitál, který je nutný k udržení dlouhodobé konkurenční pozice podniku, jednotkového objemu a investic do všech nových projektů vytvářejících hodnotu.
Vnitřní hodnota
Diskontovanou hodnotu všech odhadovaných budoucích ročních zisků vlastníků získáme tak, že roční zisky vlastníků vydělíme příslušnou diskontní sazbou (přičemž odhadované zisky vlastníků jsou ve všech budoucích letech shodné a zisky budou obdrženy v příštím roce). Diskontní sazba se stanoví jako požadovaná výnosová míra aktiva v dané rizikové třídě.
Příklad: Společnost Cortillo má roční zisky vlastníků ve výši 15,965 mil. dolarů, diskontní sazba činí 10 %.