Intel – Q3 2021 výsledky a výhled
S firmou Intel (INTC) to v posledních několika čtvrtletích nevypadalo dobře a výsledky za Q3 2021 a výhled na příští čtvrtletí a příští rok dává analytikům za pravdu, bohužel.
Cena akcií za posledního půl roku klesla o cca 13 % a po oznámení výsledků za Q3 2021 následoval propad o dalších cca 8 %. Takže se zdá, že klesající trend bude dále pokračovat.
Q3 2021 výsledky
Tento týden oznámené výsledky byly pozitivní pouze z hlediska tržeb.
Tržby meziročně vzrostly o 5 % a překonaly odhady anylytiků o cca 170 milionů dolarů. Zisk na akcii dosáhl 1,71 dolarů. Jenže za většinu tohoto růstu může pokles efektivní daně (15 %) a nižší růst nákladů.
Pokud by obě položky zůstaly stejné, tak by výsledky byly téměř přesně dle odhadů analytiků.
Meziročně šly tržby o 2 % dolů a operační příjem dokonce o 7 %. Za tento pokles mohou nižší tržby v sektorech notebooků a počítačů. To by nemělo být pro nikoho snad žádné překvapení, protože v těchto sektorech konkurence Intel naprosto válcuje a vedení Intelu zatím stále nedokáže přijít s odpovídajícím procesorem, aby trend obrátilo.
O poznání lépe je na tom Intel v sektoru datových center. Tržby meziročně vzrostly o 10 % a operační příjem o 8 %. Negativní je ovšem 20% pokles v sektoru cloudových služeb. Bohužel opět velmi špatná zpráva pro investory, protože tento sektor je silně rostoucí a ztrátu pozic bude Intel jen těžko získávat zpět.
Pozitivní zprávy tak firma reportovala pouze v sektoru ostatní, kam se řadí IoT a PSG. V nich firma reportovala vysoký růst jak tržeb, tak příjmů. Ovšem bohužel to je zatím sektor, který firmě generuje minimální část celkových zisků. Na druhou stranu je zde ale největší potenciál pro budoucí růst.
Portfólio
Fima má na začátku listopadu uvést na trh své 10nm procesory Alder Lake, které mají být údajně stejně rychlé jako AMD Zen 3 – ty však využívají 7nm technologii od TSMC.
Dále firma již uvedla na trh své 10nm serverové procesory, které jsou určeny pro cloudové využítí. Ty by měly být o cca 30 % rychlejší než druhá generace Xeon procesorů.
Z výše uvedeného tedy nelze očekávat příliš velký růst v sektoru osobních pročítačů, protože AMD je dnes prostě lepší. Ale na druhé straně v serverovém/cloudovém sektoru je zatím stále Intel lepší.
Výhled
Důvod pro 8% propad ceny akcií po oznámení výsledků za Q3 2021 byl výhled na Q4 2021.
Vedení očekává další pokles tržeb (o 3 %), pokles marží (o 6,5 %) a především obrovský pokles EPS (o 39 %).
Očekávané výsledky za celý rok 2021 taky nejsou žádná sláva – 1% růst tržeb, 2,4% pokles marží a „pouze“ 4% růst EPS.
S téměř 19 miliardami dolarů kapitálových nákladů a cca 12 miliardami dolarů volného peněžního toku… to úplně „hitparáda“ není.
Očekávaných 0,9 dolaru na akcii je velký propad ze současné hodnoty.
Ukazuje to především na to, že se Intelu daří v sektoru s levnými čipy, které sice prodává ve velkém množství, ale i přesto to na konkurenci nestačí, protože ta prodává čipů sice méně, ale s podstatně vyššími maržemi.
Růst
Vše ukazuje na to, že Intel je tou nejvěší firmou na trhu a je pro něj velký problém dále růst.
Zatímco konkurence za poslední rok dokázala růst až o 40 %, tak Intel zřejmě dosáhl svého maxima a z něj už je pouze jedna cesta… dolů.
Ač jsou zde velmi perspektivní sektory (např. IoT), tak jsou stále příliš malé, než aby dokázaly nahradit propady v hlavních sektorech, kde Intel kraloval.
Zůstává tedy „jediná“ výhoda a tou je právě velikost. Díky ní má firma dostatek peněžních prostředků, které může investovat do budoucího růstu. I když konkurence roste (tržby: Nvidia cca 22 miliard dolarů, AMD cca 13,5 miliard dolarů), tak na tržby Intelu přesahující 70 miliard dolarů prostě nemají a ještě dlouho mít nebudou.
Vedení se dnes musí znovu zaměřit a investovat co může do budoucího růstu… jinak by se mohlo za 3-4 roky opravdu stát, že tu budeme mít nového lídra v sektoru čipů.
Dividenda
Firma na dividendách vyplatí cca 5,6 miliardy dolarů, takže výplatní poměr k FCF je necelých 50 %.
Takže i přes současné a budoucí problémy zůstává dividenda bez problémů krytá FCF a přístímu navýšení v lednu 2022, tak nestojí nic v cestě… jen zřejmě nelze očekávat navýšení příliš vysoké.
Závěr
Investoři by si neměli dnes nic nalhávat… Intel momentálně v sektoru osobních počítačů nemá příliš co nabídnout a tak to bude ještě minimálně rok až dva. Protože vyvinout nový procesor, který dokáže překonat konkurenci již není tak snadné jako tomu bylo před 10-20 lety.
Ač se firmě momentálně nedaří, tak stále je to největší firma v „čipové“ části technologického sektoru, které konkurence z pohledu tržeb nesahá ani po kotníky (no možná kolena). Takže i když se firmě momentálně příliš nedaří, tak bankrot nehrozí, ale lze očekávat, že ocenění akcií půjde dále dolů.
Dividenda zůstává nadále bezpečná (výplatní poměr pod 50 %), ale vzhledem k současným a hlavně budoucím problémům/nákladům na vývoj by investoři měli požadovat vyšší bezpečnostní polštář.
Z těchto důvodů hodnotím akcie Intelu vhodné k prodeji, ale zároveň je nepřestat sledovat! Až bude cena v rozmezí 40-45 dolarů a výhled se začne zlepšovat, tak bude vhodná doba se do pozice zase vrátit.