Intel: výsledky za rok 2020 a výhled na rok 2021
O Intelu (INTC) jsme psali naposledy na konci července 2019 a pak na něj nějak už nezbyl prostor. V poslední době se začaly objevovat zprávy, že firma „téměř na odpis“. A tak je na čase se na Intel znovu podívat.
Úvod
Intel je prvotřídní společnost, kterou má většina lidí spojenou s procesory (CPU). Ale to již dlouhou dobu není pravda, Intel již dávno není jen „čipová“ firma.
Cena akcií byla v loňské roce jako na houpačce. Primárním důvodem byly strukturální změny na trhu a za druhé změnou tržního sentimentu. Tedy odložení (zpoždění) příští generace procesorů a nárůst investičních výdajů firmy.
Na druhou stranu, kdy jindy nakupovat, než když „v uliích teče krev“ a slabí investoři se od velké a silné firmy odvrací, že? Tedy staré známé. Buďte chamtiví, když se ostatní bojí!
Když se podíváme na tržby společnosti, tak je vidět drobný pokles, velmi podobný „ďolíku“ v roce 2019. Pokud se na graf podíváte z dlouhodobého hlediska, tak je jasně vidět rostoucí trend, který „drobné“ poklesy v řádech pár set milionů dolarů maže. I přes pokles v Q4 2020 firma stále vykázala velmi slušný meziroční růst tržeb.
Musíme si však přiznat, že Intel za poslední rok, rok a půl, nedal na trh procesor, který by dokázal konkurenční AMD procesory překonat.
Četl jsem několik názorů, že Intel je starý, nudný, překonaný, či málo rostoucí. Když se však podíváte na firemní výsledky, tak mi to tak rozhodně nepřipadá.
Tržby mezi Q3 a Q4 2020 vzrostly o 2,6 miliardy dolarů, EPS o 42 centů. Segment osobních počítačů meziročně vzrostl o 33%, dodávky 10nm výrobků vzrostly 4x. A pro nás to nejdůležitější, dividendy vzrostla o 5%.
Intel však již nejsou jen procesory!
Jak jsem uvedl výše, tak mnoho lidí si stále myslí, že Intel = CPU, omyl, velký omyl!
Firma vyrábí i mnoho dalších čipů, ale především má velké dodávky Enterprise řešení, rostoucí segment datových center, Mobileye a segment datových úložišť.
Celé portfólio firmy vygenerovalo 20 miliard dolarů tržeb v Q4 2020, sice o 1% meziročně méně, ale stále 2,6 miliardy více než se očekávalo. Operační marže klesla o 0,4%, ale stále krásných 31,5%. A EPS bylo ve výši 1,52 dolarů, oproti dividendě ve výši 0,3475 dolarů.
Pokud někomu přijde velmi slušný 5tiletý růst jako nudný nebo pomalý, tak já si takovouhle nudu rád nechám líbit.
Výhled na 2021
Na prezentaci nazvané Intel: Unleashed, představil generální ředitel firemní výhled pro rok 2021. První čtvrtletí vedení nevidí příliš růžově, očekává pokles jak Tržeb, Operačních marží, tak EPS.
Největší část výdajů mají spolknout investice do rozšíření výroby ve výrobních závodech v Arizoně a to ve výši 20 miliard dolarů. Na druhé straně vedení plánuje zvýšit příjmy díky pronájmu výrobních kapacit.
Investice do rozšíření výroby je pozitivní zpráva, bohužel to však také znamená, že procesory z této rozšířené výroby budou na trhu až v roce 2024. Do té doby bude velmi pravděpodobně „kralovat“ trhu s procesory AMD, jehož čipy vyrábí TSM a to má výrobních kapacit momentálně více než Intel.
Trošku opomíjenou zprávou, které je na internetu trošku opomíjena, je fakt, že AMD pro letošní rok plánuje dosáhnout tržeb ve výši cca 13 miliard dolarů, kdežto Intel by rád dosáhl 72 miliard dolarů tržeb.
Asi nejzajímavější zprávou je návrat Intelu do slévarenství (foundry = výroba čipů na zakázku / na objednávku pro zákazníky/partnery). O to se již v minulosti firma snažila a pro velký neúspěch to celé v roce 2017 odpískala. Bude tedy velmi zajímavé sledovat, jak si firma povede tentokrát.
5G a auto průmysl
Jistě jste v posledních týdnech zaznamenaly zprávy, že nedostatek čipů pro auto výrobu zapříčinilo nedostatek nových aut na trhu.
Nová auta jsou „nacpaná“ elektronikou více než kdy dříve. Především z důvodu napojení aut na všemožné systémy, které beží nebo poběží po 5G síti. V nových autech je asi 13 různých ECU (Electronic Control Units) čipů. Když si vezmete, že po světě dnes ježdí cca 1 miliarda aut, které bude třeba čas vyměnit za nová, tak to máme 13 miliard čipů, které bude muset „někdo“ vyrobit.
A to nesmíme zapomenout na další moderní vychytávky, jako je chybrá domácnoust, apod. To jsou všechno prudce rostoucí trhy a v každém z nich má Intel své želízko v ohni.
Dluhy
Intel má celkový dluh ve výši cca 12,5 miliardy dolarů. Proč nízké? Protože jen v roce 2020 společnost vynaložila na zpětný odkup vlastních akcií 14,2 miliardy dolarů.
Pro rok 2021 vedení očekává peněžní tok ve výši 10 miliard dolarů. Na dividendách firma vyplatí cca 5,7 miliardy dolarů, takže Intelu zbyde cca 4,3 miliardy dolarů. Jenže investiční náklady vedení plánuje ve výše zmíněných 20 miliard dolarů.
To tedy znamená, že v letošním roce bude zadlužení firmy velmi pravděpodobně růst.
Dividenda
Společnost Intel svou dividendu každý rok zvyšuje od roku 2014. Do roku 2013 dividendu zvyšoval 10 let, ale dividenda roku 2014 zůstala stejná jako v roce 2013.
Průměrný pětiletý dividendový růst je ve výši 6,1% a akcie Intelu dnes nese necelých 2,2% ročně.
Dividenda je dnes také velmi bezpečná, takže pozastavení růstu z roku 2014 nehrozí.
EPS roku 2020 bylo ve výši 5,2 dolarů na akcii, vyplacená dividenda byla ve výši 1,39 dolarů na akcii. Výplatní poměr byl tedy v loňském roce ve výši cca 30% … tedy mnoho prostoru pro možná budoucí navýšení.
Intel vs. AMD
Protože se na internetu neustále srovnává Intel s AMD a jak to ten Intel „projíždí na plné čáře“, tak uvedu jen tři čísla:
Intel | AMD | |
CAPEX | 117 miliard dolarů | 2 miliardy dolarů |
Volný peněžní tok (Free Cash Flow) | 86 miliard dolar | 1 miliarda dolarů |
Tržby | 72 miliard dolarů | 13 miliard dolarů |
Víc asi nemá cenu dodávat …
Závěr
Intel je jednou z největších technologických firem světa. Navíc ve svém nejznámějším segmentu funguje v duopolu s/proti AMD. A nebudeme si nic nalhávat, běžný spotřebitel firmu hodnotí především z hlediska výkonosti a elektrické náročnosti procesorů … a (znovu) si nebude lhát do kapsy, prostě AMD CPU jsou v současné době výkonnější a méně topí.
Znamená to však, že Intel bude za pár let bankrot? No to ani náhodou! Vedení již dávno rozšířilo portfólio do mnoha dalších segmentů, které pokles v segmentu procesorů dokáží vyrovnat.
Pro budoucnost mají dnes investoři na stole pouze sliby vedení, že nové 7nm procesory budou na trhu v roce 2023. Takže větší růst tržeb/EPS mohou investoři očekávat až tak v roce 2024.
Do té doby, ale bude Intel s velkou dávkou pravdopodobnosti generovat velké peněžní toky z ostatních segmentů, jako je právě výše zmíněný auto průmysl.
Znamená to, že jsou dnes akcie Intelu k nákupu? Na to je dnes vcelku lehká odpověď: ještě ne. Sentiment na trhu je stále příliš negativní, v příštích třech letech firmu čekají velké investice a dnes se čeká na Q1 2021 výsledky, které firma představí příští čtvrtek 22. dubna 2021 po závěrečném zvonu. Minimálně do té doby bych s nákupem akcií firmy Intel vyčkal.
LOL, slévárenství? Chápu, že „foundry“ je v tomto kontextu trochu oříšek, ale dalo by se to trochu opsat: „výroba čipů na zakázku / na objednávku“, nebo „poskytování výrobních prostředků partnerům“.
Přesně tak, jak TSMC vyrábí čipy mj. pro AMD podle jimi dodaného designu.
Jinak díky za článek. Sám mám naškrábáno s průměrkou kolem $50. Taky budu vyčkávat a přikládat ne za víc než $55.
Jojo, slévárenství byl oříšek jak to přeložit.
Ano „výroba čipů na zakázku / na objednávku“ je dobrý, doplním to, děkuji.
Mám příkup nastavený velmi podobně, snad se dočkáme.