Investice do hříchu – hříšné investice
UPOZORNĚNÍ: Ne každému je příjemné vydělávat na neřestech jiných, proto pokud Vám není toto téma příjemné nebo vydělávání peněz na závislosti(-těch) jiných, tak prosím tento článek ani nečtěte, děkuji za pochopení.
Investicím do hříchů nebo-li „hříšným“ investicím se tak říká, protože to jsou firmy, které vydělávají peníze na výrobcích, které lidé konzumují, i když ví, že pro jejich zdraví nejsou dobré. Hlavní zástupci této kategorie firem Vás jistě napadnou sami: alkohol a cigarety. Ač si to většina dospělých neuvědomuje anebo nechce (veřejně) přiznat, tak každý nějaký ten hříšek spáchá. Ať už je to jedno dvě pivka za týden nebo štaprlička před spaním. Toto by se ještě zřejmě dala považovat za normální a i doktoři se, tak nějak, shodují, že v malém množství je alkohol i prospěšný lidskému zdraví. Ale dnes se budeme věnovat druhé kategorii, která není zdraví prospěšná téměř vůbec. Proč „téměř“ ptáte se? Inu proto, že je prospěšná mě a velkému množství dalších investorů do tabákových firem.
Tabákové firmy
Dnes se podíváme na zoubek třem největším tabákovkám:
- Altria Group Inc (NYSE: MO)
- Philip Morris International Inc (NYSE: PM)
- British American Tobacco PLC (NYSE: BTI)
Altria Group Inc
- března 2018 to bude přesně 10 let co byla Altria donucena rozdělit své podnikání na dvě části. Na čistě americké, tam zůstala původní firma Altria Group Inc a mimo americké (mezinárodní), proto vznikla nová firma Philip Morris International Inc. Altria tedy podniká pouze a jenom v americkém dolaru – příjmy, výdaje, dividendy – vše v USD.
Pohled na graf ceny Altrie nás asi moc důvěrou ve firmu naplňovat nebude.
„D“ na spodní ose jsou vyznačené dny, kdy akcionář musí být vlastníkem akcie (Record day), aby měl nárok na nadcházející dividendu, cena akcie pak klesne o výši vyplácené dividendy.
Následný březnový, i květnový pokles ceny byl ale způsoben horšími finančními výsledky než analytici očekávali. V březnu Altria vydělala o $50 milionů méně a v květnu o $70 milionů. Pokud se Vám to zdá, že vydělali méně o hodně, tak si prosím uvědomte, že celkové tržby v březnu byly $4.59 miliardy a v květnu $4.73 miliardy! Navíc v Q1 Altria vydělala o 1,3% víc než v roce 2016, Q2 vydělala stejně jako v Q2 2016. Tedy $50 milionů jsou z pohledu celkových výnosu drobné. Představte si to tak. Vyděláváte 50 000,- Kč měsíčně a zaměstnavatel by Vám snížil plat o 50,- Kč, to asi ani nepostřehnete, že?
Volatilita
Propady a nárůsty ceny mezi březnem až červencem přičtěme zblázněným automatickým systémům, pro které je jakýkoliv pokles čehokoliv důvodem k výprodejům. Jenže pak 28. července přišla agentura pro Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (FDA) s prohlášením, že hodlá připravit PLÁN, jak donutit lidi, aby přestali kouřit… tak s tím tedy přeji hodně štěstí, o tohle se tu už snažilo hodně lidí. Prvním krokem má být, že přinutí výrobce cigaret ke snížení obsahu nikotinu v cigaretách.
Z pohledu zdraví lidí asi dobrý nápad. Jenže… když se zamyslíte proč vlastně lidi kouří, tak Vám z toho vyjdou vlastně jen dva možné scénáře:
- kuřáci budou kouřit víc, aby doplnili chybějící nikotin
- kuřáci přejdou na jiný druh kouření, tak aby stále dostali svoji „dávku“
U neřestí ať už jsou to cigarety nebo alkohol, si lidi vždy v minulosti našli způsob, jak regulaci státu obejít. Amerika, která si prošla alkoholovou prohibicí, aby zjistila, že to bylo naprosto k ničemu, se znovu snaží zavádět další regulaci… trošku mi uniká důvod. Tedy možná jeden důvod bych měl.
Cigarety, alkohol a další, jsou zatíženy spotřební daní, a ta tvoří podstatnou část koncové ceny pro zákazníka. Takže možná uvažování úředníků je následující: snížíme obsah nikotinu, lidi budou kouřit víc, prodá se víc cigaret, vybere se víc na daních. Alespoň tak to na mě působí, budu rád za Vaše komentáře.
MO si je poklesu na cigaretovém trhu dobře vědoma a již podniká kroky k rozšířením svého portfolia. Poklesním příspěvkem do příjmů firmy je nákup velkého podílu ve firmě Anheuser-Busch InBev (NYSE:BUD). Tak investice do vína.
Zde je náhled do příjmů firmy:
Cigaretové výrobky vykazují snižující se podíl příjmů, i když stále podstatnou část. Tzv. bezdýmové výrobky poskočily z 6,87% v roce 2012 na téměř 8% v roce 2016. Celkové zisky na akcii MO se v roce 2016 zvýšily o 8% a v první polovině roku 2017 vzrostly o dalších 3,3%.
Dividendy
Ale pojďme se podívat na to co nás, jakožto investory do MO, zajímá nejvíce.
- Současný roční výnos 4,04% ročně – od října 2017 zvýšení dividendy o 8,2%
- Za posledních 12 měsíců průměrný růst dividendy byl 8,00% ročně
- Za poslední 3 roky byl průměrný růst dividendy 8,50% ročně
- Za posledních 5 let byl průměrný růst dividendy 8,30% ročně
- Za posledních 10 let byl průměrný růst dividendy -1,60% ročně (z důvodu rozdělení firmy)
Philip Morris International Inc
Jak jsem psal výše, firma PM vznikla 28. března 2008 oddělením mezinárodní části od Altrie.
Když se podíváme na graf ceny, tak neuvidíme takové propady jako u Altrie, ale i tak je vidět mírně sestupná tendence.
Jako první a nejdůležitější si uvědomte, že ač je PM americká firma, tak nepodniká na americkém trhu, vůbec! Své výrobky (cigarety, tabák a elektronické cigarety) prodává po celém světě, kromě Ameriky. Z toho vyplývá hlavní (ne-)výhoda PM – firma je vystavená kurzovému riziku. Pokud USD posiluje, tak výnosy firmy klesají a opačně. Silný dolar připravil PM v roce 2016 o 1,3 miliardy dolarů. A ceny jsou pro společnost Philip Morris klíčovým faktorem růstu, především zejména na rozvíjejících se trzích.
PM vykázala velmi dobrý start do roku 2017, kdy výnosy bez spotřebních daní vzrostly v první polovině roku 2017 o 4,4%. Upravený zisk na akcii vzrostl o 5,2%.
Dopad možného omezení nikotinu v cigaretách mělo jen krátkodobý dopad na cenu, protože FDA reguluje pouze americký trh a tam PM nepodniká. Jakmile si toto investoři uvědomili, byl propad za pár desítek minut opět vymazán.
PM prodává Marlboro a další značky cigaret na více než 180 trzích a prodává 6 z 15ti nejprodávanějších světových značek cigaret.
Hlavním tahounem na poli elektronických cigaret je IQOS, prodeje od uvedení velmi silně rostou
Dividendy
- Současný roční výnos 3,77% ročně – od října 2017 zvýšení dividendy o 2,9%
- Za posledních 12 měsíců průměrný růst dividendy byl 2,00% ročně
- Za poslední 3 roky byl průměrný růst dividendy 4,80% ročně
- Za posledních 5 let byl průměrný růst dividendy 7,80% ročně
British American Tobacco PLC
Je zde zástupce evropských firem s domicilem ve Velké Británii. Na rozdíl od MO a PM, podniká po celém světě bez omezení. Navíc v červenci dokončila převzetí americké tabákové firmy Reynolds American Inc. (RAI), čímž si zajistila vyšší podíl na americkém trhu.
Jako většina anglických firem vyplácela dividendu pouze 2x ročně. Ale po nákupu RAI i BTI přechází od roku 2018 na čtvrtletní výplaty dividend. Toto mělo pozitivní dopad na náladu investorů, plus oznámení firmy přínosu RAI do výnosů BTI a cena od srpna již opět roste.
Při pohledu na graf ceny Vás jistě překvapí prudký sestup od července 2017. To bylo způsobeno právě nákupem RAI firmy. BTI financovala nákup z větší části dluhem, což investoři nekvitovali s nadšením a spustili výprodej.
Dividendy
- Současný roční výnos 2,33% ročně
- Za posledních 12 měsíců průměrný růst dividendy byl 10,00% ročně
- Za poslední 3 roky byl průměrný růst dividendy 4,20% ročně
- Za posledních 5 let byl průměrný růst dividendy 5,30% ročně
- Za posledních 10 let byl průměrný růst dividendy 12,40% ročně
Závěr
Kterou firmu si vybrat pro investici? Srovnáním cen všech tří do jednoho grafu, si můžeme udělat předběžný náhled:
Ač objemy prodaných cigaret posledních pár let klesají, daří se všem tabákovým firmám nadále zvyšovat příjmy. Dosahují toho částečně zvyšováním cen, ale především investováním do nových technologií. Ano e-cigarety se zdají být kuřivem pro 21. století a PM s jeho IQOS je současným lídrem v tomto oboru. MO si bude od PM IQOS licencovat a do roka má IQOS uvést i na americký trh.
Trh s elektronickými cigaretami je stále velmi roztříštěný a tak věřím, že nás čeká konsolidace. Altria má dobře našlápnuto v tomto odvětví uspět a časem se stát dominantním hráčem. Což jí pomůže k další diverzifikaci příjmů a posílení místa na trhu.
BTI vykazuje vyšší prodejní marže, zatímco MO zas vyšší výnosy. Z pohledu provozních výnosů jsou na tom BTI i MO plus mínus stejně. Tedy z pohledu budoucích výnosů jsou na tom obě společnosti téměř stejně.
Pro cigaretové firmy je největším rizikem pro budoucí růst klesající míra kouření. Objem prodaných cigaret nadále klesá. Budoucí úspěch MO bude založen na prodeji cigaret (především značky Marlboro) v Americe, zatímco BTI i PM mají několik úspěšných značek prodávaných po celém světě. Dle webu Euromoney bude, vzhledem k očekávanému poklesu spotřeb z tabákových výrobků ve vyspělých zemích a růstu v rozvojových zemích, na tom lépe v krátkodobém horizontu právě BTI a PM. Z dlouhodobého hlediska však bude úspěch obou společností záviset především na jejich schopnosti zvyšovat výnosy z elektronických cigaret.
Osobní poznámka na konec
Zda se rozhodnete investovat své peníze do firem, které vydělávají peníze na hříchu, neřesti ostatních lidí, je čistě pouze na Vašem svědomí. Já osobně s tím problém nemám. Od doby co vlastním akcie MO, PM a BTI se můj pohled na kouřící lidi na ulicích dost radikálně změnil. Ač mi, jakožto nekuřákovi, stále cigaretový kouř vadí, raději kousek popojdu, ale na druhou stranu mohu s klidným svědomím říct: „Lidi kuřte, ať mám i příští rok 4% dividendový příspěvek do mé peněženky. Děkuji!„
1 Response
[…] A nakonec ještě odkaz na detailnější článek o tabákových společnostech na webu https://www.investicnigramotnost.cz. […]