Investice Warrena Buffetta do Applu
Nejnovější 13F podání Warrena Buffetta ( rozuměj Berkshire Hathaway )bylo nedávno zveřejněno …
Největší pozicí v portfóliu společnosti věštce z Omahy je i nadále Apple (AAPL), který zabírá 23,74% portfolia. Toto je jeho druhá velká technologická společnost. První nakupoval v roce 2011.
Tehdy začal Warren Buffett budovat pozici v IBM (IBM). Společnost IBM již není v portfoliu Berkshire Hathaway (BRK.A), když Warren Buffett dospěl k závěru, že špatně posoudil budoucí vyhlídky společnosti v oblasti cloud computingu, protože podcenil sílu konkurence.
Buffett (před rokem 2011) se vyhýbal technologickým akciím. Na konci 90. let se zeptali, jestli (v té době) investoval do technologických akcií, Warren Buffett řekl:
Odpověď zní ne a je to pravděpodobně nešťastné.“ Nevím, jak ten svět bude vypadat za 10 let, a nechci hrát ve hře, kde má ten druhý nad mnou výhodu.
Zdá se, že Buffett studoval technologické akcie od konce 90. let. Je zajímavé poznamenat, že investoval do IBM pouze tehdy, když:
- se akcie obchodovaly za nízký násobek ceny a zisku
- společnost platila dividendu
- byl velký podíl zpětného odkupu akcií
Jeho investice do společnosti Apple sleduje stejný vzor.
Opravdu investoval Buffett do Applu?
Není pochyb o tom, že za investicí do společností IBM stál Buffett. V jednu dobu tvořila společnost IBM téměř 10% jeho portfolia.
Ve výroční zprávě za rok 2015 poskytl Buffett informaci, že kontrolu nad portfoliem Berkshire (BRK.B) mají Todd Combs a Ted Weschler:
Todd (Combs) a Ted Weschler jsou primárně investiční manažeři – každý z nich za nás spravuje zhruba 9 miliard dolarů – oba vesele a obratně přidávají velkou hodnotu Berkshire i jinými způsoby. Najmutí těchto dvou bylo jedním z mých nejlepších tahů.
V době, kdy vyšla první zpráva o investici do společnosti Apple, Buffett potvrdil, že jeho investiční manažeři skutečně zahájili pozici společnosti Berkshire ve společnosti Apple.
Postupem času však Buffett řídil mnohem větší nákupy ve společnosti, protože se seznámil s podnikáním firmy a budoucími vyhlídkami a začal Apple vnímat jako „velkou silnou společnost se spotřebitelskými výrobky“.
Výsledkem je, že nyní zabírá téměř čtvrtinu akciového portfolia Berkshire.
Co je nezvyklé na investici do Applu?
Když se podíváte na portfolio Warrena Buffetta, uvidíte, že je plné kvalitních podniků s dlouhou úspěšnou historií.
Jedná se o podniky, které prokázaly, že z dlouhodobého hlediska mohou růst a prosperovat. Datum založení mnoha jeho největších pozic je popsáno níže:
Kraft-Heinz (KHC): Společnost byla nedávno vytvořena fúzí. Historie Kraft však sahá až do konce 18. a začátek 19. století:
- L. Kraft zahájil podnikání se sýrem v roce 1903
- W. Post založil podnik Postum Cereal v roce 1895
- Oscar Meyer zahájil své podnikání s masem v roce 1883
Společnost H.J. Heinz byla založena v roce 1869 svým jmenovcem Henrym Johnem Heinzem. Kraft-Heinz nesplnil očekávání, jak ukazují nedávné výsledky, ale v době, kdy Buffett investoval, společnost vyhovovala kritériu „nudné spotřební společnosti“.
Wells Fargo (WFC): Henry Wells a William Fargo založili Wells Fargo v roce 1852.
Coca-Cola (KO): První Coca-Colu vytvořil v roce 1886 Dr. John Pemberton v Atlantě v Gruzii.
American Express (AXP): American Express je nejstarší z těchto pěti společností a jeho historie se datuje až do roku 1850.
Při pohledu na tyto podniky je jasné, že Warren Buffett hledá velmi dlouhou historii trvalého úspěchu. To je důvod, proč Apple nezapadá do tradičních Buffettových akcií.
Společnost Apple byla založena v roce 1976. Společnost nemá dlouhou historii úspěchu. V roce 1997 byla společnost Apple zbavena bankrotu investicí od společnosti Microsoft (MSFT) ve výši 150 milionů dolarů.
Apple se stal Applem, který známe dnes, až v roce 2001, kdy byl vydán první iPod. Úspěch iPodu spustil iPhone, iPad, iTunes a Apple Watch.
Dnes je Apple jednou z největších společností na světě na základě tržní kapitalizace a zisků:
- Tržní kapitalizace 933 miliard dolarů
- 55,7 miliard dolarů (!) čistého zisku za posledních 12 měsíců
Úspěch společnosti Apple je však nedávný a přišel rychle. Nepodobá se pozvolnému růstu dalších velkých podniků, do kterých Warren Buffett investoval.
Skutečnost, že se nehodí k charakteru mnoha dalších velkých podniků Warrena Buffetta, ukazuje, jak velkou důvěru má Buffett v jejich dlouhodobou sílu jako obřího podniku se spotřebitelskými produkty.
Apple je vstřícný k akcionářům
Hledáme vysoce kvalitní dividendově růstové akcie vhodné pro dlouhodobé držení. Není pochyb o tom, že Apple je dnes vysoce kvalitní dividendově růstová akcie.
Apple v roce 2012 obnovil dividendu (společnost dividendu nevyplatila od roku 1995). Historie dividend společnosti je uvedena níže:
A co víc, společnost za posledních šest let odkoupila asi 25% svých dosud nesplacených akcií, přičemž tempo se zrychlovalo na přibližně 5% ročně.
Apple má v současné době dividendový výnos 1,5%. Dividendový výnos společnosti v kombinaci s výkupem akcií jí dává výnos pro akcionáře kolem 6,5% – což je pro takovou „velkou a silnou“ společnost docela vysoký výnos. Není pochyb o tom, že Apple je společnost přátelská k akcionářům.
Schopnost společnosti Apple generovat hotovost – zisk ve výši 56 miliard dolarů za posledních 12 měsíců – jasně ukazuje, že společnost má silnou konkurenční výhodu založenou na značce.
Výrobky a značka společnosti představují kvalitu. Produkty společnosti Apple se každý den používají a výrazně zlepšují životy 100 milionů lidí na celém světě.
O společnosti Apple není jasné, zda je její konkurenční výhoda udržitelná.
Budeme používat kreditní karty (American Express), jíst Kečup (Kraft-Heinz) a pít nápoje (Coca-Cola) za 10 let? S velmi vysokou mírou jistoty můžete všem výše uvedeným říct ano.
Bude společnost Apple i po 10 letech stále světovou dominantou v oblasti chytrých telefonů? A co 20 let? Budeme používat chytré telefony dokonce za 20 let? Odpověď na tyto otázky není tak jistá.
Což je právě ta nejistota investice do společnosti Apple. Nejde o to, zda je společnost přátelská k akcionářům a má dnes silnou konkurenční výhodu (určitě ano). Jde o to, zda je tato konkurenční výhoda trvalá a udržitelná.
Ocenění společnosti Apple a závěr
Akcie společnosti Apple se v současné době obchodují za poměr ceny a zisku 17,6, což je mírně nad odhadem reálné hodnoty, což znamená, že širší trh se cítí docela sebevědomě v tom, že společnost Apple zůstane jako společnost spotřebního zboží.
Důvodem je částečně to, že obavy uvedené v tomto článku se vztahují na Netflix (NFLX) stejně jako na Apple, ale Apple má mnohem silnější rozvahu než Netflix. Kromě toho je forwardový poměr ceny k zisku společnosti Netflix neuvěřitelných 92,6.
I když je pravda, že odvětví Netflixu v současné době roste mnohem rychleji než vyspělé jádro mobilních telefonů společnosti Apple, má Netflix také mnohem silnější vzestupnou konkurenci ze strany Amazon (AMZN) a Disney (DIS) v streamování. Ve spojení s obrovskými rozdíly v jejich rozvahách vypadají akcie Applu dnes mnohem lepší volbou. Není pochyb o tom, že konkurenční výhoda společnosti založená na značce bude v příštích několika letech zachována.
Při poměru ceny k zisku 17,6 se silnými vyhlídkami na dividendový růst v dohledné budoucnosti není Apple levný, ale stále umožňuje stabilní konzervativní dlouhodobé držení v portfoliu. Její skromný výnos 1,5%, pomalý růst a výrazné vystavení obchodní válce mezi USA a Čínou nám stále brání v tom, abychom jej nyní viděli jako vhodnou k nákupu.
Je Apple klíčovou pozicí pro investory s dlouhodobým růstem dividend? Ano, pokud již byl držen v portfoliu se značnými nerealizovanými kapitálovými zisky.
Nabízí společnost Apple v příštích několika letech nadprůměrný rizikový výnosový potenciál? Ne v naší analýze.
Zdroj: SureDividend pro IG přeložil Ondřej