Investiční strategie
Na začátku se rozhodněte!
Než se rozhodnete začít s investováním do akcií, měli byste si důkladně rozmyslet co od toho očekáváte a jak moc jste odolní vůči možnému kolísání ceny. Může se totiž velice lehce stát, že cena Vámi vybrané akcie ihned po nákupu začne klesat… a co pak? Je tedy velmi důležité si hned na začátku ujasnit co od investování chcete!
V principu existují tři základní akciové investiční strategie a toto základní dělení si dnes podrobněji rozebereme. První je pro adrenalinové hráče, druhá je taková neslaná-nemastná a třetí je pro lidi co mají rádi klid a pravidelný příjem. Alespoň takto jsem si tyto strategie rozdělil já osobně. Takže pojďme na to…
Trading aneb mám rád adrenalin
Osobně znám pár lidí, kteří díky této strategii prodělali sta tisíce korun, i dolarů. Takže za sebe toto rozhodně doporučit nemohu a ani nebudu! Tato strategie předpokládá, že máte buď hodně štěstí nebo křišťálovou kouli. Kupujete nebo prodáváte akcie s tím, že následně prodáte dráž nebo nakoupíte levněji.
Co je to páka
Navíc k tomu používáte tzv. páku, tedy nenakupujete za vlastní peníze, ale na nákup/prodej si půjčíte peníze Vašeho brokera. Takže nakupujete na dluh/úvěr/půjčku, říkejte si tomu jak chcete. Tato „páka“ může být 1:10, 1:20 ale i 1:100. Znamená to, že do nákupu/prodeje vložíte jeden svůj dolar a broker Vám půjčí 10/20/100 dolarů. Pokud prodáte dráž nebo nakoupíte levněji tak vyděláte 10/20/100 krát víc než se svými vlastními penězi. Problém ale je, že když prodáte levněji nebo nakoupíte dráž, tak 10/20/100 krát víc proděláte.
Asi si říkáte proč bych měl prodávat se ztrátou? Bohužel v tomto případě to nebyly Vaše peníze! Takže broker se může téměř kdykoliv rozhodnout, že je chce zpět. A dle smlouvy, kterou s brokerem uzavíráte dokonce může akcie, které jste za tyto peníze nakoupili prodat bez Vašeho svolení.
Základ strategie
Základem této strategie je velký počet obchodů s malým výnosem. Např. nakoupíte akcii za $10 a prodáte za $10,05, ale protože k tomu použijete páku, tedy nakoupíte 1000 nebo i 10000 akcií, tak při tomto objemu vyděláte hodně. Pokud ale cena půjde tzv. „proti“ Vám, tak též proděláte hodně!
Při této strategii se používají i Opce, ale to už je opravdu vysoká liga tradingu a přiznám se bez mučení, že tomuto rozumím ještě méně než základnímu tradingu. Takže do tohoto se vůbec pouště nebudu. Stačí mi vědět že Opce je právo někdy v budoucnosti určitou akcii koupit nebo prodat. Existují 4 typy Opcí, dle toho zda máte právo či povinnost akcii koupit nebo prodat. Tím bych tuto strategii uzavřel, pokud na to máte nervy, tak hurá do toho, ale mě z toho vynechte…
Kup a prodej aneb někdy vydělám, někdy ne
Osobně tuto strategii nazývám „čekací“ aneb „mám na to času dost“. Je to taková odlehčená verze té poslední, kterou si probereme následně. Nakupujete takové akcie, u kterých očekáváte, že jejich cena půjde v následujících týdnech, měsících nahoru. Ale je Vám jedno zda firma vyplácí dividendy nebo ne, protože předpokládáte, že cena poroste rychleji než kolik obdržíte na dividendách.
Rozdíl mezi první a druhou strategií
Jakmile cena dosáhne úrovně, kterou jste si určili, tak akcie prodáte. Asi Vás hned napadne jaký je tedy rozdíl oproti první a třetí strategii, že? Rozdíl je velice velký! U první strategie se obchoduje tzv. intra denně, tedy během jediného dne koupíte a prodáte. Zisk z obchodu máte ten samý den. Kdežto u této druhé strategie na výnos z prodeje čekáte dny, týdny nebo i měsíce. A během tohoto čekání z držení akcie nemáte vůbec nic nebo jen velmi málo.
Navíc se většinou při této strategii vybírají firmy, které mají tzv. potenciál velkého růstu, tedy většinou začínající firmy. Takže existuje dost velké riziko, že tyto firmy zaniknou stejně rychle jako vznikly. Příkladů z minulosti máme dost. Ano lze vybrat i zavedené firmy, ale u nich málo kdy dosáhnete takového růstu ceny, aby to bylo finančně zajímavé.
A tím se dostáváme k poslední strategii, kterou jsem si zvolil já, protože jsem vcelku „konzerva“, když jde o peníze, tak je mi jasné, že v dnešní době nízkých úroků v bankách a vysoké inflaci, prostě a jednoduše moc způsobů jak zhodnocovat rodinné finance není. Tak jdeme na to …
Dividendově růstová strategie aneb cenu neřeším (skoro)
Anglicky se tato strategie jmenuje „Dividend Growth Investing“ nebo-li „Investice do růstových dividend“, též označovaná jako DGI.
Tato strategie přímo vychází z druhé a přidává něco navíc. To „něco“ jsou dividendy.
Dividendy samozřejmě můžete, ale nemusíte, dostávat i u druhé strategie. Rozdíl při DGI strategii je v tom, že se přímo a jenom zaměřujete na akcie, které platí dividendy dlouhodobě a navíc ještě je i každý rok zvyšují. Že se Vám to zdá pořád stejné?
Ano, vypadá to stejně, ale není! Podstatný rozdíl je v tom, že nekupujete akcii, aby jste ji prodali, ale proto, aby Vám každý měsíc/kvartál/půlrok/rok přinesla dividendu. Tedy Váš zisk neplyne z ceny akcie, ale jen a pouze z dividendy, kterou firma vyplácí.
Ukážeme si to na příkladu:
V únoru nakoupím akcie za $50/kus, firma vyplácí $0,5 kvartální dividendu, tedy $2 za rok. $2/$50*100 = 4% hrubý výnos, 3,4% čistý roční výnos. Co se ale stane, když v květnu cena akcie klesne na $45/ks? Na první pohled hrozná tragédie… tradeři prodávají se ztrátou $5/ks, slabší povahy páchají sebevraždy, obchodníci skáčou z oken… ale co já? No já přeci nakupuji!
Co to plácám za hlouposti říkáte si?
Tak počítejte se mnou… $45/$50100 = 90%, tedy cena jedné akcie šla o 10% dolů. Jenže firma přeci nezkrachovala, dividenda je stále $2 za rok! Takže $2/$45100 = 4,44% hrubý výnos (Dividend Yield = DY), 3,77% čistý roční výnos. Takže pokles ceny o $5 přinesl do mé kapsy o 0,37% víc. Děkuji na stotisíckrát, ale mohlo to jít ještě o pár dolarů níž 🙂 Kdo by odmítl 10% slevu, že? Když příjdete do obchodu a mají tam 10% slevu na Vaše oblíbené „sušenky“, tak si řeknete „NE! Počkám si až budou zas o 5 Kč dražší“.
Priority
Z tohoto příkladu je doufám názorně jasné, že při DGI cenu řeším až na čtvrtém místě. Nejprve vybírám zda firma platí dividendu alespoň v takové výši, aby pokryla inflaci. Za druhé se dívám zda firma tuto dividendu každý rok zvyšuje a jak dlouho tak činí. Za třetí studuji výsledovku (balance sheet) firmy, tedy účetnictví firmy. A teprv na čtvrtém místě mě zajímá cena. Ano, až čtvrtá příčka patří ceně akcie.
Časování
Kdy akcii nakoupit, tedy cenu, vybírám dle prvních tří podmínek. Může se tak stát, že pro nákup nebude „vhodný“ čas, protože cena bude příliš vysoká, takže dividendový výnos bude příliš malý. Co z toho plyne pro mě? Že prostě nekoupím tuto akcii, ale poohlédnu se po jiné, která splní všechny moje požadavky.
Odhad budoucího zhodnocení
A protože jsem si vybral akcie firmy, která dividendu každý rok zvyšuje, tak díky zvýšením v letech minulých mohu přibližně odhadnout o kolik bude můj příjem následující rok vyšší.
Opět si to ukážeme na příkladu. Nakoupili jsme tedy akcii za $50, dividenda letos byla $2 za rok. Firma v minulosti dividendu zvyšovala o 3%, takže lze s velkou pravděpodobností předpokládat, že příští rok opět dividendu o tyto 3% zvýší. Výpočet: $21.03 = $2.06. Letošní výnos je 4% hrubého, ale příští rok $2,06/$50100 = $4,12 hrubého, 3.5% čistého.
V případě, že jsem přikoupil při poklesu ceny na $45, tak se výnosové procento samozřejmě ještě zvýší.
Co říci závěrem?
Snad jsem dostatečně vysvětlil proč jsem si vybral DGI strategii. Přináší mi stálý dividendový příjem, který se navíc každý rok zvyšuje, aniž bych musel já nějak zasahovat. Samozřejmě cenu sleduji, ale pokud je cena na trhu nad „mojí nákupní cenou“, tak nedělám nic. Jakmile cena klesne, tak nakupuji/přikupuji.