Investor a daně 5: kompletní daňové přiznání-příklad
Poslední aktualizace: 12. ledna 2023
Tato minisérie článků o daních na sebe postupně navazuje, ve čtení doporučuji postupovat od prvního dílu.
Zadání příkladu
Je začátek roku 2023 a pan Vopršálek (fyzická osoba nepodnikající, trvalý pobyt na Praze 5) se chystá vypracovat si daňové přiznání Daně z příjmu fyzických osob za rok 2022. Pan Vopršálek má k tomu nashromážděné v tištěné či elektronické formě tyto potřebné podklady, dokládající jeho příjmy či naopak daňové úlevy za rok 2022:
- Potvrzení o zdanitelných příjmech od svého zaměstnavatele (jedno zaměstnání)
- vlastní Evidenci nákupů a prodejů cenných papírů připravenou v souladu s článkem 3 této série (pro příjmy z prodejů CP)
- roční Výpis brokera Fio, Roční výkaz brokera Degiro a USD Dividend Report brokera Lynx (pro zahraniční dividendy a stržené daně)
- potvrzení od transfuzní stanice o provedených darech krve (odečet ze základu daně)
- potvrzení od banky o úrocích zaplacených na své hypotéce na byt (odečet ze základu daně)
- potvrzení od pojišťovny o částce zaplacené za soukromé investiční životní pojištění (odečet ze základu daně)
Konkrétní částky z vyjmenovaných dokladů budou až přímo v řešení příkladu, aby to nebylo zbytečně zdvojené. Pan Vopršálek je svobodný, bezdětný, nestuduje, nemá žádný typ důchodu či invalidity (tyto informace ovlivňují slevy na dani). Jak je z jeho dokumentů patrné, měl v roce 2022 hned několik typů příjmů. Přes brokery Fio, Lynx a Degiro obchodoval s cennými papíry, limit 100 tisíc na prodeje přesáhl, tříletý časový test nedodržel. Rovněž mu z akcií, které drží u těchto tří brokerů, přišlo několik českých (ČEZ+KB) a zejména pak zahraničních dividend (těch daleko více). Má však i nějaké daňové úlevy: je dárcem krve, má byt na hypotéku a také investiční životní pojištění. Toto vše mu sníží daňový základ (a tím i daňovou sazbu pod klasických 15 % ze základu daně). Pan Vopršálek chce zpracovat Přiznání co nejjednodušeji (ideálně bez vlastních výpočtů a nutnosti vše tisknout), ale nemá ani elektronický podpis, ani datovou schránku či jinou formu přihlášení do portálu mojedane.cz.
Řešení neboli vypracování celého Přiznání
Výběr možnosti vyplnění a použití příloh
Pan Vopršálek sice nemá elektronický podpis ani datovou schránku či bankovní identitu, aby se přihlásil do daňového portálu mojedane.cz, je ale nakloněn snadnému vyplnění a automatizovaným výpočtům. V souladu s druhým dílem této série tedy využije metodu 4 v tomto díle uvedenou – tj. vyplnění a odeslání přes EPO na portálu mojedane.cz, a to i bez přihlášení, na FÚ pak donese jen podepsaný jediný list papíru s potvrzením odeslání Přiznání.
Abyste mohli dále sledovat postupy vyplňování Přiznání, stáhněte a otevřete si tyto tři PDF soubory:
- Evidence prodejů cenných papírů
- SEZNAM pro poplatníky uplatňující nárok na vyloučení dvojího zdanění
- Daňové přiznání – úplný opis k tisku (funkce EPO/mojedane.cz zobrazující Přiznání přesně tak, jak by vypadalo vytištěné či ručně vyplněné na klasickém papírovém formuláři)
Brokeři
Pro příklad jsou záměrně použiti brokeři Fio, Lynx a Degiro, protože reprezentují různé způsoby ročních výpisů i konverzí měn. Broker Fio měny sám nekonvertuje (zachovává měnu burzy), takže u něj jsou dividendy ze zahraničí v případě pana Vopršálka v měnách USD i EUR. Navíc roční (případně čtvrtletní) výpisy Fio jsou hromadné, obsahují vše naráz v jednom PDF (nákupy, prodeje, dividendy, pro každou měnu zvlášť). Je tedy třeba dividendy z tabulek „vytěžit“ ručně, buď naráz až při tvorbě Přiznání, nebo během roku průběžně. Broker Degiro oproti tomu ve výchozím nastavení konverze měny (AutoFX) vše v historii obchodů konvertuje do EUR, nicméně bez ohledu na tento fakt v dokumentu Roční výkaz uvádí tabulku přijatých dividend podle zemí (hrubá dividenda, sražená daň, vše pro každou zemi) už kompletně jen v CZK (sám to přepočítá platným Jednotným kurzem). To je velké zjednodušení pro tabulku SEZNAM. No a broker Lynx ve svém Dividend Reportu vše uvádí v nastavené Base currency, kterou je pro pana Vopršálka USD – tedy zde bude přepočet Jednotným kurzem jen z dolaru do koruny.
Tabulka SEZNAM – zahraniční dividendy
Před samotným vyplňováním přiznání přes EPO si však pan Vopršálek nejprve připraví nejspíš nejtěžší část pro samotné Přiznání (sloužící k zamezení dvojího zdanění dividend) – a to tabulku SEZNAM pro poplatníky…, která tedy bude jeho nezbytnou pomůckou pro danění zahraničních dividend a rovněž i přílohou k daňovému přiznání (důležitá bude tato tabulka i v sedmém díle série, kde budeme popisovat alternativní způsob danění zahraničních dividend přes Samostatný základ daně). Jak už víme, české dividendy do Přiznání nepatří, proto i když nějaké české dividendy pan Vopršálek obdržel (od ČEZ+KB), tak se tato dividenda nikde v jeho Přiznání už neobjeví, tedy ani v tabulce SEZNAM, ani nikde jinde (srážková daň z českých dividend povinnost splní už na straně dané společnosti, podobně jako např. u srážkové daně z bankovních úroků na spořícím účtu).
Ještě připomenutí ze 4. dílu: v EPO sice existuje tabulka SEZNAM, ale ta se hodí spíše pro příjmy ze zaměstnání z ciziny, kdy se měna výplaty vždy shoduje s měnou daného státu. To ale u dividend ne vždy platí, u těch je často měna jiná, nebo je měn pro jeden stát dokonce i více, jako i v našem příkladu. Degiro má vše v Ročním výkazu jen v CZK, Lynx jen v nastavené základní měně účtu, ale u jiných brokerů tomu tak není. Třeba u Anglie (Spojeného království) mohou být dle burzy nákupu a titulu dividendy u některých brokerů v USD, EUR i GBP. Proto je vhodnější tabulku SEZNAM detailněji zpracovat takto externě třeba v Excelu a přiložit ji k přiznání nejlépe v PDF. To umožňuje ji mít přehlednější i s vysvětlivkami, jako v našem příkladu.
Sloupce tabulky SEZNAM
Nyní si tedy otevřeme výše odkazovanou přílohu SEZNAM… Její vyplnění proběhlo snadno: z výpisů Fio (dividendy mezi transakcemi, nebo vlastní průběžná evidence), Lynx (Dividend report v USD dle států) a Degiro (přehledová tabulka dividend v Ročním výkazu v CZK) se zjistí vše odděleně pro každý stát. Význam sloupců tabulky je tento:
- všechny hrubé zahraniční příjmy: celková hrubá dividenda v měně výplaty pro daný stát a daného brokera, a to ta v zahraniční zdaněná i nezdaněná (měn může být i více, dle použitých burz a brokerů, viz např. Německo či USA)
- přepočet všech zahraničních příjmů na Kč: přepočet těchto hrubých příjmů do Kč Jednotným kurzem. Součet hodnot v tomto sloupci napříč všemi státy definuje základ daně pro českou daňovou povinnost ze zahraničních dividend.
- zahraniční příjmy zdaněné v zahraničí: z částky „všechny hrubé zahraniční příjmy“ jen ta část, která byla už v zahraničí zdaněna (ne u všech států je zdaněna veškerá dividenda – třeba v Anglii se typicky nedaní nic, v USA jsou pak nedaněné některé složky dividend od firem typu REIT, BDC atd. – k nedaněným částem vysvětleno přímo v PDF příloze u popisu čerpání údajů z výpisů brokerů)
- přepočet zdaněných příjmů na Kč (řádek 321 pro listy přílohy č. 3 Přiznání): přepočet těchto zdaněných příjmů do Kč Jednotným kurzem – jen tuto zdaněnou část lze uplatnit k zápočtu (nedaněné části nikoliv), proto je to v tabulce takto rozděleno
- daň zaplacená v zahraničí: součet v dané zemi reálně zaplacených částek na dani (z výpisů od brokerů, stejně jako všechny hrubé zahraniční příjmy)
- přepočet zahraniční daně na Kč: opět přepočet předchozího sloupce Jednotným kurzem
- z této daně lze uplatnit pro zápočet (řádek 323 pro listy přílohy č. 3 Přiznání): viz čtvrtý díl série. Každý stát má ve Smlouvě o zamezení dvojího zdanění stanovenou maximální hranici zápočtu, kterou tento sloupec zohledňuje. Hodnota tohoto sloupce je tedy menší z těchto dvou čísel: přepočet zdaněných příjmů na Kč krát maximální procentní hranice, přepočet daně do Kč. Je to logické, nelze uplatnit ani víc než kolik je limit ve Smlouvě (první z čísel), ani víc než kolik bylo reálně na dani strženo (druhé číslo). Jde společně s přepočtem zdaněných příjmů na Kč o hlavní vstup do listů Přílohy č. 3 pro uplatnění zápočtu (řádky 321 a 323), viz dále ve vyplňování Přiznání.
- informace k možnosti…: zde je shrnuta informace z příslušné Smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Tedy kolik lze započíst (vliv na předchozí sloupec) a zda vůbec zápočet bude proveden a příslušný list Přílohy 3 vyplněn (ne, pokud je zápočet nulový – viz Spojené království)
Co z tabulky SEZNAM vyplývá
Z tabulky je hezky vidět, jak se málo daňově vyplatí mít dividendy např. z Francie: daň tam stržená byla 30 % (105 Kč z 350 Kč), ale započíst lze jen 10 % z hrubé dividendy, tj. 35 Kč, přestože česká daňová povinnost je 52,50 Kč (15 % z 350 Kč), rozdíl se tedy u nás doplatí. U Německa (daň vychází cca 24,4 % z hrubé zdaněné dividendy) je vidět, že investor použil metody optimalizace popsané ve 4. dílu: normálně by byla daň 26,375 %, ale tím, že pan Vopršálek nejspíš měl v portfoliu i tituly s daní 0 % (např. Deutsche Telekom), se mu průměrná daň v Německu snížila na těch 24,4 % a nepřeplatil tak na českou daňovou povinnost tolik. Ne vše mu metodou prostého zápočtu projde (viz dále), ale optimalizace rozhodně pomohla. Podobně u USA (daň 14,4 % ze zdaněných USA příjmů místo 15 %, zde např. vlivem dividend od Philip Morris). Kanada byla vybrána jako příklad země, kde daň je přesně 15 % (u mnohých brokerů, pokud se nakupuje na US burze), započíst tedy lze z hlediska Smlouvy o zamezení vše. Přesto, jak se později ukáže (a v PDF opisu přiznání k tisku to je vidět hezky), nepůjde pro náš příklad započíst vše ani u Kanady. Může za to vliv nezdanitelných částí základu daně (zde hypotéky, daru krve a pojištění) na reálné snížené daňové procento pana Vopršálka.
S takto hotovou tabulkou už půjde nejen provést zápočet zahraniční daně pro jednotlivé státy, ale rovněž určit celkový český Příjem z kapitálového majetku dle §8. Je to součet sloupce Přepočet všech zahraničních příjmů na Kč (za všechny státy dohromady) zaokrouhlený na celé Kč, tedy 64 530 Kč, viz poslední řádek tabulky.
Evidence prodejů CP
Krátce ještě projdeme přiložený dokument Evidence prodejů CP. Pan Vopršálek si evidenci v souladu s doporučeními ve třetím díle série vedl. Bylo pro něj tedy snadné odmaskovat jen ty prodeje, které proběhly v roce 2022, a z nich následně jen ty, u kterých od nákupu neuplynuly ještě 3 roky. Jen tyto prodeje tedy připojená tabulka obsahuje a jen ty se budou danit. Použité vzorce pro výpočet Příjmů a Výdajů v Kč Jednotným kurzem jsou v přiložené Evidenci dole pod tabulkou. Celkové Příjmy a Výdaje (zaokrouhlené na celé Kč) pak budou třeba při vyplňování spodní části Přílohy 2 v Přiznání (Ostatní příjmy). Z Evidence prodejů je i vidět, jak probíhá párování, pokud je jedním prodejem vyřízeno několik nákupů (více datumů a řádků nákupů sloučených do jednoho prodeje). Ještě doplním, že dané obchody z příkladu pana Vopršálka jsou pouze ilustrační, k obchodům v dané dny za dané ceny nedošlo.
Vlastní vyplňování přiznání přes EPO
Nyní už máme potřebné „investorské“ přílohy (SEZNAM a Evidence prodejů) připravené. Pustíme se tedy přes EPO na mojedane.cz (viz druhý díl) do samotného Přiznání pana Vopršálka. Vy si rovněž můžete otevřít připravený PDF soubor Daňové přiznání – úplný opis k tisku. V něm uvidíte údaje takové, jaké dále budeme vyplňovat i zde v EPO (v PDF opisu k tisku je finální podoba po zohlednění všeho, některé číselné hodnoty formuláře se budou v EPO postupem vyplňování automaticky měnit).
Na stránkách mojedane.cz použijeme odkaz Elektronická podání pro FS-Elektronické formuláře-Daň z příjmů FO-od roku 202x včetně. (tedy nikoliv ten druhý pro poplatníky mající pouze příjmy ze závislé činnosti, ten by panu Vopršálkovi nestačil). Průvodce nepoužijeme (hodí se spíše pro jednodušší varianty, než máme my, a neodpovídá pořadím vyplňování tolik klasickému Přiznání). Rovnou tedy můžeme začít s vyplňováním.
Úvodní údaje
Jsme na první straně v Záhlaví. Finanční úřad a Územní pracoviště vybereme dle trvalého pobytu pana Vopršálka (trvale bydlí na Praze 5). Dále vyplníme rodné číslo (pro účely tohoto příkladu je fiktivní, stejně jako další osobní údaje o něm) a další základní údaje o panu Vopršálkovi, jako v jiných úředních formulářích. Tedy jméno, trvalá adresa, email či telefon. Zbytek se pana Vopršálka netýká: adresa místa pobytu k poslednímu dni by se vyplnila, pokud by změnil trvalý pobyt mezi dnem vyplnění Přiznání a koncem zdaňovacího období (31. 12. 2022). Adresa, kde se poplatník zdržoval, se týká cizinců bez českého trvalého pobytu, stejně jako kód státu + výše celosvětových příjmů. Tlačítkem Další stránka (dole) přejdeme na další část.
Dílčí základy daně dle §6
Ve 2. oddílu uvedeme všechny příjmy pana Vopršálka. Pro příjmy od zaměstnavatelů by šlo použít i tlačítko Výpočtová tabulka k §6. To ale má význam pouze, když je zaměstnavatelů více (sčítá údaje). Pan Vopršálek pracoval ale jen u jednoho, proto výpočtovou tabulku není důvod používat, rovnou použijeme údaje z jeho Potvrzení o zdanitelných příjmech. Sloupce v tomto Potvrzení a v EPO se jmenují podobně, navíc v EPO lze pod symbolem i v černém kroužku vyvolat nápovědu. Řádek 31 Úhrn příjmů od všech zaměstnavatelů je součet řádků 2+4 na Potvrzení. Neboli jde o součet hrubých příjmů vyplacených do 31. 1. 2023 a případných doplatků těchto příjmů za předchozí roky. Pan Vopršálek má tento příjem na Potvrzení ve výši 386505 Kč, ten tedy do EPO zapíšeme. Řádek 33 nevyplníme, v zahraničí pan Vopršálek nepracoval. Následný řádek 34 se v EPO vyplní automaticky sám na 386505 Kč. Prakticky jde o roční hrubou mzdu pana Vopršálka.
Další dílčí základy daně
Na stejné stránce se dále automaticky vyplní řádek 36, který nebudeme nijak modifikovat, jde o přenos z předchozí tabulky. Na řádku 37 by pak Vopršálek (s použitím Přílohy 1) vyplnil příjmy z podnikání dle §7. Ty neměl, tedy necháme to zde prázdné (stejně tak do Přílohy 1 nebude uvádět nic). Do řádku 38 vepíšeme celkový příjem z kapitálového majetku, v našem případě ze zahraničních dividend pana Vopršálka. Sem tedy přijde celková zahraniční hrubá dividenda, kterou už máme díky tabulce SEZNAM… k dispozici (poslední součtový řádek tabulky). Vyplníme tedy 64530, právě tolik Kč v hrubém dle tabulky SEZNAM pan Vopršálek obdržel. Řádek 39 zůstane prázdný (příjem z pronájmu pan Vopršálek nemá).
Ostatní příjmy + Příloha 2
Řádek 40 (Ostatní příjmy) odpovídá u pana Vopršálka příjmům z prodeje cenných papírů (jiné ostatní neměl). Zde místo abychom něco přímo napsali, tak klepneme na odkaz Příloha 2. Tím nás EPO přenese na Přílohu 2 (ta je v PDF dokumentu Úplný opis k tisku trochu dále, až za hlavním formulářem). Tato příloha slouží k výpočtům hned pro dva druhy daní: v horní polovině k výpočtu pro příjmy z pronájmu (necháme prázdné), dolní polovina pro Ostatní příjmy nás ale zajímá. V tabulce v 1. sloupci vybereme D-prodej cenných papírů. V dalším sloupci napíšeme např. prodej cenných papírů-viz příloha Evidence prodejů. Do Příjmy a Výdaje uvedeme částky v Kč z tabulky Evidence prodejů CP, kterou máme připravenou. Tedy 175673 do Příjmy a 159510 do Výdaje. Ostatní už EPO spočítá za nás, nic dále na Příloze 2 už není nutné vyplňovat. Můžeme tedy vlevo dole tlačítko Zpět, tím vyplněnou Přílohu 2 opustíme a jsme zpět v hlavním formuláři. Na řádek 40 se nám přenesl příslušný příjem z prodeje CP (kladných 16163 Kč, kdyby příjmy byly nižší jak výdaje, přenese se 0 Kč, nelze uplatit ztrátu z prodejů CP), zbylé řádky na této stránce EPO se už dopočítají samy. Jde zejména o celkový základ daně 467198 Kč na řádku 45, obsahující již příjmy ze zaměstnání i další příjmy. Z tohoto základu se dále bude počítat daň. Daň ze zahraničních dividend (tedy z těch 64530 Kč, o které jsme základ daně zvýšili) budeme snižovat metodou zápočtu až dále.
Nezdanitelné části základu daně
Přejdeme na stránce níže, na 3. oddíl. Zde můžeme panu Vopršálkovi podstatně snížit daňový základ, vypočítaný prozatím na 467198 Kč. Řádek 46 umožňuje odečíst dary na charitu, dary krve atd. Z potvrzení od transfuzní stanice se dočteme, že pan Vopršálek bezúplatně daroval v roce 2022 krev celkem 5x. Podle zákona za každý dar krve lze ze základu daně odečíst 3000 Kč (a daň si tak snížit cca o 450 Kč). Tedy na řádek 46 napíšeme 15000 Kč (5x 3000 Kč). Na řádku 47 lze panu Vopršálkovi odečíst úroky hypotéky, pokud daná hypotéka slouží k zajištění vlastního bydlení (ne např. na byt k pronájmu). Z potvrzení od banky pana Vopršálka zjistíme, že na úrocích v r.2022 zaplatil 21055 Kč, tuto hodnotu tedy zde uvedeme. Do sloupce Počet měsíců uvedeme 12 (hypotéku splácel celý rok 2022, úroky uplatnil za všechny měsíce roku 2022, za část roku by to bylo jen např. v roce, kdy s hypotékou začíná). Řádek 48 zůstane prázdný (žádný odpočet na penzijní produkty). Na řádku 49 bude částka zaplacená na soukromé životní pojištění, a to dle potvrzení od pojišťovny pana Vopršálka (max. 24000 Kč). Z potvrzení vyplývá možnost odečíst 8430 Kč, tuto hodnotu tedy zapíšeme. Další odpočty ze základu nejsou, takže zbytek stránky EPO už doplní samo. Panu Vopršálkovi se základ daně snížil celkem o 44485 Kč (řádek 54) na nových 422713 Kč (řádek 55). Prozatím vyčíslená daň na řádku 57 tedy je 63405 Kč.
Zápočet zahraniční daně
Když se nyní podíváme na dolní část tohoto listu Přiznání, jsme ve 4. oddílu. V něm se již za moment projeví právě zápočet zahraniční daně (na řádku 58), případně daňová ztráta minulých let (netýká se pana Vopršálka). Na řádku 58 je prozatím, než vyplníme Přílohu 3, daň 63405 Kč, přenesená z řádku 57. Takto vysoká by daň (před uplatněním slev, viz dále) byla, když by pan Vopršálek neuplatnil daně z dividend stržené v zahraničí metodou zápočtu. Neboli pokud by u nás danil všechny zahraniční dividendy znova, bez ohledu na zahraniční daně. To ale pan Vopršálek nechce. Už má ostatně připravenou jak tabulku SEZNAM, tak i dokumenty od brokerů, dle kterých ji vyplnil. Nyní ji tedy použije pro snížení české daňové povinnosti.
Příloha 3 – zahraniční příjmy
Ve 4. oddíle u řádku 58 tedy stačí klepnout na tlačítko Příloha 3. Tato příloha slouží právě k uplatnění zahraniční daně metodou prostého zápočtu. Jak víte z předchozího dílu, tak příloha 3 má tolik listů, za kolik států zápočet uplatníme. Dle tabulky SEZNAM (růžově podbarvené buňky) ho uplatníme za Kanadu, Německo, Španělsko, Francii a USA, tedy 5 listů (za Spojené království nikoliv, tam není co započítat). V EPO budeme postupovat pro přehlednost v tomto vyjmenovaném pořadí států (dle řádků tabulky SEZNAM – dle ISO kódů států). V PDF Úplný opis k tisku těchto 5 listů Přílohy 3 najdete až u samotného konce Přiznání. V Příloze 3 v EPO, konkrétně v její dolní části věnované metodě zápočtu (horní část pro metodu vynětí necháme prázdnou) tedy v Kód státu nejprve vybereme Kanadu (ISO kód CA). Na řádku 321 Příjmy ze zdrojů v zahraničí uvedeme zdaněný příjem v Kč z dané země. Vše se v příloze 3 vyplňuje zaokrouhlené na celé Kč, proto údaje z tabulky SEZNAM takto vždy matematicky zaokrouhlíme. Zde tedy napíšeme 3694, do řádku 322 Výdaje nebudeme psát nic (platí pro všechny státy, výplata dividend u použitých brokerů není spojena s žádnými přímými výdaji).
Příloha 3 – v zahraničí stržené daně
Na řádek 323 Daň zaplacená v zahraničí přijde údaj z tabulky SEZNAM ze sloupce z této daně lze uplatnit pro zápočet, čímž je zajištěno, že nebude porušena Smlouva o zamezení dvojího zdanění. Z daně z daného státu (zde Kanada) uvedeme zkrátka jen tu část, co Smlouva povoluje. Zde tedy napíšeme 551. To je vše, zbytek aplikace EPO pro Kanadu spočítá už sama. Řádek 324 nazvaný Koeficient zápočtu (zde 0,79) znamená, že příjmy z Kanady tvoří 0,79 % celkových příjmů pana Vopršálka. Dle definice prostého zápočtu tedy i zápočet může být max. 0,79 % z celkové české daně, ne více. Řádek 325 právě určuje, kolik maximálně by šlo z Kanady při dané hrubé dividendě započítat (zde 500,90), řádek 326 pak to, kolik opravdu bylo uznáno k zápočtu (uvedená zahraniční daň max. do hodnoty limitu, neboli menší hodnota z řádků 323 a 325). Zde se nepovedlo započíst úplně vše, a to hlavně kvůli nezdanitelným částem základu daně (tedy přesně, jak už bylo naznačeno výše u tvorby tabulky SEZNAM).
Další stát zápočtu, důvody limitace uznaného zápočtu
Pro další stát (list) postupujeme obdobně. Stačí v EPO klepnout u Přílohy 3 v části pro zápočet na Přidat list. Nyní tedy kód DE, 2860 Kč příjem, 429 Kč daň. Nyní opět (jako u Kanady) vidíme, že prostým zápočtem neprošla celá částka 429 Kč, ale jen 386,77 Kč. Mnozí by se mohli divit: jak to, že nejde započíst celých 429 Kč, když jde přesně o 15 % z hrubé německé dividendy 2860 Kč, a to díky ohraničení na tuto hladinu Smlouvou s Německem? Odpověď je jasná: díky odpočtům na dary krve, na hypotéku, na pojištění atd. už nemá pan Vopršálek daň 15 % z daňového základu, ale méně. Koeficient zápočtu (řádek 324) se počítá ze základu daně PŘED uplatněním těchto odečitatelných položek (z řádku 42). Ale daň určená daným Koeficientem zápočtu (výsledek na řádku 325) je už počítaná z daně PO uplatnění vlivu těchto odpočtů (z řádku 57). V praxi to u pana Vopršálka znamená toto: jeho základ daně (před odpočty nezdanitelných částí) je 467198 Kč. Ale daň po vlivu odpočtů je 63405 Kč, tedy ne 15 %, ale už jen 13,57 % ze základu. A stejně jako tedy díky hypotéce, darům atd. se panu Vopršálkovi snížila daň na 13,57 % z normálních 15 %, tak i maximální zápočet daně z dividend každého státu je (vzhledem k popsanému způsobu jeho výpočtu) už taky jen max. 13,57 %. Případně o trochu jinak (plus mínus pár setin) vlivem toho, že Koeficient zápočtu se zaokrouhluje na max. 2 desetinná místa. To je důvod, proč plných 15 % u Německa, Kanady ani třeba USA nelze započíst, formulář pustí jen těch cca 13,57 %. Proto se vyplatí např. u USA ta optimalizace dividendami PM s daní hluboce pod 15 % či podobnými daňovými „fígly“.
A zbylé tři státy…
Ještě vyplníme v EPO tři listy Přílohy 3, a to pro Španělsko (ES), Francii (FR) a USA (US). Postup je stejný jako u Kanady a Německa dle tabulky SEZNAM a jejích růžově podbarvených sloupců (příjmy a zápočet zahraniční daně), zbytek na listech EPO vyplní samo. Po vyplnění všech 5 listů se dozvíme na řádcích 328 a 329 prvního listu Přílohy 3, že k zápočtu bylo uznáno 6603,76 Kč, neuznáno pak jen 426,24 Kč (což je částka, která přesáhla limit nižší české daně kvůli uplatnění nezdanitelných částí základů daně a mírně i vlivem zaokrouhlování výpočtů přes Koeficient zápočtu).
Efekt zápočtu zahraniční daně
Listy Přílohy 3 opustíme tlačítkem Zpět. Nyní na řádku 58 už vidíme částku 56801,24 Kč místo původních 63405 Kč. Rozdíl těchto částek (tedy snížení daňové povinnosti) odpovídá právě částce, která byla uznaná k zápočtu Přílohou 3 na řádku 328 (6603,76 Kč). Nová daňová povinnost dle řádku 60 tedy je 56802 Kč (zaokrouhlení řádku 58 na celé Kč nahoru). Přejdeme na další stránku EPO.
Slevy na dani
Na další stránce v 5. oddílu lze uplatnit přímé slevy na dani. Jak bylo řečeno, pan Vopršálek je svobodný bezdětný, ani nestuduje, nemá invalidní důchod atd., může proto uplatnit jen základní slevu na dani na poplatníka, kterou může uplatnit každý. EPO tuto slevu automaticky na řádku 64 vyplní, což je výhodné, protože se občas (cca každý druhý rok) zvyšuje. Za rok 2022 jde o slevu 30840 Kč ročně (neboli 2570 Kč měsíčně). Pan Vopršálek, tím že pracuje a má v práci podepsané Prohlášení poplatníka k dani, tak mu jeho mzdová účetní právě 2570 Kč měsíční slevu na dani už odečítá. Teď v Přiznání se tedy tato hodnota neprojeví (až na zaokrouhlování) ani přeplatkem, ani nedoplatkem (o ni už jsou sníženy daňové zálohy na Potvrzení o zdanitelných příjmech, viz dále). Na řádku 71 a 74 se v EPO automaticky vypočítala daň po uplatnění této slevy. Nová daňová povinnost pana Vopršálka tak klesla díky této slevě na 25962 Kč. Nic dalšího na této stránce už vyplňovat nebude (daňové bonusy vznikají jen u těch, co mají děti a daňové slevy na děti jsou vyšší než daňová povinnost).
Dodatečné přiznání
EPO 6. oddíl je věnován jen těm, co by podávali daňové přiznání dodatečné, které by (na rozdíl od opravného až po termínu pro podání) modifikovalo částku původního (např. když by si pan Vopršálek po termínu na odevzdání podání ještě uvědomil, že tam něco zapomněl). Zde by se pak vyčíslil rozdíl původní a nové daně a v přiznání dodatečném by se řešil jen případný nedoplatek či přeplatek z tohoto rozdílu. To není náš případ, tuto část tedy přeskočíme na další oddíl.
Placení daně
EPO 7. oddíl je závěrečnou daňovou bilancí. Na řádek 84 pan Vopršálek napíše, kolik zaplatil za zdaňovací období 2022 na zálohové dani u svého zaměstnavatele. To se snadno dozví z již použitého Potvrzení o zdanitelných příjmech z řádku Záloha na daň z příjmu celkem. Tato částka z potvrzení pana Vopršálka činí 27140 Kč, tu tedy na řádek 84 uvede. To je vše, EPO nám nyní na řádku 91 spočítá celkový výsledek daňového přiznání. Kladná částka znamená, že by pan Vopršálek musel na FÚ daň doplatit (převodem či na pokladně), záporná pak, že má přeplatek. To je i náš případ, výsledek je -1178 Kč. Tedy o těchto 1178 Kč může pan Vopršálek FÚ požádat, aby mu byly vyplaceny (a to přímo ve formuláři Přiznání, viz dále). Je to zejména díky hypotéce a darům, jejich efekt převážil v našem příkladu i doplatek na daních za některé (zejména britské) zahraniční dividendy.
Přílohy DaP
Po přechodu na další stránku přejdeme do hlavní nabídky vkládání příloh. Zde (a rovněž ve spodní části stránky – Jiné přílohy) je třeba připojit povinné, případně i dobrovolné přílohy. Pozor na datový limit 10 MB na všechny přílohy, viz druhá část série. Lze si pomoci nižší úrovní dpi při skenování (černobíle 300 dpi často na čitelnost stačí). Do tohoto limitu se nepočítají Přílohy 2 a 3 Přiznání (prodeje CP a Zápočty zahraniční daně), které už jsme vyplnili přímo v EPO. Ty už jsou komplet vyplněné a přiložené (jako další listy základního formuláře), to je vidět na dalších stranách. Řadu povinných příloh je možné vložit přímo v části Přílohy DAP – přes tento přehled je třeba (odkazem Vyberte) u pana Vopršálka vložit tyto povinné přílohy: Potvrzení o zdanitelných příjmech (zaměstnavatel), Doklad o poskytnutém daru (transfuzní stanice), Potvrzení o úvěru na bytové potřeby a úrocích (banka, kde má pan Vopršálek hypotéku), Potvrzení o zaplacených příspěvcích na soukromé životní pojištění (pojišťovna) a Seznam pro poplatníky… U všech stačí klepnout na „Vyberte“ resp „Upravit“ a přiložit je tam. U Seznam pro poplatníky… platí, že ten v EPO formuláři vestavěný Seznam je omezený, jak už bylo psáno dříve. Zde tedy je dobré klepnout na Upravit a na prvním řádku do sloupce Identifikační údaje napsat např. „Všechny částky v Kč. Detaily s vysvětlením v Excel příloze SEZNAM…“ a pak už pro jednotlivé státy jen klíčové údaje zápočtu z vašeho vlastního SEZNAMu (aby šel ten přednastavený formulář Seznam odeslat a nehlásil chyby). Tak je to i v přiloženém příkladu (v PDF Úplný opis k tisku na poslední straně).
Další přílohy
Kromě příloh vložených na stránce Přílohy DAP je tedy potřeba ještě na ve spodní části stránky v sekci Jiné přílohy připojit ten vlastní dokument SEZNAM (komplet tabulka jako zde, která umožní vyplnit víc údajů než ta přímo v EPO, odeslaná ve formátu Excel nebo lépe kvůli stabilitě výstupu v PDF). Dále je třeba na této stránce přiložit příslušné (v tabulce SEZNAM ve vysvětlivkách zmíněné) výpisy od všech tří brokerů (k doložení daně stržené v zahraničí). Tedy u Fio půjde o ten kompletní výpis, u Degiro a Lynx Roční výkaz resp. Dividend report, kde jsou dividendy a daně hezky v tabulce po státech, vše ideálně v PDF. Vhodné (ale bez výzvy ze strany FÚ nikoliv povinné) je též přiložit dokument Evidence prodejů CP (zvlášť, pokud byl zmíněn ve slovním popisu příjmu u Přílohy 2 – pokud nechcete evidenci prodejů přikládat, v popisu v Příloze 2 ji logicky ani nezmiňujte).
V dolní části stránky s přílohami je v EPO ještě tabulka Údaje o podepisující osobě, která se vyplňuje pouze tehdy, pokud by za vás Přiznání vyplňoval např. daňový poradce či jiná osoba/firma, jinak zůstává prázdná. Přejdeme na Další stránku.
Žádost o vrácení přeplatku
Jak jsme už zjistili ve výpočtu daně, panu Vopršálkovi vznikl přeplatek 1178 Kč, o který může nyní na této stránce rovnou FÚ požádat. Stačí klepnout na tlačítko Vyplnit žádost, částka přeplatku tímto bude automaticky předvyplněná, stejně jako adresa a forma výplaty složenkou. Tato forma výplaty lze nicméně snadno přepnout a zvolit vyplacení přeplatku na účet (a to i zahraniční), pak už není adresa třeba (v případě českého účtu), naopak je nutné vyplnit banku (tím se předvyplní kód banky) a číslo účtu.
Kontrola, odeslání
Další dvě stránky v EPO (daňové zálohy a údaje z účetnictví) se pana Vopršálka netýkají, přes Další stránka se tak postupně dostane až na samotný konec (na část Možnosti pro ukončení). Nyní je možné (a vhodné) si celé Přiznání (základní stránky, ale i vyplněné Přílohy 2 a 3) znovu pro jistotu projít přehledně po stranách (s pomocí levého menu). Rovněž lze Přiznání v této části buď zkontrolovat na chyby (Protokol chyb), nebo uložit přes menu Další volby (vpravo nahoře) jak pro další zpracování v EPO, tak jako PDF ve vzhledu klasického přiznání (Uložení pracovního souboru, resp. Úplný opis k tisku). Pan Vopršálek si zvolil odeslání na FÚ a ruční podpis – tedy po kontrole, že vše je OK a přílohy jsou přiloženy, stačí použít v Možnostech pro ukončení dolní tlačítko Odeslat podání (je aktivní jen když není v Přiznání chyba bránící odeslání, viz Protokol chyb). Pak stačí zvolit možnost odeslání bez podpisu, když se pak Vopršálek do systému (mojedane.cz DIS+) nemá dle zadání jak přihlásit. Tímto odesláním bude (v případě úspěšného dokončení operace) panu Vopršálkovi vygenerováno PDF na 1-2 strany se shrnutím údajů Přiznání, to jen vytiskne a podepíše. Poté tento podepsaný papír buď osobně donese, nebo poštou zašle na příslušný FÚ Prahy 5. Tím má povinnosti splněny (Přiznání i přílohy datové, podpis ručně). Lhůta pro konec podání je vždy zkraje dubna (u kompletně elektronicky podaných Přiznání o měsíc později), výplata přeplatků pak probíhá typicky do měsíce od tohoto data (tj. během dubna či zkraje května pro ty, co podají do konce března).
A příště bude…
V příštím dílu se krátce v přehledu podíváme na různé možnosti daňových úlev investorů, které se mohou mnohým hodit. Řada z nich (hypotéka, životní pojištění, dary krve) byly použity i v tomto příkladu. Úlevy zahrnují různé životní záležitosti. Např. investice do vlastního bydlení (úvěry na bydlení), zajišťovací investice skrze pojišťovací či penzijní produkty (mnohé z nich dnes už fungují rovněž jako investice do akcií, a to skrze podílové fondy), ale i investice do někoho jiného (dary na charitu, darování krve). Mnozí třeba něco darují, nebo dané produkty už mají z minulosti, ale plně daňově je nevyužívají. Proto je vhodné si i o nich říci, že minimálně daňově nepatří na smetiště dějin.
<— čtvrtý díl | šestý díl —>
Co se na danovem priznani zmeni, pokud nemam zajem zabranovat dvojimu zdaneni? (dostal jsem pouze jednu dividendu 20 USD) ?
Pokud máš kromě zaměstnání jiný příjem mimo pracovní poměr (např.dividendy, pronájem, prodej CP atd.) pod 6 tisíc Kč za rok, pak vůbec přiznání nemusíš řešit. Podobně pokud pracující nejsi a celkový roční příjem (za všechno) máš pod 15 tisíc Kč za rok. Povinnost podání přiznání byla řešena v minulém čtvrtém díle, viz příslušný odstavec Povinnost podat přiznání v něm (nově je této problematice nutnosti podat přiznání věnován hned první díl).
Tedy pokud jsi pracující a máš kromě práce jen 20USD na dividendě, pak nejsi povinen přiznání podávat. Jen pokud jsi povinen ho podat, pak už tam ty zahraniční dividendy musí být. V tomto se nic nezměnilo už několik let a o plánované změně v těchto limitech nevím.
Podavat ho musim protoze jsem zivnostnik. V predchozim dile se tu psalo, ze pokud nemam problem s dvojim zdanenim tak se dane ze zahranici nemusi dokladat a proste jen uvedu dividendu jako kapitalovy prijdem a zdani se znova.
Ano souhlasí, jak to píšu i v tomto příkladu v postupu vyplnění – že pan Novák přílohu 3 vyplní, že bez ní by neuplatnil zahraniční daň a danil zahraniční divi u nás znova. Z toho plyne, že příloha 3 NENÍ povinná, protože poplatníkovi může zajistit jedině slevu (snížení daně), nikoliv zvýšení. Tedy pokud máte zahraniční dividendy nízké a nechcete se touto přílohou (a tím i ve vašem případě jen zanedbatelnému ušetření na dani) zabývat, pak přílohu 3 nevyplníte. Pouze hrubou zahraniční dividendu přepočtenou na Kč uveďte v kolonce Příjmy z kapitálového majetku dle paragrafu 8 (tím si českou daň zvýšíte o 15% z uvedené částky) a to je vše. V dalším postupu tím že nevyplníte přílohu 3, tak se vám vypočtená česká daň o tu zaplacenou v zahraničí nesníží, což na FÚ logicky nevadí. A vám asi taky ne, když jde jen cca o 3 USD.
A tím že neuplatníte daň strženou v zahraničí, nemusíte ani přikládat žádný výpis brokera (jako doklad o stržené dani), ani zde popisovanou tabulku Seznam pro poplatníky…
Díky za super návod!
Přišel dotaz a tak ho dávám sem, aby ho případně mohli vidět všichni. Komu se ještě nedaří registrovat dejte prosím vědět zkusím účet vytvořit ručně.
: Dobrý den,
kam a jak, v případě obchodování různých instrumentů (deriváty, akcie,opce) , napsat různé fees které nejdou napasovat k jednotlivým obchodům (Interest Accruals, Other Fees, Commissions, Broker Interest Paid ) ?
Obávám se (dle názoru různých daňových poradců co jsem četl nebo viděl v minulosti různě na webu), že různé paušální poplatky, které nesouvisejí s konkrétním obchodem, nelze nijak uplatnit jako výdaj. Uplatnitelné jsou tedy jen poplatky spojené přímo s obchodem (typicky poplatek za nákup, prodej a případnou konverzi měn při danění prodejů CP) nebo s konkrétní výplatou zahraniční dividendy (např. ADR fee u výplat dividend z amerických ADR). Paušální poplatky nelze použít právě a jen proto, že je nelze danému obchodu jednoznačně nedělitelně přiřadit a že často vznikají i bez těchto obchodů. Typický příklad třeba pro akciové investory u brokera Degiro je paušál 2,5 eura ročně za každou v daný rok použitou burzu mimo své domovské: nelze to nijak spojit s obchody, protože paušál je placen i za pouhé držení akcií na dané burze daný rok, tedy i s nulovým počtem prodejů na ní v daný rok.
Proto tyto paušály raději neuplatňovat, ani logicky ani matematicky to nelze na obchody či dividendy nijak naroubovat.
Dobry den,
Muzu poprosit o zodpovezeni Dotazu ohledne povinnosti/ nepovinnosti podavat danove priznani za rok 2018:
Jsem Zamestnanec – v roce 2018 jsem pracoval pouze u jednoho zamestnavatele
Cista dividenda z ceskych akcii cca 10k CZK (dividenda prisla srazena 15%)
Hruba dividenda ze zahranici cca 3k CZK (USA, Nemecko – prisla ruzne zdanena)
Cisty urok z drzeni dluhopisu cca 4k CZK (emitent dluhopisu ceska spolecnost – urok prisel zdanen 15%, platforma Fundlift)
Prodej cennych papiru v hodnote 50k CZK
Predem dekuji,
Michal
Jako zaměstnanec jsi povinen podat přiznání, pokud příjmy mimo ty z ČR daněné srážkou (jako české úroky, české dividendy) přesáhnou 6 tisíc Kč. Ty jsi přesáhl 6 tisíc už tím prodejem CP za 50 tisíc, takže ano, přiznání by jsi měl podat (zaměstnavatel to nemůže udělat za tebe, příjmy jako prodej cenných papírů nebo zahraniční dividendy nemůže zpracovávat).
Dekuji za odpoved:
Na https://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-prijmu/fyzicke-osoby-poplatnik/obecne-informace ,podle § 38g ZDP:
Daňové přiznání je povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti podle § 6 ZDP pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců daně včetně doplatků mezd od těchto plátců (§ 38ch odst. 4 ZDP) a nepodepsal u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k ZDP, a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkou sazbou daně podle § 36, má jiné příjmy podle § 7 až 10 ZDP vyšší než 6 000 Kč.
Nebere se prosim prodej cennych papiru do 100k CZK v kalendarnim roce jako prijem osvobozeny od dane?
Tim padem by byl zdanitelny prijem dle § 7 až 10 ZDP pod 6k CZK a danove priznani bych nemusel podavat a stacilo podepsat Prohlaseni u zamestnavatele?
Dekuji a musim pochvalit skvele clanky 😉
Michal
Prodej cenný papírů do 100k Kč je od daně osvobozen, ten úvádět nemusíš.
Ale dividendy přesáhly 6000 Kč, takže ty do DAP uvést musíš.
Pokud máš navíc nějaké odečitatelné položky (dary, úroky z hypotéky, atd.), tak Ti navíc nebudou uznány již stržené daně v plné výši, ale bude tam bohužel doplatek.
V minarjove seriálku je to uvedeno na příkladu.
Diky za reakci, bohuzel tomu porad uplne nerozumim:
Opet se odkazuji na § 38g ZDP:
Dividendy z ceskych akcii a dividendy z ceskych dluhopisu – prisly zdanene srazkovou dani 15% = příjmy, z nichž je vybírána daň srážkou sazbou daně podle § 36
Prodej cennych papiru do 100k CZK za zdanovaci obdobi = příjmy od daně osvobozene
Oba tyto prijmy jsou uvedeny vyjma, tudiz me jiné příjmy podle § 7 až 10 ZDP jsou pouze prijmy z dividend ze zahranici = 3k CZK, coz je nizsi nez 6k CZK => povinnost podat danove priznani bych mit nemel.
Zadne odecitatelne polozky neuplatnuji.
Dekuji 🙂
V tom případě se domnívám, že je to jak píšete a dap podávat nemusíte. Ovšem pokud to s investováním myslíte vážně není třeba to stále odkládat.
Já se tomu bránil jako čert kříži a dnes si ťukám na čelo. Díky minarjo jsem to zvládl levou zadní. Člověk se hodně učí nápodobou a tak mi pomohl poslední jeho díl seriálu kde je ke stažení vzor dap.
Dle mě tedy nemusíte, ale můžete.
Obávám se, že je to jak píše minarjo.
Dividendy sice byly jen 3000 Kč, ale prodej byl 50k Kč.
Tedy celkový kapitálový příjem byl 53k Kč = máš povinnost podat DAP sám, nikoliv firma za Tebe.
Platit daň nebudeš ze zisku z prodeje, bylo to méně jak 100k Kč, ale z dividend ano. Takže potvrzeni od brokera nutnost, aby jsi neplatil víc než musíš. Speciálně u německých divi, kde je šílená daň 🙁
Nemohli byste prosím sdílet i tabulku SEZNAM a Evidenci prodejů cenných papírů v Excelu, případně wordu? Děkuji.
To bychom snad mohli. A nebo lépe použij tu co mám ve sdíleném deníku
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1QUGPNxKDMOJFRWbA8BAEYMYhobij83lv686HqxermDY/edit?usp=drivesdk
Tyjo, to je na mě nák moc tabulek. 😀 Nemáš po ruce náhodou zrovna ty 2 tabulky? Já bych tam jen smazal toho Nováka a doplnil si své obchody. Dost by to ušetřilo práci. Díky
Tak je tam samostatný list s tou tabulkou jen má možná jiný design. Já jinou nemám leda že by autor článku poslal.
dobrý den .mám prosbu budu dělat danové přiznání…a chci se zeptat.. začínám na burze přes investičního makleře a loni sem prodal papíry twiter za 220 dolaru a přišli mi od stocku dividendy nezdaněné za 13 liber. musim to uvádět do dan.přiznání-kapitál přijmy? jak to zdanit? někde sem četl že do 6 tisíc nemusim.. díky za pomoct….-dividendy třeba od vig přišli zdaněné? tak zřejmě že to je přes spořku tak dan odečetli? děkuji
Neuvedl jste kolik těch Twiter akcií bylo, takže nelze určit zda jste přesáhl daňový t(r)est nebo ne.
Spočítáte následovně: 220 USD * počet * 21,78 kč (jednotný kurz Pokyn_GFR-D-40.pdf), pokud Vám výjde číslo větší jak 100 tisíc Kč, tak musíte danit, pokud ne, tak do DAP neuvádíte.
13 GBP * 28,98 Kč (jednotný kurz Pokyn_GFR-D-40.pdf) = 376,74 Kč nutné uvést do DAP!
Návod máte výše, v EPO (https://adisepo.mfcr.cz) je to snadné.
VIG neznám, spořka dělá brokera? opravdu? každopádně na výpisu by jste měl vidět, zda daň byla odvedena nebo ne.
Doporučuji začít na: https://www.investicnigramotnost.cz/kategorie/dane/
a pročíst si minarjům 6ti dílý seriál, tam máte vše potřebné uvedeno i s příklady, je zbytečné to zde celé znovu vypisovat, když to minarjo již celé popsal.
Chlapci, klobouk dolů..nemám to ještě tak hrozné, kombinuji jen P2P s akciemia dividendami ze zahraničí, ale moje účetní si na tom vytrhala zuby – asi tím, že neumí moc anglicky. Tzn. jsem to po ní musel stejně polovinu přeházet do správných kolonek.
Díky za návod a ušetření hodně nervů a googlení, tady je to pěkně v celku na jednom místě.
Je tu někdo s brokerem Lynx? Jaký report přikládáte k daňovému přiznání pro prokázání zahraničních dividend?
Ahoj, je nás tu takových vcelku dost 😉
Máš několik možností:
1) uděláš si vlastní filter na dividendy a dáš rozmezí 1.1.2018 až 31.12.2018
2) počkáš si až Lynx vydá formuláž 1099S, který vydali minulý týden
3) v Account mají TAX report (který ale dle vyjádření Lynx podpory není úplně správně 🙂 takže asi spíš nepoužívat )
Nakonec jsem použil možnost 1)
Kde bych našel ten formulář 1099S?
V Accountu:
Menu > Reports > Tax
– Form 1042S (pardon překlep, není to 99, ale 42)
– Dividend Report (který ale dle vyjádření Lynx podpory není úplně správně 🙂 takže asi spíš nepoužívat )
A já se pozeptám co podobného posíláte/přikládáte k DaP pro prokázání dividend z Degira, Mě jediné napadá ten slavný Tax Report 2018, tak na nějaké 3 stranně je seznam přijatách dividend, stržené daně, ale je to vše v měně platformy (u mě v EUR), takže to člověk stejně musí nějak přepočítat ručně, né?
Mě to vyšlo stejně jako na „Degiro Tax Report 2018“, takže jsem udělal jen fotku části stránky s divi a to jsem přiložil k DAP.
To možná ano, ale pro ten zápočet (Příloha 3) a případně seznam pro poplatníka, jsi tam dával ty částky v CZK i z těch cizích států (je tma kolonka, výše dividendy v měně země, potom přepočteno na CZK, a potom zaplacená daň v CZK)
Ne, použil jsem metodu prostého zápočtu a uvedl již přepočítané divi na Kč. Dělám to tak již pár let a není s tím problém.
Když jsem to dělal poprvý, tak jsem byl na FÚ si o tom „popovídat“ a bylo mi potvrzeno, že to tak má bejt.
Dobrý den,
řešil jste někdo prosím problematiku ohledně K-1 formulářů. Některé společnosti z USA je rozesílájí typicky když jsou typu MLPs. Co přesně by občan ČR s tímto formulářem měl udělat? Vyplývá z toho nějaký daňový nedoplatek a případně kde?
Osobně ne, LP a MLP se vyhýbám kvůli vyššímu zdanění, které je pro čechy většinou ve výši 40%.
I když mňam na foru (https://forum.investicnigramotnost.cz/viewtopic.php?f=9&t=130&p=591&hilit=da%C5%88+0%25#p591) psal, že některé mají i 0% daň.
Ale než abych to řešil, tak se raději věnuji prověřeným firmám.
Nenazýval bych to vyšší daní, je to součet korporátní daně (kterou MLP a LP v USA neplatí) a toho co zaplatíš jako akcionář.
Příklad objasní:
MLP, LP: 1+1=2 (vidíš kolik platíš na dani)
C-corp: 1+x=2 (nevidíš, kolik platí firma na dani, ale dostaneš stejně).
Nicméne MLP a LP jsou více rizikové, mají více omezené možnosti v rozvaze než C-corp.
Glueless
z MLP nebo LP ti dobrý broker strhne 39,6 % daň a jsi vyřešený. V českém daňovém si započteš 15 % a máš vymalováno. Špatný broker to nechá na tobě a musíš doplácet.
Pro upřesnění: MLP, LP, REIT apod. neplatí v USA daně na korporátní úrovni (jako „normální“ firmy, tzv. C-corp). Z toho vyplývá, že nemáš vyšší daň, jen ji platíš v součtu firma+ty. Jsi na úrovni podílníka, družstevníka.
Pro představu je to podobné superhrubé mzdě. Tam vidíš, kolik za tebe odvede firma i ty.
Na druhou stranu mají (obvykle) vyšší dividendu a vyšší riziko podnikání, protože jsou to „průtokové“ entity a nemohou „zadržovat“ zisky v rozvaze, tak jako C-corp.
Můžeš si většinou pořídit i firmy ze stejného sektoru, které jsou „klasiky“ C-corp.
Glueless
.
Hezký den, chtěla bych moc poděkovat
za web a za sepsání velmi přínosného seriálu k daním!
Mám následující dotazy: Pokud by mi plynul příjem z dividend v zahraničí
a nechci zamezovat dvojímu zdanění (jednoduchost, menší příjmy),
vyplním pouze příslušnou kolonku „kapitálový příjem“ a žádné
přílohy týkající se dividend k DAP dokládat nemusím?
Co při případné kontrole? Akceptuje Úřad pro prokázání výše dividend
výpis z brokera (např. printscreen) za daný rok?
(Pozn. Mám pouze FIO, dalšího brokera zatím neplánuju.)
Děkuji za odpovědi. Často se dočítám, že je třeba u kapitálových příjmů
ze zahraničí dokládat potvrzení od zahraničního správce daně. Vyžadoval
to někdy po někom FÚ? Jsem možná až moc opatrná, ale budu ráda
za vaše zkušenosti.
Přeji všem spoustu dividend a hodně úspěchů 🙂
Ano Mirko, pokud jde jen o to mít správně daňové přiznání a nevadí dvojí zdanění (typicky když je zahraniční daň nízká), tak nikdo nenutí českého daňového poplatníka tomu dvojímu zdanění zabraňovat, to je jen jeho možnost jak na dani ušetřit, ne povinnost :). Pak tedy stačí hrubé zahraniční dividendy dát do Příjmů z kapitálového majetku (na Kč přepočet Jednotným kurzem) a je hotovo. Žádný Seznam pro poplatníky, žádná Příloha 3, to obojí je jen když ten zápočet zahraniční daně chce investor uplatnit (zamezit dvojímu zdanění). V případě neuplatnění zápočtu (tedy kdy není zamezeno dvojímu zdanění u zahraničních dividend) ani není k přiznání třeba nic přikládat, protože zahraniční daň není k zápočtu vůči české dani vůbec použita a tedy FÚ doklad o ní nepotřebuje (jen při cílené daňové kontrole by chtěl doložit ty hrubé příjmy z kapitálového majetku, jinak v Přiznání ne).
Pokud by ovšem zápočet byl použit (Seznam, listy přílohy 3), pak je třeba přílohou doložit hrubou dividendu a hlavně zahraniční daň. Zákon na to pamatuje, že daň pak je třeba doložit buď potvrzením zahraničního správce daně, nebo v odůvodněných případech (a to zahraniční dividendy jsou, protože to jde skrz brokery a ne přímo) i potvrzením plátce/depozitáře, zde tedy výpis brokera (ideálně souhrnný roční, mnozí brokeři dividendové reporty dělené dle států umí, třeba Lynx či Degiro). Je zkrátka třeba, aby ty stržené daně byly z výpisu brokera vidět, aby šly v ČR zápočtem (tedy na listech přílohy 3) uplatnit.
A ano, už jsem slyšel od jiných investorů, že nějaký méně znalý pracovník FÚ chtěl potvrzení zahraničního správce s tím, že mu doklad brokera nestačí. Znalí pracovníci FÚ moc dobře vědí, že u dividend je to nesmysl. Ono snad vždy pomohla argumentace, že dividendy nejsou přímý typ zahraničních příjmů jako třeba zaměstnání, kde to tak lze (zaměstnavatel v zahraničí – zaměstnanec je přímá vazba), ale u dividend to jde od firem skrz depozitáře brokerům a až ti to rozúčtují mezi investory. Tedy zde je logicky nutné doložení brokerem jako „plátcem poslední instance“, on nejlépe ví kolik danému investorovi rozúčtoval v hrubé dividendě i dani. A toto doložení depozitářem či cílovým plátcem umožňuje Zákon o daních z příjmů v paragrafu 38f, odstavec 5, cituji:
„Daň zaplacená v zahraničí se prokazuje potvrzením zahraničního správce daně. Tento důkazní prostředek lze vyžadovat nejdříve po třiceti dnech ode dne doručení potvrzení zahraničního správce daně daňovému subjektu. V odůvodněných případech lze daň zaplacenou v zahraničí prokazovat i potvrzením plátce příjmu nebo depozitáře o sražení daně.“
A bohužel ti méně znalí pracovníci FÚ znají jen první větu tohoto paragrafu, kterou nelze na dividendy ve většině případů (zemí) použít.
Děkuji za parádní vyčerpávající odpověď! Přesně tohle jsem hledala.
Ještě bych se ráda zeptala k podkladům za dividendy prakticky. Pokud je tu někdo, kdo má FIO, tak „těžíte“ data ručně např. do Excelu z dokumentu „Výpisy“ nebo exportujete soubor csv z karty obchody a odmažete vše ostatní (nákupy/prodeje atd.)? Stačilo by to FÚ tak? Broker Lynx (který jak jsem pochytila má výpisy po státech nejlépe vedené) je nyní u mě zatím ze hry (kapitál).
Všimla jsem si navíc, že mi FIO v kartě obchody zobrazuje všechny transakce jen přesně za poslední rok (i když zadám rozmezí větší), což nemusí vždy stačit. Asi dělám něco blbě 🙂 Nebo vést evidenci průběžně.
Děkuji moc za odpovědi a zkušenosti.
Obvyklá praxe je, že:
FÚ dokládáš výpis od Fio ve formě pdf souboru ze sekce „Výpisy“.
Pro sebe si počítáš z exportu z „Obchody“ do např.excelu.
Ale pozor, ve výpisu Fio občas chybí text nákup/prodej, projdi si to.
Kontingenční tab pak spočítá po jednotlivých titulech, kdy musíš „oříznout“ maximum započtené daně na 15 % po jedn.titulech.
Sumu těchto započtených daní rozdělíš po státech přijmů a vepíšeš do přílohy 3 daňového přiznání. Zní to složitě, ale jde to skoro samo 🙂
Fio ti log zobrazí podle nastaveného datumu vlevo, ale max délka je myslím 365 dní. Což ti nevadí, skládej si je pod sebe do toho excelu. Stejně to budeš potřebovat pro obchody z předchozích let a případně vyhodnocení úspěšnosti obchodování 🙂
Have Fun Investing
Glueless
Dobrý den, mám doplňující dotaz k Fio pdf výpisu ze sekce „Výpisy“. Dané výpisy (4 ks, pro každý kvartál zvlášť) obsahují naprosto kompletní údaje, včetně převodu peněz z/na obchodní účet, obchody s českými akciemi atd. Skutečně podáváte FÚ takto podrobný materiál, nebo ho nějak upravujete, např. začernit transakce, které se netýkají zahraničních dividend? Přijde mi nekomfortní podávat až tak detailní informace, když FÚ odůvodněný nárok jen na část z nich (navíc to pro ně musí být extrémně nepřehledné).
Děkuji moc za radu.
Jana
Souhlas s tím, že Fio není moc praktický broker na zahraniční akcie právě i proto, že neumí narozdíl od konkurence ve výpisu souhrny dividend dle států (jiní to umí, třeba Dividend report u Lynx či Přehled Dividend v CZK v Ročním výkazu Degiro). FÚ potřebuje vidět daně zaplacené v zahraničí za jednotlivé státy (u Fio tedy bohužel, tím že neumí souhrny dle států, tak za jednotlivé tituly), tedy listy kde tyto daně nejsou by ho nemusely zajímat, ale to ruční dělení do států je fakt opruz – já také u Fio začínal, ale nejen kvůli daním tam teď už mám jen české akcie.
Fio umí exportovat do tabulky a pak už to je to jednoduchá práce v excelu.
Přijde mi to jednodušší a jistější, než spoléhat na brokera. Zvlášť, když máš v portfoliu exotické kousky, které neumí dobře zařadit…
G.
Dobrý den, udělat si vlastní XLS tabulku z výpisu obsahující pouze transakce ohledně zahr. dividend není problém, ale jde mi o to, zda taková to XLS tabulka „bez razítka brokera“ by FÚ stačila – jestli to máte někdo takto v praxi ověřené? Moc díky za případnou zkušenost.
dle mé zkušenosti se dokládá (zaměstnanec FÚ) vždy vyžaduje výpis + přehledovou tabulku.
Jedná se o daňové přiznání, tzn. za pravdivost, úplnost a přesnost údajů zodpovídá předkladatel.
G.
Nevím, na kolik info má FÚ nárok a nikdy mě nenapadlo něco zatajovat z výpisu (v dnešní digitální době se dá většina stejně dohledat…).
Ale na info které se netýká zahr.divi, ale obchodování s čs akciemi mají přece právo vědět akorát v jiné části tvého DP, tzn. musíš přiznávat, ne?
A stejně píšeš jaké máš ostatní příjmy, tzn. ví o tobě opravdu dost…
Ve finále se to tím dlouhým a podrobným výpisem řeší samo: je tak nepřehledný, že jsi vlastně anonymní 🙂
Have Fun Investing
Glueless
Dobrý den, obchodování s akciemi (ať už ČR či zahraničními) řeším časovým testem 3 let, tzn. tyto informace do DP netřeba uvádět., tj objemy na burze FÚ nezná…
Ale máte pravdu, že velkým množstvím informací se málo kdo bude chtít zabývat:)
viz výše: FÚ objemy na burze zná, protože bude vyžadovat (ze zkušenosti ověřeno) výpis, kde jsou objemy uvedeny.
Přehledová tabulka je „volná“ forma, vyžaduje se jen správnost. Obdoba potvrzení o darech, školeních a dalších odpisech daní, kde není přesný formulář.
G.