Investorský sraz 26.3.2022 Praha
Téměř přesně po dvou letech se opět investoři kolem investorských webů nr1a a investicnígramostnost.cz sešli na velkém srazu v Praze, aby probrali důležité informace kolem investování v ČR a vzájemně si předali své poznatky a zkušenosti. Celkově se sešlo 28 investorů.
Úvod
Úvodem musíme poděkovat všem organizátorům, kteří zvládli přípravu na jedničku, zajistili prostory a vybavení. (Pozn.korektora – za zajištění velmi studených prostor bych pořadatelům udělila za přípravu jedna mínus.)
Úvodního slova se chopil MilanV, aby účastníky seznámil s programem celého dne, a že to byl nabitý program. Bohužel stejně jako minule se nepodařilo začít v čas (dle plánu), takže celý program se hned na začátku posunul téměř o půl hodiny.
Představení proběhlo v přátelském a veselém duchu (zdravíme Brno). Velmi zajímavé bylo poslechnout si, jak se k investování každý dostal, a především pak z jakého důvodu. Hlavním důvodem většiny přítomných bylo to, že nikdo z přítomných nebyl spokojen s investičními možnostmi v ČR a proto všichni začali hledat „jak na to“ – především lépe a levněji.
Bankovní produkty tenkrát (když někteří investoři začínali), ale také stále dnes, nejsou pro investování příliš dobré, a to z důvodu vysokých poplatků a možností investování. A návaznými důvody byly a jsou udržení hodnoty peněz a finanční nezávislost (vybřednutí z krysího závodu).
Přehled brokerů (více zde) a firem (více zde) v portfoliích všech účastníků reflektoval současný stav na českém trhu (Lynx, Fio, DEGIRO, Patria).
První přednáška
První přednáška byla zřejmě nejhutnější téma, jaké na srazu bylo, a postaral jsem o ni „daňový expert“ mirnajo, který pro IG web sepsal šestidílný daňový seriál, a který bude v brzké době aktualizován dle nových daňových pravidel o 7. díl. Změn je hodně a následná diskuse byla velmi plodná a přinesla mnoho zajímavých kombinací příjmů. A samozřejmě „rozstřelila“ program ještě víc.
Zdá se ti, že jsi opuštěný? Že nikoho nezajímáš? Že jsi úplně bezvýznamný? Že na tobě nikomu nezáleží? Že o tobě nechce nikdo nic vědět? Že nikoho nezajímá, co vlastně děláš? …
TAK ZKUS TENTO ROK NEPODAT DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ!!!
Druhá přednáška
Druhá přednáška byla taktéž velmi zajímavá, a to o virtuální realitě (metaverse) Somnium Space, což je galerie ve virtuálním světě, kde se prodávají NFT obrazy. Za projektem stojí rodina Průchova z Čech, která se snaží o propojení našeho reálného světa s novým moderním virtuálním. Velmi zajímavé, velmi moderní, rozhodně doporučuji.
Je to opravdu zajímavý projekt, který se snaží prorazit v této nové virtuální technologii – metaverse, navíc je to český projekt! Což jen dokazuje, že zde máme chytré lidi, kteří dokáží vytvořit úspěšné globální projekty.
Třetí přednáška
Třetí přednášku si pro investory připravil investor Arkyn a měla název „Opce a akcie – začátky“. Opce, jako každý finanční derivát, je dobrý sluha, ale zlý pán. Dokonce i Warren Buffett, ač se to může zdát velmi nepravděpodobné, opce také používá. Takže proč bychom je neměli/nemohli používat i my, že?
Arkyn investorům představil práva a povinnosti opcí, co je jejich strike, prémium a expirace. Jak začít, co je k tomu třeba, a jak s opcemi následně pracovat. Shrnutí bylo velmi přehledné a lehce pochopitelné.
Čtvrtá přednáška
Úvod do makroekonomie, směnných kurzů a úrokových sazeb nám představil Pavel. Přehled směnných kurzů USD/EUR a CZK/EUR za posledních 5, 10 a 20 let s výkladem byl velmi zajímavý. Ač se nám může zdát, že je kurz CZK/EUR volatilní, tak při pohledu na kurz tomu tak není a koruna je vcelku stabilní – kurz kolem 26,- Kč. Z představených grafů vyplynulo, že ze zemí bývalého východního bloku vychází Kč výrazně nejlépe – naše Kč je dlouhodobě k EUR a USD nejstabilnější.
Obzvláště zajímavé byly přehledy 10Y státních bondů a cen komodit (zlata, stříbra, platiny a paladia)… především vývoj ceny zlata za poslední dvě desetíletí není příliš pozitivní.
A co „turecká lira“? Velký špatný!
Pátá přednáška
O pátou a v pořadí druhou finanční přednášku se postaral finanční auditor Vitusus a to jak číst finanční výkazy: GAAP a nonGAAP. Tedy jaký vliv mají na finanční výsledky vliv M&A aktivit a hlavně, aby bylo možné výsledky porovnávat v čase. Vliv akvizic na goodwill, vliv soudních sporů, R&D náklady a další vlivy.
Firmy nemohou vyplácet na dividendách více, než kolik má firma kapitálu v rozvaze, tedy to co firma vykáže v GAAP.
Šestá přednáška
Šestou přednášku si připravil Michal H. o RSI a PEG a jejich využití při investování. RSI je indikátor technické analýzy a vyjadřuje zisky a ztráty daného podkladu a byl vytvořen v roce 1978. Je to oscilátor v rozmezí 0 až 100, obvykle se zobrazuje pod grafem ceny podkladu.
Obecně vzato je RSI vhodné k nákupu pokud je jeho hodnota pod 30 a jako prodejní hodnota RSI je nad 70.
PEG je forma reálného čísla, které je poměrem PE a G. Hlavním problémem PEG je vyjádření zisků (PE), tak jak nám vysvětlil Vitusus v jeho přednášce, zda jde o GAAP nebo nonGAAP, adjusted EPS, diluted EPS, FFO, NII či DNII.
Růst (G) je odhad růstu dané firmy, což je velmi subjektivní číslo, protože je to vždy odhad daného analytika, či vedení firmy, zda jde o 3Y nebo 5Y. Lze si též udělat vlastní odhad G dle posledních čtvrtletních výsledků nebo si vzít odhad vedení firmy a ten aproximovat na další roky. Obecně se bere vhodné pro nákup, pokud má firma PEG pod 2. PEG se tedy dívá do budodoucnosti.
Věřím jen té statistice, kterou si zfalšuji sám.
Sedmá přednáška
Sedmou přednášku nabité soboty si pro investory připravil David a byla o webu FASTgraphs. Ten celosvětově pomáhá investorům k určení vhodné doby pro nákup akcie konkrétní firmy. David investorům na FG webu ukázal jak vybrat a zobrazit jednotlivé ukazatele v FG grafu a jak grafy číst.
Taktéž velmi zajímavé byly ukázky současného ocenění několika vybraných akcií, které téměř všichni přítomní investoři mají ve svých portfóliích.
Bonusová přednáška
Bonusovou přednášku si pro investory připravil hlavní pořadatel MilanV a byla na téma elektromobility a lží kolem ní.
eAuta jsou jistě zajímavá technologie, bohužel se kolem nich šíří mnoho nepravd a lží hraničících přímo s náboženským uctívačstvím… bohužel. Při trochu objektivnějším pohledu na současný stav eAut nám však ve výsledku vyjde, že dnešní stav ještě není připraven k masovému nasazení.
Milan velmi podrobně a především věcně (což se v internetových diskusích bohužel nevidí) shrnul jeho osobní zkušenosti ze zapůjčení eAuta.
Kolik propojovacích kabelů v kufru eAuta máš, tolikrát jsi eAutomobilistou.
Závěr
Na závěr bych rád všem přítomným poděkoval za účast a slušné chování a přednášejícím velké díky za hodnotné přednášky.