Jak bezpečná je dividenda AbbVie?
- AbbVie má jeden z nejvyšších dividendových výnosů mezi Indexem Dividendových Aristokratů
- takto vysoký dividendový výnos a končící patentová ochrana vlajkové lodi firmy – léku Humira, přivedla investory k pochybnostem o bezpečnost dividendy
- v tomto článku se na bezpečnost dividendy společnosti podíváme pomocí zisků, volných peněžní toků, výkonnosti během recese a dluhu (včetně zátěžového testu pomocí růstu úrokové sazby)
Zdroj Sure Dividend,pro IG přeložil VSbrok
Společnost AbbVie Inc. (ABBV) má jeden z nejvyšších dividendových výnosů v indexu Dividendových Aristokratů. Vzhledem k tomu, že se společnost AbbVie v roce 2013 oddělila od firmy Abbott Laboratories, tak je akcie společnosti AbbVie používána mnoha investory pro zvýšení výnosů investičních portfolií.
Bohužel vysoký dividendový výnos společnosti AbbVie v kombinaci s končícími patenty hlavního „tahouna“ zisků firmy – Humiry, přivedl některé investory k otázce udržitelnosti stávající výše dividendy. V tomto článku se proto na bezpečnost dividendy společnosti AbbVie podíváme.
Přehled podnikání
Nejprve se podíváme na obchodní model společnosti AbbVie. AbbVie je biotechnologická společnost zaměřená na vývoj a prodej léků v sektoru imunologie, onkologie a virologie. Společnost AbbVie se v roce 2013 oddělila od společnosti AbbVit Laboratories. Společnost AbbVie má dnes asi 30 miliard dolarů prodejů a tržní kapitalizace firmy je asi 140 miliard dolarů.
AbbVie je dobře známá pro svou každoročně rostoucí dividendu. Pokud zahrneme i historii společnosti Abbott Laboratories, která dříve AbbVie 100% vlastnila, tak by to znamenalo, že společnost AbbVie zvýšila svou dividendu pozoruhodných 45 let v řadě. To řadí společnost AbbVie do exkluzivního klubu Dividendových Aristokratů, což je elitní skupina dividendových akcií s 25 a více roky každoročně zvýšenou dividendou.
Při pohledu do budoucna, tak vysoký dividendový výnos a končící patentová ochrana přivedl některé investory k otázce bezpečnosti budoucích dividend. Proto se v tomto článku podíváme na aktuální dividendovou bezpečnost společnosti ze čtyř hledisek:
- dividendovou bezpečnost v kontextu současných zisků
- dividendovou bezpečnost v kontextu současného volného peněžního toku
- dividendovou bezpečnost v kontextu výkonu během recese
- dividendovou bezpečnost v kontextu současného zadlužení
Bezpečnost dividendy v poměru k ziskům
Nejprve se podíváme na bezpečnost dividendy společnosti AbbVie v kontextu současných zisků společnosti.
Když společnost AbbVie 2. listopadu 2018 zveřejnila finanční výsledky za Q3 2018, tak vedení též aktualizovalo své finanční odhady pro celý fiskální rok 2018. Vedení AbbVie nyní předpokládá, že za fiskální rok 2018 vytvoří zisk za akcii (earnings-per-share) v rozmezí 7,90 – 7,92 dolarů.
V současné době společnost AbbVie platí čtvrtletní dividendu ve výši 1,07 dolarů, což znamená výplatní poměr ve výši 54%.
Při použití zisku se dividenda společnosti AbbVie v dohledné budoucnosti zdá být velmi bezpečná.
Bezpečnost dividendy v poměru k volnému peněžnímu toku
Mnoho analytiků se domnívá, že srovnávání dividendové výplaty společnosti s volným peněžním tokem je mnohem lepší metoda pro posouzení bezpečnosti dividendy. Proto si nyní porovnáme současnou dividendovou výplatu společnosti AbbVie s volným peněžním tokem.
Během prvních devíti měsíců fiskálního roku 2018 společnost AbbVie vytvořila volný peněžní tok z provozních činností ve výši 10,0 miliardy dolarů a vykázala kapitálové výdaje ve výši 515 milionů dolarů, to znamená volný peněžní tok ve výši přibližně 9,5 miliardy dolarů. Společnost ve stejném časovém období na dividendách vyplatila 4,1 miliardy dolarů, to tedy znamená poměr dividendové výplaty a volného peněžního toku přibližně 43%.
S využitím volných peněžních toků je tedy náš závěr stejný, jako když jsme použili zisky pro změření bezpečnosti dividendy společnosti AbbVie. Dividenda společnosti se v dohledné budoucnosti zdá být bezpečná.
Bezpečnost dividendy v poměru k výkonnosti recese
Společnosti nesnižují své dividendy v dobrých časech, ale dividendy jsou velmi často sníženy/zrušeny, když společnosti čelí finančním obtížím. Během finanční krize AbbVie ještě nebyla veřejně obchodovanou společností, ale její mateřská společnost Abbott Laboratories byla. Výkon společnosti Abbott v těchto letech (2007 až 2009) je uveden níže:
- 2007 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 2,84 dolarů
- 2008 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 3,03 dolarů
- 2009 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 3,72 dolarů
- 2010 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 4,17 dolarů
- 2011 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 4,66 dolarů
Zisk na akcii společnosti Abbott Laboratories se během finanční krizi každý rok zvýšil, takže AbbVie by měla být vůči recesi podobně odolná. Proto nemáme žádné obavy ohledně schopnosti společnosti platit a zvyšovat dividendy i během budoucích ekonomických poklesů.
Bezpečnost dividendy v poměru k současnému zadlužení
Posledním testem, který dnes použijeme k posouzení současné bezpečnosti dividendy společnosti AbbVie, je pomocí současné výše dluhu společnosti. Konkrétně se podíváme, o kolik se bude muset zvýšit průměrná vážená úrokovou sazba společnosti, než volná peněžní toky nebudou stačit na výplatu dividend.
Během prvních devíti měsíců fiskálního roku 2018 společnost AbbVie vygenerovala hrubé úrokové náklady ve výši 968 milionů dolarů a ukončila období s celkovým dluhem ve výši 36,5 miliardy dolarů za váženou průměrnou úrokovou sazbu 2,6%.
Následující obrázek ukazuje, jak by změna vážené průměrné úrokové sazby AbbVie měla vliv na jeho dividendovou bezpečnost měřenou volným peněžním tokem:Jak ukazuje obrázek, tak by průměrná vážená úroková sazba firmy AbbVie musela vzrůst přibližně na 20%, než by dividenda již nebyla kryta volným peněžním tokem. Proto se domníváme, že výše dluhu společnosti AbbVie velmi pravděpodobně nebude na bezpečnost a budoucí růst dividendy mít vliv.
Závěr
Vysoký dividendový výnos a končící patentová ochrana léku Humira, který firmě AbbVie generuje největší zisky, přivedly mnoho investorů k pochybnostem nad bezpečností budoucích dividend.
V tomto článku jsme si prozkoumali bezpečnost dividendy společnosti ve srovnání se zisky, volným peněžním tokem, výkonem během finanční krize a výší dluhu společnosti. Dospěli jsme k závěru, že dividenda společnosti AbbVie je v současné době bezpečně kryta fundamenty firmy. Dividenda společnosti se tak v dohledné budoucnosti jeví jako bezpečná.
Rád čtu tyhle články, ale tentokrát jsem zklamaný. Vydělit pár čísel a udělat z toho článek je slabota. To co se v článku rozebírá je nezajímavé. Všichni, co alespoň trochu sledují ABBV, znají a vědí, že jsou to velmi dobrá čísla s jedním velikým ALE. Jediné, co by bylo opravdu zajímavé, je rozbor budoucnosti po skončení patentové ochrany na Humiru, a to zde zcela chybí. Vždyť jen za poslední zveřejněný kvartál bylo Net Revenue 8,24 mld. USD a z toho 5,124 mld. byla Humira!
Pavle tak to mě upřímně mrzí. Nicméně je to jen takové shrnutí bezpečnosti dividendy. Takovéto články budou vycházet celý Leden. Nicméně rok se s rokem sešel a Aristokrati projdou revizí, která zde bude vycházet. O Humiře a AbbVie jsme psali již loni https://www.investicnigramotnost.cz/dividendovy-aristokrat-abbvie/
A Letos tomu nebude jinak. Takže věřím, že se najdou články které tě zaujmou.
Každopádně díky za názor, alespoň víme kudy cesta nevede:-D
Děkuji za Pavle za komentář.
Články o dividendové bezpečnosti jsou/budou rychlým přehledem bezpečnosti dividend firmy a to dle finančních výsledků v minulostí a z odhadů vedení firmy pro následující rok, popř. o rok dále.
Delší horizont do budoucnosti fakt nelze, vařit z vody ve financích nelze (tedy krom anál-itiků) a kristalovou kouli bohužel nemám.
A patenty Humiry existuji 2020, pokud mě paměť neklame, takže bezpečnostní výhled na 2 roky lze označit jak velmi přesný. Dál si to prostě netroufnu odhadovat.
Navíc ABBV již začala podepisovat dohody s dalšími firmami, které ji zajistí udržet dominanci Humiry i po vypršení patentů… Takze co bude potom opravdu nelze odhadovat.
Každopádně jak píše Ondra, letos vyjdou revizní články pro všechny Aristokraty, tedy na ABBV určitě též dojde.
Jasně chlapi, já tomu rozumím. Jen zrovna u této akcie je propočet uvedený v článku k ničemu, u jiných akcií s lineárnějším byznysem je to OK (třeba PG, JNJ, TGT). Zrovna u této akcie by bylo ideální, když byste našli právě něco o té Humiře, tím se musí zabývat řada zahraničních analytiků. Přesně pro to riziko Humiry má tahle farmačka tak nízké P/E a láká lidi k nákupu a měli by se o tom riziku dovědět víc (berte to jako tip).
Ještě abych jen nepsal, co semi nelíbí a dal pozitivní příklad. Kdysi jsem objevil tenhle článek, který považuju už za docela solidní analýzu pro pochopení toho, zda se o akcii detailně zajímat dál a dál. Takhle na těch stránkách rozebrali všechny aristokraty, ale už je to déle, nevím jetli to aktualizují.
https://www.valuewalk.com/2016/11/dividend-18-target-corporation/
Super, díky za tip. Mrknu na to a přidám si to do fronty…
Bohužel se mi v poslední době kupí a nestíhám všechno co bych chtěl 🙁
Pokud by se Ti chtělo nějakou anylýzu firmy pro IG web napsat, tak budeme samozřejmě moc rádi.
Pavle, to jsi mi připomněl co jsme vydávali 2017 – https://www.investicnigramotnost.cz/wp-content/uploads/2017/12/Dividendoví_aristokraté_2017.pdf
Počteníčko na zimní večery. Aktualizovat budeme koncem ledna a února.
To je ono, tady už je slušný rozbor. Vypovídací hodnota je mnohem dál než u článků té udržitelnosti dividendy.