Jak bezpečná je dividenda firmy Cardinal Health?
- Cardinal Health má jeden z nejvyšších dividendových výnosů v indexu Dividendových Aristokratů
- někteří investoři se začínají obávat o udržitelnost dividendy společnosti protože sektor distribuce léků je v současné době pod tlakem
- v tomto článku se podíváme na bezpečnost dividendy společnosti pomocí zisků, volných peněžních toků, výkonnosti během recese a dluh (včetně zátěžového testu pomocí úrokové sazby)
Zdroj Sure Dividend, pro IG přeložil VSbrok
Cardinal Health (NYSE:CAH) má jeden z nejvyšších dividendových výnosů v indexu Dividendových Aristokratů a to jak v celém indexu, tak i v podsektoru zdravotních firem. Z tohoto důvodu je akcie společnosti v oblibě mnoha investorů, kteří si chtějí zvýšit výnosy svých investičních portfolií.
Sektor distribuce léků je v současné době pod tlakem z důvodu cenové války mezi distribučními společnostmi. Navíc nedávno do tohoto sektoru vstoupil i Amazon (NASDAQ:AMZN).
Investování do akcií s vyššími dividendovými výnosy je někdy riskantní, protože je zde zvýšené riziko snížení dividendy.
Přehled společnosti Cardinal Health
Nejprve si řeknemě něco málo o obchodním modelu společnosti Cardinal Health. Cardinal Health je jednou ze tří největších distribučních společností léků, další dvě jsou firmy McKesson (NYSE:MCK) a AmerisourceBergen (ABC). Cardinal Health dodávé lékdy do více jak 24 000 lékáren ve Spojených státech a více jak 85% nemocnic v USA. Společnost působí ve více jak 60 zemích a má přibližně 50 000 zaměstnanců. Tržní kapitalizace je téměř 16 miliard dolarů.
Společnost Cardinal Health je známou dividendovou akcií díky své dlouhé historii navyšování své dividendy. S 32ti lety každoročního zvýšení dividendy je tak Cardinal Health členem Dividendových Aristokratů, což je skupina dividendových akcií s více jak 25ti lety každoročního zvýšení dividendy.
Při pohledu do budoucna se však tak vysoký dividendový výnos společnosti Cardinal Health v kombinaci s klesající cenou ropy, zdá být pro některé investory nebezpečný a přivedl je k otázce bezpečnosti budoucích dividend. Proto se v tomto článku podíváme na aktuální dividendovou bezpečnost společnosti ze čtyř hledisek:
- dividendovou bezpečnost v kontextu současných zisků
- dividendovou bezpečnost v kontextu současného volného peněžního toku
- dividendovou bezpečnost v kontextu výkonu během recese
- dividendovou bezpečnost v kontextu současného zadlužení
Bezpečnost dividendy v poměru k ziskům
Začneme s bezpečností dividendy společnosti Cardinal Health k aktuálním zisků společnosti.
Společnost Cardinal Health oznámila finanční výsledky za Q1 2019 8. listopadu 2018, vední společnosti též poskytlo finanční odhad pro celý fiskální rok 2019. Vedení společnosti Cardinal Health očekává, že za dvanáctiměsíční vykazované období roku 2019 vytvoří upravený zisk na akcii (adjusted earnings per share) v rozmezí 4,90 až 5,15 dolarů.
Cardinal Health v současné době platí čtvrtletní dividendu ve výši 0.476 dolarů na akcii. To znamená výplatní poměr pouhých 38% pro fiskální rok 2019.
Takže při použití zisků se dividenda společnosti Cardinal Health v dohledné době jeví jako velmi bezpečná.
Bezpečnost dividendy v poměru k volnému peněžnímu toku
Mnoho analytiků se domnívá, že srovnávání dividendový výplaty společnosti s volným peněžním tokem je mnohem lepší metodou pro posouzení bezpečnosti dividendy. Proto si nyní porovnáme současnou dividendovou výplatu společnosti Cardinal Health s jejími volnými peněžními toky.
V Q1 fiskálního roku 2019 vygeneroval Cardinal Health peněžní tok z provozních činností ve výši 365 milionů dolarů a vynaložil 58 milionů dolarů na kapitálové výdaje, to znamená volný peněžní tok ve výši 307 milionů dolarů. Za stejné období společnost na dividendách vyplatila 150 milionů dolarů, což znamená výplatní poměr volného peněžního toku ve výši 49%.
Při pohledu na delší časové období je náš závěr stejný. Za celý fiskální rok 2018 firma vydělala 2,8 miliardy dolarů z provozní činnosti a vykázala dokonce jen 384 milionů dolarů investičních výdajů, to znamená volný peněžní tok ve výši 2,4 miliardy dolarů. V tomto časovém období společnost Cardinal Health na dividendách vyplatila pouhých 581 milionů dolarů, což výplatní poměr pouhých 24%.
Při použití volných peněžních toků je náš závěr stejný, jako v předchozím odstavci. Dividenda společnosti se proto v dohledné době jeví jako velmi bezpečná.
Bezpečnost dividendy v poměru k výkonnosti recese
Společnosti nesnižují své dividendy v dobrých časech, ale dividendy velmi často sníženy/zrušeny, když společnosti čelí finančním obtížím. V této části si proto analyzuje současnou bezpečnost dividendy společnosti Cardinal Health v kontextu výkonnosti společnosti během recese (finanční krize).
Jsme přesvědčeni, že nejlepším způsobem, jak měřit odolnost společnosti v období recese, je zkoumání zisků na akcii během finanční krize, k níž došlo v letech 2007 až 2009.
- 2007 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 3,41 dolarů
- 2008 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 3,80 dolarů
- 2009 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 2,26 dolarů
- 2010 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 2,22 dolarů
- 2011 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 2,67 dolarů
- 2012 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 3,06 dolarů
Na první pohled výkon společnosti vypadá strašně, ale je důležité si uvědomit, že finanční výsledky společnosti byly v letech 2009 a 2010 významně ovlivněny oddělením společnosti CareFusion Corporation – dokončeno 1. září 2009. I přes toto oddělení části firmy však příjmy a zisk na akcii a dividenda dále rostly.
S ohledem na tuto skutečnost se domníváme, že Cardinal Health je velmi odolná recesi a že je nepravděpodobné, že by dividenda byla v budoucnosti ovlivněna krátkodobými ekonomickými výkyvy.
Bezpečnost dividendy v poměru k současnému zadlužení
Posledním testem, který dnes použijeme k posouzení současné bezpečnosti dividendy společnosti Cardinal Health, je pomocí současné výše dluhu společnosti. Konkrétně se podíváme, o kolik se bude muset zvýšit průměrná vážená úrokovou sazba společnosti, než volná peněžní toky nebudou stačit na výplatu dividend.
Za fiskální rok 2018 firma vykázala výdaje na úroky ve výši 329 milionů dolarů a celkový dluh ve výši 9 miliard dolarů a to s váženou průměrnou úrokovou sazbou 3,7%.
Následující obrázek ukazuje, jaký dopad by měla změna průměrné vážené úrokové sazby společnosti Cardinal Health na dividendovou bezpečnost měřenou volným peněžním tokem:
Jak vidíme na obrázku, tak průměrná vážená úroková sazba společnosti Cardinal Health by se musela zvýšit až na 25%, než by dividenda nebyla kryta volným peněžním tokem. Proto se domníváme, že výše dluhu společnosti Cardinal Health velmi pravděpodobně nebude mít vliv na budoucí výplatu(-y) dividendy.
Závěr
Vysoký dividendový výnos firmy Cardinal Health, při srovnání s konkurenčními firmami v indexu Dividendových Aristokratů a v kombinaci s cenovou válkou, která v současné době probíhá mezi distributory léků, stejně jako potenciální vstup Amazonu do farmaceutické distribuce, přivedl některé investory k otázce bezpečnosti budoucích dividend.
V tomto článku jsme si prozkoumali bezpečnost dividendy společnosti ve srovnání se zisky, volným peněžním tokem, výkonem během finanční krize a výší dluhu společnosti. Dospěli jsme k závěru, že dividenda společnosti Cardinal Health je v současné době bezpečně kryta fundamenty firmy. Dividenda společnosti se tak v dohledné budoucnosti jeví jako bezpečná.