Jak bezpečná je dividenda společnosti Chevron Corporation?
- Chevron Corporation má jeden z nejvyšších dividendových výnosů v indexu Dividendových Aristokratů
- někteří investoři se proto začínají obávat o udržitelnost dividendy společnosti z důvodu poklesu ceny ropy
- v tomto článku se podíváme na bezpečnost dividendy společnosti pomocí zisků, volných peněžních toků, výkonnosti během recese a dluh (včetně zátěžového testu pomocí úrokové sazby)
- dividenda společnosti Chevron Corporation se zdá být dobře kryta fundamenty společnosti. V dohledné době nevidíme žádné riziko pro bezpečnost dividendy
Zdroj Sure Dividend, pro IG přeložil VSbrok
Chevron Corporation (CVX) má jeden z nejvyšších dividendových výnosů v indexu Dividendových Aristokratů. Z tohoto důvodu je akcie společnosti v oblibě mnoha investorů, kteří si chtějí zvýšit výnosy svých investičních portfolií. Někteří investoři se začínají obávat o bezpečnost dividendy v návaznosti na volatilitu cen ropy, která začala v roce 2014.
Nutno tedy říci, že investování do akcií s vyššími dividendovými výnosy je někdy riskantní, protože mají zvýšené riziko snížení dividendy.
Přehled společnosti Chevron Corporation
Nejprve si řeknemě něco málo o obchodním modelu společnosti Chevron Corporation.
Chevron je třetí největší ropná společnost na světě, s tržní kapitalizací 230 miliard dolarů, po firmách Shell (RDS.A , RDS.B) a ExxonMobil (XOM). Když byla cena ropy kolem 100 dolarů, tak Chevron generoval téměř 90% svých zisků právě z tohoto segmentu (upstream). Nižší ceny ropy všk výrazně stalčily marže tohoto rafinérského segmentu. V roce 2017 už upstream segment generoval jen 61% příjmů a 39% příjmů bylo z downstream segmentu. Zatímco Exxon Mobil, BP (BP) a Total (TOT) mají vyvážené zisky z ropy a zemního plynu, tak Chevron je více závislý na ceně ropy, protože poměr produkce má cca 57 ku 43.
Chevron se v současné době obchoduje s velmi vysokým dividendovým výnosem. Kombinace vysokého dividendového výnosu, růstu dividendy a celková způsob podnikání, zařadil společnost Chevron do kategorie modrých čipů (blue chip).
Společnost je známou dividendovou akcií díky své dlouhé historii navyšování své dividendy. S 32ti lety každoročního zvýšení dividendy je tak Chevron Corporation členem Dividendových Aristokratů, což je skupina dividendových akcií s více jak 25ti lety každoročního zvýšení dividendy.
Při pohledu do budoucna se však tak vysoký dividendový výnos společnosti Chevron Corporation v kombinaci s klesající cenou ropy, zdá být pro některé investory nebezpečný a přivedl je k otázce bezpečnosti budoucích dividend. Proto se v tomto článku podíváme na aktuální dividendovou bezpečnost společnosti ze čtyř hledisek:
- dividendovou bezpečnost v kontextu současných zisků
- dividendovou bezpečnost v kontextu současného volného peněžního toku
- dividendovou bezpečnost v kontextu výkonu během recese
- dividendovou bezpečnost v kontextu současného zadlužení
Bezpečnost dividendy v poměru k ziskům
Začneme s bezpečností dividendy společnosti Chevron Corporation k aktuálním zisků společnosti.
Během prvních 9ti měsíců fiskálního roku 2018 vykázal Chevron zisk na akcii (earnings-per-share) ve výši 5,79 dolarů. Vední společnost odhadlo zisk na akcii (earnings-per-share) za celý riskální rok 2018 ve výši asi 8 dolarů. Chevron v současné době vyplácí čtvrtletní dividendu ve výši 1,12 dolarů na akcii, což znamená výplatní poměr pouhých 56%.
Takže při použití zisků se dividenda společnosti Chevron Corporation v dohledné době jeví jako velmi bezpečná.
Bezpečnost dividendy v poměru k volnému peněžnímu toku
Mnoho analytiků se domnívá, že srovnávání dividendový výplaty společnosti s volným peněžním tokem je mnohem lepší metodou pro posouzení bezpečnosti dividendy. Proto si nyní porovnáme současnou dividendovou výplatu společnosti Chevron Corporation s jejími volnými peněžními toky.
V prvních 9ti měsících fiskálního roku 2018 Chevron vykázal hotovost z provozních činností ve výši 21,5 miliardy dolarů a vynaložil 9,8 miliardy dolarů z investičních výdajů, to znamená volný peněžní tok ve výši 11,7 miliardy dolarů. Za stejnou dobu Chevron vyplatil dividendu ve výši 6,4 miliardy dolarů, takže výplatní poměr k volným peněžních tokům pouhých 55%.
Při použití volných peněžních toků je náš závěr stejný, jako když jsme použili zisky pro změření bezpečnosti dividendy společnosti Chevron Corporation. Dividenda společnosti se proto v dohledné době jeví jako velmi bezpečná – dokonce nižší než v případě výplatního poměru zisku.
Bezpečnost dividendy v poměru k výkonnosti recese
Společnosti nesnižují své dividendy v dobrých časech, ale dividendy velmi často sníženy/zrušeny, když společnosti čelí finančním obtížím. V této části si proto analyzuje současnou bezpečnost dividendy společnosti Chevron Corporation v kontextu výkonnosti společnosti během recese (finanční krize).
Jsme přesvědčeni, že nejlepším způsobem, jak měřit odolnost společnosti v období recese, je zkoumání zisků na akcii během finanční krize, k níž došlo v letech 2007 až 2009.
- 2007 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 8,77 dolarů
- 2008 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 11,67 dolarů
- 2009 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 5,24 dolarů
- 2010 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 9,48 dolarů
Zisk na akcii Chevron byly během finanční krize charakteristicky volatilní. Důležité však je, že i tak stále pokrývaly dividendové platby a to v každém roce poklesu.
Proto možná mnohem důležitější, je výkon Chevronu v době kdy cena ropy klesala – tedy od roku 2014. Výkonnost společnosti v letech 2015 až 2017 byla:
- 2014 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 10,14 dolarů
- 2015 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 2,45 dolarů
- 2016 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) -0,27 dolarů
- 2017 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 3,79dolarů
Jak je vidět, tak zisky Chevronu v těchto letech prudce propadly a v letech 2015, 2016 a 2017 vůbec nepokrývaly dividendové platby.
Nejdůležitější zprávou pro investory této společnosti je, že Chevron dokáže dosahovat dobrých výsledků v průběhu ekonomického poklesu, ale jakmile začnou ceny ropy klesat, tak bezpečnost dividendy je vážně ohrožena.
Bezpečnost dividendy v poměru k současnému zadlužení
Posledním testem, který dnes použijeme k posouzení současné bezpečnosti dividendy společnosti Chevron Corporation, je pomocí současné výše dluhu společnosti. Konkrétně se podíváme, o kolik se bude muset zvýšit průměrná vážená úrokovou sazba společnosti, než volná peněžní toky nebudou stačit na výplatu dividend.
Ve fiskálním roce 2017 Chevron vykázal 902 milionů dolarů úrokových nákladů a celkový dluh vev výši 33,5 miliardy dolarů s váženou průměrnou úrokovou sazbu 2,7%.
Následující obrázek ukazuje, jaký dopad by měla změna průměrné vážené úrokové sazby společnosti Chevron Corporation na dividendovou bezpečnost měřenou volným peněžním tokem:
Jak vidíme na obrázku, tak průměrná vážená úroková sazba společnosti Chevron Corporation by se musela zvýšit až nad 20%, než by dividenda nebyla kryta volným peněžním tokem. Proto se domníváme, že výše dluhu společnosti Chevron Corporation velmi pravděpodobně nebude mít vliv na budoucí výplatu(-y) dividendy.
Závěr
Volatilita ceny ropy v posledních letech v kombinaci s vysokým dividendovým výnosem společnosti Chevron vedla některé investory k otázce bezpečnosti současných a budoucích dividend.
V tomto článku jsme si prozkoumali bezpečnost dividendy společnosti ve srovnání se zisky, volným peněžním tokem, výkonem během finanční krize a výší dluhu společnosti. Dospěli jsme k závěru, že dividenda společnosti Chevron Corporation je v současné době bezpečně kryta fundamenty firmy. Dividenda společnosti se tak v dohledné budoucnosti jeví jako bezpečná.