Jak bezpečná je dividenda společnosti Exxon Mobil Corporation?
- Exxon Mobil Corporation má jeden z nejvyšších dividendových výnosů v indexu Dividendových Aristokratů
- někteří investoři se proto začínají obávat o udržitelnost dividendy společnosti z důvodu poklesu ceny ropy
- v tomto článku se podíváme na bezpečnost dividendy společnosti pomocí zisků, volných peněžních toků, výkonnosti během recese a dluh (včetně zátěžového testu pomocí úrokové sazby)
- dividenda společnosti Exxon Mobil Corporation se zdá být dobře kryta fundamenty společnosti. V dohledné době nevidíme žádné riziko pro bezpečnost dividendy
Zdroj Sure Dividend, pro IG přeložil VSBrok
Exxon Mobil Corporation (NYSE:XOM) má jeden z nejvyšších dividendových výnosů v indexu Dividendových Aristokratů. Z tohoto důvodu je akcie společnosti v oblibě mnoha investorů, kteří si chtějí zvýšit výnosy svých investičních portfolií.
Nutno však říci, že investování do akcií s vyššími dividendovými výnosy je někdy riskantní, protože mají zvýšené riziko snížení dividendy.
Přehled společnosti Exxon Mobil Corporation
Nejprve si řeknemě něco málo o obchodním modelu společnosti Exxon Mobil Corporation. Exxon Mobil Corporation je konglomerát, který se zabývá těžbou a přepravou ropy. Když cena ropy klesá, tak těžařům klesají marže, ale na druhou stranu přepravcům (midstream) marže rostou. Díky tomu si Exxon Mobil dokázal udržet a navýšit svou dividendvu v době finanční krize. Firma generuje více jak 19 miliard dolarů ročních zisků. Společnost Exxon Mobil Corporation má v tržní kapitalizaci ve výši téměr 329 miliard dolarů.
Společnost Exxon Mobil Corporation je známou dividendovou akcií díky své dlouhé historii navyšování své dividendy. S 35ti lety každoročního zvýšení dividendy je tak Exxon Mobil Corporation členem Dividendových Aristokratů, což je skupina dividendových akcií s více jak 25ti lety každoročního zvýšení dividendy.
Při pohledu do budoucna se však tak vysoký dividendový výnos společnosti Exxon Mobil Corporation v kombinaci s klesající cenou ropy, zdá být pro některé investory nebezpečný a přivedl je k otázce bezpečnosti budoucích dividend. Proto se v tomto článku podíváme na aktuální dividendovou bezpečnost společnosti ze čtyř hledisek:
- dividendovou bezpečnost v kontextu současných zisků
- dividendovou bezpečnost v kontextu současného volného peněžního toku
- dividendovou bezpečnost v kontextu výkonu během recese
- dividendovou bezpečnost v kontextu současného zadlužení
Bezpečnost dividendy v poměru k ziskům
Začneme s bezpečností dividendy společnosti Exxon Mobil Corporation k aktuálním zisků společnosti.
Když společnost Exxon Mobil Corporation 2.listopadu 2018 oznámil své finanční výsledky za Q3 2018, tak vedení i přestavilo své finanční odhady pro celý rok fiskální rok 2018. Vedení společnost Exxon Mobil Corporation očekává upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) ve výši 1,46 dolarů.
Exxon Mobil Corporation v současné době vyplácí čtvrtletní dividendu ve výši 0,82 dolarů na akcii, takže to znamená výplatní poměr ve výši 56%.
V roce 2017 Exxon Mobil vyplatil 3,06 dolarů na akcii a zisk na akcii byl 4,63 dolarů. To je výplatní poměr ve výši 66%.
Takže při použití zisků se dividenda společnosti Exxon Mobil Corporation v dohledné době jeví jako velmi bezpečná.
Bezpečnost dividendy v poměru k volnému peněžnímu toku
Mnoho analytiků se domnívá, že srovnávání dividendový výplaty společnosti s volným peněžním tokem je mnohem lepší metodou pro posouzení bezpečnosti dividendy. Proto si nyní porovnáme současnou dividendovou výplatu společnosti Exxon Mobil Corporation s jejími volnými peněžními toky.
V Q3 fiskálního roku 2018 měla společnost Exxon Mobil Corporation příjem z provozních činností 12.59 miliard dolarů a vykázala 6,58 miliardy dolarů v investičních výdajích, to znamená volný peněžní tok ve výši 6,01 miliardy dolarů. Ve stejném čase společnost svým akcionářů na dividendám vyplatila 3,5 miliardy, to znamená, že v Q3 fiskálního roku 2018 byl výplatní poměr zisků a volného peněžního toku ve výši 58%.
Při použití volných peněžních toků je náš závěr stejný, jako když jsme použili zisky pro změření bezpečnosti dividendy společnosti Exxon Mobil Corporation. Dividenda společnosti se proto v dohledné době jeví jako velmi bezpečná.
Bezpečnost dividendy v poměru k výkonnosti recese
Společnosti nesnižují své dividendy v dobrých časech, ale dividendy velmi často sníženy/zrušeny, když společnosti čelí finančním obtížím. V této části si proto analyzuje současnou bezpečnost dividendy společnosti Exxon Mobil Corporation v kontextu výkonnosti společnosti během recese (finanční krize).
Jsme přesvědčeni, že nejlepším způsobem, jak měřit odolnost společnosti v období recese, je zkoumání zisků na akcii během finanční krize, k níž došlo v letech 2007 až 2009.
- 2007 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 7,26 dolarů
- 2008 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 8,66 dolarů
- 2009 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 3,98 dolarů
- 2010 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 6,22 dolarů
- 2011 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 8,42 dolarů
Zisky společnosti Exxon Mobil Corporation se během finanční krizi držely velmi dobře. Zisk na akcii sice v roce 2009 poklesl téměř na polovinu, ale hned v dalším roce se opět téměř zdvojnásobil. Proto nemáme žádné obavy ohledně schopnosti platit a dále dividendu zvyšovat ani v budoucnosti.
Bezpečnost dividendy v poměru k současnému zadlužení
Posledním testem, který dnes použijeme k posouzení současné bezpečnosti dividendy společnosti Exxon Mobil Corporation, je pomocí současné výše dluhu společnosti. Konkrétně se podíváme, o kolik se bude muset zvýšit průměrná vážená úrokovou sazba společnosti, než volná peněžní toky nebudou stačit na výplatu dividend.
V poslední 10-K zprávě společnost Exxon Mobil Corporation uvedla, že má dlouhodobý dluh ve výši 24,406 miliardy dolarů s průměrnou váženou úrokovou sazbou 1,3%. Celkově to znamená celkové roční platby úroků ve výši 0,317 miliardy dolarů.
Následující obrázek ukazuje, jaký dopad by měla změna průměrné vážené úrokové sazby společnosti Exxon Mobil Corporation na dividendovou bezpečnost měřenou volným peněžním tokem:
Exxon Mobil Corporation (XOM) | |||
Upravenené úroky | Sníženení volného peněžního doku | Nový volný peněžní tok | Volný peněžní tok mínus dividendy |
1% | – | 6.01 | $3.50 |
4% | $0.98 | $2.52 | $2.52 |
8% | $1.95 | $4.06 | $1.55 |
10% | $2.44 | $3.57 | $1.06 |
15% | $3.66 | $2.35 | $(0.16) |
25% | $6.10 | $(0.09) | $(2.60) |
Jak vidíme na obrázku, tak průměrná vážená úroková sazba společnosti Exxon Mobil Corporation by se musela zvýšit až na 15%, než by dividenda nebyla kryta volným peněžním tokem. Proto se domníváme, že výše dluhu společnosti Exxon Mobil Corporation velmi pravděpodobně nebude mít vliv na budoucí výplatu(-y) dividendy.
Závěr
Vysoký dividendový výnos firmy Exxon Mobil Corporation, při srovnání s konkurenčními firmami v indexu Dividendových Aristokratů a pokles ceny ropy ze zářijových 73 dolarů k prosincovým 50 dolarům, přivedl některé investory k otázce bezpečnosti budoucích dividend.
V tomto článku jsme si prozkoumali bezpečnost dividendy společnosti ve srovnání se zisky, volným peněžním tokem, výkonem během finanční krize a výší dluhu společnosti. Dospěli jsme k závěru, že dividenda společnosti Exxon Mobil Corporation je v současné době bezpečně kryta fundamenty firmy. Dividenda společnosti se tak v dohledné budoucnosti jeví jako bezpečná.
Zkusil jsem se podívat na bezpečnost dividendy nejen z pohledu 4 roků kolem krize a podle Morningstar bylo EPS v posledních 10 letech takovéhle:
2008 – 8,66
2009 – 3,98
2010 – 6,22
2011 – 8,42
2012 – 9,70
2013 – 7,37
2014 – 7,60
2015 – 3,85
2016 – 1,88
2017 – 4,63
2018 – 5,44
Co je na tom zajímavé vidíte sami, růst EPS v čase se zdaleka nekoná a EPS vykazuje významné propady, pravděpodobně v závislosti na cenách ropy (detailněji jsem to nezkoumal, jen odhaduji). Tak až budete zvažovat koupě Exxonu nebo i jiných ropáků, udělejte si nejen analýzu EPS v letech krize, ale i v dalších obdobích, abyste věděli, jak ropáci obstáli v letech nízkých cen ropy.
Pavle díky za dlouhodobý přehled.
Máš pravdu od roku 2013 ceny ropy lítaj jak na lochnesce, ale že to bude mít takový dopad na EPS jsem netušil.
SD vždy probírá bezpečnost divi vzhledem k finanční krizi… dál už se nedivají…
Osobně ropáky moc nemusím, i když v ptf mám RDS.B a BP, ale co jsem je koupil, tak se cena drží nad mojí nákupkou, takže vlastně příliš nesleduju … a další do ptf nechci/nepotřebuju.
SD bere EPS z období krize aby na něm demonstrovalo odolnost společnosti v recesi. U ropných společností došlo k propadu jak píšeš z důvodu propadu ceny ropy. Většina pak okleštila své podnikání a zaměřila se převážně na růstové části podniku. Shell kterou vlastním šla hodně do plynu například. Teď jsou tedy někteří schopni vytvářet slušný zisk i při ceně pod 50$ za barel. Toliko k propadu k EPS. Do budoucna dle mě EPS poroste pokud nepřijde krize z důvodu, že utržené peníze ty firmy rvou zpět a odkupují vlastní akcie a rapidně snižují své náklady. Například Shellce propadl zisk o 85% VV době propadu cen ropy. Ale sedím na ní stále a už více než pět let posílá dividendu.
Jj, Shell mám taky, diverzifikace portfolia je důležitá. Pošilhával jsem i po Exxonu, že bych vzal do porfolia Shell i Exxon, ale nakonec mám jen Shell.
Tak to jsme na to stejně. Chci mít vždy top dvě firmy ze sektoru ovšem zatím jsem dal přednost spotřebnímu. Kdo ví do čeho půjdu jak budou prachy.
Přesně…začínám, tak chci dvě firmy ze sektoru. Koupil jsem XOM i RDS.B. Když poklesne cena ropy a firmy by snížily dividendu, tak bych to skousnul. U XOM a RDS.B se to zatím nestalo.
A ještě by to mělo jeden efekt – klesla by cena benzínu a nafty, takže koupě akcií ropáků je tak trochu u hedging.