Jak bezpečná je dividenda společnosti IBM?
- IBM má jeden z nejvyšších dividednových výnosů mezi firmami s velkou kapitalizací
- proto někteří investoři vyjádřili pochybnost nad budoucí udržitelností vyplácení dividendy
- v tomto článku se na bezpečnosti dividendy společnosti podíváme pomocí zisků, volných peněžní toků, výkonnosti během recese a dluhu (včetně zátěžového testu pomocí růstu úrokové sazby)
- Dividendy společnosti IBM se zdají být dobře kryté podkladovými finančními prostředky společnosti.
Společnost International Business Machines Corporation (IBM) – IBM zkratka – má jeden z nejvyšších dividendových výnosů mezi firmami s velkou kapitalizací (large-cup). Proto je akcie společnosti IBM používána mnoha investory pro zvýšení výnosů investičních portfolií.
Investování do akcií s vysokým dividendovým výnosem, jako je IBM, je někdy riskantní z důvodu zvýšené pravděpodobnosti snížení dividendy.
Přehled podnikání
Nejprve se podíváme na obchodní model společnosti IBM. IBM je společnost, která se zabývá informačními technologiemi, poskytuje integrované řešení pro firemní zákazníky. Společnost byla založena v roce 1911 a v současné době má pět obchodních jednotek: technologické služby a cloudová platforma (Technology Services & Cloud Platforms), globální obchodní služby (Global Business Services), systémy (Systems), kognitivní řešení (Cognitive Solutions) a finanční a další (Financing & Other).
Akcie IBM jsou známé díky své dlouhé dividendově-rostoucí historii. IBM svou dividendu zvýšilo již 18 let v řadě a tak se společnost IBM stala členem Dividendových Achievers – to je skupiny dividendových akcií s více jak 10ti roky zvyšování dividendy.
IBM vyniká díky kombinaci dividendového výnosu a růstu své dividendy. Při dnešní ceně se společnost obchoduje s dividendovým výnosem 5,3%, což firmu řadí i na seznam vysoce výnosných dividendových akcií s 5%+ dividendovým výsnosem.
Tak vysoký dividendový výnos přivedl mnoho investorů k otázce bezpečnosti svých budoucích dividend. Proto se v tomto článku podíváme na aktuální dividendovou bezpečnost společnosti ze čtyř hledisek:
- dividendovou bezpečnost v kontextu současných zisků
- dividendovou bezpečnost v kontextu současného volného peněžního toku
- dividendovou bezpečnost v kontextu výkonu během recese
- dividendovou bezpečnost v kontextu současného zadlužení
Bezpečnost dividendy v poměru k ziskům
Začneme s bezpečností dividendy společnosti IBM k aktuálním zisků společnosti.
Když společnost IBM 16. října 2018 představila finanční výsledky za Q3 2018, tak vedení společnosti znovu potvrdilo svůj odhad pro celý fiskálního rok 2018. Vedení IBM nadále očekává upravený zisk na akcii (adjusted earnings per share) ve výši alespoň 13,80 dolarů za celý fiskální rok 2018.
V současné době IBM vyplácí čtvrtletní dividendu ve výši 1,57 dolarů na akcii, což znamená výplatní poměr pouhých 45%.
Takže při použití zisku, je dividenda společnosti IBM v dohledné budoucnosti velmi bezpečná.
Bezpečnost dividendy v poměru k volnému peněžnímu toku
Mnoho analytiků se domnívá, že srovnávání dividendové výplaty společnosti s volným peněžním tokem je mnohem lepší metoda pro posouzení bezpečnosti dividendy. Proto si nyní porovnáme současnou dividendovou výplatu společnosti IBM s volným peněžním tokem.
Během prvních devíti měsíců fiskálního roku 2018 společnost IBM vykázala volné peněžní toky ve výši 5,4 miliardy dolarů a vyplatila dividendy ve výši 4,2 miliardy dolarů. To je ekvivalent výplatního poměru a volného peněžního toku ve výši 78%.
Takže při použití volného peněžního toku je náš závěr stejný. Dividenda společnosti IBM se v dohledné budoucnosti jeví jako bezpečná.
Bezpečnost dividendy v poměru k výkonnosti recese
Společnosti nesnižují své dividendy v dobrých časech, ale dividendy velmi často sníženy/zrušeny, když společnosti čelí finančním obtížím. V této si proto zanalyzujeme bezpečnost dividendy společnosti IBM v kontextu výkonosti během finanční krize.
Jsme přesvědčeni, že nejlepším způsobem, jak měřit odolnost společnosti v období recese, je zkoumání zisků na akcii během finanční krize, k níž došlo v letech 2007 až 2009.
- 2007 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 7,18 dolarů
- 2008 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 8,93 dolarů
- 2009 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 10,01 dolarů
- 2010 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 11,52 dolarů
- 2011 upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) 13,06 dolarů
Zisky společnosti IBM během finanční krize se vzrostly v každém roce. Proto nemáme žádné obavy, že by společnost IBM měla mít problém platit a zvyšovat svou dividendu i v příštím ekonomickém poklesu.
Bezpečnost dividendy v poměru k současnému zadlužení
Posledním testem, který dnes použijeme k posouzení současné bezpečnosti dividendy společnosti IBM, je pomocí současné výše dluhu společnosti. Konkrétně se podíváme, o kolik se bude muset zvýšit průměrná vážená úrokovou sazba společnosti, než volná peněžní toky nebudou stačit na výplatu dividend.
Na konci fiskálního roku 2017 vykázala společnost IBM nesplacené dluhy ve výši 46,8 miliardy dolarů. Za stejné období též vykázala 1,273 milionu úrokových nákladů, což znamená průměrou váženou úrokovou sazbu ve výši 2,7%.
Následující obrázek ukazuje, jaký dopad by měla změna průměrné vážené úrokové sazby společnosti IBM na dividendovou bezpečnost měřenou volným peněžním tokem:
Jak ukazuje obrázek, tak by průměrná vážená úroková sazba firmy IBM musela vzrůst přibližně na 20%, než by dividenda již nebyla kryta volným peněžním tokem. Proto se domníváme, že výše dluhu společnosti IBM velmi pravděpodobně nebude na bezpečnost a budoucí růst dividendy mít vliv.
Závěr
Vysoký dividendový výnos firmy IBM přivedl mnoho investorů k pochybnostem nad bezpečností budoucích dividend.
V tomto článku jsme si prozkoumali bezpečnost dividendy společnosti ve srovnání se zisky, volným peněžním tokem, výkonem během finanční krize a výší dluhu společnosti. Dospěli jsme k závěru, že dividenda společnosti IBM je v současné době bezpečně kryta fundamenty firmy. Dividenda společnosti se tak v dohledné budoucnosti jeví jako bezpečná.
Upozornil bych na jednu zajímavost, ne moc pozitivní. Když se podíváte na čtyřleté období kolem krize, jak silně rostlo EPS, tak jeho úroveň za rok 2011 (13,06) je jen nepatrně nižší než očekávané EPS za rok 2018 (13,80). To znamená. že EPS mezi roky 2011-2018 skoro nerostlo. To je taky hlavním důvodem (spolu se stagnujícími tržbami), proč se cena akcie drží tak nízko, z čehož plyne nadstandarně vysoká dividenda a nízké P/E.
Důvěra investorů je slabá, čekají, kdy velká modrá konečně nastartuje pozitivní růst. Její konkurenti za roky 2011-2018 zásadním způsobem navýšili zisky, tak snad se to opožděně podaří i tomuto kolosu. Budeme mu držet palce!
Chlapi, jako záslužná činnost pro kolegy, kteří nevládnou angličtinou, to asi je, ale když už slovo od slova překládáte články ze Seeking Alpha, tak byste mohli alespoň uvádět zdroj, tohle je vůči těm lidem, kteří si dali práci a vymysleli za vás formát i obsah, docela nefér, nemyslíte?
Vitususi určitě máš pravdu a děkuji ti za upozornění. Není to záměr v předchozích článcích o bezpečnosti dividend i jiných zdroj uveden je viz.: https://www.investicnigramotnost.cz/jak-bezpecna-je-dividenda-spolecnosti-general-mills/ ; https://www.investicnigramotnost.cz/jak-bezpecna-je-dividenda-abbvie/ ; https://www.investicnigramotnost.cz/jak-bezpecna-je-dividenda-spolecnosti-procter-gamble/
Autory článků jsou kluci ze Sure Dividend, firmu vede a založil Ben Reynolds od kterého máme písemné svolení k překladu jejich článků. Některé články vystavují přímo na svém webu jiné na SA jak uvádíš. Stejně tak máme svolení od Brad Thomas na jeho analýzy o REIT.
Určitě je to chyba, že někde zdroj uveden není a díky za upozornění provedu revizi a doplním.
Díky za vysvětlení, Ondro, mě to právě zaujalo, protože ty „How safe is dividend…“ články na SA čtu nebo aspoň registruju, když jsou v placené sekci, ty úvodní odstavce, a tady jsem náhodně otevřel to IBM a bylo mi to strukturou strašně povědomé.
Čao Vitusus,
všude citaci píšu, jednou to zapomenu a ty to hnedka musíš rozmáznout 🙁
Omlouvám víckrát už se to nestane, k takovéto chybě dochází jednou za 3 roky…
V pohodě, nic se neděje, jen vás pravidelně nečtu, teď to jednou udělám a zrovna se trefím do toho „správného“ článku 🙂 To je ten auditorský instinkt, vždycky si vybrat přesně tu jednu položku, která je blbě 😀
Tak to seš asi kvalitní auditor, bacha na tebe:-)
Budu si na Tě dávat pozor… od teď jsi na „sledovací listině“ 😀